ikub.al   |   Njoftime  |   Biznese.al   |   Ligje
Rifreskimi i fundit: 08/04/2020 13:07

EkonomiaOnline
PDK: Vendimi i Kurtit për Telekomin është anti- kushtetues dhe kundër sektorit privat
Partia Demokratike e Kosovës ka dënuar veprimet e dëmshme të qeverisë së vetë-shkarkuar Kurti në raport me Kushtetutën dhe ligjet e Kosovës. Pas një varg shkeljesh kushtetuese e ligjore, ajo aprovoi edhe një vendim anti ...
EkonomiaOnline | para 21 min | 2 artikuj te ndërlidhur »

Prokuroria nis hetimet për keqpërdorime në Ujësjellësin “Prishtina”
Prokuroria Speciale e Kosovës ka autorizuar Njësitin për Hetimin e Krimeve Ekonomike dhe Korrupsion të Policisë së Kosovës që të ndërmarrë masa hetimore për keqpërdorim të mundshëm në Kompaninë Rajonale të Ujësjellësit ...
EkonomiaOnline | para 21 min | 68 artikuj te ndërlidhur »

Në Gjermani deri më tani, 254 njerëz kanë vdekur, dhe më shumë se 100 mijë të infektuar me Coronavirus
Numri i vdekjeve nga coronavirusi në Gjermani sot ka kapur shifrën 254, numri më i lartë i vdekjeve në atë vend në një ditë të vetme. Numri i rasteve të reja gjithashtu u rrit. Janë regjistruar 4003 raste të reja të ...
EkonomiaOnline | para 21 min | 34 artikuj te ndërlidhur »

Thaçi falënderon Erdoganin për ndihmat mjekësore në betejën kundër Coronavirusit
Presidenti i vendit, Hashim Thaçi ka falënderuar homologun e tij nga Turqia, Recep Tayyip Erdogan për ndihmat mjekësore që i kanë dhuruar Kosovës. Thaçi përmes një postimi në Facebook, ka shkruar se kjo është ndihma e ...
EkonomiaOnline | para 21 min | 68 artikuj te ndërlidhur »

Spanja shënon 757 viktima me Coronavirus për 24 orë
Ministria e Shëndetësisë në Spanjë ka njoftuar se 757 persona kanë vdekur nga koronavirusi gjatë 24 orëve të fundit. Kështu, numri i përgjithshëm i viktimave shkoi në 14 mijë e 555, që do të thotë se Spanja vazhdon të ...
EkonomiaOnline | para 27 min | 179 artikuj te ndërlidhur »

Shkon në 27-të numri i viktimave nga Coronavirusi në Maqedoninë e Veriut
Gjatë natës së kaluar është shënuar edhe një viktimë nga koronavirusi. Kështu numri i viktimave nga Covid-19 në Maqedoninë e Veriut shkon në 27. Bëhet fjalë për pacientë nga Kumanova. Ndryshe informatat e fundit të ...
EkonomiaOnline | para 29 min | 26 artikuj te ndërlidhur »

Kurti nga Klina bën thirrje që të zbatohen rregullat e pandemisë
Kryeministri në detyrë, Albin Kurti, sot ka vizituar Klinën për të parë se si po përballet kjo komunë në luftën ndaj koronavirusit. Bashkë me të ishin edhe ministrja e Arsitmit, Hykmete Bajrami, ai i Shëndetësisë Arben ...
EkonomiaOnline | para 32 min | 130 artikuj te ndërlidhur »

U.d ministri Sveçla priti në takim ambasadorin e Shqipërisë në Kosovë Qemal Minxozin
U.d ministri i Ministrisë së Punëve të Brendshme dhe Administratës Publike, njëherësh Koordinator i Grupit Ndër-institucional për Menaxhimin e Incidenteve, z. Xhelal Sveçla, ka pritur në takim ambasadorin e Republikës ...
EkonomiaOnline | para 35 min | 44 artikuj te ndërlidhur »

Japonia u ofron falas 20 vendeve ilaçin kundër Coronavirusit
8220;Në mesin e vendeve që mund të marrin ilaçin Avigan kundër gripit është dhe Turqia”, tha ministri i Jashtëm japonez, Toshimitsu Motegi Japonia ofron falas ilaçin kundër gripit për disa vende, përfshirë Turqinë, për ...
EkonomiaOnline | para 43 min | 39 artikuj te ndërlidhur »

