ikub.al   |   Njoftime  |   Biznese.al   |   Ligje
Rifreskimi i fundit: 23/09/2019 07:06

GazetaTema
Çlirim Peka nxjerr sqarim pse gënjeu shqiptarët për tërmetin: E shkruam nxitimthi gabim, por Rama është i degjeneruar dhe i pashpirt
Çlirim Peka nxjerr sqarim pse gënjeu shqiptarët për tërmetin: E shkruam nxitimthi gabim, por Rama është i degjeneruar dhe i pashpirt
Pas lajmit “Dilni shpejt nga shtëpitë se parashikohet tërmet i fuqishëm” gazetari Çlirim Peka ka nxjerrë për sqarim një nga drejtuesit e kësaj media të financuar nga Shkëlzen Berisha. Gazetari Bledian Koka justifikohet ...
GazetaTema | para 7 ore |

Arrestohet gazetari i portalit të Shkëlzen Berishës dhe Koço Kokëdhimës për përphapje paniku dhe terror
Arrestohet gazetari i portalit të Shkëlzen Berishës dhe Koço Kokëdhimës për përphapje paniku dhe terror
Menjëherë pas publikimit të një lajmi të rremë në portalin “SYRI.net” dhe më pas edhe në disa portale të tjera, se sipas parashikimeve të një sizmologu grek do ketë në orën 23.30 një tërmet të fuqishëm, lajm i cili ...
GazetaTema | para 7 ore | 55 artikuj te ndërlidhur »

Lajmi i rremë për tërmetin, Xhaçka: Do gjejmë autorin, e pret burgu. Qytetarët të qetësohen
Ministrja e mbrojtjes, Olta Xhaçka ka dalë në një konferencë të jashtëzakonshme, pas lajmit të rremë se do të binte tërmet në orën 23:30. Xhaçka bën me dije se autoret e ketij lajmi do te denohen me burg. “ Marrim shkas ...
GazetaTema | para 7 ore | 55 artikuj te ndërlidhur »

Flet sizmologu pas njoftimeve të rreme për termet: Jam në shtëpi, i ftoj qytetarët të jenë të qetë
Flet sizmologu pas njoftimeve të rreme për termet: Jam në shtëpi, i ftoj qytetarët të jenë të qetë
Sizmologu i njohur Rrapo Ormeni në një lidhje telefonike me “News 24” ka folur rreth një lajmi të shpërndarë në rrjetet sociale, sipas së cilit një tërmet me magnitudë 6 ballë do godasë Shqipërinë. Ormeni deklaroi se ...
GazetaTema | para 7 ore | 8 artikuj te ndërlidhur »

FOTOT: Çahet pallati ku jeton Mul Noka dhe Shkëlzen Berisha
Pallati ku jeton Flamur Noka dhe djali i ish kryeministrit Sali Berisha, Shkëlzen Berisha ka pësuar dëmtime të shumta nga tërmetet që kanë goditur vendin. Në fotot që ju do të shikoni më poshtë shihet qartë dëmtimet në ...
GazetaTema | para 7 ore | 7 artikuj te ndërlidhur »

Panik në Tiranë, qytetarët dalin në rrugë. Qindra marrin makinat e largohen nga qyteti
Panik në Tiranë, qytetarët dalin në rrugë. Qindra marrin makinat e largohen nga qyteti
Tërmeti që ra rreth orës 22.08 minuta si dhe lajmet e rreme që po qarkullojnë në disa media për një tërmet të mundshëm në orën 23:30 kanë shkaktuar panik tek qytetarët në Tiranë. Nga gazetarët e terrenit raportohet se ...
GazetaTema | para 8 ore | 55 artikuj te ndërlidhur »

Ministria e Mbrojtjes, apel për shqiptarët: Lajm i rremë për tërmet të fortë, janë përpjekje keqdashëse për të përhapur panik
Ministria e Mbrojtjes, apel për shqiptarët: Lajm i rremë për tërmet të fortë, janë përpjekje keqdashëse për të përhapur panik
Ministria e Mbrojtjes u ben thirrje qytetareve qe te mos bien pre e lajmeve mashtruese per nje termet te pritshem. “Prej disa minutash qarkullon ne disa portale dhe rrjete sociale nje lajm i rreme mbi parashikimin e nje ...
GazetaTema | para 8 ore | 55 artikuj te ndërlidhur »

