ikub.al   |   Njoftime  |   Biznese.al   |   Ligje
Rifreskimi i fundit: 08/04/2020 12:36

Politiko
“2 mijë teste në ditë?”, PD: Ekspertët e Edi Ramës përgënjeshtrojnë mashtrimin e tij të rrezikshëm
Ish deputeti demokrat, Bardh Spahia, në një dalje nga selia blu denoncoi mungesën e testeve për koronavirusin në vendin tonë. Sipas ish deputetit, kryeministri Edi Rama gënjeu kur deklaroi se Shqipëria mund të kryejë 2 ...
Politiko | para 22 min | 36 artikuj te ndërlidhur »

Themeluesi i Twitter dhuron një të katërtën e pasurisë në luftën kundër koronavirusit
Themeluesi i Twitter dhuron një të katërtën e pasurisë në luftën kundër koronavirusit
Jack Dorsey, shefi ekzekutiv i rrjetit social Twitter, do të dhurojë 1 miliard dollarë (800 milion) për të financuar studimet shkencore lidhur me luftimin e koronavirusit. Kjo shifër, përfaqëson 28% të pasurisë së tij. ...
Politiko | para 55 min | 35 artikuj te ndërlidhur »

400 të infektuar me Covid-19 në Shqipëri, zgjerohet harta e të prekurve në Tiranë
Ka shkuar në 400 numri i personave të prekur me Covid-19 në vendin tonë. Sipas dr. Albana Fico nga Instituti i Shëndetit Publik, 17 raste të reja janë konfirmuar në 24 orët e fundit, ndërsa është rritur numri i ...
Politiko | para 61 min | 170 artikuj te ndërlidhur »

Rama publikon grafikun: Falë masave të forta, 10 ditët e fundit kemi rënie graduale të shtrimeve në spitalet Covid
Rama publikon grafikun: Falë masave të forta, 10 ditët e fundit kemi rënie graduale të shtrimeve në spitalet Covid
Kryeministri Edi Rama ka publikuar një grafik që tregon se gjatë 10 ditëve të fundit ka patur rënie graduale të shtrimeve në mjediset spitalore covid. Sipas Ramës, situata nuk u përkeqësua prej masave të shpejta që u ...
Politiko | para 75 min | 39 artikuj te ndërlidhur »

Pas 16 orësh diskutim, ministrat e BE nuk e gjetën ‘gjuhën e përbashkët’ mbi planin e shpëtimit ekonomik nga koronavirusi
Pas 16 orësh diskutimesh, 19 ministra europianë të Financave nuk ja dolën të gjejnë gjuhën e përbashkët për planin e shpëtimit ekonomik nga Covid-19. Burime diplomatike bëjnë me dije se mosmarrëveshja mes përfaqësuesve ...
Politiko | para 102 min | 76 artikuj te ndërlidhur »

Flet redaktori i DW: Mendohet se ka me qindra shqiptarë të infektuar me Covid-19 në Gjermani; Ç’do ndryshojë pas krizës mes vendeve të BE
Flet redaktori i DW: Mendohet se ka me qindra shqiptarë të infektuar me Covid-19 në Gjermani; Ç’do ndryshojë pas krizës mes vendeve të BE
Gjermania është cilësuar deri tani si një ndër vendet me përqindjen më të ulët të vdekshmërisë në Evropë, për shkak të pandemisë Covid-19 që ka ‘mbërthyer’ planetin. Megjithatë, qeveria ‘Merkel’ ka ndërmarrë një sërë ...
Politiko | para 113 min | 8 artikuj te ndërlidhur »

‘I zhgënjyer nga përgjigjja evropiane ndaj Covid-19’, dorëhiqet shefi i shkencës në BE
Mauro Ferrari, president i Këshillit Evropian të Kërkimeve Shkencore, ka dhënë dorëheqjen ditën e martë, për shkak të mosmarrëveshjeve mbi qasjen e BE ndaj krizës së koronavirusit, me theksin “ka humbur besimin në ...
Politiko | para 2 ore | 16 artikuj te ndërlidhur »

