ikub.al   |   Njoftime  |   Biznese.al   |   Ligje
Rifreskimi i fundit: 22/11/2019 06:51

RTSH
Ish- presidenti Topi takon kreun e shtetit: Ish- presidentët nuk janë aktorë institucionalë, zgjidhja duhet të vijë nga aktorë institucionalë
Presidenti Ilir Meta, ka pritur sot në presidencë ish-presidentin Bamir Topi, për të folur lidhur me atë që kreu i shtetit e vlerëson si “krizë politike të krijuar në vend”, si pasojë e ngërçit për ngritjen e Gjykatës ...
RTSH | para 12 ore | 108 artikuj te ndërlidhur »

Shpallen 28 fituesit e programit UK-Albania Tech Hub, që synon të nxisë startup-et shqiptare dhe ato të Ballkanit Perëndimor
Teksa Tirana është në pritje të rezultatit, si një nga pesë finalistet, për të qenë kryeqyteti Evropian i Rinisë 2022, shpallen 28 fituesit e programit UK-Albania Tech Hub, që synon të nxisë startup-et shqiptare dhe ato ...
RTSH | para 12 ore | 6 artikuj te ndërlidhur »

Buxheti 2020, ministri i i Brendshëm, Lleshaj: Prioritet është që t’u jepen kompetenca të reja policisë për luftën ndaj krimit
Ministri i Brendshëm, Sandër Lleshaj, gjatë prezantimit në Komisionin e Sigurisë për Administratën Publike dhe të Drejtat e Njeriut të projektligjit “Për buxhetin e vitit 2020”, u shpreh se “prioritet është që t’u jepen ...
RTSH | para 13 ore | 11 artikuj te ndërlidhur »

Misioni i SHBA-së mbështet punën e OSBE-së në Shqipëri për Reformën Zgjedhore
Ambasadori i OSBE-së në Shqipëri, Bernd Borchardt, ka prezantuar në Vienë ditën e sotme raportin vjetor të punës së OSBE-së në Shqipëri përpara Këshillit të Përhershëm. Menjëherë ka ardhur reagimi nga Zëvendës Shefi i ...
RTSH | para 13 ore | 22 artikuj te ndërlidhur »

Tiranë, publikohen zonat ku do të ketë ndërprerje energjie, në datën 22 nëntor
OSHEE vë në dijeni abonentët në Tiranë, se për shkak të rikostruksionit të kabinave do të ketë një shkëputje të energjisë elektrike, në disa zona të Tiranës. Në njoftim thuhet se do të ketë stakim të energjisë elektrike ...
RTSH | para 13 ore | 7 artikuj te ndërlidhur »

PD: Dërgimi i çështjes në Komisionin e Venecias, do të vononte ngritjen e Gjykatës Kushtetuese
Gazment Bardhi, Sekretar i Përgjithshëm, i PD-së, deklaroi sot se PD mbështet qëndrimet e presidentit Ilir Meta për Gjykatën Kushtetuese dhe akuzon kryeministrin Edi Rama se po tenton kapjen e “Kushtetueses”. Sipas tij, ...
RTSH | para 14 ore | 27 artikuj te ndërlidhur »

Buxheti 2020, PD: Asnjë rritje për shëndetësinë
Ish deputeti i PD, Bardh Spahia, nga selia e Partisë Demokratike, akuzoi qeverinë Rama se nuk ka parashikuar asnjë “rritje reale për buxhetin e shëndetësisë”. Duke folur për buxhetin e vitit 2020, Spahia theksoi se ...
RTSH | para 14 ore | 14 artikuj te ndërlidhur »

Policisë Rrugore e Tiranës, ndalon të riun pas 1 orë ndjekje me makina
Policia bëri të ditur se gjatë patrullimeve policore parandaluese, nga efektivët e Policisë Rrugore Tiranë, i është dhënë shenjë ndalimi për shkelje të semaforit një automjeti në bulevardin “Gjergj Fishta”, me drejtues ...
RTSH | para 14 ore | 13 artikuj te ndërlidhur »

