ikub.al   |   Njoftime  |   Biznese.al   |   Ligje
Rifreskimi i fundit: 08/04/2020 13:48

ScanTv
Policia e Shtetit: Ndëshkohen 20 drejtues mjetesh dhe 230 shtetas të cilët kanë shkelur urdhrin e ndalim qarkullimit
Policia e Shtetit nëpërmjet një njoftimi ka bërë me dije se gjatë 24 orëve të fundit në të gjithë vendin janë evidentuar 20 drejtues mjetesh që kanë shkelur urdhrin e ndalim qarkullimit, të cilët janë ndëshkuar me heqje ...
ScanTv | I sapobotuar | 32 artikuj te ndërlidhur »

Tenderët e rindërtimit nuk bllokohen/ Pezullimi, APP: Lejohen dhe prokurimet për mbarëvajtjen e punës së institucioneve
Pas pikëpyetjeve të shumta mbi pezullimin e procedurave tenderuese, Agjencia e Prokurimit Publik ka sqaruar se janë një sërë kategorish tenderësh, që do të lejohen të zhvillohen gjatë periudhës së fatkeqësisë që ...
ScanTv | para 79 min | 12 artikuj te ndërlidhur »

COVID-19 rriti inflacionin/ Arrin në 2.1%, por u shtrenjtuan vetëm ushqimet
Kriza e koronavirusit ka dhënë një efekt të menjëhershëm në rritjen e çmimeve të konsumit. Sipas të dhënave të Instat, për muajin mars inflacioni u rrit në 2.1%, nga 1.2% që kishte qenë për muajin shkurt. Kjo është hera ...
ScanTv | para 79 min | 3 artikuj te ndërlidhur »

Fasonet, edhe 2019 në rritje/ Të ardhurat arritën në 452 milionë euro
Të ardhurat me puna me porosi në ekonominë shqiptare u rritën sërish për vitin 2019. Sipas Bankës së Shqipërisë, të ardhurat nga sektori i fasonëve arritën në 452 milionë euro. Krahasuar me vitin 2018, të ardhurat nga ...
ScanTv | para 82 min | 4 artikuj te ndërlidhur »

Produktet ushqimore drejt Kosovës! Takim dypalësh në Doganën e Morinës, Hajdari: Asnjë vonesë, hapim tregjet për prodhimet bujqësore
Qarkullimi pa asnjë pengesë i mallrave e veçanërisht produkteve ushqimore mes Kosovës e Shqipërisë ka mbledhur përfaqësues të institucioneve qendrore lokale dhe te kufirit të dy vendeve. Në takimin që u zhvillua në ...
ScanTv | para 88 min | 7 artikuj te ndërlidhur »

Lëvizjet e Kinës për përballimin e pandemisë, që nga spitalet në kohë rekord, e deri te organizimi i 276 milionë studentëve në një platformë
Në Kinë, njerëzit janë bashkuar për të luftuar përhapjen e pandemisë së COVID – 19. Arritjet e tyre mund të thuhet me plot kuptimin e fjalës, se kanë qenë heroike, duke pasur parasysh rritjen eksponenciale të rasteve të ...
ScanTv | para 117 min | 2 artikuj te ndërlidhur »

Zgjerohet harta e të infektuarve/ Konfirmohen 17 raste të reja me Covid-19 duke e çuar numrin total në 400
Ministria e Shëndetësisë ka bërë përditësimin e të dhënave sa i përket numrit të të infektuarve në vendin tonë përgjatë 24 orëve të fundit, duke bërë me dije se janë konfirmuar edhe 17 raste të reja duke e çuar numrin ...
ScanTv | para 2 ore | 146 artikuj te ndërlidhur »

Rama: Në 10 ditët e fundit kemi rënie graduale të shtrimeve në mjediset spitalore “Covid”
Nëpërmjet një njoftimi në faqen zyrtare, kryeministri i vendit Edi Rama ka publikuar një grafik në lidhje me Covid-19 ku është shprehur se: “Falë masave të shpejta e të forta dhe rezistencës suaj të shkëlqyer, 10 ditët ...
ScanTv | para 2 ore | 41 artikuj te ndërlidhur »

