ikub.al   |   Njoftime  |   Biznese.al   |   Ligje
Rifreskimi i fundit: 18/10/2019 15:52

Monitor
Kredia u lehtësua për bizneset e vogla dhe te mesme, por jo për të mëdhatë ne 3-mujorin e tretë
Kredia u lehtësua për bizneset e vogla dhe te mesme, por jo për të mëdhatë ne 3-mujorin e tretë
Bankat nuk i ndryshuan kushtet e kreditimit në tremujorin e tretë të vitit, teksa kërkesa e biznesit për kredi ishin më të larta këtë tremujor. Banka e Shqipërisë në vrojtimin e kredisë për tremujorin e tretë të vitit ...
Monitor | para 32 min |

“Jo” për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut, Merkel: Duhen plotësuar kushtet. Zaev jep dorëheqjen
“Jo” për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut, Merkel: Duhen plotësuar kushtet. Zaev jep dorëheqjen
Jo-ja e Bashkimit Europian për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut është cilësuar nga kancelarja gjermane Angela Merkel si një kthim shpine për shkak të rezervave që disa vende brenda komunitetit kanë për hapjen e ...
Monitor | para 42 min | 271 artikuj te ndërlidhur »

Kompanitë blejnë valutë, euro nuk ndal rritjen
Kompanitë blejnë valutë, euro nuk ndal rritjen
Forcimi i euros nuk ka ndalur edhe gjatë ditës së sotme. Sipas kursit zyrtar të Bankës së Shqipërisë një euro është këmbyer gjatë ditës së sotme me 123.84 lekë, me një rritje të lehtë në krahasim me një ditë më parë. ...
Monitor | para 3 ore | 12 artikuj te ndërlidhur »

Projekti i BB-së për sigurinë e rrugëve: italianët dhe shqiptarët marrin tenderin prej 171 mijë euro
Projekti i BB-së për sigurinë e rrugëve: italianët dhe shqiptarët marrin tenderin prej 171 mijë euro
Fondi Shqiptar i Zhvillimit ka njoftuar se, si autoriteti kontraktues i projektit të financuar nga Banka Botërore për përmirësimin e lidhjes rrugore në Shqipëri, ka zgjedhur një ndërmarrje të përbashkët që përfshin ...
Monitor | para 4 ore |

8 mijë bizneseve u rishikohet me rritje kësti i tatim fitimit; Nëse nuk jep dy herë kupon do bllokohet aktiviteti
8 mijë bizneseve u rishikohet me rritje kësti i tatim fitimit; Nëse nuk jep dy herë kupon do bllokohet aktiviteti
Drejtoresha e tatimeve, Delina Ibrahimi ka bërë sot një përmbledhje të rezultateve të aksionit anti-informalitet, të nisur nga fillimi i korrikut. Për periudhën nga 4 korriku janë realizuar 6206 kontrolle, tha ajo. ...
Monitor | para 5 ore | 5 artikuj te ndërlidhur »

OTP zgjerohet në Slloveni, njofton përqëndrimin te Autoriteti i Konkurrencës?!
OTP zgjerohet në Slloveni, njofton përqëndrimin te Autoriteti i Konkurrencës?!
Autoriteti shqiptar i Konkurrencës ka njoftuar se SKB Banka d.d. Lubjana do të blihet nga OTP Bank Nyrt dhe se ky transaksionin edhe pse është kryer jashtë Shqipërisë është njoftuar për autorizim te Autoriteti shqiptar ...
Monitor | para 5 ore |

7 këshilla për t’i shndërruar pikat tuaja të dobëta në të forta
7 këshilla për t’i shndërruar pikat tuaja të dobëta në të forta
Të gjithë ne kemi si pikat tona të forta ashtu edhe ato të dobëta, por disa prej nesh kanë vullnetin e duhur që këto pika të dobëta t’i shndërrojnë në forcën e tyre më të madhe, thejsht duke i përdorur ato në mënyrën e ...
Monitor | para 5 ore |