Mblidhet shtabi i emergjencës në Vorë, Xhafaj përcjell bashkëbisedimin emocionues me dy vogëlushë
Mblidhet shtabi i emergjencës në Vorë, Xhafaj përcjell bashkëbisedimin emocionues me dy vogëlushë
Lëkundjet sizmike kanë vendosur në lëvizje të gjitha strukturat e shtetit, të cilat kanë kaluar në gjendje gatishmërie për të t’ju gjendur pranë familjeve të dëmtuara. Ministrja e Infrastrukturës dhe Energjisë, Belinda ...
GazetaTema | para 9 ore | 8 artikuj te ndërlidhur »

Shqipëria nuk gjen paqe, një tjetër tërmet trondit vendin
Shqipëria nuk gjen paqe, një tjetër tërmet trondit vendin
Një tjetër tërmet ka tronditur Shqipërinë. Lëkundjet sizmike u regjistruan rreth orës 22.08 minuta. Tërmeti i shënuar ka një magnitudë prej 4 ballë. Epiqendra e tërmetit ka qenë në Durrës. Pikërisht në qytetin e ...
GazetaTema | para 9 ore | 604 artikuj te ndërlidhur »

Toyota projekton “makinën e së ardhmes”: Jo vetëm elektrike, funksionon me energji diellore
Toyota projekton “makinën e së ardhmes”: Jo vetëm elektrike, funksionon me energji diellore
Edhe makinë elektrike, edhe me energji diellore pa pasur nevojë për karikim, tingëllon tepër e bukur, por e pamundur. Megjithatë, me evoluimin e teknologjisë, kemi parë që ajo që dikur konsiderohej e paarritshme, edhe ...
GazetaTema | para 9 ore | 2 artikuj te ndërlidhur »

FOTOT: Post-tërmeti, paqe në Durrës
Frika nga goditja e një tjetër tërmeti të fuqishëm ka bërë bashkë banorë të ndryshëm të Durrësit. Teksa mbrëmja ka zënë vend, paniku mbetet ende aty…
GazetaTema | para 9 ore | 23 artikuj te ndërlidhur »

Hashim Thaçi: Marrëdhëniet e Kosovës me SHBA dhe BE nuk do të cenohen asnjëherë
Hashim Thaçi: Marrëdhëniet e Kosovës me SHBA dhe BE nuk do të cenohen asnjëherë
Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, i tha Zërit të Amerikës se qeveritë mund të vijnë dhe të shkojnë, por marrëdhëniet e Kosovës me Shtetet e Bashkuara dhe Bashkimin Evropian nuk do të cenohen asnjëherë. Presidenti ...
GazetaTema | para 9 ore | 37 artikuj te ndërlidhur »

Trump sanksionon Bankën e Iranit: Sanksionet më të mëdha të vendosura ndonjëherë
Trump sanksionon Bankën e Iranit: Sanksionet më të mëdha të vendosura ndonjëherë
Presidenti i Shteteve të Bashkuara tha se ka urdhëruar sanksionet më të larta që ekzistojnë ndaj bankës qendrore të Iranit. Sekretari i Thesarit, Steven Mnuchin, tha se banka qendrore ishte burimi i fundit i fondeve të ...
GazetaTema | para 10 ore | 96 artikuj te ndërlidhur »

Tërmeti 5.8 ballë, Xhaçka: Autoritetet e shtetit në këmbë, jemi pranë qytetarëve
Tërmeti 5.8 ballë, Xhaçka: Autoritetet e shtetit në këmbë, jemi pranë qytetarëve
Ministrja e Mbrojtjes Olta Xhaçka në një dalje publike për mediat tha se tërmeti 5.8 ballë ka qenë i papritur, por institucionet e shtetit kanë qenë në gatishmëri të plotë për t’i ardhur në ndihmë çdo qytetari të ...
GazetaTema | para 10 ore | 105 artikuj te ndërlidhur »