Masat ekonomike, krahasim me Europën/ Instituti i Vienës: Paketa sa 1.2% e PBB-së, norma e dytë më e lartë në rajon
Instituti i Vienës për Studime ekonomike ndërkombëtare ka vlerësuar të gjitha vendet e Europës qendrore, lindore dhe juglindore sa i përket masave ekonomike që janë ndërmarrë për të përballuar emergjencën Covid-19. Ndër ...
ScanTv | para 2 ore | 19 artikuj te ndërlidhur »

Linjat ajrore pas pandemisë/ Analistët: Do të ofrojnë më pak zgjedhje dhe tarifa më të larta pas krizës së Koronavirusit
Trafiku i linjës ajrore ka rënë në mënyrë drastike dhe me siguri nuk do ta rimarrë veten dot shumë shpejt. Pagesa e ndihmës së aviacionit prej 50 miliardë dollarësh e kaluar javën e kaluar do t’i mbajë linjat ajrore në ...
ScanTv | para 3 ore | 2 artikuj te ndërlidhur »

Nafta sot, 8 prill 2020 – Zhvillimet në tregjet globale dhe tregun lokal. Si kanë ndryshuar çmimet
Gjatë orëve të para të sesionit të sotëm, çmimet e naftës në tregjet ndërkombëtare janë regjistruar në rritje, rrjedhojë e shpresave për një marrëveshje mes Opec dhe Rusisë për të shkurtuar prodhimin. Në këtë rubrikë ju ...
ScanTv | para 3 ore | 2 artikuj te ndërlidhur »

Diferencat e forta të numrit viktimave në vende fqinje – Studimi: Popujt që janë vaksinuar nga tuberkulozi kanë vdekshmëri më të ulët nga COVID-19
Pse Spanja ka pothuajse 11,000 viktima nga pandemia Koronavirusit ndërsa numri i tyre në Portugalinë fqinje nuk tejkalon shifrën 200? Një pabarazi e tillë në numër brenda gadishullit Iberik është misterioz, por ...
ScanTv | para 3 ore | 16 artikuj te ndërlidhur »

Detajet e tjera të Fondit të Garancisë/ Bizneset s’do paguajnë principal për 3 muaj, interesi maksimal 2.85 %, kohëzgjatja 2 vite
Qeveria shqiptare ka miratuar linjën e garacisë prej 11 miliardë lekësh, ku përmes 12 bankave tregtare në vend do të mbështesë bizneset e mëdha për të përballuar problematikat e krijuara nga masat për parandalimin e ...
ScanTv | para 3 ore | 18 artikuj te ndërlidhur »

Forbes: Shqiptari i ‘Pharma Bro’ kërkon lirimin nga burgu për të gjetur një trajtim të koronavirusit
Ish-drejtori i bioteknikës Martin Shkreli, i cili aktualisht po vuan një dënim shtatë vjeçar në SHBA për mashtrime të letrave me vlerë, mendon se mund të gjejë një trajtim për koronavirusin dhe ai dëshiron një lirim ...
ScanTv | para 3 ore | 17 artikuj te ndërlidhur »

OBSH paralajmëron për rrezikun e heqjes së hershme të masave kufizuese
Organizata Botërore e Shëndetit nuk ka rekomandime të përgjithshme për vendet dhe rajonet në lidhje me zbutjen e masave për të ngadalësuar përhapjen e pandemisë së koronavirusit, raporton Reuters. Në të njëjtën kohë, ...
ScanTv | para 4 ore | 57 artikuj te ndërlidhur »

As kriza ekonomike dhe as punëtorët në protestë nuk e lëkundin Jeff Bezos – Shpallet personi më i pasur në botë për të tretin vit radhazi!
Ndërsa 10 milion amerikanë po aplikojnë si të papunë dhe ekonomia po shkatërrohet prej pandemisë së Koronavirusit, një aspekt i jetës amerikane është dëshmuar i palëkundshëm: pasuria absolutisht mahnitëse e Drejtorit të ...
ScanTv | para 4 ore | 8 artikuj te ndërlidhur »

