ikub.al   |   Njoftime  |   Biznese.al   |   Ligje
Rifreskimi i fundit: 23/09/2019 17:06

Portalb
Prej 23 deri më 29 shtator do të mbahen “Ditët Evropiane të Trashëgimisë Kulturore
“Ditët Evropiane të Trashëgimisë Kulturore” përfshin më se 70.000 ngjarje kulturore që po organizohen në pesëdhjetë vende-nënshkruese të Konventës Evropiane të Kulturës. Kjo nismë mbarë-evropiane ka për synim ...
Portalb | para 43 min | 2 artikuj te ndërlidhur »

Aksident i rëndë në aksin Elbasan-Peqin, 4 të vdekur dhe 1 të plagosur
Një aksident i rëndë ka ndodhur ditën e sotme në aksin Elbasan-Peqin. Gazetarja e Top Channel ka zbuluar se ky aksident ka shënuar 4 viktima dhe 1 të plagosur. Mësohet se forcave zjarrëfikëse u është dashur të presin ...
Portalb | para 46 min | 38 artikuj te ndërlidhur »

Syri.net shkaktoi panik në Tiranë, portali sajoi një lajm të rremë për kohën kur do bjerë tërmet
Tirana u trondit dje nga një lajm i rremë që u përhap me shpejtësi edhe për shkak të ndjeshmërisë së njerëzve nga lëkundjet e tokës. Paniku ndodhi per shkak të një lajmi terësisht të sajuar nga ana e këtij portali. ...
Portalb | para 97 min | 38 artikuj te ndërlidhur »

Trump e pranoi: Fola për Biden me Zelenskin
Presidenti Trump ka pranuar më në fund se e ka përmendur ish-zëvendëspresidentin Joe Biden dhe djalin e tij në një telefonatë me presidentin ukrainas, Volodimir Zelenski. Trump përballet me akuzat se ai i ka bërë ...
Portalb | para 117 min | 38 artikuj te ndërlidhur »

Mund të jetë e padrejtë, por…
“Mund të jetë e padrejtë, por ndonjëherë ajo çka ndodh brenda pak ditësh, ose edhe në një ditë të vetme, mund të ndryshojë rrjedhën e një jetë të tërë”. Khaled Hosein, novelist amerikan. Download Best WordPress Themes ...
Portalb | para 2 ore | 38 artikuj te ndërlidhur »

Ky është viti kur u prodhua çamçakëzi
Kanë kaluar tashmë 171 vite që nga prodhimi i çamçakëzit për herë të parë, transmeton Lajmi.net. Konkretisht, më 23 shtator 1848, është zhvilluar prodhimi i parë i çamçakëzit komercial nga John Curtis në Bangor, Maine ...
Portalb | para 2 ore | 38 artikuj te ndërlidhur »

Gjizë e pjekur me gjalpë të freskët dhe hudhra – traditë, shije, shëndet
Është një recetë e thjeshtë, shumë e shijshme dhe e mrekullueshme. Gjizën e përdorim në shumë receta të përditshme festive. Gjiza shkon mirë me speca të skuqur, me vezë, me spinaq, vaj ulliri e hudhër. Ajo është ...
Portalb | para 2 ore | 10 artikuj te ndërlidhur »

Egjipt, mbi 350 të arrestuar në protestat kundër al-Sisit
Mbi 350 persona janë arrestuar në të gjithë Egjiptin në valën e fundit të protestave kundër presidentit egjiptian Abdel-Fattah al-Sisi, transmeton Anadolu Agency (AA). Në një deklaratë, Komisioni Egjiptian për të ...
Portalb | para 3 ore | 26 artikuj te ndërlidhur »

5 gjërat që nuk duhet t’i bësh kurrë pasi ke ngrënë, nuk duhet të hani fruta!
Janë disa gjëra për të cilat ne duhet të tregojmë kujdes dhe duhet t’i shmangim në maksimum nëse nuk duam të kemi probleme më të rënda shëndetësore apo shqetësime që askush nuk do që t’i përjetojë! Në drekë apo në ...
Portalb | para 3 ore | 26 artikuj te ndërlidhur »

Kush triumfoi në Emmy Awards? Lista e plotë e fituesve
Ja cilët janë triumfuesit e mbrëmjes së kaluar në Emmy Awards. Më poshtë gjeni listën e plotë të fituesve. Seriali më i mirë dramatik Game of Thrones (HBO) Seriali më i mirë komik The Marvelous Mrs.Maisel (Amazon) ...
Portalb | para 3 ore | 26 artikuj te ndërlidhur »