Presidenti Meta: Mjerë ata diplomatë që mund të më kenë kërcënuar zëdhënësin
Presidenti Meta, me anë të një reagimi në rrjetet sociale, ka deklaruar se “zëdhënësi i im, Tedi Blushi, është shantazhuar në emër të një ambasade të huaj në Tiranë’. Sipas Metës, shantazhi ka ardhur në mënyrë që Blushi ...
RTSH | para 14 ore | 125 artikuj te ndërlidhur »

SHBA, Komisioni i Jashtëm i Senatit miraton emërimin e Yuri Kimit, për postin e ambasadores në Shqipëri
Komisioni i Senatit për Marrëdhënie me Jashtë miratoi emërimin e diplomates Yuri Kim, për postin e ambasadores së Shteteve të Bashkuara në Shqipëri. Për t’u bërë zyrtar, emërimi i saj duhet të miratohet nga Senati. ...
RTSH | para 14 ore | 22 artikuj te ndërlidhur »

Bregu: Tendencat demografike në Ballkanin Perëndimor dhe BE janë ilustrimi më i mirë i aspiratave të vërteta dhe i nevojave të qytetarëve
“Si Europa, ashtu dhe Ballkani Perëndimor janë duke ndryshuar demografikisht, si një model i vendeve ‘dërguese’ dhe ‘pritëse’, meqënëse pjesa më e madhe e rreth 230,000 qytetarëve kanë migruar ligjërisht nga rajoni ...
RTSH | para 15 ore | 54 artikuj te ndërlidhur »

AKU paralajmëron tolerancë zero për shkeljen e sigurisë ushqimore
Autoriteti Kombëtar i Ushqimit ka paralajmëruar tolerancë zero për të gjitha bizneset që do të shkelin sigurinë ushqimore. Kontrollet do të nisin që tani për të kulmuar gjatë festave të fundvitit. “Kjo fushatë do të ...
RTSH | para 15 ore | 6 artikuj te ndërlidhur »

Shqiptarët i japin fitoren Irlandës
Dy futbollistë të rinj shqiptarë i kanë dhënë fitoren Irlandës kundër Polonisë, në takimet për U15. Ata janë Kevin Zefi edhe Roko Vata, i biri i ish yllit shqiptar të futbollit Rudi Vata.
RTSH | para 16 ore | 6 artikuj te ndërlidhur »

Buxheti 2020, shëndetësia një nga sektorët me mbështetjen më të lartë
Qeveria ka rritur mbështetjen buxhetore për shëndetësinë dhe mbrojtjen sociale vitin e ardhshëm. Në vitin 2020, buxheti për shëndetësinë arrin vlerën e 77.7 miliardë lekëve. “Buxheti për sektorët e shëndetësisë dhe ...
RTSH | para 16 ore | 34 artikuj te ndërlidhur »

Balla: Askush nuk mund të futet në Gjykatën Kushtetuese nëse nuk e kalon vettingun
Kreu i grupit parlamentar socialist Taulant Balla, ka deklaruar se askush nuk mund të futet në Gjykatën Kushtetuese nëse nuk e kalon vettingun. Deklaratën e tij zoti Balla e bëri pasi anëtari aktual i Gjykatës ...
RTSH | para 17 ore | 63 artikuj te ndërlidhur »

Meta sulmon Ramën dhe ndërkombëtarët
Presidenti Ilir Meta ka sulmuar sot kryeministrin Edi Rama dhe përfaqësues të komunitetit ndërkombëtar, duke kërkuar referendum për zgjidhjen e krizës aktuale në vend. “Ka vetëm një zgjidhje për Edi Ramën dhe ...
RTSH | para 17 ore | 24 artikuj te ndërlidhur »