Tërmeti, reagon zyrtari i lartë gjerman: E tmerrshme, mendimet dhe lutjet e mia janë me ju
Tërmeti, reagon zyrtari i lartë gjerman: E tmerrshme, mendimet dhe lutjet e mia janë me ju
Në lidhje me tërmetet e fuqishme që përfshinë Shqipërinë gjatë ditës së djeshme ka reaguar edhe Sekretari i Shtetit në Ministrinë Federale të Drejtësisë dhe Mbrojtjes së Konsumatorit të Gjermanisë, Christian Lange. Në ...
GazetaTema | para 10 ore | 170 artikuj te ndërlidhur »

Pianistja kosovare Lule Elezi me edukim akademik e performim brilant në skenat e botës është krenari shqiptare
Pianistja kosovare Lule Elezi me edukim akademik e performim brilant në skenat e botës është krenari shqiptare
Pianistja Lule Elezi e dalluar për lojën e saj të fuqishme aq edhe delikate (Shtëpia Diskografike FCE – Luxembourg), e cilësuar si virtuoze në interpretim (Momag – Austri), e vlerësuar për interpretim me shumë zemër të ...
GazetaTema | para 10 ore |

Zëvendëskryeministri Braçe shpërndan ushqim në qendrën sociale
Zëvendëskryeministri Braçe shpërndan ushqim në qendrën sociale
Zëvendëskryeministri Braçe ka shpërndarë sot drekën në qendrën sociale për të prekurit nga lëkundjet e djeshme sizmike. “Te sherbesh nje dreke per njerez ne nevoje, grumbulluar ne qendren sociale, pas termetit te ...
GazetaTema | para 10 ore | 4 artikuj te ndërlidhur »

Tërmeti dhe fati që vjen nga kjo “skenë krimi”
Tërmeti dhe fati që vjen nga kjo “skenë krimi”
Nga Mero Baze Duket se prioriteti kryesor i qeverisë, sot e në ditët në vazhdim, është që të duket se është në krye të punëve për të shmangur pasojat e tërmetit. Ka një vërshim njoftimesh dhe lajmesh që flasin për ...
GazetaTema | para 11 ore | 2 artikuj te ndërlidhur »

Tërmetet, ministrja e Arsimit njofton pushim për nxënësit në dy ditët në vijim
Tërmetet, ministrja e Arsimit njofton pushim për nxënësit në dy ditët në vijim
Situata e pazakontë në vend pas tërmeteve të fuqishme duket se ka bërë që Ministria e Arsimit, Besa Shahini të marrë masa për nxënësit. Ministrja Shahini ka njoftuar se nesër dhe pasnesër nxënësit në Tiranë, Durrës dhe ...
GazetaTema | para 11 ore | 50 artikuj te ndërlidhur »

Ministrja e Arsimit: Ja shkollat të cilat nesër nuk do të zhvillojnë mësim
Ministrja e Arsimit: Ja shkollat të cilat nesër nuk do të zhvillojnë mësim
Përmes një deklarate për shtyp, ministrja e Arsimit, Besa Shahini deklaroi se dita e nesërme do të jetë pushim për shkollat në Tiranë, Durrës dhe Elbasan. “Kam qenë në komunikim të drejtpërdrejtë me të gjithë drejtuesit ...
GazetaTema | para 11 ore | 50 artikuj te ndërlidhur »

Siguro shtëpinë, mos bli iPhone!
Siguro shtëpinë, mos bli iPhone!
Denis Dyrnjaja Në vendet e botës ku ndodhin tërmete ose fatkeqësi natyrore trokitja e parë shkon te kompanitë e sigurimit. Ndaj duhet krijuar kultura e sigurimit dhe aplikimit e përdorimit të kësaj forme që askush të ...
GazetaTema | para 11 ore | 2 artikuj te ndërlidhur »

Tërmeti që tronditi Shqipërinë: Mogherini shpreh solidaritet me kryeministrin Rama për situatën e krijuar
Tërmeti që tronditi Shqipërinë: Mogherini shpreh solidaritet me kryeministrin Rama për situatën e krijuar
Shqipëria është tronditur nga një tërmet me magnitudë 5.8 ballë, duke shkaktuar panik te qytetarët. Në lidhje me tërmetet e fuqishme, ka reaguar edhe ambasadori i BE-së në vendin tonë Luigi Soreca. Ky i fundit ka dhënë ...
GazetaTema | para 11 ore | 76 artikuj te ndërlidhur »

