ikub.al   |   Njoftime  |   Biznese.al   |   Ligje
Rifreskimi i fundit: 08/04/2020 13:37

Illyriapress
Tetë të infektuarit me Covid-19 në Smrekonicë janë familjarë të dy të prekurve të parë
Prishtinë, 8 prill 2020 – Të marten në mbrëmje u konfirmuan tetë raste të reja me virusin COVID-19 në fshatin Smrekonicë e Vushtrrisë. Drejtori i Drejtorisë së Shëndetësisë në komunën e Vushtrrisë, Sylejman Meholli, ka ...
Illyriapress | para 21 min | 142 artikuj te ndërlidhur »

Sot lirohet nga spitali pacienti “zero” me Covid-19 në Kosovë
Prishtinë, 8 prill 2020 – Ushtruesja e detyrës së drejtoreshës së Klinikës Infektive të Qendrës Klinike Universitare të Kosovës, Lindita Ajazaj- Berisha dhe infektologu Sali Ahmeti, në një konferencë për media, njoftuan ...
Illyriapress | para 62 min | 91 artikuj te ndërlidhur »

PD: Numri i ulët i testimeve fsheh realitetin e përhapjes së virusit
Deklarata nga ish-deputeti Bardh Spahia: Sot bëhet një muaj që kur në Shqipëri u zbulua rasti i parë me COVID 19. Ky muaj i vështirë ka provuar në mënyrë të përsëritur se qeveria ishte e papërgatitur për të përballuar ...
Illyriapress | para 76 min | 81 artikuj te ndërlidhur »

Na fal Gëzim Kruja!
Ilir Hoxholli, ish-Kryetar i Komitetit Shtetëror të Kulteve të Shqipërisë Ne fakt po lexoja ne media se trupi i humoristit Gezim Kruja eshte mbuluar me flamur arab. E harruan humoristin e madh dhe per respekt te tij dhe ...
Illyriapress | para 90 min |

400 persona të infektuar dhe 154 të shëruar nga virusi Korona në Shqipëri
Raporti i përditësuar u publikua nga ministria e Shëndetësisë rreth orës 11:35 vendore në Tiranë. Dr. Albana Fico shefe e Institutit të Shëndetit Publik raportoi se sipas ministrisë së Shëndetësisë u zbuluan 17 raste të ...
Illyriapress | para 118 min | 120 artikuj te ndërlidhur »

Jonuz Ndreut, lamtumirë nga larg në ditën e varrimit
Dr. Gjon Buçaj Nga Dr. Gjon Buçaj Sot, në rrethana ngujimi të detyrueshëm për shkak të nji anmiku të padukshëm që po mbjell vdekje në të gjitha anët e botës, familja zamadhe Ndreu në New York, përcjell në banesën e ...
Illyriapress | para 8 ore |

E ndërtuar për të shpëtuar shpirtrat, do të përdoret për të shpëtuar trupat
Katedralja e famshme St. John The Divine, në Manhattan po kthehet në spital të përkohshëm Nga Ruben Avxhiu Katedralja e famshme e Shën Gjonit Hyjnor (St. John The Divine) në Manhattan do të bëhet spital i përkohshëm ...
Illyriapress | para 13 ore |

Rekord vdekjesh nga koronavirusi në New York dhe Trishtetëshin
Dita e sotme shënoi një numër rekord vdekjesh nga koronavirusi në New York, por edhe në hapësirën e TriShtetëshit. Të dhënat në New York, New Jersey dhe Connecticut numërojnë 1,034 të vdekur, duke kaluar për herë të ...
Illyriapress | para 13 ore | 6 artikuj te ndërlidhur »

Në Maqedoninë e Veriut, 5 të vdekur nga koronavirusi gjatë 24 orëve të fundit
Shkup, 7 prill 2020 – Pesë persona kanë vdekur brenda 24 orëve të fundit nga koronavirusi në Maqedoninë e Veriut, duke e çuar në 26 numrin e përgjithshëm të viktimave në këtë vend, njofton REL. Sipas raportit të ...
Illyriapress | para 14 ore | 124 artikuj te ndërlidhur »

Në Kosovë, edhe 19 raste të reja me Covid-19, 30 pacientë të shëruar
Prishtinë, 7 prill 2020 – Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike i Kosovës (IKSHPK), të martën në orët e mbrëmjes, njoftoi se gjatë ditës së martë, paradite dhe pasdite, janë konfirmuar edhe 19 raste të reja më ...
Illyriapress | para 14 ore | 142 artikuj te ndërlidhur »

