ikub.al   |   Njoftime  |   Biznese.al   |   Ligje
Rifreskimi i fundit: 08/04/2020 13:37

Gazeta Dita
Shkelën masat kufizuese/ 230 shtetas të gjobitur 24 orët e fundit
Shërbimet e Policisë vijojnë kontrollet në të gjithë territorin, në zbatim të masave kufizuese të shpallura nga qeveria shqiptare, për vënien në kontroll të pasojave që sjellin përhapjen e COVID-19. Gjatë 24 orëve të ...
Gazeta Dita | para 32 min | 33 artikuj te ndërlidhur »

Ndjesë dhe falënderim ndaj infermiereve tona të vyera
Ndjesë dhe falënderim ndaj infermiereve tona të vyera
Të nderuar kolegë infermierë. 7 Prilli është Dita Botërore e shëndetit dhe Organizata Botërore e Shëndetësisë ka vendosur t’ju përkushtoj këtë ditë juve Infermierëve të palodhur kudo që jeni në botë. Ndjesë që nuk kemi ...
Gazeta Dita | para 35 min |

‘Rama gënjeu për testimet’, Spahia: Numri i ulët fsheh realitetin e përhapjes së virusit
Ish-deputeti i Partisë Demokratike, Bardh Spahia, nëpërmjet një deklarate për shtyp akuzon qeverinë se ka gënjyer në lidhje me kapacitet e testimeve për COVID-19. Sipas ish-deputetit është gënjeshtër e madhe deklarata e ...
Gazeta Dita | para 60 min | 81 artikuj te ndërlidhur »

Anulohet takimi i majit në Zagreb midis BE-së dhe Ballkanit Perëndimor
Samiti i Bashkimit Evropian dhe Ballkanit Perëndimor, i planifikuar në 7 maj në Zagreb është shtyrë për shkak të pandemisë së koronavirusit. Presidenca e BE-së, që aktualisht udhëhiqet nga Kroacia tha të mërkurën se ...
Gazeta Dita | para 60 min | 27 artikuj te ndërlidhur »

Humbja e orëve të punës në botë, sa 195 mln vende pune me kohë të plotë
Kriza e koronavirusit do të shkurtojë orët e punës me gati 7 përqind në të gjithë botën në tremujorin e dytë të vitit 2020, një efekt “katastrofik” që është i barabartë me humbjen e 195 milion vendeve të punës me kohë ...
Gazeta Dita | para 80 min | 12 artikuj te ndërlidhur »

“Nuk dëgjohet qartë”, mbledhjet online të Kuvendit me probleme
“Nuk dëgjohet qartë”, mbledhjet online të Kuvendit me probleme
Kuvendi i Shqipërisë rrëzoi dje dy dekrete për kthim ligjesh të presidentit Ilir Meta, ai i njohur si ligji anti-KÇK dhe ai për përfundimin e proceseve kalimtare të pronësisë. Vendimmarrja nga deputetët u mor online, ...
Gazeta Dita | para 94 min | 15 artikuj te ndërlidhur »

Më heret se ç’pritej, ja kur nis stërvitjet Serie A
Skuadrat e Serie A me shumë mundësi do të rikthehen në stërvitje më herët se c’pritej. Gazeta, Corriera dello Sport pretendon se Serie A po planifikon të ndjekë Bundesligën gjermane dhe të rifillojë stërvitjet, ...
Gazeta Dita | para 3 ore | 23 artikuj te ndërlidhur »

Shifrat e FMN: Shqipëria, e fundit në Europë për fondet e shëndetësisë
Ndër 43 vende europiane, Shqipëria renditet e fundit për sasinë e fondeve që akordon për shëndetësinë në raport me Prodhimin e Brendshëm Bruto (PBB). Sipas agregateve fiskale të publikuara nga FMN për periudhën ...
Gazeta Dita | para 5 ore | 19 artikuj te ndërlidhur »

