ikub.al   |   Njoftime  |   Biznese.al   |   Ligje
Rifreskimi i fundit: 22/11/2019 06:00

Aktuale.MK
Si të ktheni në gjendjen fillestare rrobat që tkurren në larje
U ka ndodhur edhe amiviseve me më shumë përvojë. Një gabim i vogël mund t’ju kushtojë pulovrën e preferuar. Zakonisht, rrobat që përfundojnë nga masa M dhe L në masa për të sapolindur, ose i hedhin, ose zënë vend kot në ...
Aktuale.MK | para 6 ore | 5 artikuj te ndërlidhur »

Tayna dhe ylli i Real Madridit vazhdojnë flirtimin
Tayna dhe ylli i Real Madridit vazhdojnë flirtimin
Reperja e njohur Tayna me sukseset e saj ka kaluar kufijtë. Kohë më parë, ylli i Real Madridit, Vinicius Junior tregoj së është një fans i saj duke publikuar këngën e saj të fundit ‘Sicko’, duke vazhduar më vonë me ...
Aktuale.MK | para 6 ore | 32 artikuj te ndërlidhur »

Spitali i Gostivarit: Deklaratave jo korrekte të Komunës do tu përgjigjemi me investime
Deklaratave jo korrekte të përfaqësuesve të Komunës së Gostivarit do t’ju përgjigjemi me investimin më të ri të radhës sa i përket aparaturave mjekësore. – Kemi vendosur të gjitha kritikave dhe vërejtjeve jo korekte të ...
Aktuale.MK | para 7 ore | 3 artikuj te ndërlidhur »

Irani ndëshkon qytetarët, dita e pestë pa internet
Ndërprerja e internetit në Iran ka hyrë në ditën e pestë. Qeveria vazhdon të kufizojë qasjen e qytetarëve në internet për shkak të protestave për rritjen e çmimit të karburantit. Ndërprerjet “u rritën në shtrirje dhe ...
Aktuale.MK | para 7 ore | 31 artikuj te ndërlidhur »

Mjegull e madhe në autostradën ‘Arbën Xhaferi’
Vozitësit në autostradën ‘Arbën Xhaferi’ po e kanë problem të qarkullojnë për shkak të mjegullës. Ata po vozisin ngadaltë, pasi mjegulla po ju krijon probleme që të shikojnë larg, shkruan Indeksonline. Në disa pamje që ...
Aktuale.MK | para 7 ore | 15 artikuj te ndërlidhur »

Merrni frymë me pagesë, shfaqen ‘baret e para me oksigjen’ në botë
Ndërsa ndotja në Nju Delhi arrin nivelet toksike, shishet me oksigjen po shfaqen në qytet për të lejuar vendasit të marrin frymë më lehtë. Zyrtarët e Nju Delhi kohët e fundit janë detyruar të shpallin një emergjencë ...
Aktuale.MK | para 8 ore | 6 artikuj te ndërlidhur »

Njerëzit e ASH-së në odat e Alternativës, apo e braktisin Selën?
Njerëzit e ASH-së në odat e Alternativës, apo e braktisin Selën?
Zgjedhjet e 12 prillit po afrohen dhe njerëzit e interesit nuk e din se cilës vagonë politike ti bashkohen për të përfituar nesër nëse partia e tij fiton zgjedhjet. Siç qarkullojnë disa fotografi në rrjetet sociale, ...
Aktuale.MK | para 8 ore | 3 artikuj te ndërlidhur »

Në Allashec shpaloset pllaka përkujtimore me emrat e martirëve të kombit
Në Allashec shpaloset pllaka përkujtimore me emrat e martirëve të kombit
Në fshatin Allashec të komunës së Likovës, është shpalosur pllaka përkujtimore me emrat e martirëve e dëshmorëve të këtij fshati, të cilët 75 vjet më parë, gjatë Luftës së Dytë Botërore, u pushkatuan nga forcat ...
Aktuale.MK | para 8 ore | 2 artikuj te ndërlidhur »

