ikub.al   |   Njoftime  |   Biznese.al   |   Ligje
Rifreskimi i fundit: 08/04/2020 12:47

IliriaNews
Konjufca: Lëvizja Vetëvendosje nuk duhet ta përjashtojë asnjë parti politike
Ministri në detyrë i Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Glauk Konjufca, ka thënë LDK nuk duhet të përjashtohet si opsion nga Lëvizja Vetëvendosje por vija të kuqe nuk duhet të vendosen as për partitë tjera politike. ...
IliriaNews | para 13 ore | 28 artikuj te ndërlidhur »

Tigri del pozitiv pas testit për koronavirus
Një tigër në kopshtin zoologjik “Bronx” ka testuar pozitiv për koronavirus, në atë që besohet të jetë infeksioni i parë i njohur në një kafshë në SHBA, ose një tigër kudo në botë, thanë të dielën zyrtarët federale të ...
IliriaNews | para 13 ore | 6 artikuj te ndërlidhur »

Çfarë është kujdesi intensiv dhe cilët pacientë kanë nevojë për të?
Kujdesi intensiv ka të bëjë me departamente të specializuara të krijuara për të siguruar trajtim dhe monitorim nga afër për pacientët që janë shumë rëndë të sëmurë, transmeton Class. Ata kanë më pak pacientë dhe më ...
IliriaNews | para 13 ore | 191 artikuj te ndërlidhur »

Super mëma e 22 fëmijëve
Sju Redford me të drejtë quhet super mëma, e cila në mes të pandemisë së koronavirusit lindi fëmijën e 22-të, shkruan Koha.net. Sju (45) dhe bashkëshorti i saj Noel (40) nga Lnkshiri e zgjeruan familjen edhe me një ...
IliriaNews | para 13 ore | 8 artikuj te ndërlidhur »

Shqiptari në Romë dhuron bukë për skamnorët, thotë “E kam provuar urinë”
Një media italiane i ka kushtuar artikull një shqiptari të quajtur Edmond Prenga. Ai është pronari i një furre në Romë dhe në për shkak të papunësisë dhe varfërisë që mund të përballen italianët, ka vendosur të dhurojë ...
IliriaNews | para 13 ore | 2 artikuj te ndërlidhur »

Horoskopi ditor, e mërkurë 8 prill 2020
Dashi Nuk do jeni aspak ne humorin e duhur gjate kësaj dite dhe do përballeni me debate te forta me atë qe keni ne krah. Asgjë nuk do shkoje si e kishit menduar. Beqaret do hezitojnë paksa te takohen me dike, por ne ...
IliriaNews | para 14 ore | 17 artikuj te ndërlidhur »

Të punësuarit në sektorin publik të cilët nuk punojnë, nuk do të shfrytëzojnë pushimin vjetor të vitit të kaluar
Qeveria e Maqedonisë në seancën e saj të radhës miratoi Dekretin me fuqi ligjore për zbatimin e Ligjit për të punësuarit në sektorin publik për periudhën e gjendjes së jashtëzakonshme. Sipas këtij dekreti punonjësit të ...
IliriaNews | para 14 ore | 16 artikuj te ndërlidhur »

A e pengon agjërimin e Ramazanit koronavirusi?
Ritet fetare në xhami u ndaluan. Ky vendim u mor si masë mbrojtëse ndaj përhapjes së koronavirusit. Por pavarësisht kësaj gjendje, ndalesë e shtyrje nuk do të ketë për agjërimin e muajit të shenjtë të Ramazanit që nis ...
IliriaNews | para 14 ore | 25 artikuj te ndërlidhur »

I biri i shtruar në spital me Covid-19/ Babai i Boris Johnson: Është rritur me dele dhe ajër fshati, do ja dali
Kryeministri britanik, Boris Johnson, prej mbrëmjes së djeshme ndodhet në terapi intensive për shkak se gjendja e tij është përkeqësuar. Në këtë situatë ka ardhur një deklaratë edhe nga babai i tij Stanley Johnson i ...
IliriaNews | para 14 ore | 191 artikuj te ndërlidhur »

Padi penale për mbi 500 persona që nuk respektuan masat mbrojtëse
Prokuroria Publike deri më tani ka ngritur padi penale kundër më shumë se 500 personave për mosrespektimin e masave për parandalimin e sëmundjes Kovid-19. Vetëm në Shkup janë paraqitur 178 persona të cilët nuk i kanë ...
IliriaNews | para 14 ore | 36 artikuj te ndërlidhur »