Shkrim që provon se projekti për kufijtë dhe pasuritë e Kosovës ekziston
Shkrimi i mëposhtëm është shkruar nga një autore që mbron politikat e Vuçiç. Ai është i dobishëm për të kuptuar lojën e Serbisë duke e parë nga perspektiva serbe-vuçiçiane. Informacionet që jepen në artikull perforcojnë ...
Gazeta Dita | para 14 ore | 8 artikuj te ndërlidhur »

Presidenti serb Aleksandar Vuçiç në një udhë drejt së panjohurës
Nga Jelena Miliç* Vuçiç ka autoritetin, mbështetjen popullore dhe vendosmërinë për të arritur një marrëveshje shumëpërfshirëse dhe shumëdimensionale midis Serbisë dhe Kosovës. Fatkeqësisht, kjo nuk mund të thuhet për ...
Gazeta Dita | para 14 ore | 8 artikuj te ndërlidhur »

Nuk është Gojët e Liga. Rama shpallet lider botëror i koronavirusit
Nuk është Gojët e Liga. Rama shpallet lider botëror i koronavirusit
Shqipëria, si gjithë bota po përballet me pandeminë e shkaktuar nga koronavirusi. Por vendi ynë i vogël me sa duket ka një fat të madh, që ende nuk po e rrok si duhet. Botuesi Carlo Bollino i cili nuk ka asnjë afri me ...
Gazeta Dita | para 15 ore | 7 artikuj te ndërlidhur »

Ministrja: Do humbasin 60 mijë vende pune, të tjerët rroga minimale
Ministrja e Financave, Anila Denaj parashikon që në një muaj e gjysmë bllokim të aktiviteteve ekonomike do të humbasin 50-60 mijë vende pune. “Ka të bëjë me një impakt të padëshiruar situate. Edhe fondi i garancisë ...
Gazeta Dita | para 16 ore | 7 artikuj te ndërlidhur »

Çfarë pasojash do të lërë koronavirusi në demokracinë shqiptare
Nga Afrim Krasniqi Kur vendi është në situatë emergjente, politika është çështje dytësore, megjithatë, në një demokraci liberale asnjëherë dhe për asnjë arsye nuk duhet të injorohet nevoja që parimet e saj të ...
Gazeta Dita | para 16 ore | 2 artikuj te ndërlidhur »

“Nëse do mbaroja luftën duke ikur, do të kishte qenë momenti më magjik i jetës time”
Për kryeministrin Edi Rama ndihmën kryesore në luftën kundër Covid-19 e ka dhënë vetëdija e njerëzve që e kuptojnë rrezikun dhe jo masat ndëshkuese apo prezenca e ushtrisë në rrugë. Në një intervistë për gazetarin Lutfi ...
Gazeta Dita | para 17 ore | 6 artikuj te ndërlidhur »

Denaj: Do pezullojmë koncesione të tjera. Do humbasim 60 mijë vende pune
Ministrja e Financave, Anila Denaj e ftuar në edicionin e lajmeve të Euro News Albania deklaroi se me përshkallëzimin e situatës mund të ketë edhe pezullime të tjera të koncesioneve të cilat nuk po realizojnë punë për ...
Gazeta Dita | para 17 ore | 7 artikuj te ndërlidhur »

Dhimitër Kraja rikthehet në detyrë pasi u shërua nga Covid-19
Dhimitër Kraja rikthehet në detyrë pasi u shërua nga Covid-19
Mjeku Dhimitër Kraja, i cili u diagnostikua ditë më parë me COVID-19, teksa kujdesej për pacientët, pas shërimit është rikthyer përsëri në detyrë. Gjatë shërbimit të tij ai u infektua nga kjo sëmundje dhe ekipi ...
Gazeta Dita | para 17 ore | 62 artikuj te ndërlidhur »

Balluku inspekton punimet në bypass-in e Fierit: Të gjithë kantieret e rrugëve të hapur, masa sigurie për punonjësit
Balluku inspekton punimet në bypass-in e Fierit: Të gjithë kantieret e rrugëve të hapur, masa sigurie për punonjësit
Në bypass-in e Fierit po punohet me intensitet të lartë për përfundimin e kësaj vepre të rëndësishme infrastrukturore. Kompania kontraktuese ka marrë të gjitha masat e sigurisë lidhur me parandalimin e përhapjes së ...
Gazeta Dita | para 19 ore | 6 artikuj te ndërlidhur »