Veliu i ashpër me bashkëpartiakën e tij: Nuk i komentoj çiftin Kurti-Osmani unë
Përplasjet’ mes dy bashkëpartiakëve, Vjosa Osmanit e Agim Veliut, u bënë më të theksuara pas mocionit të mosbesimit të ngritur nga vet partia e tyre për rrëzimin e qeverisë, e që Osmani doli kundër. Por, deklaratave të ...
EkonomiaOnline | para 46 min | 45 artikuj te ndërlidhur »

Real Madridi, në bisedime me lojtarët për uljen e pagave
Real Madridi i ka filluar bisedimet me lojtarët e vet për gjetjen e një zgjidhjeve për uljen e pagave, në mënyrë që klubi t’i përballojë dëmet financiare të shkaktuar nga kriza e koronavirusit. AS raporton se Real ...
EkonomiaOnline | para 52 min | 22 artikuj te ndërlidhur »

Shkon në 400 numri i të prekurve nga Coronavirusi në Shqipëri
Ka shkuar në 400 numri i të prekurve në vend nga Coronavirusi në Shqipëri. 17 raste të reja janë regjistruar në 24 orët e fundit. “Në 24 orët e fundit janë testuar 236 persona të dyshuar, prej të cilëve janë konfirmuar ...
EkonomiaOnline | para 52 min | 91 artikuj te ndërlidhur »

Osmani: Vushtrria, shembull i solidaritetit dhe i menaxhimit të mirë të krizës
Kryetarja e Kuvendit të Kosovës, dr. Vjosa Osmani, vizitoi sot Komunën e Vushtrrisë, ku u prit nga kryetari saj, z. Xhafer Tahiri, së bashku me nënkryetarin, Besim Muzaqi, kryesuesi i Kuvendit, Nasuf Aliu, si dhe ...
EkonomiaOnline | para 58 min | 19 artikuj te ndërlidhur »

Veseli e vlerëson lajm të mirë raportin e nxjerr nga “World Justice Project”
Kryetari i PDK-së, Kadri Veseli, e ka vlerësuar lajm të mirë raportin e fundit të Indeksimit të Sundimit të Ligjit të saponxjerrë prej organizatës prestigjioze “World Justice Project”. Lideri i PDK-së ka shkruar në ...
EkonomiaOnline | para 60 min | 62 artikuj te ndërlidhur »

Ekspertët thonë se një në pese pacientë me Coroanvirus pëson dëmtim të zemrës
Sipas një hulumtimi, Coronavirusi mund ta sulmojë edhe zemrën e jo vetëm mushkëritë dhe rrugët e frymëmarrjes. Mjekët që i kanë vëzhguar pacientët me koronavirus që nga ditët e para të përhapjes kanë vërtetuar se ...
EkonomiaOnline | para 60 min | 9 artikuj te ndërlidhur »

Presidenti i Barcelonës nxit një tjetër krizë, u kërkon disa drejtorëve të japin dorëheqje
Presidenti i Barcelonës, Josep Maria Bartomeu, dëshiron ta zbulojë sa më shpejt kush është në anën e tij dhe kush nuk është duke u kërkuar drejtorëve më pak besnikë ndaj tij të japin dorëheqje me pretendimit që kështu ...
EkonomiaOnline | para 66 min | 4 artikuj te ndërlidhur »

Casillas e pranon se do të donte të kthehej te Real Madridi
Legjenda spanjolle, Iker Casillas pranon se do të donte të kthehej te Real Madridi në një rol tjetër. 38-vjeçari aktualisht po kandidon për presidencën e Federatës Spanjolle të Futbollit (RFEF), ku do të dalë kundër ...
EkonomiaOnline | para 69 min | 12 artikuj te ndërlidhur »

Agim Veliu i përgjigjet ashpër Vjosa Osmanit
Përplasjet’ mes dy bashkë-partiakëve, Vjosa Osmanit e Agim Veliut, u bënë më të theksuara pas mocionit të mosbesimit të ngritur nga vet partia e tyre për rrëzimin e qeverisë, e që Osmani doli kundër. Por, pas ...
EkonomiaOnline | para 72 min | 45 artikuj te ndërlidhur »

Boksierja e Kosovës, Fabiana Bytyqi është prekur nga Coronavirusi
Kampionia e botës në WBC, Fabiana Bytyqi është dignostifikuar me coronavirusi e njohur si Covid-19. Lajmin për Kosova Boxing e ka bërë babai i Fabianës, Fabiani, i cili poashtu njëjtë sikur se vajza e tij edhe ai është ...
EkonomiaOnline | para 85 min | 10 artikuj te ndërlidhur »