Kina do të dërgojë 2 satelitë të tjerë në hapësirë
Kina dërgoi sot dy satelitë të tjerë në kuadër të sistemit të saj satelitor të navigimit BeiDou (BDS), transmeton Anadolu Agency (AA). Satelitët u nisën me sukses nga Qendra e Lançimit Satelitor Xichang në Provincën ...
Portalb | para 3 ore | 38 artikuj te ndërlidhur »

Kryeministri Johnson: Britania do të konsiderojë t’i bashkohet përpjekjeve ushtarake për të mbrojtur Arabinë
Kryeministri britanik Boris Johnson tha se Mbretëria e Bashkuar do të konsideronte t’i bashkohej përpjekjeve ushtarake për të mbrojtur Arabinë Saudite, raporton Anadolu Agency (AA). Duke folur para përfaqësuesve të ...
Portalb | para 3 ore | 94 artikuj te ndërlidhur »

Shkrim i hutuar: Kur titulli ju shpie te një person, ndërsa teksti te një person tjetër
Burimi: KriThink Të shpejtosh në dhënien e informacioneve për të kapur sa më shumë klikime dhe aq më keq, të mos lexosh atë që e ke publikuar, mund të shpie deri në një lëshim nga ana e autorit gjë që më pas bëhet ...
Portalb | para 3 ore | 38 artikuj te ndërlidhur »

RMV, do të ndryshojnë çmimet e derivateve të naftës
Në Maqedoninë e Veriut, nga mesnata çmimi i benzinës do të rritet nga 2 denarë në 2.5 denarë ndërsa i dizelit do të rritet për 1,5 denarë. Kështu vendosi në mbledhjen e sotme Komisioni Rregullator për Energjetikë. ...
Portalb | para 3 ore | 22 artikuj te ndërlidhur »

Horoskopi ditor, e martë 24 shtator 2019
DASHI Venusi do jete shume i favorshem per ju sot. Marredhenia qe keni krijuar do jete me e qarte dhe do kuptoheni mjaft mire me njeri-tjetrin. Te gjitha keto do iu ndihmojne te merrni vendime te rendesishme. Beqaret ...
Portalb | para 4 ore | 29 artikuj te ndërlidhur »

Informimi objektiv dhe etik është parim bazë i gazetarisë, por ky tekst nuk i respekton
Burimi: KriThink Gazetari e ka për detyrë të kultivojë gjuhën e respektit ndaj diversitetit, qoftë ai etnik, kulturor, fetar ose politik. Komunikimi i tij me opinionin duhet të jetë shembullor kurse informimi objektiv ...
Portalb | para 4 ore | 38 artikuj te ndërlidhur »

Mogherini në takim me udhëheqësit e Ballkanit Perëndimor, i jepet mbështetje vazhdimit të dialogut
Shefja e politikës së jashtme të Bashkimit Evropian, Federica Mogherini, mbajti një takim me udhëheqësit e Ballkanit Perëndimor, ku u shpreh mbështetje për vazhdimin e dialogut për normalizimin e marrëdhënieve midis ...
Portalb | para 5 ore | 92 artikuj te ndërlidhur »

ANALIZË: A do të përsëritet kulmi i investimeve të vitit të kaluar?
Në pritje të anëtarësimit të plotë në NATO dhe të datës për fillimin e negociatave për pranim, disa vende evropiane tashmë po u japin investitorëve të tyre udhëzimet e para për t’i inkurajuar dhe që të investojnë në ...
Portalb | para 5 ore | 13 artikuj te ndërlidhur »

Infeksionet e traktit urinar zakonisht shkaktohen nga një baktere, por të mundshme janë edhe infeksionet nga dy baktere
Për të ja dal mbanë me këto infeksione, të cilat janë të gjata dhe të lodhshme për pacientët, janë të nevojshme kontrollet e rregullta mjekësore dhe aplikimi i masave profilaktike, transmeton Panacea N jë e treta ...
Portalb | para 5 ore |

A jemi dëshmitar të një rend të ri botëror në arsimin e lartë?
Deri më sot ShBA-të mbesin shteti me sistemin e arsimit të lartë më të avancuar në botë, më numrin më të madh të publikimeve shkencore, investimeve në shkencë, patentimeve dhe të fituesve të çmimeve Nobel. Shkruan: ...
Portalb | para 5 ore | 3 artikuj te ndërlidhur »