“I kam folur si burri-burrit…”/ Panucci godet FSHF: Xhakën nuk e donin në Kombëtare
dhe në këto kohë të vështira Cristian Panucci nuk e harron aventurën me kombëtaren shqiptare që në fund rezultoi një zhgënjim i vërtetë. Tekniku italian ka dhënë një intervistë për “Corriere Dello Sport”, ku mes të ...
Gazeta Dita | para 22 ore | 354 artikuj te ndërlidhur »

Shqiptari i Kombinatit: a e meriton mbreti i mirë një popull të keq?
Nga Koloreto Cukali Ka një indinjatë të përligjur (nga frika për veten, kuptohet) të njerëzve që rrinë mbyllur nëpër shtëpi kur shohin fotot e tregut të Kombinatit. Fjalia e parë që dëgjoj është: ne “nuk bëhemi njerëz”, ...
Gazeta Dita | para 22 ore | 3 artikuj te ndërlidhur »

Debati për testet, Rama- PD-së: Strategjinë e testeve e bëjnë ekspertët, jo qeveria!
Kryeministri Edi Rama iu është përgjigjur akuzave të Partisë Demokratike se qeveria vendos për strategjinë e testimeve. Përmes një postimi në Twitter, Rama sqaron Partinë Demokratike se nuk është qeveria ajo që vendos ...
Gazeta Dita | para 22 ore | 81 artikuj te ndërlidhur »

“Bllokimi i shqiptarëve në kufi, trajtim johuman dhe degradues”
Komiteti Shqiptar i Helsinkit e quajti “trajtim johuman dhe degradues” bllokimin e dhjetra shqiptarëve në zonën neutrale mes Greqisë dhe Shqipërisë dhe u bëri thirrje autoriteteve shqiptare që të gjejnë një zgjidhje të ...
Gazeta Dita | para 23 ore | 16 artikuj te ndërlidhur »

Tana fajet i ka Shkodra!
Nga Edona Llukaçaj Si shumica e shqiptarëve kam qenë një ushtar i bindur i luftës me armikun e padukshëm, duke vënë në jetë me përpikmëri çdo masë të ndërmarrë nga autoritet. Me vetëdije kam pranuar detyrën e izolimit ...
Gazeta Dita | para 24 ore |

Meta viziton Shkodrën: Nuk është turp të kesh Covid, bëni testin
Presidenti Ilir Meta, pas vizitës në Lezhë, ka ndaluar në Shkodër, një prej qyteteve më të prekura nga koronavirusi dhe e quajtur si një “bombë me sahat” nga institucionet. Kreu i shtetit është takuar prefektin e qarkut ...
Gazeta Dita | 07-Apr-2020 13:40 | 43 artikuj te ndërlidhur »

Sot, 7 prilli i Mujos. Antifashizmi dhe “kreu i socialistëve” shqiptarë
Sot, 7 prilli i Mujos. Antifashizmi dhe “kreu i socialistëve” shqiptarë
Akademiku Moikom Zeqo në një intervistë botuar para do kohësh në DITA flet edhe për antifashizmin shqiptar, duke veçuar historinë e Mujo Ulqinakut, i cili prillin e kaluar kishte 80 vjetorin e vrasjes. “Mujo Ulqinaku ...
Gazeta Dita | 07-Apr-2020 13:32 | 13 artikuj te ndërlidhur »

Rama sqaron shpërblimet: 1000€ mbi pagën për mjekët e infermierët në Vijën e Zjarrit!
Kryeministri Edi Rama me një reagim në twitter ka sqaruar çështjen e shpërblimit për bluzat e bardha. “Unë e kam thënë shqip që do të paguajmë 1000€ mbi pagën për mjekët e infermierët në Vijën e Zjarrit! Kush ka ...
Gazeta Dita | 07-Apr-2020 11:55 | 42 artikuj te ndërlidhur »

