ikub.al   |   Njoftime  |   Biznese.al   |   Ligje
Rifreskimi i fundit: 08/04/2020 11:45

Gazeta Express
Thaçi krenar me Erdoganin: Erdhën ndihmat e para nga jashtë kundër COVID 19, i jemi mirënjohës
Presidenti Hashim Thaçi njofton se sot është pranuar një pako me ndihma nga Turqia, dhe sipas tij, këto janë ndihmat e para që merr Kosova. Presidenti Thaçi i është mirënjohës presidentit turk, Recep Tayyip Erdogan dhe ...
Gazeta Express | I sapobotuar | 40 artikuj te ndërlidhur »

Sot pritet të lirohet 77 vjeçari që mposhti koronavirusin pavarësisht se kishte sëmundje tjera
Një pacientë 77 vjeçar pritet të lirohet sot nga Klinika Infektive pasi që i njëjti është shëruar nga virusi COVID-19 pavarësisht se ka pasur edhe sëmundje të tjera. Këtë e ka bërë të ditur doktor Sali Ahmeti në një ...
Gazeta Express | I sapobotuar | 99 artikuj te ndërlidhur »

Bujar Osmani sot do ti vizitojë zonat e komunës së Likovës dhe rrethinën
Zëvendëskryetari i Qeverisë për Çështje Evropiane, Bujar Osmani, si Koordinator kryesor i Shtabeve të krizave të njësive të vetëqeverisjes lokale për mbrojtje nga COVID-19, së bashku me Zëvendësministrin e Shëndetësisë, ...
Gazeta Express | I sapobotuar | 6 artikuj te ndërlidhur »

Ndërroi jetë një 45-vjeçar nga Shkupi i infektuar me koronavirus
Sipas informacionit plotësues të Institutit për Shëndet Publik një pacient 45-vjeçar nga Shkupi, i testuar dhe i konfirmuar pozitiv me Kovid-19 përmes Fakultetit Veteriner, ka vdekur rrugës për në Spitalin “8 Shtatori” ...
Gazeta Express | para 21 min | 147 artikuj te ndërlidhur »

Klopp: Mane dukej si repist kur u takuam për herë të parë
Trajneri i Liverpoolit, Jurgen Klopp, ka bërë të ditur se atij nuk i kishte lënë përshtypjë shumë të mirë Sadio Mane kur ishin takuan për herë të parë, pasi që tha se ylli i skuadrës së tij ishte dukur në atë kohë si ...
Gazeta Express | para 21 min | 15 artikuj te ndërlidhur »

“Shumë e rëndësishme…”, Rama mesazh qytetarëve: Po vazhduam kështu, do dalim më shpejt fitimtarë ndaj COVID-19
“Shumë e rëndësishme…”, Rama mesazh qytetarëve: Po vazhduam kështu, do dalim më shpejt fitimtarë ndaj COVID-19
Kryeministri Edi Rama shkruan në “Facebook” se po vazhduam me këtë ritëm, do dalim më shpejt fitimtarë në luftën ndaj koronavirusit, si dhe me kokën lart. Kreu i qeverisë iu referohet shifrave të ditëve të fundit, ku ka ...
Gazeta Express | para 28 min | 8 artikuj te ndërlidhur »

Qeveria sot vendos për ri-programim të buxhetit
Qeveria e Republikës së Maqedonisë së Veriut gjatë seancës së sotme pritet të vendos rreth ri-programimit të buxhetit. Debati i mbrëmshëm ka kaluar me shumë debate rreth shkurtimeve dhe rialokimeve të mundshme të ...
Gazeta Express | para 28 min | 15 artikuj te ndërlidhur »

Dyfishohet numri i viktimave të Covid-19 në New York: 806 të vdekur për 24 orë
Vetëm gjatë 24 orëve të kaluara, 806 persona kanë vdekur nga koronavirusi në New York të Shteteve të Bashkuara. Shifra e përgjithshme e viktimave ka shkuar në 3,544 njerëz. Numri i rasteve të reja është gati dyfish më i ...
Gazeta Express | para 30 min | 113 artikuj te ndërlidhur »