Sigurimi i jetës së minatorëve, AMF: Sistemi në funksion nga 1 tetori, kompanitë kërkuan shtyrje të afatit
Sigurimi i jetës së minatorëve, AMF: Sistemi në funksion nga 1 tetori, kompanitë kërkuan shtyrje të afatit
Kompanitë e sigurimit kërkuan kohë për të vënë në funksion sistemin për raportimin e policave të sigurimit të jetës për minatorët që duhet të kishte nisur nga 1 shtatori. Më herët në verë Autoriteti i Mbikëqyrjes ...
Monitor | para 6 ore |

Franca kërkon që qeveria e re e Kosovës ta heqë taksën ndaj Serbisë
Franca kërkon që qeveria e re e Kosovës ta heqë taksën ndaj Serbisë
Presioni ndërkombëtar mbi Kosovën për ta hequr taksen 100 për qind ndaj Serbisë nuk ka të ndalur. Tash edhe shteti i Francës ka kërkuar që kjo taksë të hiqet sa më shpejt. Ditë më parë edhe zyrtarë të Bosnjës kanë ...
Monitor | para 6 ore | 52 artikuj te ndërlidhur »

Arrihet marrëveshja Brexit, por dita e nesërme është vendimtare
Arrihet marrëveshja Brexit, por dita e nesërme është vendimtare
Një marrëveshje për Brexitin është arritur mes Britanisë së Madhe dhe Bashkimit Evropian, ditën e djeshme në Bruksel. Boris Johnson dhe Jean Claude Juncker, e quajtën atë një ‘rezultat të ndershëm’ dhe presidenti i ...
Monitor | para 7 ore | 82 artikuj te ndërlidhur »

Energjia diellore, hyjnë në prodhim 6 parqe fotovoltaikë deri në 2MW, 1.5 milionë euro energji
Energjia diellore, hyjnë në prodhim 6 parqe fotovoltaikë deri në 2MW, 1.5 milionë euro energji
Këtë vit të paktën gjashtë kompani kanë nisur prodhimin e energjisë diellore nga paqe fotovoltaikë deri në 2 MW dhënë nën formulën e koncesioneve jotipike që kalonin vetëm me firmën e ministrit. Të dhënat zyrtare për ...
Monitor | para 17 ore |

Situata financiare e studentëve shqiptare më e rënda në Europë, 73% në vështirësi financiare
Situata financiare e studentëve shqiptare më e rënda në Europë, 73% në vështirësi financiare
Studentët shqiptarë paraqiten më vështirësitë më të mëdha financiare në Europë sipas një studimi që bëri Qendra Gjermanë për Kërkime në Arsimin e Lartë nëpërmjet ne një anketë me studentë në të gjitha vendet europianë. ...
Monitor | para 17 ore | 15 artikuj te ndërlidhur »

45 mijë shqiptarë kanë aplikuar për azil në Francë në dekadën e fundit, fluksi më i lartë në 2016-2018
45 mijë shqiptarë kanë aplikuar për azil në Francë në dekadën e fundit, fluksi më i lartë në 2016-2018
Në aeroportin e Rinasit janë mbledhur familjarë të azilantëve që po depërtohen nga Franca. Kërkesa e tyre, kryesisht për azil ekonomik, është refuzuar për të disatën herë dhe autoritet kanë vendosur deportimin e tyre ...
Monitor | para 17 ore | 15 artikuj te ndërlidhur »

INSTAT: Ndërmarrjet e vogla, më inovative se të mëdhatë
INSTAT: Ndërmarrjet e vogla, më inovative se të mëdhatë
Sipas të dhënave të mbledhura nga INSTAT, gjatë periudhës trevjeçare, 2016-2018, 46,9% e ndërmarrjeve rezultuan inovative. Ndërmarrjet që ofrojnë Shërbime të Teknologjisë së Informacionit), ku përfshihen Aktivitete të ...
Monitor | 17-Oct-2019 14:37 | 7 artikuj te ndërlidhur »