Studentët në Maqedoni deri të premten kanë afat për t’i marrë gjërat personale nga konviktet
Studentët të cilët kanë nevojë t’i vizitojnë konviktet studentore për t’i marrë gjërat personale, këtë do të mund ta bëjnë në katër ditët e ardhshme, duke filluar prej sot. Drejtori i Konviktit Shtetëror “Shkupi”, Daria ...
IliriaNews | para 16 ore | 14 artikuj te ndërlidhur »

SKANDALOZE: 11 vjeçarja përdhunohet për 1 vit rrjesht nga djali i xhaxhait 19 vjeçar! (Pjesa I)
SKANDALOZE: 11 vjeçarja përdhunohet për 1 vit rrjesht nga djali i xhaxhait 19 vjeçar! (Pjesa I)
Ka tre javë që ka mbushur 11 vjet. Por, ditëlindjen nuk e gëzoi. E kaloi atë duke qarë, në gjendje traume. Traumën, siç thotë e mitura ia ka shkaktuar përdhunimi permanent që i ka bërë djali i axhës 19 vjeçar. /TV21/ E ...
IliriaNews | para 17 ore | 6 artikuj te ndërlidhur »

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s përshëndet mbështetjen e aleatëve për Maqedoninë e Veriut
Në një telefonatë me Presidentin Stevo Pendarovski, Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s Jens Stoltenberg përshëndeti qasjen që Maqedonia e Veriut tani po merr pjesë në të gjitha takimet e NATO-s si një anëtare e plotë e ...
IliriaNews | para 18 ore | 48 artikuj te ndërlidhur »

Janë dhënë 27.000 leje për lëvizje gjatë orës policore, mund të merren edhe për kujdes të personave tjerë
Ministria e Shoqërisë Informatike dhe Administratës deri tani ka dhënë 27 mijë leje për lëvizje gjatë orës së vendosur policore për shkak të gjendjes së jashtëzakonshme me koronakrizën për kategori të ndryshme të ...
IliriaNews | para 18 ore | 36 artikuj te ndërlidhur »

Dy shtetasit e Maqedonisë në Zvicër janë vrarë për 34 mijë franga
Detaje të reja janë zbuluar në rastin e vrasjes së dyfishtë të shtetasve mqedonas, i cili ndodhi në fund të marsit në një kasolle në Sorens të Zvicrës. Dy maqedonasit që u vranë më 25 mars në një kasolle në Sorens (FR), ...
IliriaNews | para 19 ore | 4 artikuj te ndërlidhur »

Në ShBA fillon testimi i dytë në njerëz i vaksinës kundër koronavirsuit
Një kompani e dytë në Shtetet e Bashkuara pritet ta fillojë testimin e sigurisë së një vaksine kundër koronavirusit. Kë këtë proces do të marrin pjesë 40 vullnetarë. Kompania “Inovio Pharmaceuticals” njoftoi se e ka ...
IliriaNews | 07-Apr-2020 12:54 | 25 artikuj te ndërlidhur »

Zvicër, 552 raste për një ditë
Rastet e koronavirusit vazhdojnë të rriten në Zvicër, me 552 infeksione të reja të identifikuara dje. Por, ekziston një rënie në rastet e reja nga e diela, kur janë regjistruar 822. Totali kombëtar ka arritur të paktën ...
IliriaNews | 07-Apr-2020 12:52 | 15 artikuj te ndërlidhur »

RMV, Qytetarët që ruajnë kafshë shtëpiake do të kenë orar për shëtitjen e tyre gjatë orës policore në fundjavë
Qytetarët e Maqedonisë së Veriut që ruajnë kafshë shtëpiake, do t’u lejohet që gjatë fundjave, kur është e kufizuar tërësisht lëvizja e lirë, t’i shëtisin ato në mëngjes prej orës 08:00 deri në 08:30, pasdite në ...
IliriaNews | 07-Apr-2020 11:27 | 108 artikuj te ndërlidhur »

41 shkelje të orës policore, 206 persona futen në karantinë shtetërore
Gjatë 24 orëve të fundit si pasojë e pandemisë Covid-19 në territorin e Republikës së Maqedonisë së Veriut është marrë vendim për izolimin e 186 personave kurse 350 persona kanë nënshkruar deklaratë për vetizolim. Prej ...
IliriaNews | 07-Apr-2020 10:14 | 63 artikuj te ndërlidhur »

Thaçi e Kurti mund të përfundojnë në Kushtetuese
Prioritet për kryeministrin në detyrë, Albin Kurti, do të jetë vazhdimi i menaxhimit të situatës me pandeminë e koronavirusit, para se t’i japë përgjigje letrave të presidentit për çështjen e mandatarit. Megjithatë, në ...
IliriaNews | 07-Apr-2020 10:08 | 71 artikuj te ndërlidhur »