35 persona nuk e kanë respektuar orën policore
Gjatë 24 orëve të kaluara në nivel të tërë shtetit, 35 persona nuk e kanë respektuar ndalesën për lëvizje, me ç’rast janë arrestuar 19 persona, ndërsa për të tjerët janë marrë të dhëna dhe do të vijojnë masa adekuate, ...
Gazeta Express | para 33 min | 83 artikuj te ndërlidhur »

Mobilizimi për heqjen e vizave, raportuesja për Kosovën thotë se Merkel do ta bëjë këtë nga korriku
Raportuesja për Kosovën në Parlamentin Evropian, Viola von Cramon, po thotë se çështja e liberalizimit të vizave për kosovarët tashmë është vonuar. Eurodeputetja gjermane ka dhënë sinjale se një gjë e tillë mund të ...
Gazeta Express | para 38 min | 45 artikuj te ndërlidhur »

Interi dhe Juventusi i thërrasin lojtarët të kthehen në Itali
Interi dhe Juventusi kanë filluar t’i ftojnë lojtarët e tyre të huaj të rikthehen në Itali, përderisa klubet e Serisë A po përgatiten për t’i rinisur stërvitjet, para se të jetë e mundur të rinisë edhe kampionati ...
Gazeta Express | para 41 min | 18 artikuj te ndërlidhur »

Të burgosurit në qendrën korrektuese në Smrekonicë kanë një kërkesë për Kurtin e Haxhiun
Të burgosurit në Qendrën korrektuese në Smrekonicë kanë kërkuar që t’iu pezullohet përkohësisht vuajtja e dënimit si pasojë e pandemisë koronavirus. Sipas një shkrese drejtuar Kryeministrit në detyrë, Albin Kurtit dhe ...
Gazeta Express | para 41 min | 2 artikuj te ndërlidhur »

Janjiq: Lajçak e ka shansin për sukses nëse punon ndryshe nga Ashton dhe Mogherini
Analisti serb dhe njohësi i zhvillimeve politike në Ballkanin Perëndimor, Dushan Janjiq, thotë se Miroslav Lajçak mund të ketë sukses në ndërmjetësimin e dialogut mes Kosovës dhe Serbisë, nëse do të punojë ndryshe nga ...
Gazeta Express | para 43 min | 45 artikuj te ndërlidhur »

Shifrat e FMN, Shqipëria, me financimet më të ulëta në Europë për shëndetësinë
Ndër 43 vende europiane, Shqipëria renditet e fundit për sasinë e fondeve që akordon për shëndetësinë në raport me Prodhimin e Brendshëm Bruto (PBB). Sipas agregateve fiskale të publikuara nga FMN për periudhën ...
Gazeta Express | para 52 min | 12 artikuj te ndërlidhur »

Shiti barna me çmime të larta dhe pa licencë, arrestohet burri nga Klina
Një burrë është arrestuar dje në Klinë pasi kishte hapur barnatoren e tij dhe kishte shitur barna me çmime të ngritura. Sipas inspektorëve, të dyshuarit i kishte skaduar licenca e punës. Malli është sekuestruar, ndërsa ...
Gazeta Express | para 55 min | 26 artikuj te ndërlidhur »

Gjermanja 101-vjeçare arratiset nga shtëpia e pleqve për ta vizituar vajzën për ditëlindje
Një grua 101-vjeçare nga Gjermania ka ikur nga shtëpia e të moshuarve në përpjekje për ta vizituar vajzën e saj për ditëlindje, njoftoi policia gjermane. Sidoqoftë, zyrtarët e ndaluan atë pasi kishte arritur të largohej ...
Gazeta Express | para 55 min | 3 artikuj te ndërlidhur »

