ikub.al   |   Njoftime  |   Biznese.al   |   Ligje
Rifreskimi i fundit: 22/11/2019 06:10

Gazeta Observer
Gjuriqi reagon për takimin e Kurtit me Ugljanin, sulmon ashpër këtë të fundit
Drejtori i zyrës për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Marko Gjuriq ka reaguar për takimin e politikanit boshnjak që përfaqëson Sanxhakun, Sulejman Ugljanin me kandidatin për kryeministër të Kosovës, Albin Kurti. Në ...
Gazeta Observer | para 7 ore | 203 artikuj te ndërlidhur »

Vidhen 20 tonë çokollatë “Milka” në Austri
Hetuesit austriakë po kërkojnë një grabitës i cili mashtroi një fabrikë në mënyrë që t’i dorëzonte atij një kamion me 20 tonë çokollatë, konfirmoi sot policia. Fabrika i dha detyrë një kompanie austriake të dërgonte ...
Gazeta Observer | para 7 ore | 6 artikuj te ndërlidhur »

Albin Kurti: Hashim Thaçi të japë dorëheqje ose do të shkarkohet
Kreu i Vetëvendosjes dhe njëkohësisht kandidati për kryeministër nga radhët e saj, Albin Kurti, ka thënë se Hashim Thaçi duhet të japë dorëheqje ose ndryshe do të shkarkohet. “Presidenti Thaçi duhet të japë dorëheqje ...
Gazeta Observer | para 7 ore | 203 artikuj te ndërlidhur »

Mjegulla anulon fluturime drejt Prishtinës dhe nga Prishtina
Një mjegull e dendur që ka përfshirë sot rajonin e Prishtinës ka shkaktuar probleme në qarkullimin ajror në vend. Një aeroplan që ishte nisur nga Stambolli nuk ka mundur të zbresë në Aeroportin Ndërkombëtar të ...
Gazeta Observer | para 7 ore | 15 artikuj te ndërlidhur »

Haradinaj: Heqja e taksës do të ishte vendim tragjik për Kosovën
Kryeministri në detyrë, Ramush Haradinaj, e ka cilësuar si vendim tragjik, nëse qeveria e ardhshme e heq taksën ndaj Serbisë. Kryeministri në largim i Kosovës, Ramush Haradinaj shprehet se nuk e imagjinon dot se Albin ...
Gazeta Observer | para 7 ore | 129 artikuj te ndërlidhur »

Blerim Latifi: Çështja e bashkimit kombëtar është e parakohshme
Profesori i filozofisë politike, Blerim Latifi, në emisionin Pressing në T7 ka folur për temën e bashkimit kombëtar. “Çështja e bashkimit kombëtar është e parakohshme është e panevojshme”, tha Latifi. “Kjo duhet të ...
Gazeta Observer | para 8 ore | 16 artikuj te ndërlidhur »

Ja personat më të rrezikshëm që po kërkohen me vite nga Policia e Kosovës
Ja personat më të rrezikshëm që po kërkohen me vite nga Policia e Kosovës
Policia e Kosovës, është në kërkim të 6 personave të cilët po akuzohen për vepra të ndryshme penale, që nga vrasjet e rënda e deri tek grabitjet. Lista e kërkimeve për persona të ndryshëm është e gjerë, por sipas faqes ...
Gazeta Observer | para 8 ore | 34 artikuj te ndërlidhur »

Albin Kurti për marshimin e VV-së më 28 nëntor: Ne e duam bashkimin kombëtar
Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, i cili është edhe kandidati kryesor për të qenë kryeministri i ardhshëm i Kosovës, ka folur për marshimin me 28 nëntor në Shqipëri që është organizuar nga qendra e VV-së në ...
Gazeta Observer | para 8 ore | 203 artikuj te ndërlidhur »