Personat e shëndetshëm nuk kanë nevojë për maska! – OBSH: “Ato janë për mbrotjen e të tjerëve jo të vetvetes”
Organizata Botërore e Shëndetit ka tërheur mbrapsht rekomandimin e saj, sipas të cilit të gjithë individët të infektuar ose jo, duhet të mbajnë maska mbrojtëse për të parandaluar përhapjen e pandemisë. OBSH rishikoi ...
ScanTv | para 4 ore | 7 artikuj te ndërlidhur »

Detajet/ Si do të funksionojë linja e garancisë shtetërore 11 miliardë lekë për bizneset e mëdha! Si ndahet mes 12 bankave
Vendimi i qeverisë për krijimin e linjës së garancisë shtetërore është publikuar në Fletoren Zyrtare dhe ka marrë tashmë fuqi ligjore. Vendimi përcakton se linja e garancisë është në vlerën 11 miliardë lekë dhe bankat ...
ScanTv | para 4 ore | 18 artikuj te ndërlidhur »

23 pacientë të tjerë fitojnë betejën me COVID-19 në vend – Shkon në 154 numri i të shëruarve nga Koronavirusi
Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu ka njoftuar gjatë mesnatës se edhe 23 persona kanë rezultuar negativ në testin për Covid-19. Kjo shifër e çon në 154 numrin e të shëruarve nga Koronavirusi në Shqipëri. “Lajm ...
ScanTv | para 4 ore | 200 artikuj te ndërlidhur »

Vijojnë kontrollet nga AKU/ Gjobiten me 200 mijë lekë 11 subjekte dhe bllokohen produkte me etiketa të falsifikuara në 4 të tjera
Autoriteti i Kontrollit Ushqimor ka njoftuar se gjatë 24 orëve të fudit ka kontrolluar dhe monitoruar rreth 95 subjekte në të gjithë vendin në kuadër të masave të shtuara për mospërhapjen e Covid-19. Sipas njoftimit ...
ScanTv | para 5 ore | 32 artikuj te ndërlidhur »

Valutat e huaja fitojnë mbi 1 pikë gjatë natës. Sa këmbehen sot Euro, Paundi, Dollari dhe Franga?
Kjo e mërkurë ka shënuar një rritje të përgjithshme të valutave të huaja me mbi 1 pikë pothuajse të gjitha. Kështu monedha europiane ka fituar 1.1 pikë nga dita e djeshme duke u blerë sot me 125.5 lekë dhe duke u shitur ...
ScanTv | para 5 ore | 6 artikuj te ndërlidhur »

Del vendimi zyrtar/ “Ndihma e Luftës” për bizneset e mëdha: Kredi me interes deri 2.85 % e paga jo më të larta se 150 mijë lekë. Detajet
Këshilli i Ministrave ka miratuar Vendimin “Për miratimin e garancisë shtetërore të huasë me bankat e nivelit të dytë për pagat e bizneseve, aktiviteti i të cilëve është prekur nga vendimet e qeverisë në kuadër të ...
ScanTv | para 17 ore | 18 artikuj te ndërlidhur »

WhatsApp vë në përdorim kufizime të rrepta për shpërndarjen e mesazheve! Ja çfarë ka ndodhur me opsionet e saj
WhatsApp është duke u përpjekur të frenojë përhapjen e shpejtë të dezinformimit të koronavirusit duke vendosur kufij të rinj në numrin e herëve që një mesazh i përcjellë mund të shpërndahet njëkohësisht. Një mesazh i ...
ScanTv | para 17 ore | 19 artikuj te ndërlidhur »

Tatimet thirrje bizneseve: “Afatet e deklarimit dhe pagesës së tatimeve nuk kanë ndryshuar”
Drejtoria e Tatimeve nëpërmjet një noftimi ka lajmëruar të gjithë tatimpaguesit se afatet e deklarimit dhe të pagesës së detyrimeve tatimore nuk kanë ndryshuar. Në këtë mënyrë nëpërmjet shërbimit e-filing, DPT i bën ...
ScanTv | para 18 ore | 3 artikuj te ndërlidhur »