Amnistia e dividendit, kompanitë transferuan mbi 500 milionë euro fitime te mëmat, euro kërcen në 124 lekë
Amnistia e dividendit, kompanitë transferuan mbi 500 milionë euro fitime te mëmat, euro kërcen në 124 lekë
Monedha e përbashkët europiane u këmbye gjatë ditës e sotme në nivelin e 123.78 lekëve, me rreth 0.28 pikë më shumë se një ditë më parë, duke kapur kështu nivelin më të lartë që prej 19 prillit të këtij viti. Prej ...
Monitor | 17-Oct-2019 13:55 | 12 artikuj te ndërlidhur »

Përkeqësohen eksportet, bien me 2.8% për 9 mujorin, tkurret tregtia me Kosovën
Përkeqësohen eksportet, bien me 2.8% për 9 mujorin, tkurret tregtia me Kosovën
Eksportet kanë vijuar me performancën e tyre negative edhe në muajin shtator. Në Shtator 2019 eksportet e mallrave arritën vlerën 25 mld lekë, duke u ulur me 5,5 %, në krahasim me të njëjtën periudhë të një viti më ...
Monitor | 17-Oct-2019 13:46 | 16 artikuj te ndërlidhur »

APP rekomandim bizneseve: Ja si të ndiqni procedurat e prokurimit për 2020
APP rekomandim bizneseve: Ja si të ndiqni procedurat e prokurimit për 2020
Agjencia e Prokurimit Publik, përmes një njoftimi të fundit, ka nxjerrë disa rekomandime për të gjithë bizneset, që lidhen me shpalljen e procedurave të prokurimit për vitin e ardhshëm. APP argumenton se, rekomandimet ...
Monitor | 17-Oct-2019 13:05 |

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë: Kujdes çfarë ushqimi konsumoni
Instituti Kombëtar i Shëndetësisë: Kujdes çfarë ushqimi konsumoni
Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës në Ditën Botërore të Ushqimit, ka disa dhënë këshilla për kujdesin që duhet të kemi gjatë gatimit, ruajtjes dhe shpërndarjes së ushqimit. “Ju lutemi për kujdes të ...
Monitor | 17-Oct-2019 12:04 | 7 artikuj te ndërlidhur »

Serbia bllokon mallrat e Kosovës,  për dy muaj asnjë produkt nuk është eksportuar
Serbia bllokon mallrat e Kosovës,  për dy muaj asnjë produkt nuk është eksportuar
Vendosja e taksës 100 për qind nga ana e Kosovës për mallrat e Serbisë dhe Bosnja e Hercegovinës po vazhdon të sjell humbje të treguar. Por, kjo taksë ka bërë që edhe Kosova të humb tregun e eksportit që kishte ndaj ...
Monitor | 17-Oct-2019 12:00 | 17 artikuj te ndërlidhur »

3 arsye se përse ju kurrë nuk e përfundoni në kohë punën tuaj
3 arsye se përse ju kurrë nuk e përfundoni në kohë punën tuaj
Nga java në javë lista me projektet tuaja shtohet dhe ju detyroheni që të merrni me vete një pjesë të mirë të punës që supozohej se duhet ta përfundonit në zyrë. Pjesë e grupit të mësipërm janë një numër i madh ...
Monitor | 17-Oct-2019 11:47 | 2 artikuj te ndërlidhur »

Parkimet e rezidentit në 25 blloqe në kryeqytet, Tirana Parking procedurë të re
Parkimet e rezidentit në 25 blloqe në kryeqytet, Tirana Parking procedurë të re
Tirana Parking që menaxhon parkimin në kryeqytet ka vendosur të saktësojë pjesën që lidhet me parkimin e rezidentit duke plotësuar sinjalistikën në 25 blloqe ku aplikohet kjo skemë në Tiranë. Referuar një procedure të ...
Monitor | 17-Oct-2019 11:04 |