Pas pronarit të lokalit, edhe gruaja e tij del me koronavirus. Si u infektuan bashkëshortët në Elbasan, dalin detajet
Pas pronarit të lokalit, edhe gruaja e tij del me koronavirus. Si u infektuan bashkëshortët në Elbasan, dalin detajet
Një tjetër rast me infeksionin COVID-19 është regjistruar në Elbasan, duke e çuar në 12 numrin e të prekurve në këtë qytet. Burime për “Panorma Online” bëjnë me dije se ka rezultuar pozitive me koronavirus bashkëshortja ...
Gazeta Express | para 58 min | 12 artikuj te ndërlidhur »

Policia ndalon 63 persona që s’respektuan masat e Qeverisë lidhur me Coronavirusin
Policia e Kosovës ka shoqëruar 63 persona për shkak të shkeljes së urdhrave qeveritarë, sidomos të kufizimit të lëvizjes. Shifra më e lartë e të shoqëruarve është në rajonin e Prishtinës ku në 14 raste të ndryshme janë ...
Gazeta Express | para 58 min | 5 artikuj te ndërlidhur »

Dezinfektohen për herë të dytë rrugët dhe hapësirat publike në Prishtinë
Komuna e Prishtinës ka nisur me aksionin e dezinfektimit të rrugëve dhe hapësirave publike, për herë të dytë në Prishtinë Pos rrugëve, dezinfektimi po bëhet edhe në trotuare dhe në kabinat e stacioneve të autobusëve ...
Gazeta Express | para 58 min | 21 artikuj te ndërlidhur »

LDK-ja po ia numëron ditët Vetëvendosjes, thotë se i ka një javë kohë për mandatarin
Kushtetuta e Kosovës nuk parasheh afate se kur partia e parë e dalë nga zgjedhjet duhet ta propozojë mandatarin te presidenti i vendit. Megjithatë, LDK-ja, që është duke tentuar të krijojë qeveri së bashku me AAK-në, ...
Gazeta Express | para 63 min | 10 artikuj te ndërlidhur »

Suarez: Neymarin do ta mirëprisnim, Lautaro është i mrekullueshëm
Sulmuesi i Barcelonës, Luis Suarez, ka thënë se lojtarët si Neymari i Paris Saint-Germainit dhe Lautaro Martinezi i Interit do të jenë gjithmonë të mirëpritur te klubi katalonas, përderisa uruguaiani i komentoi ...
Gazeta Express | para 63 min | 39 artikuj te ndërlidhur »

Sara Hoxha zbulon eksperiencën ‘e çmendur’ që provuan me Ledrin në Dubai
Sara Hoxha zbulon eksperiencën ‘e çmendur’ që provuan me Ledrin në Dubai
Tashmë çifti kanë bërë lidhjen publike dhe Sara ka filluar të ndajë me ndjekësit e saj përvojat që po kalon, por pa e fshehur të dashurin. Këtë muaj, Ledri Vula zgjodhi ta nisë ndryshe. Ai pranoi për herë të parë ...
Gazeta Express | para 66 min | 144 artikuj te ndërlidhur »

Qindra mace, qen e lepuj gjenden të ngordhur në kafaze të braktisura në Pakistan
Autoritetet pakistaneze kanë gjetur qindra mace, qen e lepuj të ngordhur në kafaze në një treg të braktisur në Pakistan. Në kohën kur koronavirusi po përhapet në këtë shtet, qytetarët po detyrohen të izolohen në shtëpi ...
Gazeta Express | para 72 min |

Ushtarët amerikanë përfundojnë misionin në Kosovë
Më shumë se 150 anëtarë të Gardës Kombëtare të Ushtrisë së Alaskës të caktuar në Batalionin e Parë, Regjimentin e 29-të të Këmbësorisë, kanë arritur në shtëpitë e tyre në SHBA pasi përfunduan misionin e tyre në Kosovë. ...
Gazeta Express | para 75 min | 5 artikuj te ndërlidhur »