Duartrokitja për rrëzimin e Kurtit, SHBA po e teston besnikërinë e Kosovës
Fron Nahzi, Uashington Uashingtoni duhet të qetësojë ndjenjën anti-perëndimore në rritje në Kosovë të shkaktuar nga mbështetja e tij e vazhdueshme për një grup liderësh politikanë të vjetër dhe të korruptuar, si dhe ...
Illyriapress | para 14 ore | 6 artikuj te ndërlidhur »

Von Cramon: Mund të ketë hapa drejt liberalizimit të vizave për Kosovën
Prishtinë, 7 prill 2020 – Raportuesja e Parlamentit Europian për Kosovën, Viola von Cramon, është optimiste se do të ketë hapa të rinj sa i përket liberalizimit të vizave për Kosovën. Von Cramon në një bisedë për ...
Illyriapress | para 15 ore | 12 artikuj te ndërlidhur »

Osmani: Dalja e LDK-së nga koalicioni me VV-në është deformim i vullnetit të elektoratit
Prishtinë, 7 prill 2020 – Kryetarja e Kuvendit të Kosovës, Vjosa Osmani, tha se rrëzimi i Qeverisë së Kosovës, tani Qeveri në detyrë, nuk është vullnet i anëtarësisë së gjerë të Lidhjes Demokratike të Kosovës. Zonja ...
Illyriapress | para 15 ore | 44 artikuj te ndërlidhur »

VKM për mjete monetare shtesë për bizneset e prekur nga kriza e COVID-19
Struktura do të monitorojë, shqyrtojë dhe raportojë periodikisht ecurinë e Garancisë Shtetërore dhe do të mundësojë komunikim të përhershëm me Bankat për të adresuar nevojat e plota të përdorimit efektiv të kesaj ...
Illyriapress | para 16 ore | 22 artikuj te ndërlidhur »

KM Edi Rama: Zoti i shqiptarëve është i madh!
Kryeministri Edi Rama në facebook “Jeni super, ju dua shumë. Shqipëria do ta fitojë këtë luftë. Mos e harroni kurrë: zoti i shqiptarëve është i madh”.
Illyriapress | para 17 ore | 48 artikuj te ndërlidhur »

Merren 19 mostra analizash nga Shkodra
Nga qarku i Shkodrës sot janë marrë 19 mostra për tu analizuar në laboratorin e ISHP në Tiranë. 17 u morën në Shkodër dhe 2 në Malësinë e Madhe. Ndërkohë ka vijuar komunikimi i personelit shëndetësor me pacientet me ...
Illyriapress | para 18 ore | 120 artikuj te ndërlidhur »

Lavdi dëshmoreve të 7 prillit 1939!
Dr. Thanas L. Gjika Thanas L. Gjika Udhëheqja e Partisë Komuniste të Shqipërisë për ta paraqitur Luftën Antifashiste të popullit shqiptar si vepër të saj i minimizoi luftimet e ushrtisë mbretërore dhe të vullnetarëve të ...
Illyriapress | para 18 ore | 2 artikuj te ndërlidhur »

Transferohen për karantinë në Korçë shqiptarët e mbetur në kufi
Prej disa ditësh 27 emigrantë në Kapshticë mbetën të bllokuar për shkak se pala shqiptare nuk i lejonte të kalonin në kufij në kuadër të masave kundër përhapjes së Covid-19. Por sot ashtu siç deklaroi edhe kryeministri ...
Illyriapress | para 18 ore | 67 artikuj te ndërlidhur »

Ndërmjet Institucionalizmit të Vjetër dhe Anokracisë së Re
Faton Bislimi Shkruan: Faton Bislimi Zvillimet e fundit politike në vend, nga aspekti tragjikomik dalinë kogja një satirë interesante. Në kohën kur një numër i madh popujsh po vuajnë pasojat e pandemicë Covid-19, elita ...
Illyriapress | para 18 ore | 6 artikuj te ndërlidhur »

Periferi
Astrit Lulushi Astrit Lulushi Kur flitet për historinë e lashtë, njeriu zakonisht mendon Egjiptin, Mesopotaminë, Greqinë e Romën – të cilësuara si 4 superfuqitë e antikitetit – sepse kulturat e tjera duket se kanë një ...
Illyriapress | para 18 ore |

