ikub.al   |   Njoftime  |   Biznese.al   |   Ligje
Rifreskimi i fundit: 23/09/2019 12:57

Gazeta Monitor
BE e gatshme ta ndihmojë Shqipërinë pas tërmeteve
Me anë të një postimi në “Twitter”, Luigi Soreca njoftoi se shefja e politikës së jashtme të Bashkimit Europian Federica Mogherini i ka shprehur solidaritet kreu të qeverisë, Rama për serinë e tërmeteve në vend. Soreca ...
Gazeta Monitor | para 12 ore | 74 artikuj te ndërlidhur »

Qendra sizmologjike evropiane: Tërmetet nuk mund të parashikohen
Qendra sizmologjike evropiane: Tërmetet nuk mund të parashikohen
Qendra sizmologjike për Evropën-Mesdhetare përmes një parashikohen një cicërime në Twiter ka lutur qytetarët e Shqipërisë që mos frikësohen dhe mos të bien pre e lajmeve të rreme sepse tërmetet nuk mund të parashikohen, ...
Gazeta Monitor | para 12 ore | 109 artikuj te ndërlidhur »

Qytetarët të tmerruar nga lajmi i rremë, braktisin shtëpitë (VIDEO)
Qytetarët në Tiranë kanë dalë në rrugë, pas shpërndarjes së një lajmi të rremë se Shqipëria do të goditet nga një tërmet i fuqishëm prej 6 shkallësh të Rihterit shkruan Gazeta Monitor. Lidhur me këtë lajm të rremë kanë ...
Gazeta Monitor | para 12 ore | 109 artikuj te ndërlidhur »

Sezoni i qumështit të bletës – shëruesi magjik i shumë sëmundjeve
Përdorimi i qumështit të Bletës po njeh një zgjerim të konsiderueshëm në tregun shqiptar. Çdo pikë qumështi i bletës është jetë. Vlerësohet si nektari i perëndive për nga vlerat e jashtëzakonshme shëruese që ka për ...
Gazeta Monitor | para 13 ore | 4 artikuj te ndërlidhur »

Pas tërmeteve Shqipëria goditet nga një FAKENEWS
Tërmeti 5.8 ballë që tronditi Shqipërinë ditën e djeshme duke lënë disa persona të lënduar si dhe dëme të shumta materiale ka ngjallur panik te qytetarët. Ndërkohë paniku shtohet edhe më shumë pasi në disa media ...
Gazeta Monitor | para 13 ore | 109 artikuj te ndërlidhur »

Skandaloze: Votim grupor në diasporë – Tre persona mbushin 50 fletëvotime
Votimin përmes postës i cili ka filluar më 19 shtator për të gjithë bashkatdhetarët që jetojnë jashtë Kosovës duket se ka filluar të keqpërdoret. Gazeta Metro ka siguruar një video ku një person me iniciale V.K ka ...
Gazeta Monitor | para 14 ore | 11 artikuj te ndërlidhur »

Irisi – Lulja mahnitëse që ilirët i dhuruan botës
Irisi – Lulja mahnitëse që ilirët i dhuruan botës
Të gjithë e njohin si Irisi i Ilirisë – Iris Illyrica, një lule e familjes botanike Iridaceae me vendlindje në tokat historike të Ilirisë së lashtë. Irisi Ilir është një nga dëshmitë më të bukura të kësaj zone të ...
Gazeta Monitor | para 15 ore |

Një qendër e votimit në Veri zhvendoset në pronën e zyrtarit të PDK-së
Banorët e Lagjes së Boshnjakëve, në zgjedhjet e 6 tetorit, do t’i drejtohen një objekti të ri për të votuar. Kjo do të ndodhë pasi Zyra Administrative, në objektin e së cilës kanë votuar deri më tani, është zhvendosur ...
Gazeta Monitor | para 15 ore | 20 artikuj te ndërlidhur »