Komisioni i Ligjeve rrëzon dekretin e Metës për aktin normativ të paketës anti-KÇK
Komisioni i Ligjeve ka rrëzuar dekretin e Presidetit Ilir Meta për aktin normativ të njohur si anti-KÇK. Meta vendosi të dekretonte rikthimin e tij me shqyrtim me pretendimin se janë 7 shkelje të aktit normativ. Sipas ...
Gazeta Dita | 07-Apr-2020 11:42 | 15 artikuj te ndërlidhur »

“I duhen katër litra oksigjen”, spitali ku është shtruar Boris Johnson tregon si është gjendja e tij shëndetësore
Burimet e spitalit “St Thomas” ky po mbahet i shtuar kryeministri Boris Johnson kanë thënë për “The Times” se ai nuk ishte vendosur në aspirim, por i nevojiteshin 4 litra oksigjen. Rrëfimi i mëposhtëm tregon se çfarë ...
Gazeta Dita | 07-Apr-2020 10:38 | 190 artikuj te ndërlidhur »

“Mezhgorani”, Çili dhe 24 të pandehurit e tjerë para Gjykatës së Posaçme
Në Gjykatën e Posaçme kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar ka nisur seanca gjyqësore për botuesin Henri Çili dhe 24 të pandehurit e tjerë të arrestuar gjatë “Mezhgorani”. Të pandehurve do t’u vlerësohet masa e ...
Gazeta Dita | 07-Apr-2020 10:19 | 23 artikuj te ndërlidhur »

Sot, takim vendimtar i ministrave të Financave të BE për krizën “Covid 19”
Në një kohë që pandemia e Coronës ka bërë që shumë sipërmarrjeve t’u shterojnë rezervat e të bjerë në koma ekonomia europiane, ministrat e Financave të BE takohen të martën përmes një vídeo-konference në një nga debatet ...
Gazeta Dita | 07-Apr-2020 10:14 | 79 artikuj te ndërlidhur »

KLGJ pezullon punën në gjykata deri më 22 Prill, përveç çështjeve urgjente
Këshilli i Lartë Gjyqësor pezullon punën në të gjitha gjykatat në Republikën e Shqipërisë deri më 22 prill. Lajmi bëhet i ditur përmes një deklarate të shpërndarë nga ky këshill dhe vjen si masë për të parandaluar ...
Gazeta Dita | 07-Apr-2020 09:34 | 14 artikuj te ndërlidhur »

Meta kujton 7 prillin e pushtimit fashist: Edhe pse të braktisur, ne shqiptarët iu përgjigjëm pabesisë
Presidenti Ilir Meta kujton 7 prillin e 1939, kur fashistët pushtuan Shqipërinë. Në një mesazh në “Facebook”, Meta shkruan se 7 prilli është një ditë e hidhur si vetë pabesia në historinë tonë, por edhe një ditë nderimi ...
Gazeta Dita | 07-Apr-2020 09:20 | 13 artikuj te ndërlidhur »

“Emigrantët në doganën e Kapshticës do të shkojnë në karantinë”
Në studion e emisionit “Open” në TCH, ishte i ftuar ministri i Diasporës Pandeli Majko. Ministri, u shpreh se 30 emigrantët që ndodhet në Kapshticë të Korçës do të hyjnë në Shqipëri dhe do të vendosen për një periudhë ...
Gazeta Dita | 06-Apr-2020 23:34 | 67 artikuj te ndërlidhur »

Nga pronarët e mediave te kompanitë off shore/ Emrat e përfshirë në skemën e koncesionit të inceneratorëve
Nga pronarët e mediave te kompanitë off shore/ Emrat e përfshirë në skemën e koncesionit të inceneratorëve
Koncesione, Partneritete Publik-Privat, tendera, korrupsion, skandale, akuza të pafundme janë hedhur në lidhje me një grup biznesmenësh dhe qeverinë shqiptare për përpunimin e mbetjeve, e cila fillon në Elbasan, shkon ...
Gazeta Dita | 06-Apr-2020 22:07 |