Tendencë antishqiptare në toponomistikë
Ismail Gashi Sllovia MAQEDONIA VERIORE, ME TROJE ETNIKE E POPULL AUTOKTON SHQIPTAR! Shkruan: Ismail Gashi-Sllovia Kontributi i deritashëm shkencor nga historia, etnografia, veçmas nga zbulimet arkeologjike dhe të ...
Illyriapress | para 18 ore |

Lirohet nga spitali foshnja pesëmuajshe me koronavirus
Prishtinë, 7 prill 2020 – Foshnja pesëmuajshe nga Topanica e Kamenicës që ishte infektuar me koronavirus, e cila po trajtohej në Klinikën Infektive të Qendrës Klinike Universitare të Kosovës, është liruar në shtëpi, të ...
Illyriapress | para 19 ore | 24 artikuj te ndërlidhur »

Komiteti për COVID-19: S’ka arsye ta rishikojmë strategjinë
Deklarata nga Komiteti Teknik i Ekspertëve, nisur nga intensifikimi i debatit publik mbi numrin e testimeve që është duke kryer Shqipëria, në kuadër të luftës kundër Covid19, dëshiron të sqarojë opinionin publik si më ...
Illyriapress | para 19 ore | 16 artikuj te ndërlidhur »

Rekuim për Rexh Xhakli
Nga Shaqir Salihu Me pikëllim të thellë mësova se atdhetari i madh i çështjes sonë kombëtare Rexh Xhakli u shuajt në moshën 81-vjeçare në New York. Rexh Xhaklin e kam njohur qysh në bankat e shkollës së mesme, në ...
Illyriapress | para 19 ore | 7 artikuj te ndërlidhur »

Libër studimor me një kompetencë të veçantë dhe të plotë shkencore, historike e letrare
Recension: Shkruan: Lekë Mrijaj (Një falenderim i posaçëm ecën për mikun tim të shtrenjt, dom Lenc Sopin, i cili më dhuroi librin: “Shqiptarët Kelmendas në Hrtkovc e Nikinç” (1737-1997), të autorit, dom Frok Zefiq) Dom ...
Illyriapress | para 19 ore |

“Pandemia politike” në veri të Kosovës
Prishtinë, 7 prill 2020 – Gjatë kësaj kohe të pandemisë së koronavirusit të ri, komunat veriore të Kosovës po funksionojnë mbi bazën e një sistemi të përzier, që nënkupton se përfillin ligjet dhe vendimet e Kosovës, por ...
Illyriapress | para 19 ore | 10 artikuj te ndërlidhur »

Kultura politike në kohë pandemie
Arsim Canolli Më 25 mars 2020, LDK e rrëzoi qeverinë VV-LDK që e krijoi vetë më 3 shkurt, pas afër 4 muaj negociatash me VV. Arsyet që u dhanë janë politike dhe parimore: VV e shkeli kontratën politike, u soll tinëzare ...
Illyriapress | para 19 ore | 6 artikuj te ndërlidhur »

PDK kërkon seancë të jashtëzakonshme të Kuvendit
Prishtinë, 7 prill 2020 – Partia Demokratike e Kosovës (PDK) ka bërë të ditur se deputetët e saj kanë dorëzuar kërkesë për mbajtje të seancës së jashtëzkonshme të Kuvendit të Kosovës, për shkak të situatës me ...
Illyriapress | para 20 ore | 16 artikuj te ndërlidhur »

Në Mitrovicë nuk ka asnjë rast me COVID-19, një i prekur jeton në Prishtinë
Prishtinë, 7 prill 2020 – Qendra Klinike Universitare e Kosovës ka njoftuar se pacienti i pranuar të hënën në Klinikën Emergjente është I lindur në Mitrovicë, por me vendbanim në Prishtinë. “Mund t’ju konfirmojmë se ...
Illyriapress | para 20 ore | 91 artikuj te ndërlidhur »

Kurti: Përparësi e qeverisë është lufta kundër COVID-19, jo çështjet e brendshme politike
Prishtinë, 7 prill 2020 – Kryeministri në detyrë i Kosovës, Albin Kurti tha të martën se qeveria e tij është e përqendruar në parandalimit të përhapjes së pandemisë COVID-19 dhe jo në çështjet e brendshme politike. ...
Illyriapress | para 21 ore | 91 artikuj te ndërlidhur »

Agjencia e Blerjeve të Përqendruara vijon procedurat e prokurimit të mallrave dhe shërbimeve
Agjencia e Blerjeve të Përqendruara (ABP), në zbatim të VKM-së nr. 82, datë 14.2.2018 “Për ngarkimin e Agjencisë së Blerjeve të Përqendruara për kryerjen e procedurave të prokurimit publik, në emër dhe për llogari të ...
Illyriapress | para 21 ore | 12 artikuj te ndërlidhur »