Molliqaj: Kush voton për LDK’në, voton për konceptin e Zajednicës
Kandidati për deputet nga koalicioni AAK-PSD, Dardan Molliqaj, ka thënë se LDK për vazhdimin e shtetit e ka idenë e Asociacionit të komunave serbe (Zajednicën), shkruan Periskopi. Molliqaj u shpreh se LDK do ta përkrah ...
Gazeta Monitor | para 15 ore | 128 artikuj te ndërlidhur »

Pos shpellës dhe kristaleve, Gadimeja njihet edhe për diçka tjetër sipas Kadri Veselit
Kadri Veseli i nominuari për kryeministër na Partia Demokratike e Kosovës, sot ka qëndruar edhe në fshatin Gadime të Lipjanit, i njohur për shpellën e tij me kristale të veçanta, shkruan Gazeta Monitor. Veseli ka thënë ...
Gazeta Monitor | para 15 ore | 122 artikuj te ndërlidhur »

Shurupi i trëndafilit – shije, aromë dhe vlera të mrekullueshme
Për shumë shqiptarë shurupi i trëndafilit zgjon ndjesinë e nostalgjisë për kohët e dikurshme, kur ishte një ndër pijet më të veçanta që zonjat e shtëpisë përgatisnin kur trëndafilat çelnin nëpër oborret e shtëpisë por ...
Gazeta Monitor | para 15 ore | 4 artikuj te ndërlidhur »

Veseli: Kosova ka ngecur prej kur Qeverinë nuk e udhëheq PDK-ja
Lideri i PDK-së, Kadri Veseli, ka vizituar sot edhe fshatrat Dobërçan, Përlepnicë dhe Zhegës të Komunës së Gjilanit. Veseli ka thënë se Kosova ka ngecur prej kur Qeverinë nuk e udhëheq Partia Demokratike e Kosovës, ...
Gazeta Monitor | para 15 ore | 122 artikuj te ndërlidhur »

Hudhra dhe xhenxhefili – Kura e mrekullueshme për zemrën dhe imunitetin
Hudhra dhe xhenxhefili – Kura e mrekullueshme për zemrën dhe imunitetin
Të dyja këto produkte kanë qenë subjekt studimesh të shumta për vlerat që ofrojnë. Hudhra dhe xhenxhefili janë dy produkte që përmbajnë vlera të shumëfishta terapeutike dhe shëndetësore, për të mos përmendur këtu ...
Gazeta Monitor | para 15 ore | 4 artikuj te ndërlidhur »

Partitë premtojnë ta përçojnë mesazhin e tyre edhe te serbët
Subjektet politike shqiptare në asnjë palë zgjedhje nuk kanë zhvilluar fushatë aktive në komunat me shumicë serbe. 20 vjet pas luftës, shoqëria civile vlerëson se është koha që partitë të kenë target edhe popullatën ...
Gazeta Monitor | para 16 ore | 20 artikuj te ndërlidhur »

Thaçi: Raportet me SHBA’në nuk cenohen, ndryshimi i kufijve mashtrim elektoral
Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, i tha Zërit të Amerikës se qeveritë mund të vijnë dhe të shkojnë, por marrëdhëniet e Kosovës me Shtetet e Bashkuara dhe Bashkimin Evropian nuk do të cenohen asnjëherë. Ndërsa thotë se ...
Gazeta Monitor | para 16 ore | 51 artikuj te ndërlidhur »

Bytyqi i PSD-së: Alternativa jonë qeverisëse e fuqizon çdo segment të shtetit
Kandidati për deputet nga koalicioni, AAK-PSD, Shyqiri Bytyqi njëherësh ministër në detyrë i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë ka thënë sot në Gjilan u pa entuziazmi për fitoren e këtij koalicioni. Bytyqi ka thënë ...
Gazeta Monitor | para 16 ore | 128 artikuj te ndërlidhur »

Haradinaj merr mbështetje në Gjilan
Në tubimin me qytetarë të Gjilanit, kryeministri në detyrë Ramush Haradinaj, ka kërkuar që të përkrahet koalicioni AAK-PSD, pasi që sipas tij, vetëm Qeveria e tij mund t’i kryej punët e nevojshme për Gjilanin dhe gjithë ...
Gazeta Monitor | para 17 ore | 128 artikuj te ndërlidhur »

