ikub.al   |   Njoftime  |   Biznese.al   |   Ligje
Rifreskimi i fundit: 08/04/2020 14:29

Radio Evropa e Lire
Irani i kërkon kredi FMN-së për luftimin e koronavirusit
Presidenti i Iranit, Hassan Rohani, i bëri thirrje Fondit Monetar Ndërkombëtar (FMN) që t’i sigurojë Teheranit një kredi urgjente miliarda dollarëshe për luftimin e shpërthimit të koronavirusit. Epidemia e ka dëmtuar ...
Radio Evropa e Lire | para 44 min | 14 artikuj te ndërlidhur »

Ndërprerjet e energjisë elektrike në kohë pandemie
Ndërprerjet e kohëpaskohshme të energjisë elektrike po shkaktojnë probleme për nxënësit të cilët po ndjekin mësimet online dhe punëtorët të cilët po punojnë nga shtëpia. Për shkak të pandemisë së shkaktuar nga sëmundja ...
Radio Evropa e Lire | para 60 min | 3 artikuj te ndërlidhur »

Konkurs për shef byroje të Radios Evropa e Lirë në Prishtinë
Programi për Kosovën i Radios Evropa e Lirë, Shërbimi i Ballkanit, shpall konkurs për shef të byrosë në Prishtinë. Duke i raportuar drejtorit të shërbimit, shefi i byrosë është përgjegjës për përmbajtjen e prodhimeve ...
Radio Evropa e Lire | para 106 min |

Ndalohet një polic i Kosovës që shpërfilli masat kundër koronavirusit
Policia e Kosovës njoftoi të mërkurën se ka arrestuar një zyrtar policor për mospërfillje të urdhrave të Qeverisë së Kosovës, në lidhje me pandeminë e koronavirusit. Bëhet e ditur se polici, i arrestuar të martën vonë, ...
Radio Evropa e Lire | para 106 min | 49 artikuj te ndërlidhur »

Anulohet takimi i majit midis BE-së dhe Ballkanit Perëndimor
Samiti i Bashkimit Evropian dhe Ballkanit Perëndimor, që është dashur të mbahet më 7 maj në Zagreb, është shtyrë për shkak të pandemisë së koronavirusit. Presidenca e BE-së, që aktualisht udhëhiqet nga Kroacia, tha të ...
Radio Evropa e Lire | para 120 min | 37 artikuj te ndërlidhur »

Vuhani, pas gati 11 javësh, del nga izolimi
Pas 76 ditësh, qyteti Vuhan i Kinës, ku janë shfaqur rastet e para me koronavirus në fund të vitit të kaluar, ka dalë nga izolimi. Izolimi i Vuhanit, i paparë deri më tash, është bërë model për vendet që po përpiqen të ...
Radio Evropa e Lire | para 2 ore | 2 artikuj te ndërlidhur »

Tridhjetenjë persona që hynë ilegalisht në Kosovë, dërgohen në karantinë
Drejtori i Qendrës për Azil në fshatin Magurë të Lipjanit dhe asaj në fshatin Vranidoll të Prishtinës, Fitim Zariqi, tha për Radion Evropa e Lirë se 31 persona, të cilët në ditët e fundit kanë hyrë ilegalisht në Kosovë, ...
Radio Evropa e Lire | para 3 ore | 16 artikuj te ndërlidhur »

Tre pacientë me koronavirus, në gjendje kritike në QKUK
Në Klinikën Infektive të Qendrës Klinike Universitare në Kosovë (QKUK) aktualisht janë të shtruar 49 pacientë të prekur nga koronavirusi. Sipas njoftimit të QKUK-së, tre pacientë janë në gjendje kritike, gjashtë janë në ...
Radio Evropa e Lire | para 4 ore | 94 artikuj te ndërlidhur »

Ministrat e BE-së nuk pajtohen për planin ekonomik të ndihmës
Ministrat e Financave të Bashkimit Evropian nuk arritën të pajtohen për një plan ekonomik të ndihmës për vendet e goditura nga pandemia e koronavirusit. “Pas 16 orësh bisedime, kemi ardhur pranë një marrëveshjeje, por ...
Radio Evropa e Lire | para 4 ore | 80 artikuj te ndërlidhur »

Jep dorëheqje shkencëtari kryesor i BE-së, kritikon përgjigjen ndaj koronavirusit
Shkencëtari kryesor i Bashkimit Evropian dha dorëheqje, duke dënuar, siç tha, përgjigjen “zhgënjyese” të Brukselit ndaj pandemisë së koronavirusit. Mauro Ferrari, president i Këshillit Evropian të Kërkimeve, e kritikoi ...
Radio Evropa e Lire | para 5 ore | 37 artikuj te ndërlidhur »