Karantina me 5 pyetje/ Matteo Mandala: ‘Ngujimi’ nuk ma ka ndryshuar jetën e përditshme, ja ‘kalendari i punës’
Matteo Mandala, Profesor në Universitetin e Palermos, një prej përfaqësuesve më në zë të Horës së Arbëreshëve dhe të Albanalogjisë, në një intervistë për Politiko.al zbulon një pamje krejt të ndryshme të karantinës. ...
Politiko | para 2 ore | 5 artikuj te ndërlidhur »

“Nuk dëgjohet qartë”, ISP publikon dokumentin nga mbledhja online e ‘Ligjeve’: Rrëzimi i dy dekreteve të Metës, jo transparent
Instituti i Studimeve Politike (ISP) ka ngritur shqetësimin mbi paregullsitë që mund të krijohen nga punimet online në Komisionet Parlamentare të Ligjeve. Nisur nga mbledhja e fundit e Komisionit të Ligjeve, ku dje u ...
Politiko | para 3 ore | 17 artikuj te ndërlidhur »

Paralajmërimi i zyrtarëve amerikanë: Ekstremistët shfrytëzojnë pandeminë e coronavirusit për sulme të mundshme
Zyrtarët e sigurisë kombëtare paralajmëruan në një buletin inteligjence se grupet ekstremiste po shfrytëzojnë pandeminë e krijuar nga coronavirus për të nxitur dhunë dhe forcuar narrativat raciste dhe antiqeveritare. ...
Politiko | para 3 ore |

Ministri i Shëndetësisë: Boris Johnson është në një gjendje më të stabilizuar
Kryeministri i Mbretërisë së Bashkuar Boris Johnson është në një gjendje më të stabilizuar shëndetësore, pas shtrimit në spital sepse u prek nga covid-19, konfirmon ministri i shëndetësisë, Edëard Argar. I pyetur në Sky ...
Politiko | para 3 ore | 192 artikuj te ndërlidhur »

Mbijetoi dy herë nga kanceri, humb jetën nga Covid-19 muzikanti i njohur amerikan
Muzikanti John Prine ka ndërruar jetë për shkak të komplikimeve nga Covid-19. 73-vjeçari u shtrua në spital muajin e kaluar dhe ishte në një gjendje kritike pasi iu shfaqën simptomat e coronavirusit. Këngëtari dhe ...
Politiko | para 4 ore | 6 artikuj te ndërlidhur »

Shifrat e FMN, Shqipëria, me financimet më të ulëta në Europë për shëndetësinë
Ndër 43 vende europiane, Shqipëria renditet e fundit për sasinë e fondeve që akordon për shëndetësinë në raport me Prodhimin e Brendshëm Bruto (PBB). Sipas agregateve fiskale të publikuara nga FMN për periudhën ...
Politiko | para 4 ore | 14 artikuj te ndërlidhur »

“Mbi 30 mijë teste pritet të vijnë në Shqipëri”, Bardhi: Ogerta pranoi se qeveria ka gënjyer
Ish deputeti i PD, Bardh Spahia ka reaguar pas deklaratës së ministres së Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu, e cila dje në emisionin ‘Real Story’ tha se pritet që të vijnë në Shqipëri edhe mbi 30 mijë teste për Covid-19. ...
Politiko | para 5 ore | 37 artikuj te ndërlidhur »

“E meritonte, është ndër kryeministrat më të këqinj”, kryebashkiakia kërkon falje pas deklaratës për Boris Johnson
Një kryebashkiake e një qyteze ka kërkuar falje publikisht pasi tha Kryeministri Boris Johnson “e meritonte plotësisht këtë” pasi ai u pranua në kujdes intensiv për shkak se u prek me coronavirus. Sheila Oakes, e cila ...
Politiko | para 5 ore | 192 artikuj te ndërlidhur »

Shkon në pesë numri i viktimave në Kosovë, në total 184 të infektuar
Ka shkuar në pesë numri i viktimave nga Covid-19 në Kosovë. Mbrëmë humbi jetën një tjetër pacient i prekur, i cili njëkohësisht vuante edhe nga sëmundje të tjera bashkëshoqëruese, konfirmon Instituti Kombëtar i ...
Politiko | para 5 ore | 142 artikuj te ndërlidhur »