Haradinaj ndërpret fjalimin në Gjilan, respekton ezanin
Kryeministri në detyrë , Ramush Haradinaj ka mbajtur sot një tubim në Gjilan. Gjatë tubimit, në një moment ai e ka ndërprerë fjalimin e tij. Kjo pasi që në atë moment po thërriste ezani në xhami për lutje. “Po presim ...
Gazeta Monitor | para 17 ore | 25 artikuj te ndërlidhur »

Bajram Hasani me një porosi për Lutfi Hazirin: Gjilanasit kanë vendosur të jenë ushtarë të Ramush Haradinajt
I nominuari për kryeministër të Kosovës nga koalicioni AAK-PSD, Ramush Haradinaj të dielën pasdite ka qëndruar në Gjilan ku është takuar me qytetarë dhe strukturat e koalicionit. Nga ky tubim, kandidati për deputet i ...
Gazeta Monitor | para 17 ore | 128 artikuj te ndërlidhur »

Varroset në Prishtinë gazetarja 32-vjeçare e RTK’së
Sot në varrezat e qytetit të Prishtinës në lagjen ‘Arbëria’, është varrosur gazetarja Ardita Sylejmani-Bllaca, e cila të enjten e kaluar ndërroi jetë si pasojë e komplikimeve gjatë lindjes. Shumë qytetarë, familjarë, e ...
Gazeta Monitor | para 19 ore | 32 artikuj te ndërlidhur »

5 mitet që duhet t’i dini për gripin dhe ftohjen
5 mitet që duhet t’i dini për gripin dhe ftohjen
Shirat erdhën dhe do sjellin edhe virozat. Njerëzit janë të prirur të fajësojnë erën dhe temperaturat e ulëta, për faktin që të gjithë njerëzit janë me viroza gjatë këtyre ditëve kur moti po ndryshon. Pastaj zgjidhja e ...
Gazeta Monitor | para 19 ore | 2 artikuj te ndërlidhur »

Tërmeti në Tiranë/ Mjeket nuk e lënë katin e 4, për beben në reanimacion
Shumë bebe të shtruara në repartin e terapisë intensive, pas tërmeteve u zhvendosën në një ambient të katit të parë të SUOGJ, Mbretëresha Geraldinë. Por një bebe ishte e pamundur ta zhvendosej, pasi rrezikonte. Një ...
Gazeta Monitor | para 20 ore | 3 artikuj te ndërlidhur »

Veseli në Kamenicë: Do ta përmirësojmë jetën e qytetarit. Nuk do t’ua vështirësojmë duke mbyllur shkollat
I nominuari për kryeministër të Kosovës nga PDK, Kafri Veseli të dielën ka vizituar Kamenicën, ko kretisht fshatrat Roganë dhe Koretin. “Me banorët e këtyre fshatrave, biseduam për programin zgjedhor të Partisë ...
Gazeta Monitor | para 20 ore | 122 artikuj te ndërlidhur »

Osmani: Kosova humb 400 mijë euro në ditë nga aferat korruptive
Kandidatja për kryeministre e Lidhjes Demokratike të Kosovës. Vjosa Osmani, në një tubim me qytetarët në Keqekollë deklaroi se Kosova humb mijëra euro në ditë nga aferat korruptive. “Kosova i humb 400 mijë euro në ditë ...
Gazeta Monitor | para 20 ore | 106 artikuj te ndërlidhur »

Cakaj: Më e rëndësishmja është që s’ka të vdekur nga tërmeti
Ministri i Jashtëm e Shqipërisë, Gent Cakaj, ka thënë se ministria për Evropën dhe Punët e Jashtme është e angazhuar maksimalisht dhe po përcjellë me vëmendje përballimin e situatës pas tërmeteve të djeshme. Ai ka thënë ...
Gazeta Monitor | para 21 ore | 35 artikuj te ndërlidhur »