Rrahje mes grupeve në Prishtinë, 3 persona dërgohen në spital, 3 në mbajtje
Policia e Kosovës ka raportuar se tre persona janë sulmuar fizikisht nga pesë persona të tjerë, në fshatin Prugovc të Prishtinës, shkruan Gazeta Sinjali. Sipas raportit të policisë, rasti ka ndodhur gjatë ditës së ...
Gazeta Express | para 78 min | 26 artikuj te ndërlidhur »

Ky është aeroplani që u nis sot nga Turqia në Kosovë, për të sjellë ndihma mjekësore
Gjatë ditës së sotme një kontigjent me ndihma nga Turqia pritet të arrijë në Kosovë, teksa vendi po përballet me koronavirusin Ndihmat të cilat përbëjnë pajisje mjekësore dhe mbrojtje, i ka publikuar në Twitter ...
Gazeta Express | para 78 min | 36 artikuj te ndërlidhur »

Haaland tregon si i ndihmoi Solskjaer të bëhet lojtari që është sot
Ylli norvegjez i Borussia Dortmundit, Erling Haaland, ka sqaruar se si e kishte udhëzuar ish-trajneri i tij në klubin norvegjez Molde, Ole Gunnar Solskjaer, që të bëhet sulmues më i mirë. Erling Haaland është bërë njëri ...
Gazeta Express | para 81 min | 3 artikuj te ndërlidhur »

Malisheva nuk po u bindet assesi rregullave të koronavirusit, vetëm dje policia arrestoi 13 persona
Policia e Kosovës ka arrestuar ditën e djeshme në Malishevë 13 persona për mosveprim sipas dispozitave shëndetësore gjatë epidemisë. Në raportin 24-orësh të Policisë bëhet e ditur se 3 nga 13 personat e arrestuar janë ...
Gazeta Express | para 85 min | 26 artikuj te ndërlidhur »

Trumpi thotë se vajza e tij, Ivanka, i ka krijuar 15 milionë vende pune
Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, ia ka dhënë meritat vajzës së tij, Ivanka Trump, për krijimin e 15 milionë vendeve të punës. Kjo deklaratë erdhi në kohën kur Shtetet e Bashkuara po përballen me rritje ...
Gazeta Express | para 89 min | 8 artikuj te ndërlidhur »

Koronavirusi është duke vrarë dyfish më shumë meshkuj se sa femra
Në valën e përhapjes së vazhdueshme të koronavirusit në të gjithë botën, është vërejtur një dallim i madh në mes të numrit të infektuarve meshkuj dhe atyre femra, shkruan New York Times. Të dhëna të tilla kanë rezultuar ...
Gazeta Express | para 89 min | 2 artikuj te ndërlidhur »

Preket me koronavirus edhe një infermere në QKUK
Në Klinikën Infektive të QKUK-së, sot më 08 prill 2020, gjenden të hospitalizuar 49 pacientë me Covid-19, në pritje të rezultateve janë 8 raste si dhe janë testuar dhe kanë rezultuar negativ për Covid 19, gjithsej 3 ...
Gazeta Express | para 92 min | 100 artikuj te ndërlidhur »

Burri i Vjosa Osmanit ka dy fjalë për gruan e tij, i godet pak dy kryetarët e LDK-së Mustafën e Sejdiun
Prindon Sadriu, bashkëshorti i kryetares së Kuvendit të Kosovës, Vjosa Osmani, ka shkruar një status në Facebook – pas një interviste televizive të gruas së tij. Sipas tij, është historike që të jesh personi i tretë më ...
Gazeta Express | para 94 min | 40 artikuj te ndërlidhur »

Digjet një shtëpi në Pejë
Një banor i fshatit Zllapek të Pejës ka lajmëruar policinë se i është djegur shtëpia, raporton Ezpress Rasti ka ndodhur pasditen e së martës, ku ankuesi ka raportuar se i është djegur shtëpia. Policia në raportin 24 ...
Gazeta Express | para 97 min | 6 artikuj te ndërlidhur »