Superhëna
Fenomeni i rrallë i superhënës mbrëmjen e 7 prillit 2020 Foto: Politiko.al/ E/GJ
Politiko | para 5 ore | 4 artikuj te ndërlidhur »

“Infermierët paguhen 13 euro në ditë”. Mjeku italian tregon situatën tronditëse në vendin fqinj
Doktori italian Carlo Palermo, Sekretari i Përgjithshëm i Sindikatës së Personelit Mjekësor në Itali në një intervistë për emisionin “Tempora” deklaroi të dhëna tronditëse rreth situatës ku punojnë mjekët dhe ...
Politiko | para 14 ore | 12 artikuj te ndërlidhur »

“Kemi respiratorë bosh”. Rakacolli: Kemi parashikuar struktura të tjera nëse do të ketë nevojë
Zëvendësministrja e Shëndetësisë Mira Rakacolli, duke folur në emisionin “Tempora”, deklaroi se kush ka pasur nevojë për t`u future në respiratorë është future në të. Ajo deklaroi se aktualisht ka respiratorë bosh. ...
Politiko | para 14 ore | 14 artikuj te ndërlidhur »

COVID-19/ Manastirliu: Mbi 200 testime në Shkodër. Zbutja e masave? Jemi ende herët
Ndonëse rastet e personave të infektuar ka treguar shenja të rënies, Ministrja Ogerta Manastirliu nuk jep një datë fikse se kur do të ketë lehtësim të masave. Ajo shprehet se duhet të jemi të kujdesshëm, pasi opinionet ...
Politiko | para 15 ore | 37 artikuj te ndërlidhur »

Bizneset kredi për të paguar punëtorët, qeveria miraton VKM-në: Kriteteret që duhen plotësuar
Këshilli i Ministrave ka miratuar VKM-në për garancinë sovrane për bizneset, të cilat mund të marrin kredi për të paguar punonjësit gjatë periudhës së shtetrrethimit. “Këshilli i Ministrave ka miratuar Vendimin “Për ...
Politiko | para 15 ore | 19 artikuj te ndërlidhur »

Akti normativ për qiratë, Arben Ahmetaj: Qeveria ndërhyri për të shmangur konfliktin social
Për Arben Ahmetaj, ndërhyrja e qeverisë me aktin normativ për qiratë, u bë me qëllim që të shmanget konflikti social. Këtë deklaroi Ministri për Rindërtimin dhe hartuesi i planit ekonomik për koronavirusin, gjatë një ...
Politiko | para 15 ore | 35 artikuj te ndërlidhur »

Jennifer Lopez ndryshon planet e dasmës për shkak të pandemisë së koronavirusit
Jennifer Lopez ndryshon planet e dasmës për shkak të pandemisë së koronavirusit
Jennifer Lopez, më në fund do të bëhej nuse, mirëpo për shkak të pandemisë globale COVID-19, edhe asaj do i duhet të shtyjë planet e dasmë. Në një lidhje me Ellen DeGeneres Show– që tashmë transmetohet nga shtëpia e ...
Politiko | para 16 ore | 167 artikuj te ndërlidhur »

Çfarë ndodh me një pacient me koronavirus në kujdes intensiv?
Disa pacientë me koronavirus dërgohen në njësitë e kujdesit intesniv, për t`u dhënë një ndihmë shtesë për të luftuar sëmundjen. Boris Johnson është një pacientët me profil të lartë publik që tashmë është në kujdes ...
Politiko | para 16 ore | 192 artikuj te ndërlidhur »

Si e stimulojnë të qarën aktorët kur nuk futen dot në rol
Me siguri këto javë karantinimi keni parë aq shumë filma, keni qarë e qeshur me personazhet – ndoshta, dhe frikësuar (për ata që kanë parë thriller) – por duke marrë parasysh dhe gjendjen në të cilën ndodhemi, shumë të ...
Politiko | para 17 ore |

Lufta ndaj COVID-19/ BE do të japë 15 mld euro për vendet partnere
Presidentja e Komisionit Europian njoftoi të martën se BE do të japë 15 miliardë euro për të ndihmuar vendet e varfra të prekura nga koronavirusi. Ursula von der Leyen, në një videomesazh, tregoi se ndihmat do të ...
Politiko | para 17 ore | 76 artikuj te ndërlidhur »