Seks në banjon e diskotekës, arsyetimi qesharak
Një video hot prej 15 sekondash, në banjën e një diskoteke, e filmuar pa dijeninë e tij pas ndeshjes ndaj Vis Pesaros, ditën e shtunë në 17 nëntor, i ka kushtuar shtrenjtë portierit të dytë të klubit italian Reggiana, ...
Gazeta Observer | para 9 ore | 7 artikuj te ndërlidhur »

Gashi i LDK-së: Votuesi ia ka dhanën votën Albinit edhe Isës, le ta çojnë stadiumin ku të dojnë
Shefki Gashi i LDK-së, ka thënë se votuesit në Kosovë kanë vendosur se ku do të ndërtohet stadiumi. “Votuesit ia kanë dhanën votën Isës edhe Albinit, votuesit kanë votue për futboll e për krejt tash këta bajnë cka të ...
Gazeta Observer | para 9 ore | 77 artikuj te ndërlidhur »

Haxhiu: Individë brenda LDK-së e VV-së duan ta ndërrojnë lokacionin e stadiumit për interesa të caktuara
Bekim Haxhiu nga PDK, tha se është shkelje ligjore nëse ndërrohet lokacioni i stadiumit, ashtu siç po pretendon LDK e VV. Haxhiu ka theksuar se vetë brenda LDK-së s’ka dakordim për këtë çështje, ndërkohë thotë se ...
Gazeta Observer | para 9 ore | 77 artikuj te ndërlidhur »

“Ekziston rreziku të mos krijohet Qeveria nga VV e LDK”
Analisti politik, Dastid Pallaska, ka paralajmëruar se krijimi i Qeverisë së re nga Vetëvendosje dhe Lidhja Demokratike e Kosovës është në rrezik. Pallaska ka deklaruar se ekziston rreziku i mosformimit të Qeverisë nga ...
Gazeta Observer | para 9 ore | 43 artikuj te ndërlidhur »

Kështu do të jetë moti nesër dhe pasnesër
Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës njofton se do të mbajë mot i vranët dhe me intervale me diell. “Në mëngjes parashihet të ketë mjegull, kjo si pasojë e inversionit dhe proceseve fizike në fushat termike. ...
Gazeta Observer | para 9 ore | 56 artikuj te ndërlidhur »

Nexhat Daci u tregon VV-së e LDK-së se kur të flasin për president
Ish-kryeparlamentari i Kosovës, Nexhat Daci, ka thënë se është herët që Vetëvendosje e LDK-ja të diskutojnë për postin e presidentit, në kohën kur po negociohet për formimin e qeverisë. Në një intervistë për Rubikon të ...
Gazeta Observer | para 10 ore | 14 artikuj te ndërlidhur »

Pacolli: Nëse e kalojmë pragun mbetemi në opozitë
Kryetari i AKR-së, Behgjet Pacolli ka thënë se preferojnë opozitën, nëse arrijnë ta kalojnë pragun zgjedhor. Ai, gjithashtu thotë se me Nismën edhe mund të ndahen, por tha se kjo mund të ndodhë nëse kanë ide të ...
Gazeta Observer | para 10 ore | 43 artikuj te ndërlidhur »

Nëna ia pret penisin njeriut që dyshohet se ia përdhunoi dhe ia vrau vajzën 5-vjeçare
Një nënë është paraqitur në gjykatë pasi i preu organet gjenitale një burri që mendonte se i kishte përdhunuar dhe vrarë vajzën 5-vjeçare. Veronique Makwena, 23-vjeçe, nga Afrika e Jugut, është akuzuar për vrasje të ...
Gazeta Observer | para 10 ore | 3 artikuj te ndërlidhur »

A do t’ia kërkojë nesër Isa Mustafa postin e presidentit Albin Kurtit
Të premten takohen Kurti e Mustafa, në Lëvizjen Vetëvendosje thonë se presidenti nuk diskutohet, por Lidhja Demokratike e Kosovës këmbëngul për këtë çështje dhe në takimin e nesërm do të diskutohet edhe për të. Isa ...
Gazeta Observer | para 10 ore | 203 artikuj te ndërlidhur »