Shqipëria është mobilizuar pas tërmeteve, bëhet thirrje për qetësi
Rrugët e Tiranës të dielën në mbrëmje u mbushën nga qytetarët e shqetësuar pas goditjeve të një pas njëshme që goditën bregdetin e Shqipërisë gjatë dy diteve të fundit, transmeton REL Shumë prej tyre vendosën të kalojnë ...
Portalb | para 6 ore | 124 artikuj te ndërlidhur »

Britania: Irani është përgjegjës për sulmet në rafineritë saudite të naftës
Kryeministri britanik, Boris Johnson ka thënë se Britania konsideron që Irani është përgjegjës për sulmin e 14 shtatorit në rafineritë e naftës në Arabinë Saudite, dhe do të shqyrtojë mundësinë për pjesëmarrje në ...
Portalb | para 7 ore | 94 artikuj te ndërlidhur »

Ndryshimet klimatike po ndodhin “më shpejt se që është parashikuar”
Shkencëtarët e Kombeve të Bashkuara për klimën kanë publikuar një raport të dielën duke treguar se në vitet e fundit, rritja e nivelit të detit, ngrohja e planetit, shkrirja e akullit dhe ndotja me karbon janë ...
Portalb | para 7 ore | 24 artikuj te ndërlidhur »

Kosovë, Scott: S’ndihmohet arritja e marrëveshjes duke përulur partnerët e dialogut
Ambasadori amerikan në Beograd, Kyle Scott, në fund të mandatit të tij trevjeçar, ka thënë se Serbia dhe SHBA-ja nuk ndajnë të njëjtin qëndrim për Kosovën, por pajtohen se e vetmja rrugë përpara është vazhdimi i ...
Portalb | para 7 ore | 60 artikuj te ndërlidhur »

HBO kryesoi listën e fituesve të çmimeve Emmys
Rrjeti televiziv amerikan, HBO, ka fituar çmime më shumë se secili kanal tjetër në ceremoninë e ndarjes së çmimeve, Emmys, duke dërguar në shtëpi 34 trofe, përfshirë atë për dramën më të mirë për pjesën e fundit të ...
Portalb | para 7 ore | 38 artikuj te ndërlidhur »

Falimenton kompania ajrore, bllokohen mbi 150 mijë udhëtarë britanikë
Kompania ajrore dhe turistike “Thomas Cook”, me bazë në Britani të Madhe dhe e themeluar para 178 vjetësh, ka falimentuar pas dështimit të negociatave për ta shmangur një gjë të tillë. Autoriteti i Aviacionit Civil i ...
Portalb | para 8 ore | 15 artikuj te ndërlidhur »

Dy tërmete pas mesnate, ja kush ishin epiqendrat dhe në çfarë shkalle (FOTO)
Dy tërmete të tjera janë regjistruar pas mesnatës. Sipas Institutit të Gjeoshkencave, Energjisë, Ujit dhe Mjedisit (IGJEUM) tërmetet janë regjistruar në Patok dhe në detin Adriatik. Tërmeti i parë, në Patok, është ...
Portalb | para 8 ore | 19 artikuj te ndërlidhur »

Pompeo: Refuzoni kërkesën e Pekinit për të kthyer ujgurët në Kinë
Sekretari amerikan i Shtetit, Mike Pompeo u ka bërë thirrje të gjitha shteteve që të refuzojnë kërkesën e Pekinit për të riatdhesuar ujgurët etnikë në Kinë, vend në të cilin të drejtat thuhet se iu shtypen. Pompeo ka ...
Portalb | para 8 ore | 6 artikuj te ndërlidhur »

PDK-ja merr të dhënat e qytetarëve që nënshkruajnë paktin kundër korrupsionit, shumica s’i besojnë
Përveç nga subjektet e tjera politike, Partia Demokratike e Kosovës po kërkon edhe nga qytetarët që të nënshkruajnë paktin kundër korrupsionit. Që nga e marta, aktivistë të kësaj partie në disa pika në kryeqytet, kanë ...
Portalb | para 19 ore | 38 artikuj te ndërlidhur »

Vetëvendosje fushatën do ta fillojë nga Mitrovica
Lëvizja Vetëvendosje ka bërë të ditur me anë të një shkrimi në Facebook se do të fillojë zyrtarisht fushatën zgjedhore nga qyteti i Mitrovicës. “Fushata zgjedhore e Lëvizjes VETËVENDOSJE! do të nisë në Mitrovicën ...
Portalb | para 19 ore | 16 artikuj te ndërlidhur »

