ikub.al   |   Njoftime  |   Biznese.al   |   Ligje
Rifreskimi i fundit: 08/04/2020 13:27

Arbresh
Joe Biden: Shumë amerikanë po vuajnë për shkak të Donald Trumpit
Presidenti amerikan, Donald Trump dhe ish-nënkryetari Joe Biden patën një bisedë telefonike “miqësore” për koronavirusin, dhe kandidati për president nga demokratët sulmoi mënyrën se si Trump iu përgjigj pandemisë. ...
Arbresh | I sapobotuar | 15 artikuj te ndërlidhur »

PDK: Vendimi i qeverisë Kurti për Telekomin është anti kushtetues dhe synon kthimin në ekonomi komuniste
Partia Demokracike e Kosovës dënon veprimet e dëmshme të qeverisë së vetë-shkarkuar Kurti në raport me Kushtetutën dhe ligjet e Kosovës, transmeton Pas një varg shkeljesh kushtetuese e ligjore, ajo aprovoi edhe një ...
Arbresh | para 29 min | 8 artikuj te ndërlidhur »

Prokuroria nis hetimet në Kompaninë e Ujësjellësit Rajonal Prishtina
Prokuroria e Prishtinës i ka nisur hetimet për një deklaratë të kryeministrit në detyrë, Albin Kurti, ku ky i fundit përmend keqpërdorimin e parasë publike. Me anë të një komunikate për media, Prokuroria ka treguar se ...
Arbresh | para 32 min | 87 artikuj te ndërlidhur »

Arilena Ara merr pjesë në “Europe Shine a Light”
Festivali evropian i këngës “Eurovision” nuk do ta mbaj garën këtë vit pas 64 vitesh me radhë, pasi u anulua për shkak të pandemisë së koronavirusit. Por, në vend të saj do të organizoj koncerti “Europe Shine a Light” i ...
Arbresh | para 32 min | 3 artikuj te ndërlidhur »

Këndet e ambasadës amerikane në Kosovë, prodhojnë maska për mjekët kosovarë
Këndet Amerikane të Ambasadës së Sh.B.A-ve janë duke u shërbyer me printerin e tyre të teknologjisë 3D për të luftuar COVID-19 në Kosovë, duke prodhuar maska për fytyrë për qendrat lokale të kujdesit shëndetësor, bëhet ...
Arbresh | para 35 min | 4 artikuj te ndërlidhur »

SHBA teston te njerëzit vaksinën kundër Covid-19 të financuar nga Bill Gates
Dyzet vullnetarëve ju dha doza e parë e vaksinës, e cila dha rezultate të shkëlqyera te kafshët. Rezultatet e para të testit, të kryera nga kompania Biotech Inovio, janë planifikuar për në fund të verës. Dyzet ...
Arbresh | para 43 min | 30 artikuj te ndërlidhur »

Kurti sot viziton Gjakovën
Kryetari i Komunës së Gjakovës, Ardian Gjini ka thënë se komuna e tij është duke i respektuar masat e Qeverisë, teksa e ka pritur në takim Kryeministrin në detyrë të Kosovës, Albin Kurtin. “Masat i kemi ndërmarrë si ...
Arbresh | para 43 min | 96 artikuj te ndërlidhur »

Kim Kardashian mbështetë organizatën bamirëse të spitalit të fëmijëve, në luftën kundër COVID-19
Kim Kardashian vazhdoi të angazhohet ndaj luftimit të koronavirusit me një selfie të re që ajo postoi në Instagram të martën. Ikona 39-vjeçare arriti të dukej magjepsëse si gjithmonë duke veshur grim të aplikuar me ...
Arbresh | para 43 min | 146 artikuj te ndërlidhur »

Anulohet takimi i majit midis BE-së dhe Ballkanit Perëndimor
Samiti i Bashkimit Evropian dhe Ballkanit Perëndimor, që është dashur të mbahet më 7 maj në Zagreb, është shtyrë për shkak të pandemisë së koronavirusit. Presidenca e BE-së, që aktualisht udhëhiqet nga Kroacia, tha të ...
Arbresh | para 43 min | 27 artikuj te ndërlidhur »

Ministrat e Financave të BE-së dështojnë të arrijnë marrëveshjen për ndihmë kundër COVID-19
Ministrat e Financave të Eurozonës nuk arritën një marrëveshje se si të sigurojnë stimul shtesë për të luftuar ndikimin ekonomik të pandemisë Coronavirusit. Virusi i cili u shfaq në Kinë në fund të vitit 2019, ka ndalur ...
Arbresh | para 62 min | 79 artikuj te ndërlidhur »