Themeluesi i Twitter-it dhuron një miliard dollarë për luftën kundër koronavirusit
Jack Dorsey, themelues i rrjetit social Twitter, tha se do të dhurojë një miliard dollarë për të ndihmuar trajtimin e pandemisë së koronavirusit. Dorsey tha se donacioni paraqet rreth 28 për qind të pasurisë së tij. Ai ...
Radio Evropa e Lire | para 6 ore | 32 artikuj te ndërlidhur »

Punëtorët e pezulluar, në hall me pagat
Veton Alushaj, është në mesin e 220 punëtorëve në spitalin special për terapi fizikale dhe rehabilitim “ONIX SPA“ në Banjë të Pejës, i cili është larguar nga puna, më 13 mars. Pezullim i tij erdh pas vendimit të ...
Radio Evropa e Lire | para 6 ore | 22 artikuj te ndërlidhur »

Johnson kalon natën e dytë në kujdes intensiv
Kryeministri britanik, Boris Johnson, kaloi të martën natën e dytë në kujdes intensiv. Johnson është diagnostikuar me koronavirus më 27 mars. Kryeministri po mbahet në spitalin St Thomas të Londrës “për monitorim të ...
Radio Evropa e Lire | para 6 ore | 180 artikuj te ndërlidhur »

Mbi 1,700 viktima nga koronavirusi në SHBA brenda një dite
Shtetet e Bashkuara regjistruan numrin më të madh të viktimave nga koronavirusi brenda një dite. Saktësisht 1,734 vetë humbën jetën të martën. Sipas të dhënave të Universitetit Johns Hopkins, shifra e çon në 12,722 ...
Radio Evropa e Lire | para 6 ore | 97 artikuj te ndërlidhur »

Edhe 19 raste të reja me koronavirus në Kosovë
Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik në Kosovë (IKPSHK) njoftoi të martën mbrëma edhe për 19 raste të reja me koronavirus. Në komunikatën e lëshuar për media, IKPSHK-ja tha se gjithsej janë testuar 259 mostra. “Rastet ...
Radio Evropa e Lire | para 15 ore | 146 artikuj te ndërlidhur »

Egjipti do t’i ndalojë tubimet fetare gjatë Ramazanit për shkak të koronavirusit
Egjipti do t’i ndalojë të gjitha tubimet fetare gjatë Muajit të Ramazanit, i cili nis pas rreth dy javësh, për të frenuar përhapjen e koronavirusit. Gjatë këtij muaji, myslimanët zakonisht e prishin agjërimin në ...
Radio Evropa e Lire | para 18 ore | 23 artikuj te ndërlidhur »

Sekretari i jashtëm britanik: Johnson do të shërohet
Sekretari i jashtëm britanik, Dominic Raab, tha se është “i bindur” se kryeministri Boris Johnson do të shërohet nga koronavirusi. Duke folur në një konferencë për media, Raab e përshkroi Johnsonin si “luftëtar” dhe tha ...
Radio Evropa e Lire | para 19 ore | 180 artikuj te ndërlidhur »

Çekia zgjat gjendjen e jashtëzakonshme për shkak të koronavirusit
Ligjvënësit çekë votuan për zgjatjen e gjendjes së jashtëzakonshme deri më 30 prill, me qëllim frenimin e përhapjes së koronavirusit. Qeveria kërkoi që gjendja e tillë të vazhdojë deri më 11 maj, por kjo dështoi, pasi ...
Radio Evropa e Lire | para 19 ore | 10 artikuj te ndërlidhur »

BE-ja do të ndajë 16 miliardë euro për luftën kundër koronavirusit
Bashkimi Evropian do të ndajë 15 miliardë euro për të ndihmuar vendet e varfra në luftën kundër pandemisë së koronavirusit. Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, tha se me këto para do të ndihmohen ...
Radio Evropa e Lire | para 21 ore | 80 artikuj te ndërlidhur »

“Pandemia politike” në veri të Kosovës
Gjatë kësaj kohe të pandemisë së koronavirusit të ri, komunat veriore të Kosovës po funksionojnë mbi bazën e një sistemi të përzier, që nënkupton se përfillin ligjet dhe vendimet e Kosovës, por edhe ato të Serbisë , ...
Radio Evropa e Lire | para 21 ore | 13 artikuj te ndërlidhur »