Uglanin e njofton Kurtin me kërkesën e Sanxhakut për status special
Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, është takuar me kryetarin e Partisë së Aksionit Demokratik të Sanxhakut, Sylejman Uglanin. Sipas një njoftimi për media nga Lëvizja Vetëvendosje, Uglanin e uroi Kurtin për ...
Gazeta Observer | para 11 ore | 203 artikuj te ndërlidhur »

Kurti përshëndet dorëheqjen e Shpend Maxhunit, thotë se në krye të AKI-së duhet të jetë një person i ndershëm
Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, ka përshëndetur dorëheqjen e Shpend Maxhunit nga pozita e tij si shef i Agjencisë Kosovare për Inteligjencë. Kurti para mediave ka thënë se duhet të sqarohet pse ka dhënë ...
Gazeta Observer | para 11 ore | 24 artikuj te ndërlidhur »

KQZ: Rinumërohen 73.49 për qind të vendvotimeve
Në Qendrën për Rinumërim dhe Rezultatet ( QNR), është duke vazhduar procesi i rinumërimit të vendvotimeve për të cilat ka marrë vendim Paneli Zgjedhor për Ankesa dhe Parashtresa. Zëdhënësi i Komisionit Qendror të ...
Gazeta Observer | para 12 ore | 89 artikuj te ndërlidhur »

Kosnett: Ngecja e dialogut nuk i ka ndihmuar Kosovës
Ambasadori i SHBA-së në Kosovë, Philip Kosnett, në një intervistë për Telegrafin ka thënë se mos vazhdimi i dialogut nuk i ka ndihmuar Kosovës as në aspektin ekonomik apo atë ndërkombëtar. Ai ka theksuar se, SHBA nuk ...
Gazeta Observer | para 12 ore | 17 artikuj te ndërlidhur »

Qeveria i pranon shpenzimet, por thotë se s’është përgjegjëse për çmimet e biletave, hoteleve e mëditjet
Zyra e kryeministrit ka reaguar pas shkrimeve të gazetës Koha Ditore lidhur me shpenzimet që kishin bërë anëtarët e kabinetit të kryeministrit në largim, Ramush Haradinaj. Duke i pranuar shpenzimet, kjo zyrë ka ...
Gazeta Observer | para 13 ore | 50 artikuj te ndërlidhur »

Përplasen vëzhguesit e VV-së dhe Nismës në QNR, flasin nga policia
Në Qendrën e Numërimit dhe të Rezultateve ku është duke vazhduar rinumërimi i vendvotimeve, në mëngjesin e sotëm kanë ndodhur mosmarrëveshje dhe fyerje në mes vëzhguesve të Lëvizjes Vetëvendosje dhe Nismës për Kosovën. ...
Gazeta Observer | para 13 ore | 38 artikuj te ndërlidhur »

KQZ tregon kur pritet të përmbyllet rinumërimi i votave
Komisioni Qendror Zgjedhor (KQZ) ka bërë të ditur se rinumërimi i më shumë se 1400 vendvotimeve mund të përfundojë më herët se sa që ishte pritur. Kështu ka bërë të ditur për Insajderin, zëdhënësi i KQZ-së Valmir Elezi, ...
Gazeta Observer | para 14 ore | 89 artikuj te ndërlidhur »

Kur do të bie borë, tregon Sylë Tahirsylaj
Kur do të bie borë, tregon Sylë Tahirsylaj
Eksperti i meteorologjisë dhe profesori universitar, Sylë Tahirsylaj në një intervistë për Gazetën Observer ka treguar se cilat do të jenë temperaturat që do të mbretërojnë këto ditë, derisa ka treguar edhe në cilat ...
Gazeta Observer | para 14 ore |