Zbulohet një tjetër rast me koronavirus në Elbasan
Një tjetër person i infektuar në Elbasan. Bëhet fjalë për pronarin e një lokali në lagjen “5 Maji”, i cili ka rezultuar pozitiv pas analizës së bërë për Covid -19. Mediat raportojne se biznesmeni kishte kohë që e kishte ...
Gazeta Dita | 06-Apr-2020 22:02 | 12 artikuj te ndërlidhur »

Kriza nga epidemia, pezullohen nga puna pa pagë punëtorët e një Call Center
Një prej kompanive më të mëdha Call Center në Shqipëri ka pezulluar nga puna punëtorë të një fushata pa të drejtë page, për shkak të situatës së krijuar nga epidemia. Në një letër të firmosur nga një prej ...
Gazeta Dita | 06-Apr-2020 21:46 | 35 artikuj te ndërlidhur »

Manchester United refuzon skemën e subvencioneve të qeverisë, paguan stafin të plotë gjatë krizës së koronavirusit
Manchester United refuzon skemën e subvencioneve të qeverisë, paguan stafin të plotë gjatë krizës së koronavirusit
Klubi anglez i futbollit Manchester United kanë siguruar sot stafin e tyre se do të marrin rroga të plota gjatë krizës së koronavirusit. Rreth 900 punonjës me kohë të plotë morën email-in nga pronari Ed Woodward që ...
Gazeta Dita | 06-Apr-2020 21:29 | 15 artikuj te ndërlidhur »

Rama nxjerr grafikët: Shifrat mbi pagën e luftës
Rama nxjerr grafikët: Shifrat mbi pagën e luftës
Kryeministri Edi Rama përcolli sonte në mbrëmje shifrat mbi pagën e luftës për bizneset e vogla që janë mbyllur. “9,506 punonjës e të vetëpunësuar dhe mbi 5,600 biznese kanë përfituar sot, Pagën e Luftës të ofruar si ...
Gazeta Dita | 06-Apr-2020 21:12 | 35 artikuj te ndërlidhur »

Manastirliu mbron qasjen e qeverisë: Për testet vendosin ekspertët
Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu mbrojti të hënën qasjen e qeverisë rreth analizave për Covid-19 se atë e kanë vendosur ekspertët dhe se gjithçka është në zbatim të rekomandimeve të Organizatës Botërore të ...
Gazeta Dita | 06-Apr-2020 20:50 | 81 artikuj te ndërlidhur »

Rezistencë të mbarë të gjithëve!
Nga Brikena Cani Ia uroj të gjithë njerëzve që po kalojnë këtë moment historik, i cili po i ngjan gjithnjë e më shumë “Përmbytjes Universale” . Të gjithë ne jemi thirrur të mbyllemi në “Arkën e Noes” tonë: me të ...
Gazeta Dita | 06-Apr-2020 20:36 |

Jahti luksoz u përzu nga Durrësi, Auron Tare: Drejtori nuk e thotë dot arsyen e vërtetë
Jahti luksoz u përzu nga Durrësi, Auron Tare: Drejtori nuk e thotë dot arsyen e vërtetë
Auron Tare ka reaguar sërish në lidhje me nxjerrjen nga porti i Durrësit dy ditë më parë të jahtit “Maltese Falcon”, veprim për të cilin ai akuzon drejtorin e Drejtorisë së Porteve, Paulin Ndreu. (LEXO KETU) Madje, Tare ...
Gazeta Dita | 06-Apr-2020 20:00 | 3 artikuj te ndërlidhur »

A do kemi trazira pas pandemisë? Ja çfarë na mëson historia
Nga John Authers Kur pandemia e murtajës (e njohur si Vdekja e Zezë), u përhap në Evropë gjatë viteve 1348- 1349, punëtorët në mbarë kontinentin zbuluan se për herë të parë në jetën e tyre se e kishin njëfare fuqie. ...
Gazeta Dita | 06-Apr-2020 18:58 | 6 artikuj te ndërlidhur »

Lufta nuk fitohet pa unitet, Kim: Fola me Ramën, Metën dhe Bashën
Ambasadorja e SHBA-së, Yuri Kim ka bërë një thirrje për gjithë klasën politike shqiptare duke u kujtuar se kjo nuk është koha për politike, kur Shqipëria por dhe gjithë bota po përballet me luftën e koronavirusit. Kim ...
Gazeta Dita | 06-Apr-2020 18:18 | 27 artikuj te ndërlidhur »