Luftëtari: Demo mbyll sezonin
Luftëtari humbet deri në fund të sezonit një nga lojtarët më të rëndësishëm dhe një nga të paktët emra të mbijetuar nga sezoni i kaluar. Klubi gjirokastrit duhet të bëjë pa shërbimet e mbrojtësit Aurel Demo deri në fund ...
RTSH | para 17 ore | 2 artikuj te ndërlidhur »

Bashkia e Tiranës: Lajmet për vendosjen e një takse për qytetarët që vijnë në Tiranë janë FAKE NEWS
Lajmi se qytetarët që vijnë në Tiranë do të paguajnë taksë është i pavërtetë. Përmes këshilltarit për median, Renato Kalemi, Bashkia e Tiranës ka reaguar ndaj lajmit të pavërtetë të përhapur dje nga disa media, duke ...
RTSH | para 17 ore | 28 artikuj te ndërlidhur »

Nishani mbron Muçin pas takimit me Metën
Në vazhdën e takimeve dhe konsultimeve me ish krerët e shtetit lidhur me situatën në vend, presidenti Ilir Meta është takuar me ish-presidentin Bujar Nishani. Pas takimit, zoti Nishani më shumë se sa hollësitë rreth ...
RTSH | para 18 ore | 109 artikuj te ndërlidhur »

PPE rezolutë për Shqipërinë: Zgjidhni krizën politike me dialog
Partitë Popullore Evropiane hartojnë një rezolutë për Shqipërinë përmes së cilës inkurajojnë faktorët politike për zgjidhjen e krizës politike. Sipas PPE-ve, mazhoranca dhe opozita duhet të nisin dialogun, sikundër ...
RTSH | para 18 ore | 111 artikuj te ndërlidhur »

Manastirliu: 26 milionë dollarë investime në shëndetësi
Qeveria ka rritur mbështetjen buxhetore për shëndetësinë dhe mbrojtjen sociale me 4% vitin e ardhshëm. Në 2020, buxheti për shëndetësinë arrin vlerën e 77.7 miliardë lekëve. “Buxheti për sektorët e shëndetësisë dhe ...
RTSH | para 18 ore | 34 artikuj te ndërlidhur »

Imazhe të stadiumeve të Botërorit Katari 2022
Komiteti Suprem i Katarit për Dorëzim dhe Trashëgimi, i caktuar për të organizuar Kupën e Botës 2022, ka publikuar pamjet e deritanishme të stadiumeve që po ndërtohen. Pra puna që është bërë deri tani, 3 vjet para ...
RTSH | para 18 ore | 4 artikuj te ndërlidhur »

Presidenca: Po ! Meta ka biseduar në telefon me Palmerin!
Zëdhënësi presidencial Tedi Blushi ka konfirmuar një bisedë telefonike të presidentit Ilir Meta me të dërguarin e posaçëm të Departamentit të Shtetit për Ballkanin, Matthew Palmer. “Po, është e vërtetë që mbrëmjen e ...
RTSH | para 19 ore | 125 artikuj te ndërlidhur »

Shoqata kulturore “Përmeti” dhuron disa aparatura për spitalin e Përmetit
Emigrantët janë jo vetëm kontributorë të mëdhenj për ekonomitë familjare në Shqipëri, apo investitorë në vendlindje. Lidhjen e fortë me rrënjët e origjinës e tregojnë edhe përmes kujdesit e vëmendjes së vazhdueshme ndaj ...
RTSH | para 19 ore | 8 artikuj te ndërlidhur »

Kriza e spitaleve në Francë, qeveria merr përsipër 10 miliardë euro borxhe
Qeveria franceze do të marrë përsipër 10 miliardë euro borxhe të spitaleve publike për të ndalur protestat disamujore të doktorëve dhe infermierëve. Kryeministri Eduard Filip premtoi financime urgjente dhe deri 800 euro ...
RTSH | para 19 ore | 6 artikuj te ndërlidhur »