Pamje nga seanca për vrasjen me pagesë në Deçan, ku të akuzuarit u dënuan me 49 vite burgim
Pamje nga seanca për vrasjen me pagesë në Deçan, ku të akuzuarit u dënuan me 49 vite burgim
Gjykata Themelore në Pejë sot ka shpallur aktgjykim dënues ndaj katër të akuzuarve për vrasje me pagesë në Deçan. Bekim Raja, Avni Sinanaj, Murat Sinanaj dhe Gjon Pnishi janë dënuar me 49 vite burgim për vrasjen e ...
Gazeta Observer | para 14 ore | 30 artikuj te ndërlidhur »

Pendohet i arrestuari për grabitjen! Bëhet bashkëpunëtor i drejtësisë dhe rrëfen gjithë planin
Pendohet i arrestuari për grabitjen! Bëhet bashkëpunëtor i drejtësisë dhe rrëfen gjithë planin
Me të njëjtin mekanizëm si në 2015-2017, edhe këtë herë Krimet e Rënda dhe Policia kanë mundur të shkojnë në gjurmët e grabitësve të 9 prillit në Rinas me ndihmën e bashkëpunëtorit të drejtësisë. Alkond Bengasi i ...
Gazeta Observer | para 14 ore | 46 artikuj te ndërlidhur »

Zbulohet kurdisja e çmimit të naftëa , firimi shkoi mbi 100% për kompanitë
Autoriteti i Konkurrencës ka gjetur se kompanitë e naftës janë marrë vesh paraprakisht për rritjen e çmimit të naftës. Në dhjetorin e vitit të kaluar fitimi mesatar për to ka qenë 124 për qind. Komisioni i Autoritetit ...
Gazeta Observer | para 14 ore | 10 artikuj te ndërlidhur »

Gjykata Speciale përshpejton procedurat e intervistimit – flasin avokatët
Gjykata Speciale ka përshpejtuar procedurat e intervistimit ndaj ish-pjesëtarëve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës. Në fund të muajit dhjetor po pretendohet se Gjykata Speciale do të ngritë aktakuzat e para ndaj ...
Gazeta Observer | para 14 ore | 8 artikuj te ndërlidhur »

Përmendet për postin e Presidentit, flet Murat Jashari
Një prej posteve për të cilin pritet që të dakordohen Lëvizja Vetëvendosje dhe Lidhja Demokratike e Kosovës para nënshkrimit të koalicionit për bashkëqeverisje është edhe ai i presidentit të Republikës së Kosovës. E në ...
Gazeta Observer | para 14 ore | 9 artikuj te ndërlidhur »

Gërsheta të bukura dhe të lehta për të gjitha llojet e flokëve
Gërsheta të bukura dhe të lehta për të gjitha llojet e flokëve Gërshetat janë të thjeshta për ata që dinë si ti bëjnë, por një pjesë e madhe nuk e kanë iden as se si duhet ndarë flokët. Pra e gjitha fillon duke ndarë në ...
Gazeta Observer | para 15 ore |

Gjermania ka nevojë për punëtorë, bartës të arkivoleve
Bartësit e arkivoleve janë një “specie në zhdukje” në Gjermani, dhe boshllëqet po plotësohen nga pensionistët dhe studentët, paralajmërojnë kompanitë e funeraleve. Megjithëse mungesa e tyre nuk ka ndikuar në ndonjë ...
Gazeta Observer | para 15 ore | 5 artikuj te ndërlidhur »

MMPH me aksion për largimin e objekteve montazhë në Prevallë
Ministria e Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor ka nisur aksionin për largimin e disa objekteve montazhë në Prevallë. Sipas vendimit të MMPH-së parashihet largimin i 14 objekteve që përfshijnë kamp shtëpiza dhe kiosqe. ...
Gazeta Observer | para 15 ore | 22 artikuj te ndërlidhur »

49 vjet burgim ndaj katër të akuzuarve për vrasjen me pagesë në Deçan
Gjykata Themelore në Pejë, të enjten, ka shpallur aktgjykim dënues ndaj të akuzuarve për vrasje me pagesë në Deçan, Bekim Raja, Avni Sinanaj, Murat Sinanaj dhe Gjon Pnishi. Sipas aktgjykimit të shpallur nga kryetari i ...
Gazeta Observer | para 15 ore | 30 artikuj te ndërlidhur »