Macron do t’i drejtohet kombit për situatën me koronavirus
Presidenti i Francës, Emmanuel Macron, do t’i adresohet kombit të enjten mbrëma, për të folur rreth situatës që ka krijuar shpërthimi i koronavirusit. Njoftimi vjen një ditë pasi Franca ka raportuar për 833 viktima nga ...
Radio Evropa e Lire | para 21 ore | 32 artikuj te ndërlidhur »

Paralajmërohen gjoba për shkelësit e masave kundër koronavirusit në Kosovë
Kryetari i Komunës së Prishtinës, Shpend Ahmeti, paralajmëroi se personat që nuk i respektojnë rregullat dhe vendimet për parandalimin e koronavirusit do të gjobiten. Duke u thirrur në nenin 53.1 të Ligjit për ...
Radio Evropa e Lire | para 22 ore | 63 artikuj te ndërlidhur »

Fondi i Kursimeve siguron se pensionet s'do të ndikohen nga rënia e investimeve
Fondi i Kursimeve Pensionale i Kosovës ka siguruar kontribuesit e moshës se ka marrë masa që pensionet e vitit 2020, të mos ndikohen nga rënia e investimeve, si pasojë e pandemisë së koronavirusit. Përmes një komunikate ...
Radio Evropa e Lire | para 23 ore | 15 artikuj te ndërlidhur »

Edhe pesë viktima nga koronavirusi në Maqedoninë e Veriut
Në Maqedoninë e Veriut janë regjistruar të martën edhe pesë viktima nga koronavirusi, që e çojnë në 26 numrin e përgjithshëm të të vdekurve me koronavirus në këtë vend. Sipas raportit të Ministrisë së Shëndetësisë, ...
Radio Evropa e Lire | para 23 ore | 152 artikuj te ndërlidhur »

Polonia planifikon mbajtjen e zgjedhjeve, pavarësisht pandemisë
Ligjvënësit polakë votuan për mbajtjen e zgjedhjeve presidenciale në maj, ashtu siç ka qenë e planifikuar më herët, pavarësisht situatës që ka krijuar shpërthimi i koronavirusit. Në përpjekjen e dytë, Partia qeverisëse ...
Radio Evropa e Lire | para 23 ore | 12 artikuj te ndërlidhur »

Dhjetë foshnja në një spital të Rumanisë infektohen me koronavirus
Një njësi e maternitetit në qytetin Timisoara të Rumanisë është duke u hetuar, pasi dhjetë foshnja kanë dalë pozitive në testet për koronavirus. Dyshohet se foshnjat e kanë marrë sëmundjen nga stafi mjekësor. “Nënat ...
Radio Evropa e Lire | para 24 ore | 8 artikuj te ndërlidhur »

Kryeministri britanik, në gjendje stabile
Qeveria britanike njoftoi se kryeministri Boris Johnson është në gjendje stabile, pasi natën e kalaur është transferuar në kujdes intensiv. Johnson është diagnostikuar me koronavirus më 27 mars. Pasi ka kaluar më shumë ...
Radio Evropa e Lire | 07-Apr-2020 14:26 | 180 artikuj te ndërlidhur »

Dhjetë për qind e të infektuarve në Maqedoninë e V. janë punonjës shëndetësorë
Në Maqedoninë e Veriut 10 për qind e të infektuarve me koronavirus nga numri i përgjthshëm janë pjesë e stafit mjekësor. “Kam përdorur maskë, dorëza dhe mjete dezinfektuese në çdo kohë, por megjithatë nuk iu shmanga ...
Radio Evropa e Lire | 07-Apr-2020 14:26 | 31 artikuj te ndërlidhur »

Shkon në 4 numri i viktimave nga koronavirusi në Kosovë
Shërbimi Spitalor dhe Klinik Universitar i Kosovës, ka njoftuar se edhe një person ka vdekur nga koronavirusi i ri në Kosovë. “I.SH ( 1955), i transferuar nga Spitali i Përgjithëm në Ferizaj, ka ardhur në gjendje të ...
Radio Evropa e Lire | 07-Apr-2020 14:10 | 146 artikuj te ndërlidhur »

Dita Botërore e Shëndetit shënohet përmes përkrahjes së grave në sektorin e shëndetësisë
Programi për fuqizimin e grave dhe barazinë gjinore i Kombeve të Bashkuara “UN Women” ka lansuar fushatën “Të mbështesim infermieret dhe mamitë.” Përmes një njoftimi të zyrës së kësaj organizate në Prishtinë, bëhet e ...
Radio Evropa e Lire | 07-Apr-2020 13:40 | 32 artikuj te ndërlidhur »