Muçi hedh poshtë shkarkimin: Nuk jam më prokuror! Kolegji nuk ka patur kompetencë!
Anëtari i Gjykatës Kushtetuese Besnik Muçi, ka deklaruar se vendimi i Kolegjit të Apelit nuk ka efekt mbi të. “Në momentin që kam bërë detyrën dhe kam bërë betimin kam humbur statusin e prokororit dhe kolegji nuk ka ...
RTSH | para 19 ore | 109 artikuj te ndërlidhur »

Blushi: Vettingu i partisë kthen skenarin e bllokimit të Gjykatës Kushtetuese, turp!
Zëdhënësi presidencial Tedi Blushi, ka reaguar pasi Kolegji i Apelit vendosi shkarkimin e Besnik Muçit gjatë procesit të vettingut. “ZERO SURPRIZË nga vettingu i Partisë. Pas dështimit të rrëmbimit flagrant të Gjykatës ...
RTSH | para 19 ore | 109 artikuj te ndërlidhur »

Dhoma e Përfaqësuesve miraton projektligjet për të drejtat e Hong Kongut
Dhoma e Përfaqësuesve ka miratuar dy projektligje për të mbështetur protestuesit në Hong Kong dhe ka dërguar paralajmërim te Kina për të drejtat e njeriut. Presidenti amerikan, Donald Trump pritet të nënshkruajë këto ...
RTSH | para 19 ore | 13 artikuj te ndërlidhur »

Vettingu, shkarkohet anëtari i Gjykatës Kushtetuese
Anëtari i Gjykatës Kushtetuese Besnik Muçi është shkakruar nga Kolegji i Posaçëm i Apelimit gjatë procesit të vetingut. “Trupi gjykues çmon se subjekti i rivlerësimit është në kushtet e deklarimit të pamjaftueshëm të ...
RTSH | para 19 ore | 109 artikuj te ndërlidhur »

Greqi, mbyllen kampet në ishujt e Egjeut
Greqia do të mbyllë kampet e mbipopulluara të refugjatëve në ishujt e saj dhe do t’i zëvendësojë ato me pesë qendra të mbyllura ku do të mbahen të gjithë ata emigrantë apo refugjatë që vijnë nga brigjet turke deri në ...
RTSH | para 21 ore | 16 artikuj te ndërlidhur »

Kryetar i PPE Tusk, deklaron luftë populistëve dhe autokratëve
Donald Tusk, presidenti i ri i partisë më të madhe në Parlamentin Evropian ka paralajmëruar kundër zgjedhjes së “populistëve politikë, manipuluesve dhe autokratëve” në role udhëheqëse brenda aleancës. Tusk, president në ...
RTSH | para 21 ore | 54 artikuj te ndërlidhur »

Presidenca: Koha e ligjit dhe jo koha e ambasadave
Zëdhënësi i presidentit të republikë Tedi Blushi ka reaguar lidhur me deklaratën e ambasadës së Shteteve të Bashkuara të Amerikës lidhur me ngërçin e krijuar në zgjedhjen e anëtarëve të Gjykatës Kushtetuese. Sipas ...
RTSH | para 21 ore | 125 artikuj te ndërlidhur »

Iran, 106 persona të vrarë në protesta
Liderët ose të paktën ata që përmenden si të tillë e protestave kundër rritjes së çmimit të karburantit në Iran rrezikojnë të përfundojnë në litar. Pas katër ditësh demonstratash dhe përleshjesh në dhjetëra qytete, të ...
RTSH | para 21 ore | 31 artikuj te ndërlidhur »

Presidenca: “Turpi më i fundit i grupit të strukturuar diplomatik në Tiranë”
Presidenca shqiptare ka ndërmarrë të enjten një sulm ndaj segmenteve të veçanta të trupit diplomatik në Tiranë, të cilin e cilëson “turpi më i fundit i grupit të strukturuar diplomatik në Tiranë”. Zëdhënësi presidencial ...
RTSH | para 21 ore | 125 artikuj te ndërlidhur »