Maqedoni e Veriut/ Nga dhjetori, paga minimale do të jetë 14 500 denarë
Maqedoni e Veriut/ Nga dhjetori, paga minimale do të jetë 14 500 denarë
Paga minimale në Maqedoni nga dhjetori do të jetë 14 500 denarë. Kjo shumë u përcaktua nga qeveria, punëdhënësit dhe sindikatat. Kjo do të thotë që paga minimale do të rritet për dy mijë denarë. Sindikatat dhe Odat ...
Monitor | 17-Oct-2019 10:18 | 5 artikuj te ndërlidhur »

Merkel planifikon të diskutojë zbritjen e buxhetit të BE për Gjermaninë pas Brexit
Merkel planifikon të diskutojë zbritjen e buxhetit të BE për Gjermaninë pas Brexit
Kancelarja Angela Merkel të enjten tha se Bashkimi Evropian duhej të diskutonte një zbritje të mundshme për Gjermaninë, si pjesë e negociatave për buxhetin sepse Gjermania do të “rëndohej në mënyrë disproporcionale” nga ...
Monitor | 17-Oct-2019 10:14 | 271 artikuj te ndërlidhur »

Ndërhyrjet e jashtme në çështjet ekonomike, politike dhe ushtarake, ku renditet Shqipëria
Ndërhyrjet e jashtme në çështjet ekonomike, politike dhe ushtarake, ku renditet Shqipëria
Shqipëria renditet e 121 në botë dhe e treta në Ballkan sa i përket indeksit të ndërhyrjes së jashtme, me të dhënat e vitit të shkuar. Sipas indeksit 2019, i cili merr në konsideratë ndërhyrjes e jashtme në sferën ...
Monitor | 17-Oct-2019 10:00 |

Bizneset dhe institucionet shtetërore thellojnë borxhin ndaj OSHEE, totali arrin 588 milionë euro
Bizneset dhe institucionet shtetërore thellojnë borxhin ndaj OSHEE, totali arrin 588 milionë euro
Paguesit më të rregullt të energjisë elektrike në vend mbeten familjarët të cilët kanë vijuar të ulin borxhin e tyre ndaj kompanisë së shpërndarjes së energjisë elektrike. Të dhënat zyrtare tregojnë se deri në gusht ...
Monitor | 16-Oct-2019 23:05 | 9 artikuj te ndërlidhur »

Qeveria humbi 11.5 milionë euro nga eurobondi, kosto e blerjes mbrapsht më e lartë se ajo e mbajtjes së ekzistuesit
Qeveria humbi 11.5 milionë euro nga eurobondi, kosto e blerjes mbrapsht më e lartë se ajo e mbajtjes së ekzistuesit
Kontrolli i lartë i Shtetit (KLSH) ka konstatuar në raportin e buxhetit faktik 2018 se nga emetimi i eurobondit në vitin 2018, një pjesë e të cilit ishte blerje mbrapsht e eurobondit ekzistues të vitit 2015, qeveria ka ...
Monitor | 16-Oct-2019 23:05 | 2 artikuj te ndërlidhur »

Koncensioni PPP i dializës, DiaVita fiton gjyqin me qeverinë i merr 1 mln USD në një muaj
Koncensioni PPP i dializës, DiaVita fiton gjyqin me qeverinë i merr 1 mln USD në një muaj
Të hartuara me shpejtësi dhe mungesë të plotë transparenca kontratat koncesionare me Partneritet Publik -Privat kanë nisur të marrin para ekstra nga buxheti përtej fondeve të përcaktuara në kontrata, që në vitet e para ...
Monitor | 16-Oct-2019 23:05 | 3 artikuj te ndërlidhur »

Borxhi i Serbisë ndaj pensionistëve të Kosovës afër 3 miliardë euro
Borxhi i Serbisë ndaj pensionistëve të Kosovës afër 3 miliardë euro
Shteti i Serbisë vazhdon t’i ketë borxhe të mëdha shtetit të Kosovës. Ky shtet borxhe ka edhe ndajë pensionistëve kosovarë . Sipas raportit për çështjen e pensioneve nga vitit 1999 deri në vitin 2016, vlera e ...
Monitor | 16-Oct-2019 16:00 | 8 artikuj te ndërlidhur »

Copyright © 2010 - time.al , All Rights Reserved