ikub.al   |   Njoftime  |   Biznese.al   |   Ligje
Rifreskimi i fundit: 08/04/2020 14:29

Zeri Amerikes
Shqipëri, 17 raste të reja me COVID 19, ulet numri i të shtruarve
Në Shqipëri, autoritetet njoftuan sot se në 24 orët e fundit janë zbuluar 17 raste të reja me koronavirus, pas kryerjes së 236 testeve, numri më i lartë i realizuar deri tani. “Harta e të prekurve nga COVID-19 zgjerohet ...
Zeri Amerikes | para 105 min | 195 artikuj te ndërlidhur »

Nju Jork, numri më i madh i vdekjeve brenda një dite
Shteti i Nju Jorkut përjetoi të martën numrin më të madh të vdekjeve brenda një dite nga koronavirusi, megjithëse numri i të shtruarve të rinj në spitale filloi të stabilizohet. Trupat e viktimave duke u transportuar ...
Zeri Amerikes | para 12 ore | 33 artikuj te ndërlidhur »

Jep dorëheqjen Sekretari i Marinës ushtarake amerikane
Sekretari në detyrë i Marinës Ushtarake amerikane Thomas Modly ka paraqitur dorëheqjen përmes një letre drejtuar Sekretarit të Mbrojtjes Mark Esper. Njoftimi vjen sipas një zyrtari që foli në kushte anonimiteti para se ...
Zeri Amerikes | para 13 ore | 2 artikuj te ndërlidhur »

Sfidat e mposhtjes së COVID-19
Ndërsa Shtetet e Bashkuara përballen me javën e saj më të rëndë të pandemisë COVID-19, shenja shprese po shfaqen nga rajone të tjera të botës të goditura rëndë. Kufizimet mbi udhëtimet dhe bizneset dalëngadalë po ...
Zeri Amerikes | para 13 ore | 8 artikuj te ndërlidhur »

Largohet Sekretarja e Shtypit që s'mbajti konferenca për shtyp
Stephanie Grisham, Sekretarja e Shtypit e Shtëpisë së Bardhë, e cila nuk mbajti asnjë konferencë për shtyp gjatë nëntë muajve të saj në këtë detyrë, do të fillojë të punojë si shefe kabineti e Zonjës së Parë, Melania ...
Zeri Amerikes | para 15 ore |

Ndihmësi i Presidentit Trump paralajmëroi herët për epideminë
Peter Navarro, këshilltari për tregtinë i Presidentit Donald Trump, paralajmëroi në dy memorandume, të publikuara rishtazi, gjatë muajve janar dhe shkurt për pasojat e rënda që do të kishte koronavirusi vdjekjeprurës ...
Zeri Amerikes | para 16 ore | 8 artikuj te ndërlidhur »

Administrata Trump, 250 miliardë të tjera për bizneset e vogla
Administrata Trump i kërkoi sot Kongresit një tjetër fond prej 250 miliardë dollarësh në formë asistence urgjente për biznesin e vogël amerikan që po vuan pasojat e pandemisë së koronavirusit. Në një postim në Twitter, ...
Zeri Amerikes | para 16 ore | 37 artikuj te ndërlidhur »

Pasojat e virusit në ekonominë e Kosovës
Përhapja e koronavirusit në Kosovë, ka sjellë mjaft pasoja për ekonominë e brishtë të saj. Përfaqësues të bizneseve po bëjnë thirrje për mbështetje nga qeveria duke thënë se nëse kjo gjendje zgjat, do të duhen vite për ...
Zeri Amerikes | para 17 ore | 10 artikuj te ndërlidhur »

Maqedoni e Veriut, 5 të vdekur brenda 24 orëve të fundit
Pesë persona kanë vdekur brenda 24 orëve të fundit nga koronavirusi në Maqedoninë e Veriut, duke e çuar në 26 numrin e përgjithshëm të viktimave në këtë vend. Dy nga viktimat janë nga Kumanova, një nga Labunishta e ...
Zeri Amerikes | para 18 ore | 104 artikuj te ndërlidhur »