Shumica e shkollave në Japoni vazhdojnë me punë edhe krahas pandemisë
Më shumë se 60 për qind e shkollave shtetërore dhe komunale në Japoni e vazhduan punën ose po përgatiten që ta bëjnë këtë edhe krahas përhapjes së virusit korona dhe gjendjes së jashtëzakonshme në Tokio dhe në gjashtë ...
IliriaNews | 07-Apr-2020 09:26 | 40 artikuj te ndërlidhur »

570 të infektuar në 18 qytete në Maqedoni, prej nesër kufizime të reja të Lëvizjes
Koronavirus të konfirmuar ka tek 570 njerëz në vend, nga të cilët 239 janë nga Shkupi. Pas 24 orëve të kaluara, deri dje në orën 15:00 u kumtua për 15 raste të reja dhe tre viktima. Në Klinikën Infektive e humbën jetën ...
IliriaNews | 07-Apr-2020 09:26 | 108 artikuj te ndërlidhur »

Moti sot
Moti sot në mbarë vendin në mëngjes do të jetë ftohtë, ndërsa gjatë ditës me diell dhe me erë të dobët deri në mesatare verilindore. Temperatura e mëngjesit do të lëvizë prej minus dy deri në pesë gradë Celsius, ndërsa ...
IliriaNews | 07-Apr-2020 08:26 | 56 artikuj te ndërlidhur »

Nata e Beratit, mundësi për reflektim dhe vetëllogaritje
Hfz. Mehas Alija “Disa njerëz thonë: Zoti ynë na jep të mira në këtë botë! Por për këta s’ka asnjë të mirë në ahiret. E, disa nga njerëzit thonë: Zoti ynë, na jep të mira në këtë jetë dhe në jetën tjetër! Dhe na ruaj ...
IliriaNews | 06-Apr-2020 22:30 | 6 artikuj te ndërlidhur »

Lista që ju duhet nëse po kërkoni filma që kanë tematikë pandeminë
Gjëja e fundit që ju duhet tani, është të keni frikë. Numri i vdekjeve të pandemisë COVID-19 rritet gjatë ditës, dhe kjo është e mjaftueshme për të ngjall frikë edhe tek personi më trim. Si rezultat, shumica e njerëzve ...
IliriaNews | 06-Apr-2020 22:24 | 3 artikuj te ndërlidhur »

Jo vetëm për gatim, zbuloni përdorimet e habitshme të qepës
Pavarësisht aromës dhe lotëve që shkakton, qepa është një nga ushqimet më të vlerësuara në botë, transmeton AgroWeb. Qepa është aq e mirë dhe e shëndetshme për njeriun sa ndoshta do të ishte me vend të thuhej “një qepë ...
IliriaNews | 06-Apr-2020 22:24 | 3 artikuj te ndërlidhur »

Shpresa që vjen nga qielli, çfarë duhet të shikoni patjetër më 8 prill?
Në datën 8 prill, Hëna do të jetë e plotë dhe emërtohet Hëna Rozë. Në të vërtetë, ngjyra e Hënës, e cila do të shkëlqejë më shumë sesa zakonisht duke qenë e plotë, nuk do të ndryshojë, por emërtimi i saj vjen nga fiset ...
IliriaNews | 06-Apr-2020 22:24 | 14 artikuj te ndërlidhur »

Dr. Sonja Zaninoviq: Çfarë është më e rëndësishme për pacientët me sëmundje të zemrës kur bëhet fjalë për COVID-19?
Më të prekshmit ndaj COVID-19 janë pacientët e moshës mbi 65-70 vjeçare dhe ata që vuajnë nga ndonjë sëmundje kronike, në veçanti nga sëmundjet kardiovaskulare, sëmundje cerebrovaskulare, sëmundjet kronike të veshkave, ...
IliriaNews | 06-Apr-2020 22:20 | 2 artikuj te ndërlidhur »

Horoskopi ditor, e martë 7 prill 2020
Dashi Shikoni ne te shkuaren tuaj per te gjetur pergjigjet qe po kerkoni. Gjerat nuk jane sic e mendonit dhe do tju duhet te tregoheni te vemendshem per te mos u zhgenjyer me pas. Demi Nuk do te merrni zgjidhje te ...
IliriaNews | 06-Apr-2020 22:17 | 17 artikuj te ndërlidhur »

Thaçi padit Bahtirin (VIDEO)
Thaçi padit Bahtirin (VIDEO)
Vetëm brenda një jave, janë 4 kallëzime penale e dërgesa në Kushtetuese që i bënë për njëri-tjetrin. Pasi Lëvizja Vetëvendosje iu drejtua Prokurorisë Themelore të Prishtinës, për deklaratën për mosrespektim të masave ...
IliriaNews | 06-Apr-2020 21:18 | 29 artikuj te ndërlidhur »