Kadri Veseli: Të bashkuar duhet ta luftojmë korrupsionin
Kandidati nga Partia Demokratike e Kosovës për kryeministër, Kadri Veseli, ka thënë se duhet bashkuar për ta luftuar korrupsionin dhe për të ndërtuar një të ardhme më të mirë për Kosovën. “Ne mbajmë mbi supe barrën e ...
Gazeta Monitor | para 21 ore | 122 artikuj te ndërlidhur »

Haradinaj: Me 140 milionë investime në vit, Trepça sjell 500 milionë euro profit
I nominuari për Kryeministër nga radhët e koalicionit AAK-PSD , Ramush Haradinaj, ka takuar sot qytetarët e Podujevës. Aty, Haradinaj ka folur për kthimin e Trepçës në pronësi të Kosovës. “Ishte situata me Trepçën, e ...
Gazeta Monitor | para 22 ore | 128 artikuj te ndërlidhur »

Haradinaj: Disa po kërkojnë ndihmë në Tiranë, e Tirana mezi po i kryen punët e veta
Kryeministri në detyrë, Ramush Haradinaj ka takuar sot qytetarët në Podujevë, me të cilët ka bashkëbiseduar për tema të ndryshme. Në një moment, ai ka kritikuar edhe disa politikanë kosovarë të cilët, sipas tij, ...
Gazeta Monitor | para 22 ore | 128 artikuj te ndërlidhur »

“U regjistruan 340 lëkundje” – Koçi: S’ka nevojë për alarm, rreziku kaloi
Përgjegjësi i departamentit të Sizmiologjisë, Rexhep Koçi, tha se deri më tani në Shqipëri janë regjistruar më shumë se 340 lëkundje sizmike. Magnituda më e madhe pas goditjes kryesore, ishte ajo që ishte 12 minuta pas ...
Gazeta Monitor | para 23 ore | 15 artikuj te ndërlidhur »

A do të ketë emisarë të tjerë në dialogun Kosovë-Serbi
Emërimi i amerikanit Mathew Palmer, si i ngarkuar special për Ballkanin ka shtuar zërat që edhe BE-ja duhet të emërojë një emisar special për dialogun Kosovë-Serbi. Emërimi nga administrata amerikane i Mathew Palmer-it, ...
Gazeta Monitor | para 24 ore | 51 artikuj te ndërlidhur »

Shqipëria zgjohet nga lëkundjet e tërmetit, 6 të tilla vetëm pas mesnate
Një tjetër tërmet, i 6 pas mesnate, ka goditur Shqipërinë rreth orës 06:47 të mëngjesit. Mësohet se tërmeti ka qenë i magnitudës 3.5 ballë dhe epiqendra e tij ishte në detin Adriatik, 3 km nga Durrësi. Rreth orës 00:15 ...
Gazeta Monitor | 22-Sep-2019 12:30 | 538 artikuj te ndërlidhur »

Axha i gazetares së ndjerë: Ardita zgjodhi jetën e së bijës, për të përmbushur misionin e saj si nënë
Sot në ambientet e RTK-së është mbajtur mbledhje komemorative për gazetaren, Ardita Sylejmani-Bllaca, e cila ndërroi jetë gjatë procesit të lindjes në Budapest. Ardita ishte shembull i gazetarisë së mirëfilltë dhe për ...
Gazeta Monitor | 22-Sep-2019 12:30 | 32 artikuj te ndërlidhur »

Haradinaj takon kandidatët për deputetë: 6 tetori është referendum për shtetin
I nominuari për Kryeministër nga radhët e koalicionit AAK-PSD, Ramush Haradinaj ka takuar sot kandidatët për deputetë nga radhët e këtij koalicioni. Ai ka shprehur bindjen se ky koalicion do të jetë fitues. “Mëngjes ...
Gazeta Monitor | 22-Sep-2019 12:30 | 128 artikuj te ndërlidhur »

E mira kthehet me të mirë: Kosovari ofron shtëpinë e tij për banim, për të prekurit nga tërmeti në Shqipëri
E mira kthehet me të mirë: Kosovari ofron shtëpinë e tij për banim, për të prekurit nga tërmeti në Shqipëri
Shqipëria ditën e djeshme dhe sot në mëngjes është tronditur nga disa tërmete të shpeshta. Këto tërmete kanë krijuar panik rrugëve të Durrësit dhe Tiranës, madje shumë kishin braktisur shtëpitë e tyre për të mos e ...
Gazeta Monitor | 22-Sep-2019 12:30 | 8 artikuj te ndërlidhur »