Meta falenderon italianin që luajti himnin kombëtar
LIVE – Emisioni "Storie Italiane" në Rai Uno Posted by Ilir Meta on Tuesday, April 7, 2020 Presidenti Ilir Meta ka qenë i ftuar sot në televizionin italian “Rai Uno” për të falënderuar artistin italian që luajti himnin ...
Illyriapress | para 21 ore | 6 artikuj te ndërlidhur »

Nis ndarja e pagës së luftës, plotësohen formularët për ngrirjen e qirave dhe kredive
Prej së hënës, Drejtoria e Tatimeve ka nisur shlyerjen e pagës së luftës. Drejtorja e Përgjithshme e Tatimeve, Delina Ibrahimaj, në një intervistë për Rtv Ora, shprehet se pas verifikimit të dokumentacionit u alokuan ...
Illyriapress | para 21 ore | 35 artikuj te ndërlidhur »

I prekuri nga Covid-19 që vdiq të hënën ka punuar në kampin “Bondsteel”
Prishtinë, 7 prill 2020 – 65-vjeçari nga fshati Sazli i komunës së Ferizajt që ndërroi jetë të hënën, ndërsa sot u konfirmua se ishte i infektuar me virusin COVID 19, ka punuar në kampin ushtarak “Bondsteel” deri dy ...
Illyriapress | para 21 ore | 91 artikuj te ndërlidhur »

KFOR-i amerikan dhuron pajisje mbrojtëse për punëtorët e shëndetësisë në Mitrovicë
Prishtinë, 7 prill 2020 – Kryetari i komunës jugore të Mitrovicës, Agim Bahtiri, ka takuar sot përfaqësues të KFOR-it amerikan, të cilët kanë dhuruar pajisje mbrojtëse mjekësore për parandalimin e përhapjes së virusit ...
Illyriapress | para 21 ore | 36 artikuj te ndërlidhur »

Në gjykatë zhvillohen vetëm proceset urgjente
Mbas këtyre dyerve po zhvillohet procesi me kërkues Izet Haxhinë i cili në situatën e pandemisë Covid-19 kërkon të shkojë në shtëpi e për rrjedhim ti ndryshojë masa e sigurisë, pasi sipas tij i rrezikohet në kuadër të ...
Illyriapress | para 21 ore | 14 artikuj te ndërlidhur »

Në Tiranë thyhet shtetrrethimi, në lagje dhe rrugë kalimtarët shkelin masat mbrojtëse
Në 8 orët e liridaljes Tirana nuk i ngjason një qyteti në gjendje të fatkeqësisë natyrore. Veç dyqaneve të mbyllura, në lagje dhe rrugë familjarët të shkujdesur thyejnë rregullat për parandalimin e përhapjes së ...
Illyriapress | para 21 ore | 2 artikuj te ndërlidhur »

Komisioni i Integrimit vijon shqyrtimin e ligjeve dhe akteve për seancën plenare
Komisioni për Integrimin Europian në Kuvendin e Shqipërisë votoi unanimisht Aktin Normativ me fuqinë e ligjit nr. 5, datë 17.03.2020 “Për një shtesë në Aktin normativ me fuqinë e ligjit nr. 3, datë 15.3.2020, të ...
Illyriapress | para 21 ore | 12 artikuj te ndërlidhur »

Ndihma për 11500 familje çdo ditë në Tiranë
Postim në Tuiter, Kryetari bashkiak i Tiranës, Erjon Veliaj: “Teksa beteja ndaj virusit do dhe pak kohë, betejën kunder cinizmit tashmë e kemi fituar – virozë jo më pak e dmshme. " class="wp-smiley" style="height: 1em; ...
Illyriapress | para 21 ore | 17 artikuj te ndërlidhur »

Basha: Mjekët janë garancia dhe forca jonë për ta fituar këtë betejë
Lulzim Basha, kryetar i PD mirënjohje mjekëve: Sot në #WorldHealthDay mirënjohja e zemrave tona i shkon gjithë personelit shëndetësor që po përballet prej një muaji me pandeminë e COVID 19. Ata janë garancia dhe forca ...
Illyriapress | para 22 ore | 8 artikuj te ndërlidhur »