Pendarovski nesër për vizitë zyrtare në Serbi
Presidenti i Republikës së Maqedonisë së veriut, Stevo Pendarovski nesër dhe pasnesër do të qëndrojë për vizitë zyrtare në Republikën e Serbisë, ku do të pritet me nderimet më të larta shtetërore dhe ushtarake nga ...
Aktuale.MK | para 9 ore | 23 artikuj te ndërlidhur »

Selami : 20.000 euro për bujqit e ri deri në 40 vjet
Deputetët sot i miratuan ndryshimet në Ligjin për bujqësi dhe zhvillim rural. Zv. Drejtori në Agjencionin për përkrahje financiare në bujqësi dhe zhvillim rural Abduselam Selami në pika të shkurtra sqaron ndryshimet në ...
Aktuale.MK | para 9 ore | 31 artikuj te ndërlidhur »

Ali Ahmeti: Amerika na qëndron pranë që një shekull
Të nderuar të pranishëm, autoritete të larta shtetërore, Kryetar i Kuvendit, zëvendëskryeministra, deputet, të nderuar dhe shumë të respektuar ambasador, akademik, i nderuar dhe shumë i dashur përfaqësues të vendlindjes ...
Aktuale.MK | para 10 ore | 14 artikuj te ndërlidhur »

Agjencia për Zbatimin e Gjuhës nënshkroi memorandum bashkëpunimi me Akademinë e Shkencave të Shqipërisë
Agjencia për Zbatimin e Gjuhës nënshkroi memorandum bashkëpunimi me Akademinë e Shkencave të Shqipërisë
Sot në Shkup, Agjencinë për Zbatimin e Gjuhës e vizitoi një delegacion i Akademisë së Shkencave të Shqipërisë, i udhëhequr nga kryetari i saj – Skënder Gjinushi. Në përbërje të këtij delegacioni ishin akademik Shaban ...
Aktuale.MK | para 10 ore | 11 artikuj te ndërlidhur »

Zaev e Ahmeti: Koalicioni funksionon shkëlqyeshëm
Kreu i Lidhjes Socialdemokrate, Zoran Zaev e vlerëson si stabil koalicionin me partnerin e tij të koalicionit qeverisës, BDI-në. I pyetur sot rreth kësaj, pas takimit që realizoi në Lidhjen e Sindikatave të Maqedonisë, ...
Aktuale.MK | para 11 ore | 31 artikuj te ndërlidhur »

Në UT u shënua 111 vjetori i Kongresit të Manastirit
Në UT u shënua 111 vjetori i Kongresit të Manastirit
Në Universitetin e Tetovës, me një ceremoni solemne sot u shënua 22 Nëntori, Dita e Kongresit të Manastirit, e njohur si Dita e Alfabetit. Në 111 vjetorin e njësimit të alfabetit, studentëve dhe profesorëve të ...
Aktuale.MK | para 11 ore | 7 artikuj te ndërlidhur »

Sistemi shtetëror i monitorimit të cilësisë së ajrit përdor sensorë të vegjël dhe të lirë me shkallë të lartë të pasigurisë së rezultateve
Në lidhje me dukurinë në rritje të furnizimeve dhe matjeve të cilësisë së ajrit me sensorë të vegjël dhe të lirë, të cilët janë ende larg nga stacionet referencë dhe tregues, është dhënë një shpjegim i shkurtër se pse ...
Aktuale.MK | para 11 ore | 5 artikuj te ndërlidhur »

Ky grup i famshëm nuk do të shkojë më në turne
Grupi i famshëm, Coldplay do publikoj nesër albumin e tij më të ri, Everyday Life, por mos prisni së shpejti një turne.Në një intervistë për BBC, Chris Martin tregoi se grupi nuk do të shkojë në turne, derisa turnet të ...
Aktuale.MK | para 11 ore | 6 artikuj te ndërlidhur »