Paniku nga tërmeti, mbrëmja i gjen banorët e Durrësit jashtë
Paniku nga tërmeti, mbrëmja i gjen banorët e Durrësit jashtë
Frika nga goditja e një tërmeti të mundshëm po i mban ende jashtë shtëpive, banorët e Durrësit. Disa prej tyre kanë zgjedhur të qëndrojnë në çadrat e ngritura orë më parë, brenda në stadium.
GazetaTema | para 11 ore | 23 artikuj te ndërlidhur »

Biznesmeni gay provokon sërish, lyen buzët dhe pozon në shtëpitë e shkatërruara nga tërmeti
Biznesmeni gay provokon sërish, lyen buzët dhe pozon në shtëpitë e shkatërruara nga tërmeti
Elton Ilirjani është biznesmeni i parë shqiptar që ka thyer tabutë dhe ka pranuar publikisht që është homoseksual. Gjithashtu ai nuk ka ngurruar që sjelljet e tij t’i shfaqë edhe në rrjetet sociale. Në valën e situatës ...
GazetaTema | para 11 ore |

FOTOT: Brenda dasmës VIP të Bleros dhe Afronës
Të gjendur në Ranën e Hedhun, në një ceremoni martesore të mbajtur përgjatë perëndimit të djeshëm, Blero Muharremi dhe Afrona Dika kurorëzuar dashurinë e tyre shumëvjeçare. Të pranishëm ishin miq të çiftit, përfshirë ...
GazetaTema | para 12 ore | 71 artikuj te ndërlidhur »

Ministria e Mbrojtjes: Kontribute vullnetare në ndihmë të familjeve të dëmtuara nga tërmeti e 21 shtatori 2019, numrat e llogarisë
Ministria e Mbrojtjes: Kontribute vullnetare në ndihmë të familjeve të dëmtuara nga tërmeti e 21 shtatori 2019, numrat e llogarisë
Ministrja e Mbrojtjes, Olta Xhaçka ka deklaruar se dëmet nga tërmeti kanë qenë shumë të mëdha, teksa ka njoftuar se është hapur një llogari bankare, ku të gjithë persona që dëshirojnë dhe kanë mundësi mund të ...
GazetaTema | para 12 ore | 6 artikuj te ndërlidhur »

“Mbi 670 objekte të deklaruara si të dëmtuara në Durrës dhe Tiranë”
“Mbi 670 objekte të deklaruara si të dëmtuara në Durrës dhe Tiranë”
Zëvendësministrja e Punëve të Brendshme, Romina Kuko, deklaroi sot se “nga verifikimet në sistemin TIMS portal të sallës së komandimit në Drejtorinë Vendore të Policisë Tiranë, e cila mbledh edhe gjithë informacionin ...
GazetaTema | para 12 ore | 10 artikuj te ndërlidhur »

Rama dhe Gjonaj vizitojnë familjet e dëmtuara nga tërmeti: Rimëkëmbje totale për çdo banesë të dëmtuar, vëmendje për çdo banor
Rama dhe Gjonaj vizitojnë familjet e dëmtuara nga tërmeti: Rimëkëmbje totale për çdo banesë të dëmtuar, vëmendje për çdo banor
Kryeministri Edi Rama dhe ministrja e Drejtësisë Etilda Gjonaj, kanë vizituar disa nga shtëpitë e dëmtuara nga tërmeti në njësinë 7 në Tiranë. Shefi i qeverisë ka garantuar se çdo banesë do të jetë në vëmendje të ...
GazetaTema | para 12 ore | 12 artikuj te ndërlidhur »

Egoizmi si e vetmja (anti)vlerë e fshatit të madh shqiptar
Egoizmi si e vetmja (anti)vlerë e fshatit të madh shqiptar
Ilir Yzeiri Shqiptarët janë mëkuar dhe ende këndellen me narrativa romantike e pseudoromantike për vitalitetin e racës së tyre dhe për madhështinë e historisë. Fjala vjen, zgjedhja e Kokalarit –një shqiptare nga Sudeia ...
GazetaTema | para 12 ore |