E prekur nga koronavirusi, ndahet nga jeta mamaja e Pep Guardiolës
Koronavirusi ka paralizuar jetesën normale në thuajse të gjithë botën dhe ka shkaktuar dhjetëra mijëra viktima në mbarë botën, ndërsa një nga vendet më të prekura është edhe Spanja, që numëron qindra të vdekur prej ...
Gazeta Dita | 06-Apr-2020 16:58 | 23 artikuj te ndërlidhur »

Vendimi zyrtar i Ligës: Sa do të ulen pagat e futbollistëve të Serie A
Asambleja e Legës së Serie A aprovoi në unanimitet vendimin në lidhje me reduktimin e të ardhurave të futbollistëve, trajnerëve dhe të gjithë pjestarëve të tjerë të klubeve. Me përjashtim të Juventus, që kishte arritur ...
Gazeta Dita | 06-Apr-2020 16:08 | 23 artikuj te ndërlidhur »

Ndërron jetë 90-vjeçari, shkon në 22 numri i viktimave nga COVID
Një pacient 90-vjeçar ka humbur jetën në spitalin infektiv, si pasojë e tromboembolisë pulmonare. 90-vjeçari ishte i prekur edhe nga COVID19 dhe vuante nga disa sëmundje bashkëshoqëruese (tromboemboli pulmonare, diabet ...
Gazeta Dita | 06-Apr-2020 15:07 | 43 artikuj te ndërlidhur »

Ndihma ekonomike, 4 hapat si të aplikoni online!
Sikundër ndodh me shumë shërbime të tjera, edhe procedurat e përfitimit të ndihmës ekonomike duhet të bëhen online. Përkundrejt paqartësive të shumta të shfaqura gjatë këtyre ditëve, ekspertët e Shërbimit Social ...
Gazeta Dita | 06-Apr-2020 14:44 |

Rama: Sot u miratuan pagat e para të luftës
Kryeministri Rama bëri të ditur se sot janë miratuar pagat e luftës për 9500 biznese, ndërsa deri në fund të javës do të miratohen edhe 62400. “Sot janë miratuar 9500 pagat e para të luftës për bizneset e vogla që kanë ...
Gazeta Dita | 06-Apr-2020 14:27 | 35 artikuj te ndërlidhur »

Rama tregon projeksonet e qeverisë: Po të mos kishim marrë masat do kishim 3008 të infektuar dhe 286 viktima
Kryeministri Edi Rama ka publikuar projeksionet e hartuara nga ministria e Shëndetësisë, ku thekson se nëse nuk do të ishin marrë masat sot të të kishte 3008 të infektua dhe 286 viktima. “Sot do të kishim 3008 të ...
Gazeta Dita | 06-Apr-2020 13:59 | 48 artikuj te ndërlidhur »

Basha i përgjigjet Ramës: Testimi masiv zbulon sa thellë është futur virusi në familjet tona
Kryetari i PD-së Lulzim Basha ka reaguar ndaj kryeministrit Edi Rama në lidhje me poropozimet e opozitës për testimin masiv të cilat nuk janë marrë parasysh nga qeveria. Nëpërmjet një postimi në Twitter, Basha thekson ...
Gazeta Dita | 06-Apr-2020 13:17 | 81 artikuj te ndërlidhur »

Testimet masive, Basha i përgjigjet Ramës: Po fshihesh, sulmet ndaj meje nuk e fshehin dështimin tënd
Lulzim Basha ka dalë me një kritikë ndaj kryeministrit Edi Rama. Teksa ka folur mbi poropozimet e opozitës për testimin masiv, Basha thotë se sulmet e Ramës nuk e fshehin dot dështimin e tij. Sipas tij, kryeministri po ...
Gazeta Dita | 06-Apr-2020 13:14 | 81 artikuj te ndërlidhur »

Copyright © 2010 - time.al , All Rights Reserved