Komisioni i Jashtëm i Senatit, miraton emërimin e Yuri Kimit për postin e ambasadores në Shqipëri
Komisioni i Senatit për Marrëdhënie me Jashtë miratoi të mërkurën emërimin e diplomates Yuri Kim për postin e ambasadores së Shteteve të Bashkuara në Shqipëri. Për t’u bërë zyrtar, emërimi i saj duhet të miratohet nga ...
Aktuale.MK | para 11 ore | 22 artikuj te ndërlidhur »

Autostrada Kërçovë – Ohër,deputetët japin dritë jeshile kredisë shtesë
Me 68 vota “për”, asnjë “kundër” dhe asnjë “të përmbajtur”, Kuvendi i dha dritë jeshile Ligjit për garanci nga shteti për Marrëveshjen e kredisë prej 179 milionë dollarë për financimin e mëtejmë të autostradës Kërçovë – ...
Aktuale.MK | para 11 ore | 31 artikuj te ndërlidhur »

Vjen projekti i ri i Dhurata Dorës (FOTO)
Tetë muaj pas mega-hitit “Zemër” në bashkëpunim me artistin algjerian Soolking, Dhurata Dora ka paralajmëruar projektin e ri. Këngëtarja njoftoi ndjekësit përmes një fotografie në Instagram, se një këngë e re është ...
Aktuale.MK | para 11 ore | 125 artikuj te ndërlidhur »

Netanyahu akuzohet për korrupsion
Prokurori i përgjithshëm i Izraelit e ka akuzuar kryeministrin, Benjamin Netanyahu, për ryshfet, mashtrim dhe shkelje të besimit në lidhje me tri raste të ndara. Netanyahu dyshohet se ka pranuar dhurata nga biznesmenë ...
Aktuale.MK | para 12 ore | 46 artikuj te ndërlidhur »

Kosnett:Qeveria të formohet sa më shpejt
Ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Kosovë, Philip Kosnett duke komentuar procesin e zgjedhjeve parlamentare në Kosovë ka thënë se populli ka votuar për ndryshim duke votuar partitë që kërkuan zvogëlim të ...
Aktuale.MK | para 12 ore | 17 artikuj te ndërlidhur »

ITSHKSH-Shkup formon qendra rajonale të trashëgimisë kulturore
– Instituti i Trashëgimisë Shpirtërore e Kulturore të Shqiptarëve – Shkup, ka marrë vendim për zgjerimin e kapaciteteve të veta strukturore edhe nëpër qytetet tjera, me qëllim të vjeljes, studimit dhe prezantimit të ...
Aktuale.MK | para 12 ore | 3 artikuj te ndërlidhur »

“Materialin e ka edhe Meta”, Del ne qarkullim video, ambasadori i vendit mik seks me zyrtaren e ministrisë
Një video shumë e përfolur ditët e fundit, ku një ambasador i huaj kryen marrëdhënie seksuale me një zyrtare të administratës shqiptare, po mbahet si mjet presioni dhe shantazhi nga disa persona që e zotërojnë në dorë ...
Aktuale.MK | para 12 ore | 22 artikuj te ndërlidhur »

Ministri Ademi takim pune me Ambasadorin e RP të Kinës, Zgang Zuo
Ministri i arsimit dhe shkencës, Arbër Ademi sot ka zhvilluar takim me Ambasadorin e RP të Kinës, Zgang Zuon.Këtë, Ademi e ka bërë të ditur në rrjetin social fejsbuk.”Biseduam rreth bashkëpunimit të deritanishëm ...
Aktuale.MK | para 12 ore | 2 artikuj te ndërlidhur »

Ylber Sela, takim pune në Gjykatën Kushtetuese
“Drejtori i AZGj-së, Ylber Sela, sot realizoi takim pune në Gjykatën Kushtetuese të Republikës së Maqedonisë së Veriut, me ç’rast u takua me z. Sali Muratin, Kryetar i Gjykatës Kushtetuese dhe z. Aleksandar Lazov, ...
Aktuale.MK | para 13 ore | 11 artikuj te ndërlidhur »