Jetën apo kuletën? Koronavirusi ngjizi konfliktin më të fundit kulturor
Uniteti nuk ka zgjatur shumë, dhe rebelimi po shpërthen tek e djathta. Ajo që filloi të merrej me përgjegjësinë e policisë, po bën kundërshtime të thella për të gjithë politikën e bllokimit të koronavirusit. Por çështja ...
ScanTv | para 19 ore |

“Archewell”/ Harry dhe Meghan zbulojnë planet për organizatën e re të bamirësisë
Duka dhe Dukesha e Sussex kanë zbuluar planet për të filluar një organizatë bamirësie të quajtur Archewell. Pas vendimit të tyre në fillim të këtij viti për të hequr dorë si zyrtarë mbretërorë, çifti nuk mund të përdorë ...
ScanTv | para 19 ore | 7 artikuj te ndërlidhur »

OBSH dënon propozimin e mjekëve francezë për të testuar trajtimin Covid-19 në Afrikë si “mentalitet kolonial”
Drejtori i Përgjithshëm i Organizatës Botërore të Shëndetësisë, Tedros Adhanom Ghebreyesus ka dënuar komentet e diskutueshme të bëra nga mjekët francezë në lidhje me testimin e një trajtimi të mundshëm për Covid-19 në ...
ScanTv | para 20 ore | 10 artikuj te ndërlidhur »

Financial Times: Tirana mund të jetë kryeqendër biznesi pas pandemisë / Virusi do ta ndryshojë pa kthim globalizmin
Edhe nëse jemi në gjendje ta luftojmë pandeminë e koronavirusit, efektet e saj ka të ngjarë të nxisin një rikonceptim të mënyrës sesi bota bën biznes. Tronditjet që po pësojnë zinxhirët e furnizimit global ka të ngjarë ...
ScanTv | para 21 ore | 2 artikuj te ndërlidhur »

Nuk po ju shtyhet kredia dhe keni ankesa? Drejtoria Tatimeve publikon adresën e dedikuar për problemin
Në zbatim të vendimit të Qeverisë dhe Bankës Qëndrore për shtyrjen e pagesës së kësteve të kredisë për biznese dhe individë, Drejtoria e Tatimeve ka nxjerrë një njoftim. Në të thuhet se të gjithë personat që kanë një ...
ScanTv | para 22 ore | 3 artikuj te ndërlidhur »

Ekspertët gjermanë paraqesin planin e tyre/ Si do të rimëkëmben ekonomitë botërore pas koronavirusit?
Ndërsa koronavirusi vazhdon të përhapet në të gjithë botën, qeveritë europiane kanë filluar të mendojnë se si të rihapin fabrikat, zyrat dhe shkollat, ndërsa minimizojnë mundësinë e shpërthimeve të mëtejshme. Austria ...
ScanTv | para 22 ore | 6 artikuj te ndërlidhur »

AMF: Pezullohet shpërndarja e dividendit nga shoqëritë e sigurimit në kushtet e situatës së Covid-19
Autoriteti i Mbikëqyrjes Financiare deklaron se është duke ndjekur me kujdes të veçantë të gjitha zhvillimet në tregjet nën mbikëqyrje, që lidhen me situatën e krijuar nga Covid-19. “Në linjë me rekomandimet e ...
ScanTv | para 23 ore | 3 artikuj te ndërlidhur »

“Një valë e dytë infektimi na pret, nëse hiqet karantinimi pa kujdes” / Ekspertët paralajmërojnë Austrinë dhe Danimarkën
Ndërsa pandemia e koronavirusit vazhdon të përhapet në të gjithë botën me ritme të ndryshme, disa vende kanë filluar të marrin në konsideratë heqjen e masave të bllokimit, megjithë rrezikun e rigjallërimit të virusit ...
ScanTv | para 23 ore |

Dritë në fund të tunelit – Stoqet po ‘shërohen’, rriten për të disa ditë radhazi
Aksionet globale u rritën të martën, ndërsa investitorët festuan shenjat se karantinimet po ngadalësojnë përhapjen e koronavirusit. Italia, Franca, Spanja dhe New York kanë parë një rënie të rasteve të reja gjatë ditëve ...
ScanTv | para 23 ore | 2 artikuj te ndërlidhur »