Video/ “Mjekët kombëtarja jonë”, FSHF bën gjestin e bukur në “Air Albania Stadium”
Video/ “Mjekët kombëtarja jonë”, FSHF bën gjestin e bukur në “Air Albania Stadium”
Federata Shqiptare e Futbollit ka bërë një veprim të bukur në shenjë respekti për mjekët, infermierët dhe të gjithë punonjësit e sistemit të shëndetësisë që po përballen me COVID-19. Në fushën e stadiumit “Air Albania”, ...
Politiko | para 17 ore | 362 artikuj te ndërlidhur »

COVID-19/ SHBA mbi 1 mijë viktima në 24 orë. Situatë e rënduar në Spanjë e Angli
COVID-19/ SHBA mbi 1 mijë viktima në 24 orë. Situatë e rënduar në Spanjë e Angli
Shtetet e Bashkuara të Amerikës vijojnë të regjistrojnë bilanc negative me viktimat nga koronavirusi. Në 24 orët e fundit, sipas “Worldomaters”, në SHBA janë shënuar 1.036 viktima të lidhura me COVID-19. Në total në ...
Politiko | para 18 ore | 174 artikuj te ndërlidhur »

COVID-19 në Itali, 604 viktima në 24 orë, shtohen të shëruarit
Italia shënoi 17.127 vdekje nga koronavirusi, që prej nisjes së epidemisë. Ndërkohë numri i personave të infektuar arriti shifrën 135.586 të infektuar që prej nisjes së epidemisë në vendin fqinj. Vetëm në 24 orët e ...
Politiko | para 18 ore | 174 artikuj te ndërlidhur »

Karantina me 5 pyetje/ Kim Mehmeti: Kjo pandemi është ‘lojë fëmijësh’
Kim Mehmeti, shkrimtar shqiptar nga Maqedonia e Veriut, nuk rri dot pa e lidhur mjerimin tonë të sotëm me mijra mjerimet e mëparshme. Pandeminë e Covid-19 me epidemitë e së përditshmes, si psh krimet që bëjmë ndaj ...
Politiko | para 18 ore | 5 artikuj te ndërlidhur »

Si të punosh nga shtëpia dhe të jesh produktiv
Si të punosh nga shtëpia dhe të jesh produktiv
Shumë kompani gjatë javëve të fundit kanë prezantuar politikën e punës nga shtëpia. Nomadët dixhitalë janë mësuar me një stil të tillë jetese, por çfarë mund të themi për të gjithë ata që përballen me sfidën e të ...
Politiko | para 18 ore | 2 artikuj te ndërlidhur »

Parashikimi jo optimist i Pëllumb Piperos: Kjo histori mund të mbarojë nga fundi qershorit
Mjeku Pëllumb Pipero bëri deklarata aspak optimiste për largimin e pandemisë. Në një intervistë për Neës 24, Pipero deklaroi se kjo “histori” mund të mbyllet nga fundi i qershorit. Sipas tij, temperaturat e larta pritet ...
Politiko | para 18 ore | 14 artikuj te ndërlidhur »

Video/ PD nxjerr ‘këshilltarin e Ramës’ dhe i bën thirrje: Dëgjo Tony Blair, shto testet për COVID-19
Sekretari i Përgjithshëm i PD, Gazmet Bardhi publikoi një video të ish-kryeministrit të Britanisë së Madhe Tony Blair i cili bën thirrje për më shumë testime. Bardhi, i kërkon Kryeministrit Rama të dëgjojë ...
Politiko | para 18 ore | 16 artikuj te ndërlidhur »

Nëse po kërkoni të shihni filma me tematikë “pandeminë” skeduloni kohën për disa
Nëse po kërkoni të shihni filma me tematikë “pandeminë” skeduloni kohën për disa
Teksa numri it ë prekurve nga koronavirusi shtohet çdo ditë e më tepër – në shumë vende të botës – njerëzit përpiqen të gjejnë mënyra nga më të ndryshmet si të kalojnë karantinën. Filmat dhe serialet kanë zënë vend më ...
Politiko | para 19 ore | 3 artikuj te ndërlidhur »