Mane e lavdëron Kloppin: Ai i ngre lojtarët në një nivel tjetër
Sulmuesi i Liverpoolit, Sadio Mane, e ka lavdëruar trajnerin e tij, Jurgen Kloppin, duke thënë se gjermani ka qenë në gjendje t’i ngre lojtarët e vet në një nivel më të lartë. Jurgen Klopp e ka fituar reputacionin si ...
Gazeta Express | para 102 min | 15 artikuj te ndërlidhur »

Ministri i Shëndetësisë thyen rregullat e izolimit duke çuar familjen në plazh: Thotë se është treguar ‘idiot’ me këtë veprim
Ministri i shëndetësisë në Zelandën e Re është suspenduar pasi bëri thirrje që njerëzit të qëndronin në shtëpi, derisa mori familjen e tij dhe shkoi në plazh. David Clark e përshkroi veten si një “idiot” pasi ai theu ...
Gazeta Express | para 106 min | 10 artikuj te ndërlidhur »

Sipërmarrësi më i famshëm shqiptar në SHBA, Martin Shkreli kërkon të lirohet nga burgu për të shpikur ilaçin kundër Covid-19
Biznesmeni shqiptar Martin Shkreli, i cili aktualisht po vuan dënimin shtatë vjeçar, mendon se mund të gjejë një trajtim për koronavirusin prandaj kërkon që të lirohet nga burgu për 3 muaj. Në një hulumtim 11-faqesh të ...
Gazeta Express | para 106 min | 17 artikuj te ndërlidhur »

Besuan që alkooli i shëron nga koronavirusi, deri më tani kanë vdekur 600 iranianë
Zëdhënësi i organeve të drejtësisë në Iran, Gholam Esmaili, ka thënë se mbi 600 persona kanë vdekur në këtë shtet pasi përdorën pije me përqindje të lartë të alkoolit duke besuar se ato i shërojnë nga koronavirusi. ...
Gazeta Express | para 109 min | 4 artikuj te ndërlidhur »

Gjendja e rrugëve në Maqedoni
Komunikacioni në rrugët shtetërore po zhvillohet nëpër rrugë të thata. Intensiteti i komunikacionit në akset rrugore jashtë mjediseve urbane është mesatar. LAMM rekomandon shpejtësi të përshtatur të lëvizjes, respektim ...
Gazeta Express | para 112 min | 15 artikuj te ndërlidhur »

Rëndohet bilanci në QKUK, 7 pacientë kosovarë në gjendje të rëndë, infektohet edhe një infermiere
Në klinikën Infektive të Qendrës Klinike Universitare, sipas raportit ditor, 08.04.2020, gjenden të hospitalizuar gjithsej 49 raste të konfirmuar me COVID-19. 40 raste janë në gjendje stabile, 7 raste janë në gjendje të ...
Gazeta Express | para 112 min | 100 artikuj te ndërlidhur »

“Serbia, masat më të rrepta në Evropë”, zbardhen prapaskenat e “dorës së fortë” të Vuçiç
Agjensia shtetërore e lajmeve Tanjug ka publikuar këto ditë në YouTube rreth 15 fjalime të Vuçiçit, që i drejtohet popullit serb me thirrje e apele. Ndërkohë që ajo publikon edhe vizita të Vuçiçit në vende të ndryshme, ...
Gazeta Express | para 115 min | 5 artikuj te ndërlidhur »

Arrestohet togeri i Policisë së Kosovës për mospërfillje të urdhrave për pandeminë Covid-19
Inspektorati policor i Kosovës ka njoftuar se dje kanë arrestuar një zyrtar policor dhe i njëjti është suspenduar nga puna. Zyrtari policor me gradë të togerit ka kryer veprën penale “Mosveprim sipas dispozitave ...
Gazeta Express | para 120 min | 12 artikuj te ndërlidhur »

Në Korenë e Veriut as edhe një rast i raportuar me COVID-19, thonë se po kryejnë teste
Në Korenë e Veriut, një nga vendet e pakta në botë që nuk ka raportuar për as edhe një rast me coronavirus, thonë se janë duke u kryer teste për COVID-19 dhe se më shumë se 500 persona janë futur në karantinë, ka bërë ...
Gazeta Express | para 2 ore | 3 artikuj te ndërlidhur »