Christine Lagarde dhe kthesa ‘spektakolare’ e saj lidhur me blerjen e bonove prej 750 miliardë eurosh
Christine Lagarde që në muajin e saj të katërt të presidencës në Bankën Qendrore Europiane, i bëri thirrje kolegëve të saj për të dhënë një stimul masiv, pasi në të kundërt vendi do të përballej me një krizë ...
ScanTv | para 24 ore |

Të gjithë po vendosin një lodër pellushi në dritare, ballkone e vende të tjera! Misioni njerëzor i kësaj fushate
Banorët e “Beauty Point” në Australi kanë nisur një fushatë që është bërë virale në rrjetet sociale dhe po gjen përkrahje në shumë vende. Fushata emërtohet “Teddy Bear in the Window” e “Teddy Bear Hunt” dhe mund të ...
ScanTv | para 24 ore | 2 artikuj te ndërlidhur »

9500 punonjës marrin “pagën e luftës”/ Tirana me më shumë përfitues, u refuzuan mbi 3700 aplikime
Deri më tani rreth 9500 punonjës kanë marrë “pagën e luftës” të derdhur në llogaritë e tyre bankare, ndërsa 1195 të tjerë jane në proces verifikimi të mëtjeshëm. Këto janë të dhënat zyrtare të Drejtorisë së Përgjithshme ...
ScanTv | 07-Apr-2020 13:47 | 35 artikuj te ndërlidhur »

Policia vijon kontrollet/100 mijë lekë gjobë për 270 shtetas, 4 arrestime si dhe bllokim aktiviteti për 5 njësi tregtare si dhe 1 ‘Bar Kafe’
Shërbimet e Policisë vijojnë kontrollet në të gjithë territorin, në zbatim të masave kufizuese të shpallura nga qeveria shqiptare, për vënien në kontroll të pasojave që sjellin përhapjen e COVID-19. Gjatë 24 orëve të ...
ScanTv | 07-Apr-2020 13:32 | 32 artikuj te ndërlidhur »

Si të shmangni ngrënien e tepërt dhe konstante kur punoni nga shtëpia?! – Ja dy këshilla praktike
Ka arsye fiziologjike për t’u kthyer tek ushqimi kur bota është kthyer përmbys. Trupi ka tendencë të dëshirojë ushqime me kalori të lartë dhe me sheqer të lartë gjatë kohërave stresuese, pasi këto ushqime ofrojnë ...
ScanTv | 07-Apr-2020 12:37 | 2 artikuj te ndërlidhur »

Masat për COVID-19/ Bankat do të ndalohen përkohësisht të shpërndajnë fitime
Banka e Shqipërisë do t’iu ndalojë përkohësisht bankave tregtare shpërndarjen e dividendëve. Vendimi pritet të merret në mbledhjen e ardhshme të Këshillit Mbikëqyrës dhe është një masë kujdesi, për shkak të situatës që ...
ScanTv | 07-Apr-2020 12:28 | 2 artikuj te ndërlidhur »

Kredia e re për biznesin/ U rrit me gati tre miliardë lekë për muajin shkurt
Sistemi bankar e ka rritur ndjeshëm huadhënien e re për bizneset gjatë muajit shkurt. Sipas statistikave të Bankës së Shqipërisë, për shkurtin sipërmarrja private përfitoi 14.2 miliardë lekë kredi të re, gati tre ...
ScanTv | 07-Apr-2020 12:25 | 4 artikuj te ndërlidhur »

Virusi nuk mbyll kantierët ! Balluku: Bypass-i i Fierit përfundon në maj, fokus siguria e punonjësve
Pavarësisht pezullimit 2-javor të punimeve, për shkak të situatës së krijuar nga COVID-19, bypass-i i Fierit do të përfundojë brenda muajit maj.Teksa inspektoi punimet, ministrja e Infrastrukturës dhe Energjisë, Belinda ...
ScanTv | 07-Apr-2020 12:22 | 6 artikuj te ndërlidhur »