Sveçla inkurajoi institucionet për zbatimit e ligjit, ndaj të gjithë shkelësve
U.D, i Punëve të Brendshme Xhelal Sveçla sot është njoftuar nga Inspektorati Policor i Kosovës për suspendimin e një zyrtari të Policisë së Kosovës, ku zyrtari në fjalë nuk i ka përfillur urdhrat e vendimet qeveritare ...
EkonomiaOnline | para 88 min | 44 artikuj te ndërlidhur »

Vjosa Osmani gjithë karrierën e ka ndërtuar duke u marrë me PDK-në e Thaçin
Deputetja e Kuvendit të Kosovës nga radhët e PDK-së, Besa Ismaili, ka reaguar në lidhje me intervistën e Vjosa Osmanit, e cila ka akuzuar për shumë gjëra negative që kanë ndodhur në Kosovë, pikërisht subjektin politik ...
EkonomiaOnline | para 94 min | 45 artikuj te ndërlidhur »

49 pacientë të shtrirë në Infektivë – 9 në gjendje më të rëndë, një i shëruar
Ushtruesja e detyrës së drejtoreshës së Klinikës Infektive, dr. Lindita Ajazaj- Berisha dhe infektologu prof.Sali Ahmeti, kanë mbajtur një konferencë për medie, në lidhje me gjendjen e pacientëve me Coronavirus të ...
EkonomiaOnline | para 106 min | 118 artikuj te ndërlidhur »

Mbi 100 mijë të infektuar me Coronavirus në Gjermani
Pas 4 003 infeksioneve të reja, Gjermania tani ka 103.222 raste të konfirmuara me Coronavirus, sipas të dhënave nga Instituti “Robert Koch” për sëmundje infektive. Numri i vdekjeve atje është 1,861. Shumë ekspertë kanë ...
EkonomiaOnline | para 108 min | 34 artikuj te ndërlidhur »

LDK-ja po ia numëron ditët VV-së, thotë se i kanë një javë kohë për mandatarin
Kushtetuta e Kosovës nuk parasheh afate se kur partia e parë e dalë nga zgjedhjet duhet që të propozojë mandatarin te presidenti i vendit. Megjithatë, LDK’ja që është duke tentuar të krijojë qeveri së bashku me AAK’në, ...
EkonomiaOnline | para 2 ore | 101 artikuj te ndërlidhur »

Burri i Vjosës ka një mesazh për krerët e LDK-së
Prindon Sadriu, bashkëshorti i kryetares së Kuvendit të Kosovës, Vjosa Osmani, ka shkruar një status në Facebook, pas një interviste televizive të gruas së tij mbrëmë. Sipas Sadriut, është historike që të jesh personi i ...
EkonomiaOnline | para 2 ore | 40 artikuj te ndërlidhur »

Tre pacientë me Coronavirus, në gjendje kritike në QKUK
Në Klinikën Infektive të Qendrës Klinike Universitare në Kosovë (QKUK) aktualisht janë të shtruar 49 pacientë të prekur nga koronavirusi. Sipas njoftimit të QKUK-së, tre pacientë janë në gjendje kritike, gjashtë janë në ...
EkonomiaOnline | para 2 ore | 118 artikuj te ndërlidhur »

Ministrat e BE-së nuk pajtohen për planin ekonomik të ndihmës
Ministrat e Financave të Bashkimit Evropian nuk arritën të pajtohen për një plan ekonomik të ndihmës për vendet e goditura nga pandemia e Coronavirusit. “Pas 16 orësh bisedime, kemi ardhur pranë një marrëveshjeje, por ...
EkonomiaOnline | para 3 ore | 79 artikuj te ndërlidhur »

Kina i jep fund bllokadës 76 ditëshe mbi Wuhanin
Wuhani, qytet kinez prej nga buroi koronavirusi i ri, i ka dhënë fund bllokadës mbi dymuajshe të mërkuren. Kina e kishte bllokuar Wuhanin, qytetin qendror me 11 milion banorë, më 23 janar, hap ky dramatik që do ta ...
EkonomiaOnline | para 3 ore | 34 artikuj te ndërlidhur »

248 të prekur me Coronavirus në Mal të Zi
Në Mal të Zi, sipas informacioneve të mëngjesit, janë konfirmuar edhe shtatë raste të tjera të infeksionit me koronavirus, dhe tani gjithsej janë 248 persona të prekur nga ky virus. Pasditen e djeshme, 175 mostra ishin ...
EkonomiaOnline | para 3 ore | 16 artikuj te ndërlidhur »