Policia shpall në kërkim dy persona për rastin Ivanoviq
Policia e Kosovës ka publikuar fotografitë e dy personave, të dyshuar për rastin e vrasjes së politikanit serb të Kosovës, Oliver Ivanoviq. Në njoftimin e policisë thuhet se publikimi i këtyre fotografive bëhet me ...
Aktuale.MK | para 13 ore | 34 artikuj te ndërlidhur »

Halil Kastrati dhuron 128 shtëpi për 28 Nëntor, krah tij Gold AG
Gold AG po i qëndron përkrah Halil Kastratit.Më 28 Nëntor do të dhurohen 128 shtëpi nga nga Halil Kastrati, shoqata e tij Jetimat e Ballkanit dhe sigurisht donatorët anë e kënd ku ka shqiptarë, shkruan lajmi.net. Këtë e ...
Aktuale.MK | para 13 ore | 10 artikuj te ndërlidhur »

Haradinaj: Heqja e taksës po aq e rrezikshme sa edhe vizatimet e hartës së Ballkanit nga tavolinat antishqiptare
Kryeministri në detyrë i Kosovës Ramush Haradinaj ka reaguar ndaj deklarimeve se vendosja e taksave tash e një vit ndaj mallrave serbe nuk ka prodhuar efekt të rritjes së prodhimit dhe të zhvillimit ekonomik. Haradinaj ...
Aktuale.MK | para 14 ore | 129 artikuj te ndërlidhur »

Akademikë nga Tirana, vizitë në ITKSH
Sot për vizitë në Institutin e Trashëgimisë Shpirtërore e Kulturore të Shqiptarëve në Shkup, ishin kreu i Akademisë së Shkencave të Shqipërisë, akad.Skënder Gjinushi, i shoqëruar nga albanologët e shquar Gjovalin ...
Aktuale.MK | para 14 ore | 26 artikuj te ndërlidhur »

MMJPH, Efikasiteti energjetik zvogëlon konsumin e energjisë dhe kontribuon në uljen e emetimeve të CO2
Sot, me iniciativën e Organizatës së Kombeve të Bashkuara për zhvillimin industrial (UNIDO), Qendrës rajonale të mjedisit jetësor për Evropën Qendrore dhe Lindore (REC) – Zyra në RMV, Dhomës ekonomike dhe Agjencisë së ...
Aktuale.MK | para 14 ore | 4 artikuj te ndërlidhur »

Merkel: Do të arrijmë konsensus me Francën për fillimin e negociatave me Shkupin dhe Tiranën
Nga kongresi i partive popullore evropiane që u mbajt në Zagreb, kancelarja gjermane Angela Merkel u zotua se do të arrijë konsensus me Francën, në mënyrë që sa më parë të fillojnë negociatat me Shkupin dhe Tiranën. ...
Aktuale.MK | para 15 ore | 63 artikuj te ndërlidhur »

Rinumërimi drejt fundit, Nisma akuzon Vetëvendosjen për vjedhje votash
Gjithçka nisi me vendimin e PZAP-it për anulimin e votave të ardhura nga Serbia, gjë që sipas të gjitha gjasave ia mundëson Nismës, AKR-së e PD-së, hyrjen në parlament, shkruan lajmi.net. Kësisoj, Vetëvendosje do të ...
Aktuale.MK | para 15 ore | 38 artikuj te ndërlidhur »

Gripi sezonal,vaksinim pa pagesë në punktet Bukuresht, Gjorçe Petrov dhe Çair
Nga nesër fillon vaksinimi pa pagesë kundër gripit sezonal. 28,000 vaksinat falas janë të dedikuara për pensionistët mbi 65 vjeç, të sëmurët kronik, gratë shtatzëna, fëmijët e moshës nga 6 muajsh deri në 5 vjeç si dhe ...
Aktuale.MK | para 16 ore | 16 artikuj te ndërlidhur »