Stresi publikon video duke tymosur
Tashmë të gjithë janë të njoftuar me gjendjen alarmante në Shqipëri, pas përhapjes së coronavirusit. Mirëpo duket se ka nga ata që nuk janë të shqetësuar me situatën e krijuar, madje krejt e kundërta, ironizojnë me ...
Arbresh | para 62 min | 4 artikuj te ndërlidhur »

Osmani: Vushtrria shembull për të lutfuar virusin COVID-19
Kryetarja e Kuvendit të Kosovës, dr. Vjosa Osmani, vizitoi sot Komunën e Vushtrrisë, ku u prit nga kryetari saj, z. Xhafer Tahiri, së bashku me nënkryetarin, Besim Muzaqi, kryesuesi i Kuvendit, Nasuf Aliu, si dhe ...
Arbresh | para 65 min | 19 artikuj te ndërlidhur »

Shkon në 27-të numri i viktimave nga koronavirusi në Maqedoninë e Veriut
Gjatë natës së kaluar është shënuar edhe një viktimë nga koronavirusi. Kështu numri i viktimave nga Covid-19 në Maqedoninë e Veriut shkon në 27. Bëhet fjalë për pacientë nga Kumanova. Ndryshe informatat e fundit të ...
Arbresh | para 71 min | 48 artikuj te ndërlidhur »

Papa: Koronavirusi është përgjigjia e natyrës ndaj qënieve njerëzore që injorojnë krizën ekologjike
“Përhapja e koronavirusit është një nga “përgjigjet e natyrës” ndaj qenieve njerëzore që injorojnë krizën ekologjike”, tha Papa Françesku ditën e sotme. “Ne nuk i morëm shumë parasysh katastrofat e pjesshme që kanë ...
Arbresh | para 71 min | 2 artikuj te ndërlidhur »

Elezaj pret Kurtin: Klina shembull i mirë i menaxhimit të situatës me Covid-19
Kryetari i Komunës së Klinës, Zenun Elezaj, i shoqëruar nga bashkëpunëtorë të komunës, sot ka pritur në takim kryeministrin në detyrë të Republikës së Kosovës, Albin Kurti, dhe ministrat, Hykmete Bajrami, Arben Vitia ...
Arbresh | para 82 min | 96 artikuj te ndërlidhur »

Donacioni i Turqisë vjen pas kërkesës që Thaçi i bëri Erdoganit
Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi javë më parë i ka kërkuar presidentit turk, Recep Tayyip Erdogan ndihma mjekësorë për të luftuar përhapjen e virusti COVID-19 në Kosovë. Ndërsa sot këto ndihma kanë ardhur në Kosovë ...
Arbresh | para 82 min | 62 artikuj te ndërlidhur »

31 persona që hynë ilegalisht në Kosovë, dërgohen në karantinë
31 migrantë kanë hyrë ilegalisht në Kosovë dhe janë dërguar në karantinë pasi që dyshohet se mund të jenë të infektuar me koronavirus. Drejtori i Qendrës për Azil në fshatin Magurë të Lipjanit dhe asaj në fshatin ...
Arbresh | para 91 min | 10 artikuj te ndërlidhur »

Nenad Rashiq uron romët për ditën e tyre
Drejtori i Zyrës së Kryeministrit për Komunitete, Nenad Rashiq, me rastin e Ditës së Romëve, 8 prillin, e ka uruar këtë komunitet duke thënë se është një ditë tjetër e rëndësishme në historinë kombëtare të Kosovës, një ...
Arbresh | para 94 min | 15 artikuj te ndërlidhur »

35 persona nuk kanë respektuar orën policore në Maqedoninë e Veriut
Siç njoftojnë nga MPB gjatë 24 orëve të kaluara 35 persona nuk e kanë respektuar ndalesën për lëvizje, me çka janë arrestuar 19 persona. Gjithashtu sipas të dhënave të Ministrisë së Punëve të Brendshme janë dhënë 67 ...
Arbresh | para 94 min | 85 artikuj te ndërlidhur »

Shërohet një infermiere e Klinikës Infektive
Ushtruesja e detyrës së drejtoreshës së Klinikës Infektive dr. Lindita Ajazaj- Berisha ka njoftuar për gjendjen e pesë infermierëve të kësaj klinike që janë prekur me koronavirus. “Ne në kuadër të Klinikës Infektive ...
Arbresh | para 97 min | 91 artikuj te ndërlidhur »