“Ngërci” në Gjykatën Kushtetuese, Ambasada e SHBA: Merrni opinionin e Komisionit të Venecias
Ambasada e SHBA-së përmes një deklarate për mediet ka përsëritur se Reforma në Drejtësi është një nga prioritetet më të larta të Shteteve të Bashkuara në Shqipëri. “Përparimi i vazhdueshëm i reformave është thelbësor ...
RTSH | para 21 ore | 125 artikuj te ndërlidhur »

Policia e Shtetit: “Zhgënjim i thellë” për lirimin e Çapjes dhe Çelës
Policia e Shtetit ka shprehur sot “zhgënjimin e thellë” për “dy vendime të paligjshme”, të cilat sipas saj “i japin krah krimit dhe synojnë të frenojnë punën e saj”. Në një deklaratë të saj Policia e Shtetit, ju ...
RTSH | para 21 ore | 37 artikuj te ndërlidhur »

Ambasadori amerikan në BE “godet” Trump: Isha pjesë e përpjekjeve që Ukraina të niste hetim për Biden dhe djalin e tij
“Gordon Sondland, sapo shpëtoi veten dhe vuri në rrezik presidencën e Donald Trumpit” thotë CNN. Ambasadori amerikan në BE deklaroi përpara komisionit të Inteligjencës së Dhomës së Perfaqësuesve se ka qenë pjesë e një ...
RTSH | para 22 ore | 28 artikuj te ndërlidhur »

Gjirokastër, shpërthim me lëndë plasëse në një banesë
Një lëndë plasëse ka shpërthyer në një banesë në fshatin Shtëpëz të Gjirokastrës. Shpërthimi ka ndodhur në banesën e shtetasit F.T. Si pasojë e shpërthimit, ka dëme materiale por nuk ka të lënduar. Ende nuk dihen ...
RTSH | para 23 ore | 52 artikuj te ndërlidhur »

Vazhdojnë sulmet e përgjakshme në Siri
Sulmet ajrore u bënë nga forcat ruse në Idlib, zonën veri-perëndimore të Sirisë që më herët është shpallur zonë e mbrojtur nga aktet e agresionit. Avionët luftarakë rusë kryen sulme ajrore në rrethin Marratinnuman dhe ...
RTSH | para 23 ore | 27 artikuj te ndërlidhur »

Shpërdorim të fondeve publike, Haradinaj: Gënjeshtra të kulluara
Gënjeshtër të kulluar i ka quajtur kryeministri në detyrë Ramush Haradinaj, publikimin në media të disa faturave që dëshmojnë se gjatë qeverisjes së tij janë shpenzuar 506.779.22 euro vetëm për dreka. Haradinaj për ...
RTSH | para 23 ore | 50 artikuj te ndërlidhur »

Ballkani Perëndimor, Merkel: Do të bisedoj me Macron për zgjerimin, BE të mos tërhiqet nga premtimet
Kancelarja gjermane Angela Merkel, dëshiron konsensus sa më të shpejtë me Francën për reformimin e zgjerimit të Bashkimit Evropian. Këtë ajo e tha të mërkurën në Zagreb, pas një takimi me homologun e saj kroat, Andrej ...
RTSH | 20-Nov-2019 21:17 | 63 artikuj te ndërlidhur »

FOTOT/ Marinsat amerikanë në Tiranë
Marinsat amerikanë kanë ardhur në Tiranë, në një festë të Ambasadës amerikane, e përcjellë edhe në faqen e facebook të vetë Ambasadës. Në postimin e saj, Ambasada Amerikane shkruan se “Marinsat amerikanë përfaqësojnë më ...
RTSH | 20-Nov-2019 19:36 | 16 artikuj te ndërlidhur »