Koronavirusi, Shkodra renditet e dyta në Shqipëri
Rritja e papritur e rasteve me COVID-19 në Shkodër ka vënë në alarm si strukturat vendore ashtu edhe ato qendrore, të cilat po kërkojnë shtimin e masave të shpejta dhe efikase për ndërprejen e zinxhirit të transmetimit ...
Zeri Amerikes | para 18 ore | 338 artikuj te ndërlidhur »

Shqipëri, polemika për testimet për koronavirusin
Polemika në Shqipëri lidhur me testimet e popullatës për koronavirusin. Partia Demokratike i kërkoi sot Qeverisë që të zhvillojë testime të gjera. Kryeministri Edi Rama reagoi përmes Twitterit duke u shprehur se ...
Zeri Amerikes | para 19 ore | 16 artikuj te ndërlidhur »

Shqipëri, pasojat e braktisjes së kërkimit shkencor
Financimi për kërkim shkencor në universitetet publike në Shqipëri është miniminal, një luks që sipas ekspertëve, një vend i varfër nuk mund t’ia lejojë vetes. Ky material është përgatitur nga gazetaret Rashela Shehu ...
Zeri Amerikes | para 20 ore | 4 artikuj te ndërlidhur »

Masat e COVID-19 në botë
Japonia shpalli të martën një emergjencë për koronavirusin në disa pjesë të vendit, ndërsa Kryeministri britanik Boris Johnson mbetet i shtruar në spital me COVID-19. Zyrtarët amerikanë analizuan disa shenja se ...
Zeri Amerikes | para 22 ore | 33 artikuj te ndërlidhur »

Arrin në 11 mijë numri i vdekjeve nga COVID-19 në SHBA
Në Shtetet e Bashkuara, numri i të vdekurve nga koronavirusi ka arritur në 11 mijë me gjithsej rreth 370 mijë, të prekur. Ndërkohë, Presidenti Donald Trump tha se ka ofruar ndihmë për shërimin e kryeministrit britanik ...
Zeri Amerikes | para 23 ore | 180 artikuj te ndërlidhur »

Pacientët nxitojnë t'i bashkohen testimit të ilaçit Remdesivir
Pacientë me kornonavirusin në spitale në mbarë botën kanë kërkuar të bëhen pjesë e studimit të ilaçit Remdesivir gjatë javëve të fundit. Interesi ka qenë aq i madh, sa Instituti Kombëtar i Shëndetit në Shtetet e ...
Zeri Amerikes | para 23 ore | 4 artikuj te ndërlidhur »

Konfuzion lidhur me ndihmën ruse kundër COVID-19
Pas një bisede telefonike mes Presidentëve Trump dhe Putin në fund të marsit, Rusia dërgoi 60 tonë pajisje mjekësore në Shtetet e Bashkuara. Por ndihmat ruse nuk janë një gjest i thjeshtë humanitar. Analistët shpjegojnë ...
Zeri Amerikes | para 24 ore | 2 artikuj te ndërlidhur »

Nju Jorku nuk do të jetë më i njëjti
Në rrugët e qytetit të Nju Jorkut, lëvizjet janë shumë të pakta. Në Manhatan, ku dikur mezi kaloje edhe natën për shkak të turmës, tashmë shikohen shumë pak njerëz madje edhe gjatë orëve të ditës. Për shkak të ...
Zeri Amerikes | para 24 ore | 2 artikuj te ndërlidhur »

Kosovë: Shkon në 170 numri i të prekurve nga COVID-19
Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike tha të martën se janë konfirmuar edhe pesë raste të reja të të infektuarve me koronavirus, një prej tyre është konfirmuar pas vdekjes. Në një njoftim të institutit thuhet se të ...
Zeri Amerikes | para 24 ore | 146 artikuj te ndërlidhur »