Andrea Bocelli do të performojë live tek katedralja e zbazët “Duomo”
Këngëtari i famshëm operës, Andrea Bocelli do të performojë nga katedralja e zbrazët Duomo, në Itali. Katedralja historike Duomo në Milano të Italisë, do të jetë e mbyllur për publikun për shkak të pandemisë ...
Arbresh | para 97 min | 4 artikuj te ndërlidhur »

Veliu tregohet shumë i ashpër: Nuk e komentoj çiftin Kurti-Osmani
‘Përplasjet’ mes dy bashkëpartiakëve, Vjosa Osmanit e Agim Veliut, u bënë më të theksuara pas mocionit të mosbesimit të ngritur nga vet partia e tyre për rrëzimin e qeverisë, e që Osmani doli kundër. Por, deklaratave të ...
Arbresh | para 100 min | 44 artikuj te ndërlidhur »

Sot pritet të lirohet 77 vjeçari që u shërua nga coronavirusi
Një pacientë 77 vjeçar pritet të lirohet sot nga Klinika Infektive pasi që i njëjti është shëruar nga virusi COVID-19. Këtë e ka bërë të ditur doktor Sali Ahmeti në një konferencë për media. “Sot e lirojmë edhe ...
Arbresh | para 104 min | 91 artikuj te ndërlidhur »

Presidenti Thaçi falenderon Erdoganin për ndihmat mjekësore kundër COVID-19
Presidenti Hashim Thaçi njofton se sot është pranuar një pako me ndihma nga Turqia, dhe sipas tij, këto janë ndihmat e para që merr Kosova. Presidenti Thaçi i është mirënjohës presidentit turk, Recep Tayyip Erdogan dhe ...
Arbresh | para 107 min | 62 artikuj te ndërlidhur »

Regjistrohet tërmet në Maqedoni, epiqendra në Korçë të Shqipërisë
Tërmet me magnitudë prej 3.7 shkallëve Rihter, këtë mëngjes është regjistruar në Shqipëri, ndërsa dridhjet janë ndjerë edhe në pjesën jugperëndimore të Maqedonisë së Veriut. Intensiteti i dridhjeve në Maqedoni ka qenë ...
Arbresh | para 116 min | 26 artikuj te ndërlidhur »

Gjilani po trajton rastin e fundit me Covid-19, po krijohet lista e kontakteve për parandalim
Është mbajtur sot takimi i Qendrës Operative Emergjente të Gjilanit, me përfaqësuesit e institucioneve lokale dhe rajonale për menaxhimin e pandemisë Covid-19, nën udhëheqjen e nënkryetarit Arbër Ismajli. Ekipet nga ...
Arbresh | para 116 min | 16 artikuj te ndërlidhur »

Dua Lipa kryeson në top 5 të “Billboard Hot 100” me albumin e ri
Këngëtarja shqiptare me famë ndërkombëtare, Dua Lipa, është duke e shijuar suksesin e albumit të saj të ri “Future Nostalgia”. Ajo tashmë ka lansuar gjithsej 11 këngë nga ky album dhe deri më tani është vlerësuar tejet ...
Arbresh | para 120 min | 9 artikuj te ndërlidhur »

Bill Gates ka një lajmërim në lidhje me vaksinën e koronavirusit
Bill Gates do të investojë miliarda dollarë përmes fondacionit të tij për të ndërtuar fabrika në funksion të prodhimit të vaksinave për parandalimin e përhapjes së Koronavirusit. Ishte vetë themelues i Microsoft që e ...
Arbresh | para 2 ore | 30 artikuj te ndërlidhur »

Veseli: Lajm i mirë për Kosovën , renditet 54-ta në performancën e sundimit të ligjit
Kreu i Partisë Demokratike të Kosovës, (PDK), Kadri Veseli, ka thënë se në raportin e fundit të Indeksimit të Sundimit të Ligjit të sapo nxjerrë prej organizatës prestigjioze World Justice Project, Kosova është renditur ...
Arbresh | para 2 ore | 71 artikuj te ndërlidhur »

Rusia do të nisë testimet e vaksinave ndaj Covid-19 te njerëzit në qershor
Rusia shumë shpejt pritet që të fillojë testimet te njerëzit për një vaksinë kundër Covid-19. Kreu i Qendrës Kërkimore rusi i tha presidentit Vladimir Putin, se laboratori ëhstë gati për të filluar eksperimentet te ...
Arbresh | para 2 ore | 2 artikuj te ndërlidhur »