Shtatë ngjyrat më tërheqëse të grimit për këtë vjeshtë
Shtatë ngjyrat më tërheqëse të grimit për këtë vjeshtë Grimi për stinën e vjeshtës zakonisht përbëhet nga ngjyrat më të mbyllëta, si ngjyra e kafenjtë dhe e arta metalike. Edhe kjo vjeshtë nuk bën përjashtim në këtë ...
Gazeta Observer | para 15 ore | 3 artikuj te ndërlidhur »

Rrahja në QNR: Vëzhguesi i VV-së thotë se nipi i Limajt i shau familjen
U raportua se një vëzhguese i VV-së në QNR kishte sulmuar vëzhguesin e Nismas Endrit Zabërgjen, ku ky i fundit për Periskopin tha se ishte shqelmuar tri herë nga vëzhguesi i VV-së. Mirëpo një gjë e tillë është hedhur ...
Gazeta Observer | para 15 ore | 38 artikuj te ndërlidhur »

Edhe 5 ditë afat për të emëruar shefin e ri të AKI, a do ta gjejnë dikë Thaçi e Haradinaj?
Edhe 5 ditë afat për të emëruar shefin e ri të AKI, a do ta gjejnë dikë Thaçi e Haradinaj?
Ka 15 ditë prej kur institucioni më i lartë i sigurisë në vend ka mbetur pa shef. Shpend Maxhuni tash më shumë se dy javë ka lënë pozitën e drejtorit të AKI-së, derisa sot u bë e ditur se ai po kërkon streh përsëri në ...
Gazeta Observer | para 15 ore | 24 artikuj te ndërlidhur »

Gjysmëvjetori i parë, nxënësit në Maqedoni akoma pa libra
Edhe pse afrohet fundi i gjysmë vjetorit të parë, në shumë Shkolla akoma mungojnë librat. Nxënësit detyrohen që të mësojnë nga tekste të fotokopjuara. E për gjendjen e krijuar me mungesën e librave, ministri i arsimit ...
Gazeta Observer | para 15 ore | 16 artikuj te ndërlidhur »

Bashkimi Evropian kërkon që t’i jepet fund dhunës në Iran
Bashkimi Evropian i ka kërkuar Iranit të tregojë “përmbajtje maksimale” në trajtimin e protestave që kanë tronditur vendin ditët e fundit. Zyrtarët iranian, ndërkohë, kanë arrestuar udhëheqësit e protestave dhe imponuan ...
Gazeta Observer | para 15 ore | 31 artikuj te ndërlidhur »

Ajaxi “tmerr” për trajnerët kundërshtar të Ligës së Kampionëve
Vitin e kaluar Ajax arriti deri në gjysmëfinale të Ligës së Kampionëve, ku edhe u eliminua nga Tottenham në një ndeshje që u vendos në sekondat e fundit. Por skuadra holandeze ka qenë “macë e zezë” për secilin ...
Gazeta Observer | para 15 ore | 4 artikuj te ndërlidhur »

Goditje e madhe për Atletico Madrid, Diego Costa me muaj jashtë fushave
Sulmuesi i Atletico Madrid , Diego Costa do të mbetet jashtë fushave të paktën tre muaj, pasi i është nënshtruar një operacioni për një problem në shpinë. 31-vjeçari është planifikuar të kthehet për ndeshjet çerekfinale ...
Gazeta Observer | para 15 ore | 6 artikuj te ndërlidhur »

Lizzo kryeson çmimet “Grammy” me 8 kandidatura
Këngëtarja amerikane Lizzo doli në krye me tetë kandidatura në Çmimet “Grammy”, vlerësimi për industrinë muzikore amerikane. Artistja 31-vjeçare, emri i vërtetë i së cilës është Melissa Viviane Jefferson, kaloi përpara ...
Gazeta Observer | para 15 ore | 27 artikuj te ndërlidhur »