ShBA-ja shënon rekord vdekjesh nga Coronavirusi, 1 mijë e 736 viktima për një ditë
Rekord të zi ka shënuar SHBA-ja të marten, pasi 1 mijë e 736 persona, si asnjë herë më parë, humbën jetën prej COVID-19. Tashmë numri i përgjithshëm i viktimave nga koronavirusi në SHBA ka shkuar në 12 mijë e 722, teksa ...
EkonomiaOnline | para 3 ore | 93 artikuj te ndërlidhur »

49 persona me Coronavirus janë në Infektivë, përfshirë edhe infermiere
Në Klinikën Infektive të Qendrës Klinike Universitare, sipas raportit ditor, sot gjenden të hospitalizuar gjithsej 49 raste të konfirmuara me Covid-19. Përmes një njoftimi në facebook nga SHSKUK, 40 raste janë në ...
EkonomiaOnline | para 3 ore | 118 artikuj te ndërlidhur »

SBASHK-u i drejtohet MASHTI-it dhe Qeverisë së Kosovës
Për ta ruajtur këtë rrjedhë të mbarë të mësimit nga larg SBASHK-u i është drejtuar Ministres së MASHTI-it, Hykmete Bajrami me kërkesën për të nxjerrë një vendim që punëtorët e arsimit që kanë arritur moshën mos të ...
EkonomiaOnline | para 3 ore | 16 artikuj te ndërlidhur »

Në Korenë e Veriut as edhe një rast i raportuar me Coronavirus, thonë se po kryejnë teste
Në Korenë e Veriut, një nga vendet e pakta në botë që nuk ka raportuar për as edhe një rast me coronavirus, thonë se janë duke u kryer teste për COVID-19 dhe se më shumë se 500 persona janë futur në karantinë, ka bërë ...
EkonomiaOnline | para 3 ore | 3 artikuj te ndërlidhur »

Napoli mund të bëhet shtëpi e lojtarëve të rritur në Kosovë
Kapiteni i Përfaqësueses së Kosovës, Amir Rrahmani, gjatë verës do t’i bashkohet skuadrës së Napolit. Rrahmani i zhvilluar si futbollist në Kosovë, te skuadra e Kosovës së Prishtinës, Ramiz Sadiku dhe Drenicës, ...
EkonomiaOnline | para 4 ore | 2 artikuj te ndërlidhur »

Jep dorëheqje shkencëtari kryesor i BE-së, shkak Coronavirusi
Shkencëtari kryesor i Bashkimit Evropian dha dorëheqje, duke dënuar, siç tha, përgjigjen “zhgënjyese” të Brukselit ndaj pandemisë së Coronavirusit. Mauro Ferrari, president i Këshillit Evropian të Kërkimeve, e kritikoi ...
EkonomiaOnline | para 4 ore | 27 artikuj te ndërlidhur »

Klubet po presin të konfirmojnë vendimin e hidhur për lojtarët
Futbollistët e Superligës së Kinës (CSL) kanë qenë nën presion të madh të martën për të pranuar një ulje të pagave në përputhje me yjet, si Cristiano Ronalo e Lionel Messi, të cilët kanë aprovuar një gjë të tillë pas ...
EkonomiaOnline | para 4 ore | 22 artikuj te ndërlidhur »

Ndihmësi i Trump paralajmëroi herët për miliona vdekje në ShBA
Peter Navarro, këshilltari për tregtinë i Presidentit Donald Trump, paralajmëroi në dy memorandume, të publikuara rishtazi, gjatë muajve janar dhe shkurt për pasojat e rënda që do të kishte Coronavirusi vdjekjeprurës ...
EkonomiaOnline | para 4 ore | 8 artikuj te ndërlidhur »

Themeluesi i Twitterit thotë se do t’i dhurojë një miliard dollarë për luftën kundër Coronavirusit
Jack Dorsey, themelues i rrjetit social Twitter, tha se do të dhurojë një miliard dollarë për të ndihmuar trajtimin e pandemisë së koronavirusit. Dorsey tha se donacioni paraqet rreth 28 për qind të pasurisë së tij. Ai ...
EkonomiaOnline | para 4 ore | 36 artikuj te ndërlidhur »

Infektohet me Coronavirus një imam kosovar
Hoxha i fshatit Smrekonicë të Vushtrrisë është infektuar me Coronavirus. Kjo është konfirmuar nga kryetari i kësaj komune, Xhafer Tahiri. Sipas tij, janë bërë 33 teste, 8 pozitiv, 7 prej tyre nga një familje – duke ...
EkonomiaOnline | para 4 ore | 16 artikuj te ndërlidhur »