SHBA blen 30 milionë doza të ilaçit kundër malaries
Megjithëse nuk ka asnjë kërkim shkencor që tregon efektivitetin e tij, Presidenti Donald Trump tha se Shtetet e Bashkuara. kanë blerë pothuajse 30 milion doza hidroksilklorinë për trajtimin e COVID-19. Presidenti Trump ...
Zeri Amerikes | para 24 ore | 22 artikuj te ndërlidhur »

Kurti: Përparësi e qeverisë – lufta kundër COVID-19, jo çështjet e brendshme politike
Kryeministri në detyrë i Kosovës, Albin Kurti tha të martën se qeveria e tij është e përqendruar në parandalimit të përhapjes së pandemisë COVID-19 dhe jo në çështjet e brendshme politike. Gjatë një vizite në qytetin e ...
Zeri Amerikes | 07-Apr-2020 13:49 | 12 artikuj te ndërlidhur »

Shqipëria shënon shifrat më të ulëta të rasteve të reja më COVID-19
Në Shqipëri u njoftua sot numri më i ulët i të prekurve të rinj në 24 orët e fundit qysh nga fillimi i marsit kur nisi pandemia e COVID-19. Autoritetet shëndetësore bënë të ditur se janë zbuluar vetëm 6 raste të reja ...
Zeri Amerikes | 07-Apr-2020 11:45 | 195 artikuj te ndërlidhur »

Trump ofron ndihmë për shërimin e kryeministrit të sëmurë britanik
Presidenti Donald Trump ofroi ndihmë për shërimin e kryeministrit britanik Boris Johnson, i cili të hënën u dërgua në kujdes intensiv me koronavirus. Në konferencën për gazetarët në Shtëpinë e Bardhë të hënën, ...
Zeri Amerikes | 07-Apr-2020 02:51 | 180 artikuj te ndërlidhur »

Trump, Biden bisedojnë në telefon për krizën COVID-19
Presidenti Donald Trump tha se kishte patur një telefonatë "shumë miqësore" me ish nënpresidentin Joe Biden të hënën. Kërkesa ishte bërë nga zoti Biden, kandidati kryesor demokrat për president për të diskutuar rreth ...
Zeri Amerikes | 07-Apr-2020 02:00 | 15 artikuj te ndërlidhur »

SHBA po hyjnë në "javët e pikut të vdekjeve" nga koronavirusi
Guvernatorët e Nju Jorkut dhe Nju Xhersit thanë të hënën se në shtetet e tyre po duken shenja të një "rrafshimi" të kurbës së koronavirusit, por paralajmëruan që të mos bihet në vetëkënaqësi, ndërkohë që numri i ...
Zeri Amerikes | 06-Apr-2020 23:04 | 17 artikuj te ndërlidhur »

A mund të ndalohet konsumi i kafshëve të egra në Azi?
Shkencëtarët thonë se ka të ngjarë që COVID-19 të ketë origjinën përmes trasmetimit të virusit nga kafshët tek njeriu, në një treg të kafshëve të egra në qytetin Wuhan të Kinës. Studime të reja nga “Global Virome ...
Zeri Amerikes | 06-Apr-2020 22:17 | 7 artikuj te ndërlidhur »

Britani, Kryeministri Johnson në kujdes intensiv
Kryeministri britanik Boris Johnson u transferua të hënën në kujdes intensiv pas rëndimit të simptomave të koronavirusit. Zyrtarët shëndetësorë njoftuan se ai është i vetëdijshëm dhe nuk ka nevojë për respirator. Zoti ...
Zeri Amerikes | 06-Apr-2020 21:59 | 180 artikuj te ndërlidhur »

SHBA, ndahet nga jeta Jonuz Ndreu, veprimtar i komunitetit
Javën e kaluar, këtu në Shtetet e Bashkuara ndërroi jetë në moshën 88 vjeçare një nga veprimtarët e njohur të komunitetit shqiptaro-amerikan, Jonuz Ndreu. Merrni Adobe Flash Player Embed share SHBA, ndahet nga jeta ...
Zeri Amerikes | 06-Apr-2020 21:46 | 4 artikuj te ndërlidhur »