Profesori i universitar në mbështetje të kandidatit llapjan, Visar Hoti
Profesori i universitar në mbështetje të kandidatit llapjan, Visar Hoti
Profesori i Univesitetit të Prishtinës, Ymer Havolli i ka dalë në mbështetje kandidatit për deputet nga Podujeva, Visar Hoti. Përmes një shkrimi në Facebook, Havolli ka theksuar se kandidati i LDK-së ishte një student i ...
Gazeta Monitor | 22-Sep-2019 12:30 |

Një tjetër tërmet prej 5 ballësh godet Shqipërinë
Shqipëria sërish është goditur nga një tërmet i fuqishëm, shkruan Gazeta Monitor. Sipas Intitutit për gjeoshkencë, tërmeti prej 4,8 shkallësh të Rihterit, me epiqendër në Detin Adriatik goditi Shqipërinë në ora 00:07. ...
Gazeta Monitor | 22-Sep-2019 01:18 | 538 artikuj te ndërlidhur »

Arsyet pse fjetja lakuriq është e mirë për marrëdhënien në çift
Zakonisht i njohur si një hormon dashurie, oksitocina ka një ndikim të përgjithshëm në mirëqenien tonë. Sekretimi i saj është në të vërtetë vendimtar për kontrollin e stresit, i cili është shumë i rëndësishëm për një ...
Gazeta Monitor | 22-Sep-2019 01:14 | 3 artikuj te ndërlidhur »

Veseli nga Ferizaji: PDK-ja është e vetmja që prioritet e ka luftimin e korrupsionit dhe nepotizmit
Lideri i PDK-së, Kadri Veseli, ka thënë se njerëzit e dëshmuar të PDK-së i kanë marrë vendimet më të mëdha për shtetin dhe qytetarët, si dhe i kanë udhëhequr proceset më të rëndësishme për popullin dhe vendin tonë. Ai ...
Gazeta Monitor | 22-Sep-2019 00:17 | 122 artikuj te ndërlidhur »

Prokurorë e gjykatës mund t’i nënshtrohen verifikimit
Procesi i verifikimit apo siç njihet ndryshe me termin “vetting”, po shihet si i domosdoshëm për sistemin e drejtësisë në Kosovë. Përfaqësuesit e sistemit gjyqësor të Kosovës konsiderojnë se ky proces mund të ndihmojë ...
Gazeta Monitor | 21-Sep-2019 23:16 | 11 artikuj te ndërlidhur »

Grave të kthyera nga Siria iu zbutet masa e sigurisë
Që nga muaji prill, nga Prokuroria Speciale është bërë e ditur se kanë kërkuar masën e arrestit shtëpiak për gratë e kthyera nga Siria. Mirëpo, gjatë këtyre muajve, masat e sigurisë nuk kanë qenë të njëjta për të gjitha ...
Gazeta Monitor | 21-Sep-2019 23:16 | 20 artikuj te ndërlidhur »

Nuk dua një të dashur, por një mik të mirë!
Femrat e vërteta nuk vënë re makinën që ai nget, por elegancën me të cilën flet, parfumin që përdor, shprehjen e fytyrës që ka kur e dëgjon dhe sidomos gjestet e vogla, të cilat shumë meshkuj të tjerë nuk i bëjnë. Një ...
Gazeta Monitor | 21-Sep-2019 23:16 | 5 artikuj te ndërlidhur »

Historia e tërmeteve më vrastarë në Shqipëri, deri me 400 viktima
Historia e tërmeteve më vrastarë në Shqipëri, deri me 400 viktima
Tërmetet më të fuqishëm që e kanë goditur Shqipërinë janë regjistruar zyrtarisht duke nisur nga viti 1851, kur si pasojë e lëkundjeve në Berat humbën jetën 400 persona dhe shumë të tjerë u plagosën. Dëmet materiale qenë ...
Gazeta Monitor | 21-Sep-2019 22:15 | 538 artikuj te ndërlidhur »