Deskoska:Pastrimi i Gjyqësorit dhe Prokurorisë,i domosdoshëm
Ministrja e drejtësisë Renata Deskoska nuk deshi të komentoj SMS porosinë e prokurores Villma Ruskoska dërguar gjykatësve të Gjykatës së Apelit-Shkup në të cilën shkruan: “Nëse ti dhe Këshilli e keni liruar Katicën, ta ...
Aktuale.MK | para 16 ore | 128 artikuj te ndërlidhur »

Kushtetuesja, Meta sulmon ambasadën e SHBA-ve
Presidenti Ilir Meta ka deklaruar pak minuta më parë se zgjidhja e vetme për zhbllokimin e ngërçit të krijuar me reformën në drejtësi, veçanërisht në Gjykatën Kushtetuese, është referendumi. “Ka vetëm një zgjidhje për ...
Aktuale.MK | para 16 ore | 24 artikuj te ndërlidhur »

Franca ratifikoi Protokollin për në NATO
Republika e Francës sot ka ratifikuar protokollin për anëtarësimin e Maqedonisë së Veriut në NATO.Pas ratifikimit nga Franca, tani e fundit ngelet Spanja, e cila ende nuk ka arritur të formojë Qeverinë pas zgjedhjeve ...
Aktuale.MK | para 16 ore | 33 artikuj te ndërlidhur »

“Gospodine” Zoran Zaev, një gjykatës i juaj është më i rrezikshëm sesa 200 kriminelë shtetëror
Sulejman Mehazi (Me rastin e lirimit të Katica Janevës) Pastaj i hidhërohemi Macronit pse refuzoi bindshëm anëtarësimin e Maqedonisë Veriore në BE. Si do t’ju pranojnë, kështu, me këto shëmtira gjyqësore maqedonase të ...
Aktuale.MK | para 17 ore | 2 artikuj te ndërlidhur »

Daka: KQZ-ja padrejtësisht po akuzohet për zvarritje të procesit zgjedhor
Kryetarja e Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, Valdete Daka, i ka vlerësuar të padrejta akuzat ndaj këtij institucioni për zvarritje të procesit të zgjedhjeve të 6 tetorit. Në këtë intervistë dhënë për gazetën “Epoka e ...
Aktuale.MK | para 18 ore | 89 artikuj te ndërlidhur »

Lirimi nga burgu i Florenc Çapjas, reagon Policia e Shtetit: Zhgënjim i thellë, ai drejtues i grupit të rrezikshëm kriminal
Policia e Shtetit reagon ashper pas vendimit te djeshem te gjyqtarit te Elbasanit qe vendosi te pushoje ceshtjen ne ngarkim te Florenc Çapjas. Me nje deklarate te gjate, policia e Shtetit ben kronologjine e ngjarjes per ...
Aktuale.MK | para 19 ore | 37 artikuj te ndërlidhur »

Sugareski: Ligji i ri për legalizimin e ndërtimeve pa lejë, gati në dhjetor
Goran Sugareski, Ministëri i Transportit dhe Lidhjeve, tha për emisionin “Magazina Ekonomike” se Qeveria ka miratuar nevojën për sjelljen e ligjit të ri për legalizimin e ndërtimeve pa lejë dhe do të jetë gati brenda ...
Aktuale.MK | para 19 ore | 3 artikuj te ndërlidhur »

LSDM-BDI, Ahmeti: Nuk është në dobi të partneritetit nëse ndodhin rokada të tilla në MPB
Kryetari i BDI-së, Ali Ahmeti, për rokadat që ndodhin në Ministrin e Punëve të Brendshme, tha se nuk i ka informacionet e plota dhe se nuk mund të flas në detaje,raporton TV21. Ahmeti shton se në institucionet e ...
Aktuale.MK | para 19 ore | 4 artikuj te ndërlidhur »