Ekspertët “rrëzojnë” kërkesën e opozitës për testimet: Jemi mirë, nuk ndryshojmë strategji
Pas kërkesave të vazhdueshme të Partisë Demokratike për shtimin e testimeve për të dyshuarit me COVID-19, reagoi Komiteti Teknik i Ekspertëve i ngritur në Ministrinë e Shëndetësisë për situatën e koroanvirusit. Sipas ...
Politiko | para 19 ore | 16 artikuj te ndërlidhur »

Sinjale krize nga futbolli, Sindikata shpërndan ndihma për futbollistët në Shqipëri
Edhe futbolli është në vështirësi gjatë kësaj periudhe karantine. Në Shqipëri, ndonëse nuk ka ende raportime për pagesat e futbollistëve, duket se disa prej tyre kanë shfaqur vështirësitë e para. Lajmin e ka dhënë ...
Politiko | para 19 ore | 2 artikuj te ndërlidhur »

COVID-19 në Shkodër, Ademi telefonon Manastirliun dhe i dërgon 6 kërkesa për informacion
Kryetarja e Bashkisë së Shkodrës Voltana Ademia ka zbardhur një telefonatë që zhvilloi me Ministren e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu, lidhur me situatën e krijuar nga koronavirusi në qytetin verior të vendit. Ademi ...
Politiko | para 20 ore | 362 artikuj te ndërlidhur »

30 mijë teste për Shqipërinë nga SHBA, Basha: Rruga e vetme për të ndërprerë infeksionin. Rama: Ia fut kot!
30 mijë teste për Shqipërinë nga SHBA, Basha: Rruga e vetme për të ndërprerë infeksionin. Rama: Ia fut kot!
Kryedemokrati Lulzim Basha ka shprehur mirënjohjen ndaj personelit mjekësor në kuadër të Ditës Ndërkombëtare të Shëndetit. Ai gjithashtu ka falenderuar për ndihmën financiare SHBA-në, e cila do t’i mundësojë sistemit ...
Politiko | para 20 ore | 52 artikuj te ndërlidhur »

Video/ Po kurohen pacientët me COVID-19, publikohen për herë të parë pamje nga brenda infektivit
Për herë të parë, që nga 9 marsi kur në Shqipëri u konfirmua rasti i parë me koronavirus në Shqipëri, Ministria e Shëndetësisë ka publikuar pamje nga repartet e trajtimit të pacientëve me COVID-19 në Spitalin Infektiv. ...
Politiko | para 20 ore | 27 artikuj te ndërlidhur »

Deklaroi se “koronavirusi është ndëshkim i Zotit për homoseksualët”, infektohet vetë ministri
Deklaroi se “koronavirusi është ndëshkim i Zotit për homoseksualët”, infektohet vetë ministri
Ministri i Shëndetësisë në Izrael, Yaakov Litzman, para disa kohësh bëri një deklaratë që nuk mund të pritet prej dikujt sidomos në postin e tij – teksa tha se koronavirusi është ndëshkim hyjnor kundër homoseksualizmit ...
Politiko | para 20 ore | 6 artikuj te ndërlidhur »

Meme në kohë karantine/ Kur merr vesh se virusi prek dhe tigrat!
Meme në kohë karantine/ Kur merr vesh se virusi prek dhe tigrat!
Arti i karantinës vijon të jetë mbresëlënës. Artistët e rrjeteve vijonë të bëjnë meme që shpejt bëhen virale në rrjet. Këtë të martë, Politiko.al ka përzgjedhur disa nga memet më pikante për t`i ndarë me lexuesit tanë. ...
Politiko | para 20 ore | 4 artikuj te ndërlidhur »

94 mjekë dhe 26 infermierë në Itali kanë humbur jetën prej koronavirusit
94 katër mjekë kanë humbur jetën nga koronavirusi, tha të martën shoqata italiane e mjekëve. Po ashtu, 26 infermierë kanë vdekur pas kontaktit me pacientë të infektuar, tha zyrtari i shtypit i federatës italiane të ...
Politiko | para 20 ore | 12 artikuj te ndërlidhur »