‘Dekada e Re e zhvillimit ndodh kur PDK-ja do udhëheq me Qeverinë’
Lideri i PDK-së, Kadri Veseli, ka thënë se qytetarët po e presin Dekadën e Re të zhvillimit, e cila do të ndodhë kur PDK-ja të udhëheq me Qeverinë e Kosovës. Ai pas takimit me qytetarë të Kaçanikut, ka thënë se vetëm ...
Gazeta Monitor | 21-Sep-2019 21:14 | 122 artikuj te ndërlidhur »

Vetëvendosje shpreh solidaritet me Shqipërinë
Lëvizja Vetëvendosje ka shprehur solidaritet me të lënduarit nga tërmeti që ka ndodhur pasdite në Shqipëri. “Tërmeti i fuqishëm që ka tronditur Durrësin dhe Tiranën ka lënduar dhjetëra njerëz e ka dëmtuar rëndë disa ...
Gazeta Monitor | 21-Sep-2019 21:14 | 54 artikuj te ndërlidhur »

Veseli shpreh gatitshmëri për të ndihmuar Shqipërinë pas tërmetit
Kosova është e gatshme që të ndihmojë Shqipërinë. Kështu ka deklaruar Kadri Veseli, kandidati i Partisë Demokratike tê Kosovë. “Solidarizohem me motrat dhe vëllezërit shqiptarë matanë kufirit, që sot pësuan nga një ...
Gazeta Monitor | 21-Sep-2019 20:13 | 538 artikuj te ndërlidhur »

Kosova i ndihmon Shqipërisë pas tërmetit
Kryeministri në detyrë Ramush Haradinaj ka thënë se Kosova është e gatshme që të ndihmojë Shqipërinë pas tërmetit që ndodhi para pak orëve. Po ndihmës me Ushtri dhe Polici, Kosova do ta ndihmojë Shqipërinë edhe ...
Gazeta Monitor | 21-Sep-2019 19:13 | 65 artikuj te ndërlidhur »

Partitë politike: ndryshimi i kufirit, ide që nuk negociohet
Partitë politike, të cilat po garojnë në zgjedhjet e parakohshme parlamentare të 6 tetorit në Kosovë, thonë se dialogu ndërmjet Kosovës dhe Serbisë është i nevojshëm, por asnjëra nga to nuk do ta marrë në konsideratë ...
Gazeta Monitor | 21-Sep-2019 19:13 | 11 artikuj te ndërlidhur »

Haradinaj: Kamenicën e kthyem në hartën e zhvillimeve
Kryeministri në detyrë, Ramush Haradinaj po qëndron në Kamenicë. Para qytetarëve të Kamenicës, ai ka kujtuar investimet që janë bërë në këto anë për një periudhë të shkurtër. “E flasin numrat, shifrat e projektet. Kemi ...
Gazeta Monitor | 21-Sep-2019 19:13 | 128 artikuj te ndërlidhur »

Haradinaj në pikëkalimin ‘Dheu i Bardhë’: Kosova ka kufij të sigurt
“Në pikëkalimin “Dheu i Bardhë” pashë nga afër përkushtimin e policisë sonë kufitare dhe Doganave në kontrollin e kufirit shtetëror, si dhe shërbimet cilësore për qytetarët”, ka shkruar Haradinaj në llogarinë e vet në ...
Gazeta Monitor | 21-Sep-2019 18:13 | 16 artikuj te ndërlidhur »

Të hënën e mësoni a jeni pranuar në konvikt
Qendra e Studentëve e UP-së “Hasan Prishtina” në Prishtinë, më datën 23 shtator 2019 (e hëne) shpallë rezultatet për pranimin e studentëve në konvikte për vitin akademik 2019/2020. Konkursi ishte i hapur ...
Gazeta Monitor | 21-Sep-2019 16:07 | 31 artikuj te ndërlidhur »

Copyright © 2010 - time.al , All Rights Reserved