Kroos, kundër uljes së pagave të futbollistëve: Donacion i çuar kot
Mesfushori i Real Madridit, Toni Kroos, ka dalë kundër idesë së uljes së pagave të futbollistëve gjatë krizës së koronavirusit, duke thënë se lojtarët duhet që në vend të kësaj të kenë mundësinë t’i dhurojnë ato para ...
EkonomiaOnline | para 4 ore | 22 artikuj te ndërlidhur »

Dyshime për korrektësinë dhe fitnesin e lojtarëve në Bundesligë
Me top-klubet në Bundesligë që tashmë janë kthyer në stërvitje, rivalët ziliqarë në të gjithë Evropën po shikojnë të shohin nëse gjermanët do të jenë në avantazh apo do të paguajnë çmimin kur të rifillojë kampionati. ...
EkonomiaOnline | para 4 ore | 2 artikuj te ndërlidhur »

Kryeministri në detyrë Kurti emëron Edison Jakurtin zv/ministër të MEPTINIS
Kryeministri në detyrë i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, ka emëruar Edison Jakurtin, zëvendësministër të Ministrisë së Ekonomisë, Punësimit, Tregtisë, Industrisë, Ndërmarrësisë dhe Investimeve Strategjike. “Edison ...
EkonomiaOnline | para 4 ore | 68 artikuj te ndërlidhur »

Nga fundi i prillit, mund të nisë heqja graduale e masave izoluese nga Coronavirusi në Kosovë
Sami Uka, këshilltar politik i ministrit në detyrë të Shëndetësisë, Arben Vitia ka thënë se numri i të infektuarve me coronavirus në Kosovë duhet pritur se do të rritet, teksa ka shtuar se në rastin më të mirë, vendi do ...
EkonomiaOnline | para 4 ore | 4 artikuj te ndërlidhur »

Krasniqi: Do të bëhet një vit derisa të ketë një vaksinë kundër Covid-19
Infektologu Valbon Krasniqi ka deklaruar se do të shkojnë një vit deri në një vit e gjysmë derisa të ketë një vaksinë për përdorim në masë të gjerë kundër Covid-19. Sipas tij, në bazë të parashikimeve dhe duke u bazuar ...
EkonomiaOnline | para 4 ore | 118 artikuj te ndërlidhur »

5 gjëra që njerëzit me integritet i bëjnë ndryshe
A keni vënë re ndonjëherë praninë e pagabueshme të një personi me integritet të lartë? Duket sikur atmosfera rreth tyre është natyrshëm tërheqëse. Interesante është se se ju mund të arrini këtë efekt për veten tuaj, ...
EkonomiaOnline | para 4 ore | 3 artikuj te ndërlidhur »

Ronaldinnho lirohet nga burgu
Ronaldinho dhe vëllai i vet, Roberto Assis, janë liruar nga burgu në Paraguai dhe janë vendosur në arrest shtëpiak. Legjenda braziliane u arrestua bashkë me të vëllain në fillim të muajit mars, nën akuzat se ishte futur ...
EkonomiaOnline | para 5 ore | 21 artikuj te ndërlidhur »

Johnsoni kalon natën e dytë në kujdes intensiv
Kryeministri britanik, Boris Johnson, kaloi të martën natën e dytë në kujdes intensiv. Johnsoni është diagnostikuar me koronavirus më 27 mars. Kryeministri po mbahet në spitalin St Thomas të Londrës “për monitorim të ...
EkonomiaOnline | para 5 ore | 190 artikuj te ndërlidhur »

Tërmet në juglindje të Shqipërisë
Një lëkundje sizmike me magnitudë 3.7 Rihter është regjistruar në orët e para të mëngjesit në juglindje të Shqipërisë. Tërmeti ka qenë me epiqendër rreth 7 km në veriperëndim të Korçës dhe megjithëse ka qenë me ...
EkonomiaOnline | para 5 ore | 26 artikuj te ndërlidhur »

Këto perime konsumojini gjithmonë me lëkurë
Shpesh herë nga meraku i baktereve, kemi tendencën që të qërojmë çdo lloj perime apo fruti sepse mund të kenë ndenjur shumë kohë jashtë dhe kanë pluhura. Por sipas ekspertëve, duke bërë një veprim të tillë ne jemi duke ...
EkonomiaOnline | para 5 ore |

Edhe një i vdekur nga Coronavirusi në Kosovë
Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik ka njoftuar se edhe një person ka vdekur si pasojë e koronavirusit në Kosovë, duke e çuar numrin e të vdekurve në pesë. “Nga data 08 shkurt deri më 07 prill 2020, në Laboratorin e ...
EkonomiaOnline | para 6 ore | 135 artikuj te ndërlidhur »

Copyright © 2010 - time.al , All Rights Reserved