OBSH-ja u thotë vendeve të mos nguten me lehtësimin e masave
Organizata Botërore e Shëndetësisë nuk ka rekomandime të qarta për vendet dhe rajonet lidhur me lehtësimin e masave ndaj pandemisë, por u kërkoi atyre që të mos i heqin ato shumë herët. "Njëra nga gjërat më të ...
Radio Evropa e Lire | 07-Apr-2020 12:40 | 42 artikuj te ndërlidhur »

Në shtëpi me fëmijë me nevoja të veçanta në kohë pandemie
Kur qeveria vendosi para më shumë se tre javësh që vendi të izolohej për ta ndalur shpërndarjen e COVID-19, Sara 17 vjeçare me autizëm, e kishte të vështirë ta kuptonte pse tash duhet të qëndrojë vetëm në shtëpi. Nëna e ...
Radio Evropa e Lire | 07-Apr-2020 12:18 |

HRW: Afganistani të gjykojë për krime lufte liderin e grupit të lidhur me IS-in
Organizata për të drejtat e njeriut, Human Rights Watch (HRW) i bëri thirrje Qeverisë së Afganistanit, të ngrisë akuzat për krime lufte ndaj një liderit të grupit të ashtuquajtur Shteti Islamik në Khorasan. Në një ...
Radio Evropa e Lire | 07-Apr-2020 12:07 | 3 artikuj te ndërlidhur »

Gjashtë raste të reja me COVID-19 në Shqipëri
Në Shqipëri gjatë 24 orëve të fundit janë konfirmuar edhe 6 raste të reja me koronavirusin e ri. Kështu bëri të ditur, Silva Bino, nga Instituti i Shëndetit Publik. Numri i përgjithshëm i të infektuarve në Shqipëri ka ...
Radio Evropa e Lire | 07-Apr-2020 11:25 | 195 artikuj te ndërlidhur »

Kurti: Muaji prill, vendimtar për daljen nga kriza e pandemisë
Kryeministri i Qeverisë së Kosovës në detyrë, Albin Kurti, tha se institucionet e Kosovës, janë të përkushtuar maksimalisht me çështjen e pandemisë. Kurti i bëri këto komente në një konferencë për media gjatë një vizite ...
Radio Evropa e Lire | 07-Apr-2020 11:07 | 12 artikuj te ndërlidhur »

QKUK: Dy pacientë me COVID-19 janë në gjendje kritike
Qendra Klinike Universitare e Kosovës ka njoftuar se në Klinikën Infektive janë hospitalizuar 61 pacientë. Sipas njoftimit, 47 raste janë me COVID-19, ndërkaq për 10 raste priten rezultatet e mostrave, kurse 4 kanë ...
Radio Evropa e Lire | 07-Apr-2020 10:24 | 94 artikuj te ndërlidhur »

Rusia e quan manipulim të Prishtinës heqjen e tarifës ndaj mallrave serbe
Ministria e Jashtme e Rusisë përmes një deklarate, ka shprehur qëndrimin lidhur me vendimin e Qeverisë së Kosovës në detyrë, për heqjen e tarifës ndaj mallrave serbe dhe vendosjen e masës së reciprocitetit. “Autoritetet ...
Radio Evropa e Lire | 07-Apr-2020 10:08 | 43 artikuj te ndërlidhur »

Franca i bën thirrje Iranit të respektojë detyrimet bërthamore
Presidenti francez, Emmanuel Macron, i ka bërë thirrje Iranit të respektojë detyrimet e tij bërthamore, derisa bota ka përqendruar vëmendjen e saj në pandeminë e koronavirusit. Gjatë një telefonate me presidentin ...
Radio Evropa e Lire | 07-Apr-2020 09:17 | 14 artikuj te ndërlidhur »

Kryeministri britanik e kalon natën nën kujdes intensiv mjekësor
Kryeministri britanik, Boris Johnson, e ka kaluar natën në kujdes intensiv të një spitali në Londër, pasi simptomat e tij nga sëmundja COVID-19 u përkeqësuan. Zyra e tij tha se ai ishte transferuar në repartin intensiv, ...
Radio Evropa e Lire | 07-Apr-2020 08:54 | 180 artikuj te ndërlidhur »

Për herë të parë, Kina nuk raportoi ndonjë rast të vdekjes nga COVID-19
Të martën, Kina nuk raportoi asnjë rast të vdekjes nga koronavirusi. Kjo është hera e parë që në publikimin e të dhënave ditore për virusin, nuk figuronte asnjë viktimë. Komisioni Kombëtar i Shëndetit tha se të ...
Radio Evropa e Lire | 07-Apr-2020 08:20 | 22 artikuj te ndërlidhur »