Raka paralajmëron rritje të numrit të të infektuarve me Covid-19 në Kosovë
Prishtinë, 7 prill 2020 – Mikrobiologu Lul Raka, ka paralajmëruar rritje rastesh të të infektuarve me Covid-19, gjatë këtyre ditëve. “Këto ditë do të kemi rritje të rasteve”, ka thënë ai për Kohavisionin. Raka ka bërë ...
Illyriapress | para 22 ore | 6 artikuj te ndërlidhur »

SPAK thyen “Mezhgoranin”, vetëm “detyrim paraqitje” për Henri Çilin
Sot Gjykata e Posaçme rivlerësoi masat për Henri Çilin dhe të dyshuarit e tjerë të dosjes Ndonëse bëri bujë të madhe, e madje për të folur për të doli në konferencë edhe vetë Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së ...
Illyriapress | para 22 ore | 23 artikuj te ndërlidhur »

Manastirliu në Ditën Botërore të Shëndetit falenderon mjekët e infektivit (pamje)
“Sot, mirënjohja e të gjithëve shkon për ata që mbi përparësen e bardhë veshin çdo ditë armaturën mbrojtëse ne betejën e rradhës në emër të jetës”, thotë Manastirliu ...
Illyriapress | para 22 ore | 62 artikuj te ndërlidhur »

Në Maqedoninë e Veriut, 10% e personave me Covid-19 janë punonjës shëndetësorë
Shkup, 7 prill 2020 – Në Maqedoninë e Veriut, më se 10 për qind e numrit të përgjthshëm të të infektuarve me koronavirus janë pjesë e stafit mjekësor. “Kam përdorur maskë, dorëza dhe mjete dezinfektuese në çdo kohë, por ...
Illyriapress | para 22 ore | 20 artikuj te ndërlidhur »

PD: Qeveria duhet të lejojë ekspertët të kryejnë testim të zgjeruar
DEKLARATË E PARTISË DEMOKRATIKE, DR. MIRELA TABAKU Në emër të Partisë Demokratike, fillimisht, dua të shpreh vlerësimin dhe nderimin për gjithë punën dhe sakrificat e mjekëve, infermierëve, laborantëve, imazheristëve, ...
Illyriapress | para 22 ore | 81 artikuj te ndërlidhur »

Edhe pesë viktima nga koronavirusi në Maqedoninë e Veriut
Shkup, 7 prill 2020 – Në Maqedoninë e Veriut janë regjistruar të martën edhe pesë viktima nga koronavirusi, që e çojnë në 26 numrin e përgjithshëm të të vdekurve me koronavirus në këtë vend. Sipas raportit të Ministrisë ...
Illyriapress | para 22 ore | 124 artikuj te ndërlidhur »

Rama: Qeveria nuk merr mendjen e PD-së se ia fut kot për testet!
Kryeministri Edi Rama në tuiter: “A mundet dikush t’ia thotë PD se qeveria nuk vendos sa teste bëhen a nuk bëhen?! Aq më pak qeveria mund të marrë mendjen e PD-së për këtë punë! Strategjinë e testeve e bën Komiteti ...
Illyriapress | para 22 ore | 81 artikuj te ndërlidhur »

Ambasadorja Kim: Mjekët, heronj që po udhëheqin luftën kundër COVID-19!
Ambasadorja e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Yuri Kim me mesazh në tuiter: “Në Ditën Botërore të Shëndetësisë ne jemi më mirënjohës se kurrë për ata që na mbajnë të shëndetëshëm. Faleminderit për çdo mjek, ...
Illyriapress | para 22 ore | 27 artikuj te ndërlidhur »

Shqipëria i kërkon NATO-s ndihmë 1.5 milionë maska dhe 800 ventilatorë
Shqiperia i ka kërkuar ndihmë NATO-s më konkretisht Qendrës Euroatlantike të Koordinimit të Përgjigjes ndaj Fatkeqësive e NATO (EADRCC)përmes një shkrese që mban datën 27 mars 2020. Kerkesa permban listen e plote per ...
Illyriapress | para 22 ore | 8 artikuj te ndërlidhur »

Shkelësit e vendimit për kufizimin e lëvizjes do të gjobiten deri 5 mijë euro
Prishtinë, 7 prill 2020 – Kryetari i komunës së Prishtinës, Shpend Ahmeti, ka njoftuar për gjobat që do t’u shqiptohen atyre që nuk u përmbahen vendimeve të Qeverisë për kufizim të lëvizjes. Nga 1.000 deri 2.000 euro do ...
Illyriapress | para 22 ore | 55 artikuj te ndërlidhur »

Copyright © 2010 - time.al , All Rights Reserved