City i interesuar për Aouarin
Manchester City është duke udhëhequr garën për transferimin e yllit të Lyonit, Houssem Aouar, njoftoi “L’Equipe” të dielën, njofton Koha.net Mesfushori 21-vjeçar vlerësohet si një nga organizatorët më të mirë të rinj në ...
Portalb | para 20 ore | 38 artikuj te ndërlidhur »

U mblodh Shtabi i Emergjencave, Veliaj: Strehimi i njerëzve do bëhet edhe në konvikte
Është zhvilluar mbledhja e Shtabit të Emergjencave, ku ndër të tjera po kryhet një pasqyrim i situatës, pas lëkundjeve të fuqishme sizmike, njofton TCH. Gjatë fjalës së tij, kryebashkiaku Veliaj bëri të ditur se krahas ...
Portalb | para 20 ore | 70 artikuj te ndërlidhur »

BE gati të ofrojë ndihmë, Mogherini mesazh sensibilizues Ramës
Përmes një mesazhi solidarizues, shefja në largim e politikës së Jashtme të BE-së, Federica Mogherini i shprehu keqardhjen kryeministrit Edi Rama mbi situatën e krijuar në vend si pasojë e lëkundjeve të djeshme sizmike. ...
Portalb | para 20 ore | 92 artikuj te ndërlidhur »

Të hënën pushim në shkollat e Tiranës, Durrësit e Elbasanit
Ministrja e Arsimit në Shqipëri, Besa Shahini, ka bërë të ditur se të hënën nuk do të mbahet mësim për nxënësit e Tiranës, Durrësit dhe Elbasanit, si pasojë e tërmeteve të fuqishme që goditën Shqipërinë në fundjavë. “Në ...
Portalb | para 20 ore | 88 artikuj te ndërlidhur »

Roma e Napoli shënuan fitoret e radhës në Itali
Roma e Napoli kanë shënuar fitoret e radhës në Serie A. Roma ka arritur të mposhtë Bolognan 1 me 2 si mysafire në kuadër të xhiros së katërt me golat e Alesandro Kolarovit e Edin Xhekos. Sansone shënoi golin e vetëm te ...
Portalb | para 21 ore | 38 artikuj te ndërlidhur »

Rouhani paralajmëroi perëndimin të qëndrojë jashtë Gjirit Persik
Presidenti iranian, Hassan Rouhani, ka paralajmëruar për kërcënimë të sigurisë në Gjirin Persik nga forca të huaja, pas vendimit të presidentit të SHBA-së, Donald Trump për rritje të moderuar të pranisë së trupave ...
Portalb | para 22 ore | 94 artikuj te ndërlidhur »

DW: A do të ketë emisarë të tjerë në dialogun Kosovë-Serbi?
Emërimi nga administrata amerikane i Mathew Palmerit, si i ngarkuar për Ballkanin Perëndimor që do të jetë edhe lehtësues në dialogun Kosovë-Serbi, ka shtuar zërat që edhe Bashkimi Evropian po e shqyrton mundësinë e ...
Portalb | para 22 ore | 60 artikuj te ndërlidhur »

FIFA thotë se Irani do të lejojë gratë të marrin pjesë në ngjarje sportive
Presidenti i Federatës Ndërkombëtarë të Futbollit, FIFA, Gianni Infantino, tha se FIFA nuk mund të pres më dhe se Teherani e ka siguruar që do të lejojnë gratë të marrin pjesë në ndeshjet e ardhshme të futbollit, ...
Portalb | para 23 ore | 7 artikuj te ndërlidhur »

Cakaj: I rëndësishëm fakti që nuk ka pasur asnjë jetë të humbur, falenderojmë shtetet mike
Ministri në Detyrë për Evropën dhe Punët e Jashtme, Gent Cakaj nëpërmjet një postimi në rrjetet sociale ka falenderuar të gjithë vendet që kanë shprehur gatishmërinë për të ndihmuar Shqipërinë, pas tërmetit që goditi ...
Portalb | para 23 ore | 26 artikuj te ndërlidhur »

Çfarë duhet të bëjmë para, gjatë dhe pas tërmetit?
Ditën e djeshme Shqipëria u godit nga një tërmet i fortë, i cili është më i fuqishmi në 20-30 vitet e fundit. Ndonëse tërmetet dhe dëmet prej tyre nuk janë diçka e re për vendin tonë, ato të kësaj shkalle kanë qenë të ...
Portalb | para 24 ore | 13 artikuj te ndërlidhur »