FOTOT/ Dëmtohen 73 banesa nga tërmeti në Belsh, Balla: Qeveria në krye të detyrës për t’i bërë ballë situatës, Shqipëria solidare me familjet e prekura
Kryetari i Grupit Parlamentar të Partisë Socialiste, Taulant Balla i shoqëruar nga deputeti Musa Ulqini dhe Kryetari i Bashkisë Arif Tafani ishin sot pranë disa familjeve në qytetin e Belshit për të parë nga afër ...
GazetaTema | para 12 ore | 105 artikuj te ndërlidhur »

Kopliku sqaron kuptimin e magnitudes se termetit.Tërmeti sot e dje! Ishte 5, 8, apo ishte 6 e 7..
Kopliku sqaron kuptimin e magnitudes se termetit.Tërmeti sot e dje! Ishte 5, 8, apo ishte 6 e 7..
Bashkim Kopliku Miqtë po më pyesin, si ish-inxhinier… Po e sjell edhe këtu në fb, përgjigjen time, duke dhënë kryesoret, sa më shkurt: Tërmeti përshkruhet shkurt me dy madhësi, magnituda dhe intensiteti. Kur thuhet 5,8, ...
GazetaTema | para 12 ore | 16 artikuj te ndërlidhur »

Renditja pas javës 5 / Ngjeshje e pazakonte në kreun e Superiores, nuk ka më ekipe pa pikë
Renditja pas javës 5 / Ngjeshje e pazakonte në kreun e Superiores, nuk ka më ekipe pa pikë
Duelet e sotme në Kategorinë Superiore kanë mbyllur ndeshjet e javës së 5-të dhe kanë krijuar një ngjeshje të pazakontë në kreun e klasifikimit. Rivaliteti mes shumë ekipeve dhe rezultatet shpeshherë të papritura kanë ...
GazetaTema | para 12 ore | 6 artikuj te ndërlidhur »

Balluku viziton familjarët e prekura nga tërmeti në Vorë
Balluku viziton familjarët e prekura nga tërmeti në Vorë
Banesat e prekura nga tërmeti në fshatrat Dedej e Marqinet, në Vorë do të rikuperohen sa më parë. Ministrja e Infrastrukturës dhe Energjisë, Belinda Balluku së bashku me deputetët Fatmir Xhafaj dhe Sadi Vorpsi vizituan ...
GazetaTema | para 12 ore | 8 artikuj te ndërlidhur »

Në LSI e besojnë, Vasili publikon dokumentet: Presidenti Meta paralajmëroi tërmetin, por Rilindja e injoroi
Nënkryetari i Lëvizjes Socialiste për Integrim, Petrit Vasili shkruan se presidenti i vendit Ilir Meta e kishte paralajmëruar që në korrik një tërmet të fuqishëm për Shqipërinë. Vasili shprehet se kreu i shtetit na atë ...
GazetaTema | para 12 ore | 8 artikuj te ndërlidhur »

Jari ka një mesazh sekret: Tërmetin e porositi Ilir Meta tek rusët
Pas valës së pafundme të tërmeteve që po trondisin vendin me epiqendër tek Gjiri i Lalzit, aty ku ka vilën Doktori dhe Meta, Jari ka një mesazh sekret për demokratët, për t’u hequr atyre frikën për jetën e Doktorit dhe ...
GazetaTema | para 12 ore |

Veliaj mbledh “Emergjencat”: Kontaktoni këdo që është prekur nga tërmeti
Veliaj mbledh “Emergjencat”: Kontaktoni këdo që është prekur nga tërmeti
Të gjitha ato familje e Tiranës që janë prekur nga termeti i ditës së shtunë po kontaktohen nga ekipet e Bashkisë Tiranë që janë në terren dhe njësitë administrative për ti ofruar ndihmë dhe për të bërë verifikimin e ...
GazetaTema | para 13 ore | 58 artikuj te ndërlidhur »