“Morgu është mbushur plot”, infermierja shqiptare tregon çfarë po ndodh në SHBA
“Morgu është mbushur plot”, infermierja shqiptare tregon çfarë po ndodh në SHBA Infermierja shqiptare Valbona Ishmaku, e cila punon në Nju Jork të Amerikës, në një intervistë për “News 24”, duke folur për gjendjen nga ...
IliriaNews | 06-Apr-2020 20:56 | 8 artikuj te ndërlidhur »

Këshilla se si të mbroheni nga ushqimet e ndotura me baktere dhe viruse
Paraqitja, aroma dhe shija e një ushqimi të gatuar nuk mund të tregojnë praninë e Escherichia coli (E. coli), mikrobit që ndodhet edhe në sistemin tretës. Përveç infeksioneve, ky bakter shkakton helmime, diarre dhe ...
IliriaNews | 06-Apr-2020 20:34 | 3 artikuj te ndërlidhur »

Kurti do t’i përgjigjet kërkesës së Thaçit për mandatarin
Lideri i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, njëherësh kryeministër në detyrë, do t’i përgjigjet “me kohë” presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi në lidhje me kërkesën e tij për caktimin e mandatarit për formimin e ...
IliriaNews | 06-Apr-2020 19:23 | 71 artikuj te ndërlidhur »

Dokumentet personale me afat të skaduar do të vlejnë deri sa zgjat gjendja e jashtëzakonshme
Dokumentet personale (letërnjoftimet dhe pasaportat) që u ka skaduar afati do të vlejnë deri sa zgjat gjendja e jashtëzakonshme për shkak të coronavirusit. “Qytetarët të mos shqetësohen për dokumentet. Më e rëndësishme ...
IliriaNews | 06-Apr-2020 19:15 | 8 artikuj te ndërlidhur »

Aplikacion për telefon me të cilin do të zbulohet nëse dikush afër nesh është i infektuar me virusin korona
Përmes një aplikacioni në telefon do të zbulohet nëse keni qenë në kontakt me ndonjë bartës të virusit korona. Ky aplikacion do të jetë në dispozicion për qytetarët nesër ose pasnesër, thotë për Alsat Ministri i ...
IliriaNews | 06-Apr-2020 16:19 | 18 artikuj te ndërlidhur »

Pamjet shokojnë botën: Kina zbut masat e izolimit, vendet turistike stërmbushen me njerëz
Kina ka zbutur masat e izolimit pas zbehjes së përhapjes së koronavirusit, por vendet turistike janë mbushur me njerëz. Një numër i madh njerëzish u mblodhën në vendet e njohura të turistëve dhe qytetet kryesore në Kinë ...
IliriaNews | 06-Apr-2020 13:00 | 7 artikuj te ndërlidhur »

10 yjet e futbollit me bindje të forta politike
Futbollistët ndërkombëtarë fitojnë miliona euro për një vit dhe shërbejnë si modele frymëzimi për miliona njerëz anë e mbanë globit. Prandaj, ata njihen për kujdesin që bëjnë në mënyrë që të mos përfshihen në debate të ...
IliriaNews | 06-Apr-2020 13:00 | 2 artikuj te ndërlidhur »

Lirohen çmimi i dizelit dhe benzinës
Komisioni Rregullator për Energjetikë (KRRE) ka publikuar çmimet e reja të derivateve të naftës të cilat do të vlejnë deri të hënën e ardhshme. Benzina EUROSUPER BS-98 do të lirohet për 0.50 denarë dhe do të kushtojë ...
IliriaNews | 06-Apr-2020 12:10 | 18 artikuj te ndërlidhur »

Çdo 90 sekonda dikush diagnostikohet me kancer – 10 shenjat që duhet t’i dini!
KANCERI… është një fjalë të cilës të gjithë i frikësohemi – është sëmundje që i përçan familjet, i shkatërron jetët dhe shkakton agoni. Dhe tani statistikat e reja kanë zbuluar se vetëm në Mbretërinë e Bashkuar çdo 90 ...
IliriaNews | 06-Apr-2020 12:07 |

Pardew: E këshillova Thaçin që shkëmbimi i territoreve është një hile që s’të çon askund, ai e injoroi këtë
Pardew: E këshillova Thaçin që shkëmbimi i territoreve është një hile që s’të çon askund, ai e injoroi këtë
Ish-diplomati amerikan, James Pardew në shkrimin me titull: “Ndërkohë që Covid ka përfshirë botën, Uashingtoni merret me lojra të fëlliqura në Ballkan” i kërkon Grenellit të mos merret me Ballkanin, se nuk ka ...
IliriaNews | 06-Apr-2020 12:07 | 12 artikuj te ndërlidhur »

Copyright © 2010 - time.al , All Rights Reserved