Boris Johnson në gjendje më të mirë, pas natës së dytë në repartin intensiv
Kryeministri britanik, Boris Johnson, është në gjendje më të mirë pasi kaloi natën e dytë në njësinë e kujdesit intensiv për trajtimin nga Covid-19, raportuan mediat angleze. Boris Johnson, i cili rezultoi pozitiv me ...
Arbresh | para 2 ore | 190 artikuj te ndërlidhur »

Arrestohet një toger në Gjilan që nuk përfilli masat e qeverisë, reagon ministri në detyre
Inspektorati Policor i Kosovës ka bërë të ditur se gjatë së martës në qytetin e Gjilanit është arrestuar një pjesëtar i Policisë së Kosovës me gradën toger. Sipas njoftimit, togeri jashtë detyrës zyrtare nuk kishte ...
Arbresh | para 2 ore | 32 artikuj te ndërlidhur »

27 vjet nga pranimi i Maqedonisë së Veriut në KB
Sot mbushen 27 vjet nga pranimi i vendit tonë në KB më 8 prill 1993 kur njëzëri në Asamblenë e Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara, u bë anëtarja e 181 e plotfuqishme e Organizatës Botërore. Megjithatë, për shkak të ...
Arbresh | para 2 ore | 17 artikuj te ndërlidhur »

Reagim i OSHC-ve të koalicionit Pro Open: Të pezullohet urgjentisht ndërtimi i hidrocentraleve në Shtërpcë
Organizatat e shoqërisë civile të koalicionit Pro Open, kanë shprehur zhgënjimin e thellë me qeveritë e kaluara dhe me qeverinë në detyrë, të cilat asnjëherë nuk i kanë trajtuar me seriozitet thirrjet për ndalimin e ...
Arbresh | para 2 ore | 3 artikuj te ndërlidhur »

Odat Amerikane të Evropës thërrasin për solidaritet, koordinim dhe veprim për mbrojtje të ekonomive nga COVID19
Bota po përballet me një sfidë të jashtëzakonshme si rezultat i shpërthimit të COVID-19. Kjo pandemi paraqet një kërcënim të rëndë për shëndetin, mirëqenien e qytetarëve dhe ekonominë globale me pasoja të dëmshme për të ...
Arbresh | para 2 ore | 10 artikuj te ndërlidhur »

Mbi 100 mijë të infektuar me Covid-19 në Gjermani
Pas 4,003 infeksioneve të reja, Gjermania tani ka 103.222 raste të konfirmuara me koronavirus, sipas të dhënave nga Instituti “Robert Koch” për sëmundje infektive. Numri i vdekjeve atje është 1,861. Shumë ekspertë kanë ...
Arbresh | para 2 ore | 26 artikuj te ndërlidhur »

Afërdita Dreshaj shpalos arkivën, publikon fotografinë e parë të realizuar me bashkëshortin çek
Këngëtarja dhe modelja e njohur shqiptare, Afërdita Dreshaj, prej vitesh është shpërngulur dhe jeton në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Ajo është e martuar me hokeistin çek Jakub Kindl, me të cilin kurorëzoi dashurinë ...
Arbresh | para 2 ore | 4 artikuj te ndërlidhur »

Për 24 orë në Kosovë, njëzet aksidente trafiku
Policia e Kosovës ka raportuar, se gjatë 24 orëve të fundit, në tërë territorin e Kosovës, janë regjistruar gjithsej 20 aksidente trafiku. Nga këto aksidente, 15 prej tyre, kanë qenë vetëm me dëme material, ndërsa 5 të ...
Arbresh | para 2 ore | 7 artikuj te ndërlidhur »

Kina i jep fund bllokadës 76-ditëshe mbi Wuhanin
Wuhani, qytet kinez prej nga buroi koronavirusi i ri, i ka dhënë fund bllokadës mbi dymuajshe të mërkuren. Kina e kishte bllokuar Wuhanin, qytetin qendror me 11 milion banorë, më 23 janar, hap ky dramatik që do ta ...
Arbresh | para 2 ore | 35 artikuj te ndërlidhur »

Arrestohet pronari i një barnatoreje në Klinë, i kishte skaduar licenca e punës dhe shiste barna me çmime të ngritura
Policia e Kosovës ka arrestuar një person në Klinë i cili kishte hapur barnatoren dhe shiste barëra me çmime të ngritura. Në raportin 24-orësh, policia ka dhënë detaje për rastin, ku ndër të tjera bëhet e ditur po ashtu ...
Arbresh | para 3 ore | 26 artikuj te ndërlidhur »