Remitencat mund të bien në nivelin e krizës ekonomike të vitit 2009
Banka Qendrore e Kosovës (BQK) ka parashikuar rënie të të ardhurave dytësore në ekonominë e Kosovës, për shkak të pandemisë së shkaktuar nga sëmundja COVID-19 Remitencat apo dërgesat e qytetarëve të Kosovës që jetojnë ...
Radio Evropa e Lire | 07-Apr-2020 08:10 | 30 artikuj te ndërlidhur »

Greqia raporton numrin më të vogël të të infektuarve nga 12 marsi
Greqia ka raportuar të hënën numrin më të vogël të të infektuarve me koronavirusin e ri nga 12 marsi, duke dhënë shenja për ulje të intensitetit të sëmundjes në këtë shtet. Ky shtet ka raportuar të hënën për 20 raste të ...
Radio Evropa e Lire | 06-Apr-2020 22:09 | 8 artikuj te ndërlidhur »

Kryeministri britanik dërgohet në kujdes intensiv
Kryeministri britanik, Boris Johnson është dërguar në kujdes intensiv, pas infektimit disa ditë më parë me koronavirus. Ai i ka kërkuar Sekretarit të Jashtëm, Dominic Raab që ta zëvendësojë atë”, ka njoftuar një ...
Radio Evropa e Lire | 06-Apr-2020 21:37 | 180 artikuj te ndërlidhur »

Turqia shton kufizimet në lëvizje pas rritjes së numrit të të infektuarve
Autoritetet turke kanë vendosur masa të reja kufizuese me qëllim të parandalimit të përhapjes së koronavirusit të ri, teksa numri i të infektuarve vazhdon të rritet shpejt. Të dhënat e fundit tregojnë se ky shtet ka më ...
Radio Evropa e Lire | 06-Apr-2020 21:24 | 8 artikuj te ndërlidhur »

Edhe 20 raste të reja me koronavirus në Kosovë
Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike ka thënë se të hënën janë konfirmuar edhe 20 persona të infektuar me koronavirusin e ri. “Rastet pozitive janë raste kontakti, pesëmbëdhjetë (15) prej të cilave janë me ...
Radio Evropa e Lire | 06-Apr-2020 20:50 | 146 artikuj te ndërlidhur »

Franca raporton numrin më të madh të viktimave në 24 orë
Franca ka raportuar për 833 vdekje në 24 orë si pasojë e infektimit me koronavirus, njëherësh shifrën më të lartë, prej shpërthimit të sëmundjes. Të dhënat përfshijnë njerëzit që kanë vdekur në spitale dhe shtëpi ...
Radio Evropa e Lire | 06-Apr-2020 20:03 | 97 artikuj te ndërlidhur »

ASHAK: Partitë politike dhe institucionet të vetëpërmbahen deri në fund të pandemisë
Akademia e Shkencave dhe Arteve e Kosovës (ASHAK) i ka ftuar subjektet politike dhe institucionet të tejkalojnë përçarjet dhe situatën e krijuar politike në Kosovë gjatë kohës së pandemisë me sëmundjen Covid-19, që ...
Radio Evropa e Lire | 06-Apr-2020 19:48 | 9 artikuj te ndërlidhur »

Itali: 636 të vdekur brenda një dite nga koronavirusi
Italia ka regjistruar të hënën 636 vdekje të reja, apo rreth 100 më shumë sesa një ditë më parë, ka thënë Agjencia për Mbrojtje Civile, ndonëse numri i rasteve të reja me koronavirusin e ri ka rënë dukshëm. Numri total ...
Radio Evropa e Lire | 06-Apr-2020 19:33 | 97 artikuj te ndërlidhur »

Në mjediset me shumicë serbe në Kosovë, 33 të infektuar me koronavirus
Në mjediset e banuara me shumicë serbe në Kosovë, deri më 6 prill, janë shënuar 33 pacientë të infektuar me koronavirus, prej të cilëve 32 janë nga komunat në veri të vendit. Aleksandar Antonijeviq nga Departamenti i ...
Radio Evropa e Lire | 06-Apr-2020 18:37 | 9 artikuj te ndërlidhur »

Rumania mund të zgjasë edhe për 30 ditë gjendjen e jashtëzakonshme
Presidenti rumun, Klaus Iohannis, ka thënë se synon të zgjasë masën e gjendjes së jashtëzakonshme për 30 ditë tjera, teksa numri i personave të infektuar me koronavirus në këtë shtet ka tejkaluar shifrën 4,000. “Neve na ...
Radio Evropa e Lire | 06-Apr-2020 17:47 | 10 artikuj te ndërlidhur »

Copyright © 2010 - time.al , All Rights Reserved