Ora policore fillon nga 16:00 – 05:00, 27 mijë persona kanë marrë leje për qarkullim
Ndalimi i lëvizjes së popullatës në territorin e të gjithë vendit, nga sot fillon në ora 16:00 dhe përfundon në orën 5:00 të mëngjesit të ditëve të javës. Në fundjavë (e shtunë dhe e diel) do të ketë orë policore ...
Gazeta Express | para 2 ore | 109 artikuj te ndërlidhur »

Gazetat italiane: Stërvitjet në Serie A rinisin më 4 maj
Gazetat italiane, si ajo La Gazzetta dello Sport, raportojnë se klubet e Serisë A mund t’i rinisin sencat stërvitore më 4 maj, përderisa janë tri opsione të ndryshme për ta mbyllur sezonin në korrik. Serie A po ...
Gazeta Express | para 2 ore | 18 artikuj te ndërlidhur »

Shkalla e vdekjeve nga koronavirus është gjashtë herë më e vogël në vendet me popullsi të vaksinuar për tuberkulozin
Shkalla e vdekjeve nga koronavirus është gjashtë herë më e vogël në vendet me popullsi të vaksinuar për tuberkulozin
Vendet që kanë një program të gjerë vaksinimi që përfshijnë bllokimin e Bacillus Calmette-Guérin (BCG), vaksina kundër tuberkulozit, kanë një normë të vdekjes së koronavirusit pothuajse gjashtë herë më të ulët se vendet ...
Gazeta Express | para 2 ore | 28 artikuj te ndërlidhur »

Diell dhe erë e dobët gjatë ditës së sotme
Moti do të jetë me diell me erë të dobët deri në mesatare verilindore. Temperatura e mëngjesit do të arrijë prej minus një deri në katër gradë Celsius, ndërsa e ditës do të lëvizë prej nëntë deri në 21 gradë Celsius. ...
Gazeta Express | para 2 ore | 52 artikuj te ndërlidhur »

Studimi anglez: Njerëzit po hanë keq, po pinë më shumë alkool dhe kanë probleme me pagjumësinë
Njerëzit që janë të detyruar të punojnë nga shtëpia gjatë krizës së koronavirusit po pinë më shumë alkool, po hanë më pak shëndetshëm dhe kanë probleme me gjumin. Ky është përfundimi në të cilin ka dalë një sondazh i ...
Gazeta Express | para 2 ore | 4 artikuj te ndërlidhur »

Gjuriq: Në spitalin e Mitrovicës vjen një respirator dhe 1 mijë veshje mbrojtëse
Sot do të sigurohet pranimi i një respiratori për Qendrën Klinike Spitalore në Mitrovicën e Veriut, ka paralajmëruar i ashtuquajturi drejtor i zyrës serbe për Kosovë, Marko Gjuriq. Gjuriq ka theksuar se për punëtorët e ...
Gazeta Express | para 2 ore | 13 artikuj te ndërlidhur »

Koronavirusi i bën milionerë 267 miliarderë, Trumpi i humb 1 miliard dollarë
Raportohet se presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, i ka humbur rreth 1 miliard dollarë nga pasuria personale gjatë muajit të kaluar pasi përhapja e pandemisë së koronavirusit ndikoi në mbylljen e zyrave, ...
Gazeta Express | para 2 ore | 4 artikuj te ndërlidhur »

Jep dorëheqje shkencëtari kryesor i BE-së, shkak koronavirusi
Shkencëtari kryesor i Bashkimit Evropian dha dorëheqje, duke dënuar, siç tha, përgjigjen “zhgënjyese” të Brukselit ndaj pandemisë së koronavirusit. Mauro Ferrari, president i Këshillit Evropian të Kërkimeve, e kritikoi ...
Gazeta Express | para 2 ore | 18 artikuj te ndërlidhur »

Copyright © 2010 - time.al , All Rights Reserved