Qeveria pritet të vendos sot për ri-programim të buxhetit
Qeveria e Republikës së Maqedonisë së Veriut gjatë seancës së sotme pritet të vendos rreth ri-programimit të buxhetit. Debati i mbrëmshëm ka kaluar me shumë debate rreth shkurtimeve dhe rialokimeve të mundshme të ...
Arbresh | para 3 ore | 15 artikuj te ndërlidhur »

Filipçe: T’i mbrojmë punëtorët shëndetësorë
Ministri i Shëndetësisë, Venko Filipçe në rrjetin social ‘Facebook’ ju bën apel qytetarëve që t’i mbrojnë punonjësit shëndetësore sepse prej atyre varet shëndeti publik dhe jeta jonë. Gjithmonë, shkruan Filipçe, jepni ...
Arbresh | para 3 ore | 20 artikuj te ndërlidhur »

Ky është aeroplani që u nis sot nga Turqia në Kosovë, për të sjellur ndihma mjekësore
Gjatë ditës së sotme një kontigjent me ndihma nga Turqia pritet të arrijë në Kosovë, teksa vendi po përballet me koronavirusin. Ndihmat të cilat përbëjnë pajisje mjekësore dhe mbrojtje, i ka publikuar në Twitter ...
Arbresh | para 3 ore | 62 artikuj te ndërlidhur »

Kryeministri bullgar: Do të dërgojmë ndihma për vëllezërit në Maqedoninë e Veriut
Kryeministri bullgar Boyko Borissov, ka njoftuar se do të dërgojë ndihma mjekësore për siç thotë, vëllezërit e tij në Maqedoninë e Veriut. “Është e lehtë të thuash jemi vëllezër, por kjo duhet të vërtetohet në kohëra të ...
Arbresh | para 3 ore | 3 artikuj te ndërlidhur »

Emily Ratajkowski i largon të gjitha rrobat, nuk lë vend për imagjinatë
Modelja dhe aktorja amerikane, Emily Ratajkowski, është në qendër të fokusit të faqeve rozë, sa herë që shpërndan ndonjë fotografi apo video në profilet e saja. Bukuroshja numëron mbi 25 milionë ndjekës në Instagram, të ...
Arbresh | para 3 ore | 2 artikuj te ndërlidhur »

Nuk respektuan masat, policia ndaloi 63 persona
Policia ka shoqëruar 63 persona në tërë vendin për shkak të shkeljes së urdhrave qeveritarë, sidomos të kufizimit të lëvizjes. Shifra më e lartë e të shoqëruarve është ne rajonin e Prishtinës ku në 14 raste të ndryshme ...
Arbresh | para 3 ore | 5 artikuj te ndërlidhur »

Mustafa: Konsumoni perime të freskëta sezonale nga toka jonë
Ministri në detyrë i Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural, Besian Mustafa ka apeluar që të konsumohen prodhimet vendore. Ai me anë të një videomesazhi ka kërkuar që të konsumohen perimet e freskëta. “Konsumoni ...
Arbresh | para 3 ore | 12 artikuj te ndërlidhur »

Loredana Zefit po i pëlqejnë ditët e karantinës
Për shkak të përhapjes së koronavirusit në mbarë botën, shumë prej artistëve janë detyruar të anulojnë koncertet e tyre, në mënyrë që njerëzit të largohen sa më shumë prej turmave. E përfshirë në këtë së fundmi është ...
Arbresh | para 3 ore | 146 artikuj te ndërlidhur »

150 ushtarë amerikanë përfundojnë misionin në Kosovë, kthehen në SHBA
Më shumë se 150 anëtarë të Gardës Kombëtare të Ushtrisë së Alaskës të caktuar në Batalionin e Parë, Regjimentin e 29-të të Këmbësorisë, kanë arritur në shtëpitë e tyre në SHBA pasi përfunduan misionin e tyre në Kosovë. ...
Arbresh | para 3 ore | 5 artikuj te ndërlidhur »

Jep dorëheqje shkencëtari kryesor i BE-së, kritikon përgjigjen ndaj coronavirusit
Shkencëtari kryesor i Bashkimit Evropian dha dorëheqje, duke dënuar, siç tha, përgjigjen “zhgënjyese” të Brukselit ndaj pandemisë së coronavirusit. Mauro Ferrari, president i Këshillit Evropian të Kërkimeve, e kritikoi ...
Arbresh | para 3 ore | 27 artikuj te ndërlidhur »

Copyright © 2010 - time.al , All Rights Reserved