Kapriçot e stinës: Ja parashikimi i motit deri në fund të shtatorit
Kapriçot e stinës: Ja parashikimi i motit deri në fund të shtatorit
Fundi i muajit Shtator pritet ta gjejë vendin tonë me vranësira e kthjellime të herëpashershme. Në ditët në vazhdim në zonat jugore-juglindore pritet të ketë rrebeshe shiu e stuhi të forta. Ndërsa përgjatë gjithë ...
GazetaTema | para 13 ore | 82 artikuj te ndërlidhur »

Flamurtari merr pikën e parë, Vllaznia ndan pikët me Luftëtarin
Flamurtari merr pikën e parë, Vllaznia ndan pikët me Luftëtarin
Flamurtari ndali hemorragjinë e humbjeve dhe mori pikën e parë në kampionat, teksa arriti të befasojë Laçin dhe t’i rrëmbejë një barazim 3-3, në sfidën e javës së pestë, të zhvilluar në qytetin e Vlorës. Me një stadium ...
GazetaTema | para 13 ore | 8 artikuj te ndërlidhur »

BATUTAT/ Qytetarja surprizon Ramën: Me babanë tënd kemi qenë në Dhërmi, kemi ngrënë bukë në një tavolinë
BATUTAT/ Qytetarja surprizon Ramën: Me babanë tënd kemi qenë në Dhërmi, kemi ngrënë bukë në një tavolinë
Kryeministri Edi Rama ka qenë mesditën e sotme në Qendrën e Pritjes që është ngritur në stadiumin e Durrësit. Ai ka takuar nga afër të gjithë qytetarët që janë strehuar në këtë qendër, teksa njoftoi është hapur edhe një ...
GazetaTema | para 13 ore | 2 artikuj te ndërlidhur »

DOSSIER/ Tërmetet e tmerrshme që kanë shkatërruar Tepelenën (1921), Vlorën (1930) dhe Korçën (1931)
DOSSIER/ Tërmetet e tmerrshme që kanë shkatërruar Tepelenën (1921), Vlorën (1930) dhe Korçën (1931)
Nga Aurenc Bebja Gazeta prestigjioze franceze “Excelsior” ka botuar disa shkrime në lidhje me tërmetet e rënda që kanë tronditur Shqipërinë në vitet 1921, 1930 dhe 1931, të cilat, Aurenc Bebja, nëpërmjet Blogut “Dars ...
GazetaTema | para 14 ore | 4 artikuj te ndërlidhur »

Lëkundjet sizmike, Shahini: Nesër të gjitha shkollat hapin dyert
Lëkundjet sizmike, Shahini: Nesër të gjitha shkollat hapin dyert
Ministrja e Arsimit, Sportit dhe Rinisë Besa Shahini ka dalë në terren ditën e sotme për të inspektuar nga afër dëmet e shkaktuara nga tërmeti. Së bashku me ekipet e MASR, zyrave vendore arsimore dhe bashkive ...
GazetaTema | para 14 ore | 50 artikuj te ndërlidhur »

Pasojat e tërmetit, Spiropali: Angazhimi është maksimal, dëmet mund t’i përballojmë financiarisht vetë pa ndërhyrjen e të huajve
Pasojat e tërmetit, Spiropali: Angazhimi është maksimal, dëmet mund t’i përballojmë financiarisht vetë pa ndërhyrjen e të huajve
Të gjitha dëmet mund të përballohen nga fondi i emergjencës të qeverisë shqiptare. Në një prononcim për Report Tv, zëdhënësja e qeverisë, Elisa Spiropali ka deklaruar se deri më tani janë dëmtuar 550 banesa, një raport ...
GazetaTema | para 14 ore | 10 artikuj te ndërlidhur »

Situata në Burgje, Gjonaj mbledh strukturat e Burgjeve: Janë shtuar 30% e stafit për shërbim shëndetësor dhe social
Situata në Burgje, Gjonaj mbledh strukturat e Burgjeve: Janë shtuar 30% e stafit për shërbim shëndetësor dhe social
Ministrja e Drejtësisë Etilda Gjonaj, ka mbledhur të gjitha strukturat e posaçme të Drejtorise së Përgjithshme të Burgjeve, ku po monitoron së afërmi situatën e krijuar në sistemin penitenciar nga lëkundjet sizmike. ...
GazetaTema | para 14 ore | 10 artikuj te ndërlidhur »

