ikub.al   |   Njoftime  |   Biznese.al   |   Ligje
Rifreskimi i fundit: 15/09/2019 11:52

Respublica
Pas 30 vitesh në politikë gati të rrëzojë regjimin
Presidentit i Shqipërisë u ka bërë thirrje sot shqiptarëve të ngrihen dhe të rrëzojnë atë që e quan regjim të oligarkisë. Duke e konsideruar veten si themelues të demokracisë 30 vite më parë, Ilir Meta thotë se tani ...
Respublica | para 22 min | 24 artikuj te ndërlidhur »

Mbi 2 mijë fetuse të vdekura në shtëpinë e mjekut
Mbi 2 mijë fetuse të vdekura në shtëpinë e mjekut
Të dhëna shokuese u zbuluan pas vdekjes së një mjeku të njohur aborti në Indiana, SH.B.A. Më shumë se 2,000 embrione të vdekura u gjetën në shtëpinë e tij, duke bërë që vetë familja të thërrasë autoritetet për të ...
Respublica | para 18 ore | 5 artikuj te ndërlidhur »

Politika e Jashtme/Risiguroi vendin e fundit për Shqipërinë dhe ndonjë ekspozitë personale
Gjermania do të japë dritën jeshile për Maqedoninë e Veriut në tetor, kurse Shqipëria do të duhet të presë. Portali European Western Balkans citon një studies në Berlin, Bodo Weber, sipas të cilit Maqedonia e Veriut do ...
Respublica | para 22 ore |

Google arrin marrëveshje me Francën. Do paguajë 1 miliardë dollarë
Google ka gjetur një marrëveshje me qeverinë franceze për çështjen e taksave të papguara apo të evaduara duke pranuar të paguajë një gjobë prej 1 miliardë dollarësh. Siç raportohet kompania do të paguajë 500 milionë ...
Respublica | para 23 ore | 7 artikuj te ndërlidhur »

Serbia, fqinji ynë euro-aziatik
Kur Angola e fitoi pavarësinë e saj, prijësi i Lëvizjes për pavarësi, Agostinho Neto, ia dhuroi mareshalit Tito (gjegjësisht Jugosllavisë), në emër të ndihmës së madhe (politike, në armatim, etj.) të drejtën e shpimit ...
Respublica | para 24 ore | 5 artikuj te ndërlidhur »

BBC: Gazi sintetik, sekreti “vrasës” i industrisë elektrike
Heksafluoridi i squfurit (SF6) është një gaz që shumica e njerëzve nuk e njohin, megjithatë, sipas një raporti të BBC, ai është gazi më i fuqishëm serë i njohur për njeriun. SF6 është një gaz sintetik që është i lirë, ...
Respublica | 13-Sep-2019 22:36 | 2 artikuj te ndërlidhur »

Skandali "Novartis", Prokuroria greke kërkon heqjen e imunitetit për politikanët e akuzuar
Prokuroria supreme greke ka kërkuar nga Parlamenti heqjen e imunitetit për disa politikanë të rëndësishëm në vend që akuzohen si të përfshirë në të ashtuquajturin skandali Novartis. Prokuroria ka marrë ndër të tjera ...
Respublica | 13-Sep-2019 21:41 |

Kërkuesit publikojnë hartë të detajuar të kontinentit të zhdukur Adria e Madhe
Adria e Madhe është emri i një kontinenti që mendohet se qëndron i fshehur poshtë Europës Jugore. Kërkuesit kanë krijuar së fundmi një hartë të detajuar të këtij kontinenti të humbur e që u shfaq 240 milionë vjet më ...
Respublica | 13-Sep-2019 16:46 |

Çekët heqin nga Praga statujën e marshallit sovjetik Ivan Koniev
Autoritetet çeke kanë vendosur të heqin nga Praga një statujë të marshallit sovjetik Ivan Koniev dhe zëvendësimin e tij me një monument tjetër që i përkujton ngjarjet e luftës së Dytë Botërore në mënyrë më të ...
Respublica | 13-Sep-2019 16:26 | 9 artikuj te ndërlidhur »

Asnjë premtim nga Merkel, Rama si gjithmonë publiçitar
Në Berlin u zhvillua një tjetër takim mes kryeministrit Rama dhe kancelares Merkel, pas të cilit nuk pati konferencë për shtyp. Rama tha në një postim se ishte shumë i inkurajuar nga vlerësimet dhe predispozita pozitive ...
Respublica | 13-Sep-2019 12:44 | 226 artikuj te ndërlidhur »

Negociatat/Maqedonia e Veriut duhet të ndahet nga vlerësimi për Shqipërinë
Teza maqedonase se vlerësimi për integrimin duhet bërë sipas vendeve dhe jo në bllok ka fituar terren dhe me gjasë Bashkimi Europian do të ecë mbi këtë parim. Në një intervistë për Deutsche Welle, deputeti ...
Respublica | 13-Sep-2019 11:00 | 226 artikuj te ndërlidhur »

"Lufta" SHBA – Gjermani, Erdogan dhe përplasja për Detin e Qipros
Amerikanët nuk e kanë parë kurrë me sy të mirë pozitën hegjemonike të Gjermanisë në Europë dhe faktin që Berlini kontrollon pozicionet kryçe në institucionet evropiane. Ajo që e shqetëson faktorin amerikan është kultura ...
Respublica | 13-Sep-2019 10:03 | 2 artikuj te ndërlidhur »

Çfarë loje po luan?
Partia Demokratike po përqendron shumë energji në denoncimin e koncesionit të rrugës Milot - Balldren. Dhe parimisht me të drejtë. Jo vetëm për kostot e çmendura që nuk justifikohen, por edhe sepse kompanitë të cilat ...
Respublica | 12-Sep-2019 22:17 | 2 artikuj te ndërlidhur »

Koncesionet, Banka e Shqipërisë: Asnjë bankë nuk financon dot projekte mbi 100 milionë euro
Partia Demokratike akuzoi sot qeverinë se po përdor të njëjtën skemë si ajo e Unazës së Re në rastin e koncensioneve për rrugët Orikum-Dukat dhe Milot-Balldren. Në lidhje me këtë të fundit, kreu i PD-së, Lulzim Basha, ...
Respublica | 12-Sep-2019 19:50 | 2 artikuj te ndërlidhur »

Copyright © 2010 - time.al , All Rights Reserved