Kryetari i PD, Lulzim Basha, në Kongresin e PPE-së: Shqipëria sot gjendet në një udhëkryq
Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, i ndodhur në Kongresin e PPE-së, publikoi një deklaratë për shtyp, ku i mëshoi të ardhmes evropiane të Shqipërisë. Sipas tij, nëse sot do të lexoni cilëndo gazetë ose media ...
RTSH | 20-Nov-2019 19:27 | 111 artikuj te ndërlidhur »

Presidenti Ilir Meta, pret në një takim, kryetarin e Këshillit të Lartë të Prokurorisë, Gent Ibrahimi
Presidenti i Republikës, Ilir Meta, priti sot në një takim, kryetarin e Këshillit të Lartë të Prokurorisë, Gent Ibrahimi, me kërkesën e këtij të fundit. Kryetari i Këshillit të Lartë të Prokurorisë e informoi Kreun e ...
RTSH | 20-Nov-2019 19:26 | 28 artikuj te ndërlidhur »

Ambasadori amerikan në BE vë në rrezik presidencën e Trump
Ambasadori amerikan në BE deklaroi përpara komisionit të Inteligjencës së Dhomës së Perfaqësuesve se ka qenë pjesë e një përpjekjeje më të gjerë për ta detyruar Ukrainën të hapte një hetim mbi Joe Biden dhe djalin e ...
RTSH | 20-Nov-2019 19:17 | 28 artikuj te ndërlidhur »

Policia e Shtetit dhe Tirana International Airport nënshkruajnë marrëveshjen për rritjen e sigurisë në aeroportin “Nënë Tereza”
Policia e Shtetit dhe Tirana International Airport (TIA) nënshkruajnë marrëveshjen e bashkëpunimit për rritjen e sigurisë në aeroportin “Nënë Tereza”. Policia ka kërkuar që TIA të rrisë nivelin e sigurisë në rrethimin e ...
RTSH | 20-Nov-2019 17:53 | 6 artikuj te ndërlidhur »

Suel Çela u shpall i pafajshëm, PD: Me Ramën drejtësia s’është e lirë!
Gjykata e Krimeve të Rënda shpalli sot të pafajshëm Suel Çelën, i akuzuar si njëri nga protagonistët e 18 shtatorit 2017 në qytetin e Elbasanit. Për këtë ka reguar edhe Partia Demokratike. Përmes një deklarate, PD ...
RTSH | 20-Nov-2019 17:24 | 26 artikuj te ndërlidhur »

Takimi për programin IPARD, 22 milionë euro kontrata të lidhura deri më tani për bujqësinë në Shqipëri
Rreth 22 milionë euro do të investohen në sektorin bujqësor dhe zhvillimin rural në Shqipëri përmes kontratave të lidhura deri më tani, në kuadër të programit IPARD. Lajmi u bë i ditur nga ministri i Bujqësisë, Bledi ...
RTSH | 20-Nov-2019 16:24 | 8 artikuj te ndërlidhur »

Shkarkimi i presidentit, të premten mblidhet komisioni parlamentar
Ndërsa presidenti Ilir Meta ka intensifikuar deklarimet e tij në mbrojtje të kushtetutës, Komisioni Hetimor për shkarkimin e tij ka lajmëruar se do të mblidhet të premten më 22 nëntor në orën 11:00. Komisioni pritet të ...
RTSH | 20-Nov-2019 16:06 | 63 artikuj te ndërlidhur »

Presidenti Meta lëshon deklaratën e fortë: Jam ushtari i parë në mbrojtje të republikës dhe kushtetutës!
Presidenti Ilir Meta ka përsëritur vendosmërinë dhe përgjegjshmërinë e tij në krye të shtetit, ndërsa ka shprehur bindjen se populli do ti përgjigjet çdo thirrje të tij në mbrojtje të vendit dhe kushtetutës. Në një ...
RTSH | 20-Nov-2019 15:39 | 28 artikuj te ndërlidhur »

Copyright © 2010 - time.al , All Rights Reserved