Osmani: Kosova humb 400 mijë euro në ditë nga aferat korruptive
Kandidatja e LDK-së për kryeministre, Vjosa Osmani, ka thënë se Kosova i humb 400 mijë euro në ditë si pasojë e aferave korruptive, njofton Koha.net. Në Keqekollë, të dielën, ajo ka thënë se pas 6 tetorit “Kosova nuk do ...
Portalb | 22-Sep-2019 17:08 | 101 artikuj te ndërlidhur »

Baku, piktori Burhan Ahmeti pjesëmarrës në “Nga mbeturina në Art”
Piktori Burhan Ahmeti është pjesëmarrës në Ekspozitën e 8-të Ndërkombëtare në muzeun “Nga mbeturina në Art” që do të mbahet në Baku, Azerbajxhan nga 20 Shtator deri më 02 Tetor 2019. Objektivi i ekspozitës është të ...
Portalb | 22-Sep-2019 16:55 | 8 artikuj te ndërlidhur »

Njeriu ka nevojë për…
“Njeriu në jetë ka nevojë për 1 filxhan shkencë, 1 shishe kujdes, dhe 1 oqean durim”. Thënie nga shkrimtari shqiptar, Ismail Kadare. Download Premium WordPress Themes Free Free Download WordPress Themes Premium ...
Portalb | 22-Sep-2019 16:04 | 38 artikuj te ndërlidhur »

Shteti Islamik merr përgjegjësinë për sulmin në Irak
Shteti Islamik ka marrë përgjegjësinë për sulmin në një autobus afër qytetit Kerbala të Irakut që la të vrarë 12 persona, njofton REL. Shërbimet e sigurisë së Irakut thanë të premten se 12 persona u vranë dhe dhjetëra u ...
Portalb | 22-Sep-2019 15:58 | 13 artikuj te ndërlidhur »

Afrona emocionohet nga surpriza e Bleros dhe nuk mundi t’i mbante lotët (VIDEO)
Afrona dhe Blero kanë kurorëzuar ditën e djeshme dashurinë disavjeçare buzë detit të Shëngjinit. Një dasmë përrallash e shndërruar në të tillë nga Class Events , me protagonisten kryesore Afronën, e cila dukej as më pak ...
Portalb | 22-Sep-2019 15:42 | 81 artikuj te ndërlidhur »

Qindra protestues në Egjipt kërkuan dorëheqjen e qeverisë
Egjipti është përfshirë nga protestat e rralla anti-qeveritare, me protestuesit që bënin thirrje për dorëheqjen e presidentit Abdel Fattah al-Sisi, njofton REL. Qendra për të Drejtat Ekonomike dhe Sociale e Egjiptit, ...
Portalb | 22-Sep-2019 15:27 | 26 artikuj te ndërlidhur »

I dërguari i Posaçëm i Jemenit mirëpret vendimin e rebelëve Huthi për ndalim të sulmeve
I dërguari i Posaçëm i Jemenit në Kombeve të Bashkuara, Martin Griffiths, tha të shtunën se deklarata e rebelëve Huthi që do të ndalin të gjitha sulmet ndaj Arabisë Saudite, do të ndihmonte në përfundimin e luftës së ...
Portalb | 22-Sep-2019 15:02 | 94 artikuj te ndërlidhur »

Informata duhet të konfirmohet dhe sqarohet që mos të jetë nxitëse
Burimi: KriThink Informacioni i rëndësishëm nuk mund të transmetohet vetëm me disa fjalë dhe pa burime zyrtare. Lajmet për përplasje të caktuara me prapavijë fetare gjithmonë marrin vëmendjen e lexuesve te ne prandaj ...
Portalb | 22-Sep-2019 14:41 | 38 artikuj te ndërlidhur »

Haradinaj: 6 tetori është referendum për shtetin
Kryeministri në detyrë, Ramush Haradinaj, ka thënë se gjashtë tetori është referendum për shtetin, njofton Klan Kosova. “Mëngjes pune me kandidatët për deputetë të koalicionit fitues AAK – PSD, njerëzit e dëshmuar të ...
Portalb | 22-Sep-2019 14:32 | 118 artikuj te ndërlidhur »

Merreni me pikëpyetje fotografinë në tekst, është bazë për mashtrim
Burimi: KriThink Tekste të thata, pa informacione me interes publik, me fotografi të personave që pretendohen si të dikujt tjetër, nxitim për të publikuar informata të pakonfirmuara vetëm sepse lidhen me një rast të ...
Portalb | 22-Sep-2019 14:14 | 38 artikuj te ndërlidhur »

Copyright © 2010 - time.al , All Rights Reserved