Apeli “ndryshe” i Shëndetit Publik për qytetarët: Ju lutem, sot këndoni vetëm këtë këngë! Është kënga më patriotike
Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike në Kosovë u kaq bërë qytetarëve një apel të veçantë, ndërsa u kërkon që të respektojnë rregullat e distancimin social me qëllim parandalimin e përhapjes së mëtejshme të ...
ScanTv | 07-Apr-2020 12:20 | 36 artikuj te ndërlidhur »

Emigrantë të huaj në Shqipëri, AIDA:  Ja çfarë ndryshon në procedurën për të huajt
Agjencia Shqiptare e Zhvillimit të Investimeve ju informon mbi Ligjin Nr. 13/2020 “Për disa ndryshime dhe shtesa në ligjin “Për të huajt” të ndryshuar”. Fushat të cilat kanë ndryshuar janë: politika e vizave; politika e ...
ScanTv | 07-Apr-2020 12:10 | 2 artikuj te ndërlidhur »

Mbërrijnë 6 autoambulancat e para nga Turqia – Automjetet e kompletuara me të gjitha pajisjet e një urgjence lëvizëse
Komanda mbështetëse e forcave të armatosura ka njoftuar se kanë mbërritur 6 autoambulancat e para nga Turqia, të kompletuara me të gjitha pajisjet e një urgjence lëvizëse, pjesë e grantit që qeveria turke ka akorduar ...
ScanTv | 07-Apr-2020 11:55 | 12 artikuj te ndërlidhur »

Masat bllokuese funksionojnë! “Emerging Europe”: Vendet që kanë vepruar, si Shqipëria, më pak infeksione
“Emerging Europe” ka bërë një analizë të gjerë për rajonin, e cila mban titullin: Sa më i ashpër shtetrrethimi, aq më të ulta infektimet. Për të arritur në këtë përfundim, “Emerging Europe” merr në analizë një pjesë të ...
ScanTv | 07-Apr-2020 11:30 | 19 artikuj te ndërlidhur »

Organizata Botërore e Shëndetit: ‘Botës i duhen rreth gjashtë milion infermierë’
Ndërsa COVID-19 është problemi kryesor aktual, Organizata Botërore e Shëndetit paralajmëroi se botës i duhen gati gjashtë milion infermierë. Agjensia e shëndetësisë së Kombeve të Bashkuara së bashku me partnerët Nursing ...
ScanTv | 07-Apr-2020 11:16 | 32 artikuj te ndërlidhur »

Nga Facebook në Google, çfarë të dhënash përdor qeveria në emergjencën e Koronavirusit?!
Të dhënat e lëvizshmërisë në Facebook, tendencat e reja të kërkimit në Google, pyetjet në lidhje me simptomat nga Covid-19, chatbot-et zhvilluara nga Medical Pages, platformë mjekësore në distancë, dhe reagimet në ...
ScanTv | 07-Apr-2020 11:04 |

Shqipëria, rënie drastike të numrit të identifikuar me COVID-19! Bino: Janë kryesisht vatra infeksioni familjar
Ndryshe nga sa ndodhi në tre raportimet e mëparshme, këtë herë Instituti i Shëndetit Publik raportoi për vetëm 6 raste të reja të konfirmuara me COVID-19 në Shqipëri. Këto raste rezultuan pas testimit të 182 personave ...
ScanTv | 07-Apr-2020 10:52 | 4 artikuj te ndërlidhur »

WhatsApp do të vendos kufizimin e ri në shpërndarjen e mesazheve për të luftuar lajmet e rreme
WhatsApp është gati të vendosë një kufi të ri të rreptë në shpërndarjen e mesazheve pasi që aplikacioni i komunikimit virtual në pronësi të Facebook ka si qëllim eliminimin e shpërndarjes së lajmeve të rreme, ka ...
ScanTv | 07-Apr-2020 10:41 | 19 artikuj te ndërlidhur »

Ja cilët janë smartphonet që do të dalin në treg në muajt e ardhshëm!
Cilat janë telefonat inteligjentë që dalin në treg në sezonin pranverë / verë 2020 përfshirë ata tashmë të zyrtarizuar ashtu edhe ata qe kanë qenë protagonistë të thashethemeve të rëndësishme? Modelet më të fundit ...
ScanTv | 07-Apr-2020 10:30 |

Copyright © 2010 - time.al , All Rights Reserved