Kosovë: Shkon në 165 numri i të prekurve nga COVID-19
Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike tha të hënë mbrëma se janë konfirmuar edhe 20 raste të reja të të infektuarve me koronavirus. Sipas institutit 17 janë nga komuna e Malishevës, 1 nga Suhareka, një nga Drenasi ...
Zeri Amerikes | 06-Apr-2020 21:01 | 146 artikuj te ndërlidhur »

Dr Sulejman Çelaj: Përvoja ime nga fronti kundër virusit në Nju Jork
Doktor Sulejman Çelaj është drejtor i pavionit të kardiologjisë në spitalin St. Barnabas në Bronks të shtetit të Nju Jorkut. Ndërsa Nju Jorku është bërë qendër e përhapjes së virusit vdekjeprusës, kardiologu Çelaj është ...
Zeri Amerikes | 06-Apr-2020 21:01 | 4 artikuj te ndërlidhur »

Kosovë: Thirrje për respektim të privatësisë dhe shmangie tensionesh gjatë raportimit për koronavirusin
Organizata vendase e ndërkombëtare po bëjnë thirrje për respektim të privatësisë gjatë raportimit rreth situatës së krijuar nga COVID-19. Gjatë fundjavës misioni i Organizatës për Siguri e Bashkëpunim në Evropë, Avokati ...
Zeri Amerikes | 06-Apr-2020 18:18 | 13 artikuj te ndërlidhur »

Tre viktima të reja nga COVID-19 në Maqedoninë e Veriut
Tre persona kanë humbur jetën të hënën nga koronavirusi në Maqedoninë e Veriut. Njëri nga ta një 40 vjeçar nga qyteti i Koçanës në lindje të vendit, i cili nuk kishte pasur ndonjë histori sëmundjesh. Dy viktimat e tjera ...
Zeri Amerikes | 06-Apr-2020 17:26 | 104 artikuj te ndërlidhur »

SHBA: Disa udhëheqës fetarë sfidojnë distancimin social
COVID-19 po prish planet e të krishterëve për Pashkë, si edhe kremtimeve hebraike dhe myslimane. Megjithëse shumë kisha, sinagoga dhe xhami kanë ndërprerë shërbesat, disa udhëheqës fetarë në Amerikë, po kritikohen ...
Zeri Amerikes | 06-Apr-2020 16:41 | 2 artikuj te ndërlidhur »

COVID-19: Mbi 70 mijë të vdekur në shkallë globale
Kryeministri britanik Boris Johnson, i cili rezultoi pozitiv për koronavirus javën e kaluar, është në spital pasi u shtrua gjatë fundjavës me temperaturë të lartë. Zyra e tij tha se shtrimi në spital ishte thjesht një ...
Zeri Amerikes | 06-Apr-2020 16:33 | 25 artikuj te ndërlidhur »

COVID-19, shenja shprese në Evropë
Evropa po jep shenja të reja shprese lidhur me pandeminë ndërsa numri i përditshëm i personave të prekur nga koronavirusi në Spanjë, Itali e Francë po ulet. Vdekjet si pasojë e koronavirusit dhe rastet me të infektuar ...
Zeri Amerikes | 06-Apr-2020 16:17 | 25 artikuj te ndërlidhur »

Shtëpia e Bardhë: Amerikanët të përgatiten për një javë shumë të vështirë
Në Shtetet e Bashkuara, ku numri i të infektuarve ka arritur në mbi 337 mijë dhe viktimat e regjistruara në mbi 9650 Shtëpia e Bardhë paralajmëron për javë të vështira në të ardhmen e afërt, por shton se kanë filluar të ...
Zeri Amerikes | 06-Apr-2020 15:42 | 17 artikuj te ndërlidhur »

Copyright © 2010 - time.al , All Rights Reserved