Mazda tregon çmimin mjaft të arsyeshëm që do ta ketë CX-30
SUV shumë i fuqishëm, që ka edhe çmim mjaft të arsyeshëm. Dallimi mes Mazda CX-3 dhe CX-5 është i vogël, megjithatë mes tyre mund të hyjë CX-30 që është një SUV shumë i fuqishëm dhe me teknologji të lartë, transmeton ...
Gazeta Observer | para 15 ore | 9 artikuj te ndërlidhur »

Audi ka bërë të ditur se e-tron nuk do të ketë gjeneratë të dytë
Prodhimi i kësaj makine, nuk do të vazhdojë, megjithëse ka rritje shumë të mëdha LA Auto Show është aktiviteti ku u prezantua e-tron Sportback, që është një version shumë sportiv i kësaj makine që mbushet me rrymë, ...
Gazeta Observer | para 15 ore | 3 artikuj te ndërlidhur »

Kia Seltos vjen si alternativë shumë më e mirë se modeli Kona
Makina crossover ka madhësi dhe stil, ndërmjet Soul dhe Sportage Në fund të verës, Kia e prezantoi në Indi një crossover të ri të quajtur Seltos, ndërsa e njëjta makinë vjen edhe në LA Auto Show, transmeton Telegrafi. ...
Gazeta Observer | para 15 ore | 9 artikuj te ndërlidhur »

Albin Kurti: Me LDK nuk flasim për presidentin, gjithçka tjetër po!
Gjatë ditës së nesërme pritët të takohen dy krerët e partive që dolën fituese në zgjedhjet e 6 tetorit. Në tentim për të formuar qeverinë e ardhshme, kryetari i VV-së, Albin Kurti tha se në takimin e së premtes me kreun ...
Gazeta Observer | para 15 ore | 203 artikuj te ndërlidhur »

Shumë femra ndyshojnë gjininë në Instagram në ‘mashkull’, arsyeja është kjo!
Shumë femra po ndryshojnë gjininë e tyre në Instagram në mashkull, në përpjekje për të shmangur censurën seksiste, pas pretendimeve që platforma e mediave sociale i policon ata që e rendisin veten si burra më pak sesa ...
Gazeta Observer | para 15 ore | 2 artikuj te ndërlidhur »

Samsung Galaxy A51 pranon çertifikimin nga Bluetooth
Samsung do ta sjell shumë shpejt edhe modelin e ri të kësaj marke e që është Galaxy A51. Ky model pritet që të ketë një kamerë më ndryshe se modelet e tjera, të kësaj kompanie. Së fundmi kjo kompani edhe ka pranuar ...
Gazeta Observer | para 15 ore | 2 artikuj te ndërlidhur »

I keni parë në para, por a e dini se ku ndodhen urat që ndodhen të shtypura në to?
I keni parë në para, por a e dini se ku ndodhen urat që ndodhen të shtypura në to?
Hollandezi Robin Stam mori si ide në kartmonedhat e eurove urat e shënuara nga bankat evropiane dhe i bëri realitet. “Urat e Evropës’ janë ndërtuar pikërisht si fotot në kartmonedhat e eurove sipas ngjyrës dhe shkallës. ...
Gazeta Observer | para 15 ore | 4 artikuj te ndërlidhur »

Njeriu i mistershëm paguan borxhet e personave më të varfër
Personat e varfër të Stambollit kësaj radhe kanë pasur fat, kjo pasi që një njeri i panjohur i ka paguar borxhet e tyre. Banorët në Tuzla të cilët merren kryesisht me ndërtimin e anijeve u gëzuan kur e panë që faturat e ...
Gazeta Observer | para 16 ore | 3 artikuj te ndërlidhur »

Copyright © 2010 - time.al , All Rights Reserved