U arrestua gjatë operacionit “Mezhgorani”, detyrim paraqitje për Henri Çilin dhe avokatin e tij
Gjykata e Posaçme rivlerësoi masat e sigurisë për të arrestuarit dhe të dyshuarit e dosjes “Mezhgorani”, ku mes personave që u vunë në pranga disa javë më parë ishte dhe botuesi dhe sipërmarrësi Henri Çili, i cili u la ...
Politiko | para 20 ore | 24 artikuj te ndërlidhur »

‘Të shtohen testimet për Covid-19’, Rama injoron sërish PD-në: I’a fut kot dhe pikë!
‘Të shtohen testimet për Covid-19’, Rama injoron sërish PD-në: I’a fut kot dhe pikë!
Kryeministri Rama ka reaguar pas thirrjes së përsëritur të PD për shtim të testimeve ndaj Covid-19. Në një reagim në twitter, Rama shkruan se nuk ka ndërmend që të dëgjojë sugjerimet e PD. Kryeministri sqaron se ...
Politiko | para 21 ore | 52 artikuj te ndërlidhur »

Iu acaron ‘shqiptari i Kombinatit’? Eshtë prodhim i sistemit të ‘Kryeinxhinierit të Kulturës’
Ka një indinjatë të përligjur (nga frika për veten, kuptohet) të njerëzve që rrinë mbyllur nëpër shtëpi kur shohin fotot e tregut të Kombinatit. Fjalia e parë që dëgjoj është: ne “nuk bëhemi njerëz”, çka nënkupton që ...
Politiko | para 21 ore | 3 artikuj te ndërlidhur »

“Kemi msu mjeksinë”, 10 gjërat e mira që solli karantina sipas Vesa Lumës
“Kemi msu mjeksinë”, 10 gjërat e mira që solli karantina sipas Vesa Lumës
Vesa Luma, e cila bashkë me bashkëshortin e saj – reperin Big Basta – dhe me djalin jetojnë në Zelandën e Re, ka vendosur që sot ta shohë me pozitivistet izolimin. Për shkak të pandemisë globale së COVID-19, si shumë ...
Politiko | para 21 ore | 167 artikuj te ndërlidhur »

Karantina me 5 pyetje/ Virgjil Muçi: Kur shkenca jep këshilla për larje duarsh, është koha të jemi pesimistë
Imagjinata e ka se njerëzit e letrave do të këndelleshin në kohë izolimi: më shumë kohë kaluar me librat dhe fletoret. Virgjil Muçi, diplomat dhe autor, e pranon këtë. Gjatë kësaj kohe nuk janë librat që i kanë bërë ...
Politiko | para 21 ore | 5 artikuj te ndërlidhur »

PD ripërsërit thirrjen për testime masive: Përvojat më të mira botërore konfirmojne rëndësinë për të mbajtur nën kontroll virusin
Partia Demokratike, përmes doktoreshë Mirela Tabakut ripërsëriti nga selia blu rëndësinë e kryerjes së testimeve masive për Covid-19. Tabaku u shpreh se përvojat më të mira botërore konfirmojne se testimi i zgjeruar ...
Politiko | para 21 ore | 22 artikuj te ndërlidhur »

Si mund të ringrihet ekonomia pas pandemisë së koronavirusit? Ekspertët gjermanë japin disa përgjigje
Ndërsa zinxhiri i infeksionit prej koronavirusit vijon të përhapet në të gjithë botën, qeveritë evropiane kanë filluar të mendojnë se si të rihapin fabrika, zyra dhe shkolla, në të njëjtën kohë që përpiqen të ...
Politiko | para 22 ore | 6 artikuj te ndërlidhur »

“La Casa de Papel” do të vijë edhe me dy sezone të tjera
Me datën 3 prill, është publikuar në Netflix sezoni i katërt i “La Casa de Papel”, seriali më i ndjekur i huaj në këtë platformë. Pjesa e fundit e sezonit të katërt përfundoi në një moment shumë kulminant, duke bërë ...
Politiko | para 22 ore | 14 artikuj te ndërlidhur »

Copyright © 2010 - time.al , All Rights Reserved