Vazhdon debati kuvendor për hua prej 179 milionë dollarëve për autostradën Kërçovë-Ohër
Deputetët në Kuvend sot do ta vazhdojnë seancën e 116-të në të cilën debatohet për Propozim-ligjin për garanci nga shteti për Marrëveshje për hua prej 179 milionë dollarë për financim shtesë të autostradës Kërçovë – ...
Aktuale.MK | para 20 ore | 31 artikuj te ndërlidhur »

Kolevski: Vetingu i gjykatësve dhe prokurorëve të mos bëhet shpejtë
Vetingu i gjykatësve dhe prokurorëve duhet të mendohet mirë, të mos bëhet shpejtë, të dihet se kush dhe si do ta bëjë dhe të mos shndërrohet në përzierje të pushtetit ekzekutiv në pushtetin gjyqësor, deklaroi për ...
Aktuale.MK | para 20 ore | 7 artikuj te ndërlidhur »

SMS-porosia e Ruskoskës i hidhëroi gjykatësit
SMS-porosia e shefes së Prokurorisë për krim të organizuar, Vilma Ruskoska se do të ngritë hetim financiar kundër gjykatësve nga Gjykata e Apelit, të cilët sollën vendim që ish-prokurorja speciale Katica Janeva e ...
Aktuale.MK | para 20 ore | 128 artikuj te ndërlidhur »

Një person është lënduar rëndë në një aksident në Shkup
Shoferi i një automjeti motorik është lënduar rëndë në një nga gjithsej 15 aksidentet që kanë ndodhur dje. Në shtatë aksidente me lëndime më të lehta kanë kaluar tetë persona, ndërsa në katër janë shkaktuar dëme ...
Aktuale.MK | para 20 ore | 16 artikuj te ndërlidhur »

Eksperti amerikan Hooper: Marrëveshja Kosovë-Serbi ekziston, përfshirë këmbimin e territoreve
Në një intervistë për Zërin e Amerikës, ish-zyrtari i Departamentit të Shtetit dhe analisti James Hooper, tha se një marrëveshje Kosovë-Serbi ekziston, por vështirësia është te zbatimi i saj. Zoti Hooper, i cili ka ...
Aktuale.MK | para 21 ore | 4 artikuj te ndërlidhur »

PPE aprovoi Rezolutën: Sa më shpejt të hapen negociatat me Tiranën dhe Shkupin
Ballina Aktuale AktualeShqipëri PPE aprovoi Rezolutën: Sa më shpejt të hapen negociatat me Tiranën dhe Shkupin 21/11/20190 Partitë Popullore Europiane (PPE) aprovuan një draft-rezolutë emergjente gjatë Kongresit në ...
Aktuale.MK | para 21 ore | 63 artikuj te ndërlidhur »

Arjanit Hoxha paralajmëron befasi të madhe në prag të pesë vjetorit të Lëvizjes Besa!
Ballina Maqedoni Maqedoni Arjanit Hoxha paralajmëron befasi të madhe në prag të pesë vjetorit të Lëvizjes Besa! 21/11/20190 Sekretari Përgjithshëm i Lëvizjes Besa, Arjanit Hoxha, përmes një postimi në Facebook, ka ...
Aktuale.MK | para 21 ore | 4 artikuj te ndërlidhur »

Kush po frikësohet nga Katica Janeva?!
Së fundi po qarkullojnë zëra se ish-prokurorja speciale, Katica Janeva është liruar nga paraburgimi, duke përfituar masën e arrestit shtëpiak, si pasojë e frikës së strukturave të larta shtetërore në Maqedoninë e Veriu ...
Aktuale.MK | para 22 ore | 128 artikuj te ndërlidhur »

Moti sot në Maqedoninë e Veriut
Moti sot në Maqedoninë e Veriut do të jetë me diell dhe vranësira. Në pjesën juglindore të vendit do të ketë kushte për reshje të shiut. Temperaturat e mëngjesit do të lëvizin prej 0 deri 10 gradë celcius, ndërsa ato ...
Aktuale.MK | para 22 ore | 56 artikuj te ndërlidhur »

Copyright © 2010 - time.al , All Rights Reserved