Presidenti në ikje Juncker: Largimi i Londrës moment tragjik për Europën
Presidenti në ikje Juncker: Largimi i Londrës moment tragjik për Europën
Dalja e Britanisë së Madhe nga Bashkimi Europian më 31 tetor është një moment tragjik për Europën, deklaroi presidenti në largim i Komisionit Europian, Jean-Claude Juncker në një intervistë të botuar sot nga e ...
GazetaTema | para 14 ore | 27 artikuj te ndërlidhur »

Ministrja Denaj në zonën e Liqenit të Thatë: Dëmet janë të riparueshme, do vlerësojmë të gjithë situatën
Ministrja Denaj në zonën e Liqenit të Thatë: Dëmet janë të riparueshme, do vlerësojmë të gjithë situatën
Ministrja e Financave dhe Ekonomisë, Anila Denaj inspektoi sot familjet dhe bizneset e prekura nga tërmeti i një dite më parë, në zonën e Liqenit të Thatë në Tiranë. Denaj bën të ditur se lagjja 13 ka një shtrirje prej ...
GazetaTema | para 14 ore | 7 artikuj te ndërlidhur »

Irani paralajmëron perëndimin të qëndrojë jashtë Gjirit Persik
Irani paralajmëron perëndimin të qëndrojë jashtë Gjirit Persik
Presidenti iranian, Hassan Rouhani, ka paralajmëruar për kërcënimë të sigurisë në Gjirin Persik nga forca të huaja, pas vendimit të presidentit të SHBA-së, Donald Trump për rritje të moderuar të pranisë së trupave ...
GazetaTema | para 15 ore | 96 artikuj te ndërlidhur »

“Lëkundjet pas goditjes së parë bien dhe dobësohen me kalimin e kohës, jo shanse për goditje më të fortë”
“Lëkundjet pas goditjes së parë bien dhe dobësohen me kalimin e kohës, jo shanse për goditje më të fortë”
Në fund të shekullit të nëntëmbëdhjetë, sizmiologu japonez Omori zbuloi ligjin e parë të fizikës së tërmetit, i njohur sot si Ligji i Omorit, i cili thotë se shkalla e pasgoditjeve që shoqërojnë një tërmet, zvogëlohet ...
GazetaTema | para 15 ore | 13 artikuj te ndërlidhur »

Ekspertët: Ja si të mbroheni nga tërmetet
Ekspertët: Ja si të mbroheni nga tërmetet
Ekspertët thonë se në rastet e tërmeteve me magnitudë mbi 5 ballë, mundësia e pasgoditjeve është 99%. Lëkundjet janë me intensitet më të ulët, por rrezikshmëria mbetet. I rëndësishëm është reagimi njerëzor gjatë dhe pas ...
GazetaTema | para 15 ore | 604 artikuj te ndërlidhur »

Tërmeti, Cakaj: Falënderoj shtetet mike që kanë ndihmuar Shqipërinë
Tërmeti, Cakaj: Falënderoj shtetet mike që kanë ndihmuar Shqipërinë
Ministri për Evropën dhe Punët e Jashtme, Gent Cakaj ka falënderuar të gjithë vendet që kanë shprehur gatishmërinë për të ndihmuar Shqipërinë, pas tërmetit që goditi vendin një ditë më parë. Si të gjitha institucionet e ...
GazetaTema | para 15 ore | 38 artikuj te ndërlidhur »

Inspektimi i ndërtimeve, Veliaj: Do të vlerësohen pallatet e dëmtuara në kryeqytet
Inspektimi i ndërtimeve, Veliaj: Do të vlerësohen pallatet e dëmtuara në kryeqytet
Krahas ndihmës emergjente me veshje, ushqime për të gjithë të prekurit nga tërmeti Bashkia e Tiranës do të nisë menjëherë nga puna për të nxjerrë nga arkiva dosjet për të gjitha pallatet e ndërtuara kryesisht në vitet ...
GazetaTema | para 15 ore | 27 artikuj te ndërlidhur »

Copyright © 2010 - time.al , All Rights Reserved