ikub.al   |   Njoftime  |   Biznese.al   |   Ligje
Rifreskimi i fundit: 15/10/2019 01:58

Sot jepet Çmimi Nobel për Letërsi – dinamiti kulturor

Sot jepet Çmimi Nobel për Letërsi – dinamiti kulturor
Sot sytë e botës së kulturës dhe të artit, drejtohen kah kryeqyteti suedez, Stockholmi, ku jepet Çmimin Nobel për Letërsi. “Çmimi Nobel për Letërsi, është dinamit kulturore”, shkroi Per Wästberg, shkrimtar dhe anëtar i ...
EkonomiaOnline | 10-Oct-2019 09:43
Sot sytë e botës së kulturës dhe të artit, drejtohen kah kryeqyteti suedez, Stockholmi, ku jepet Çmimin Nobel për Letërsi. “Çmimi Nobel për Letërsi, është dinamit kulturore”, shkroi Per Wästberg, shkrimtar dhe anëtar i ...

Kumbaro: Kadare “Nobeli” ynë, ambasadori më i mirë që ne prezantohemi ne botë
Këtë të enjte do të zbulohet emri fitues i Çmimit Nobel në Letërsi,kun ë mesin e favoritëve është dhe shkrimtari shqiptar Ismail Kadare. Ish ministrja e Kulturës Mirela Kumbaro nga emisioni 7 pa 5 në Vizion Plus është ...
VizionPlus | 10-Oct-2019 09:43
Këtë të enjte do të zbulohet emri fitues i Çmimit Nobel në Letërsi,kun ë mesin e favoritëve është dhe shkrimtari shqiptar Ismail Kadare. Ish ministrja e Kulturës Mirela Kumbaro nga emisioni 7 pa 5 në Vizion Plus është ...

Këtë vit Nobelin për Letërsi e fitojnë dy persona
Akademia suedeze do të bëjë të ditur emrat e dy laureatëve për Çmimim Nobel të Letërsisë, meqë vitin e kaluar kjo ceremoni është anuluar për shkak të një skandali seksual. Në mesin e favoritëve janë Anne Carson, ...
Arbresh | 10-Oct-2019 09:43
Akademia suedeze do të bëjë të ditur emrat e dy laureatëve për Çmimim Nobel të Letërsisë, meqë vitin e kaluar kjo ceremoni është anuluar për shkak të një skandali seksual. Në mesin e favoritëve janë Anne Carson, ...

Dy kozmologë zviceranë fitojnë çmimin Nobel në fizikë
Dy kozmologë zviceranë fitojnë çmimin Nobel në fizikë për 2019. Michel Mayor dhe Didier Queloz nga Universiteti i Gjenevës zbuluan një eksoplanet i cili rrotullohet rreth një ylli të ngjashëm me diellin tonë. Ata ndanë ...
AlbInfo | 10-Oct-2019 09:28
Dy kozmologë zviceranë fitojnë çmimin Nobel në fizikë për 2019. Michel Mayor dhe Didier Queloz nga Universiteti i Gjenevës zbuluan një eksoplanet i cili rrotullohet rreth një ylli të ngjashëm me diellin tonë. Ata ndanë ...

Këtë vit Nobelin për Letërsi e fitojnë dy persona
Akademia suedeze do të bëjë të ditur emrat e dy laureatëve për Çmimim Nobel të Letërsisë, meqë vitin e kaluar kjo ceremoni është anuluar për shkak të një skandali seksual. Në mesin e favoritëve janë Anne Carson, ...
Gazeta Observer | 10-Oct-2019 09:13
Akademia suedeze do të bëjë të ditur emrat e dy laureatëve për Çmimim Nobel të Letërsisë, meqë vitin e kaluar kjo ceremoni është anuluar për shkak të një skandali seksual. Në mesin e favoritëve janë Anne Carson, ...

Çmimi Nobel për Kimi ndahet për punën në bateritë rimbushëse
Profesorët, John Goodenough, Stanley Whittingham dhe Akira Yoshino janë shpërblyer me Çmimin Nobel për Kimi këtë vit. Ata kanë fituar këtë çmim për “zhvillimin e baterive rimbushëse”. Përgjatë punës së tyre, ...
Arbresh | 10-Oct-2019 08:47
Profesorët, John Goodenough, Stanley Whittingham dhe Akira Yoshino janë shpërblyer me Çmimin Nobel për Kimi këtë vit. Ata kanë fituar këtë çmim për “zhvillimin e baterive rimbushëse”. Përgjatë punës së tyre, ...

Nobel për zbulimet në Univers, çmimin e marrin tre shkencëtarë
Tre shkencëtarë kanë marrë çmimin Nobel në fizikë, për 2019, për zbulimet e tyre të rëndësishme mbi universin.James Peebles, Michel Mayor dhe Didier Queloz u shpallën fituesit e këtij viti në një ceremoni të mbajtur në ...
Aktuale.MK | 10-Oct-2019 08:31
Tre shkencëtarë kanë marrë çmimin Nobel në fizikë, për 2019, për zbulimet e tyre të rëndësishme mbi universin.James Peebles, Michel Mayor dhe Didier Queloz u shpallën fituesit e këtij viti në një ceremoni të mbajtur në ...

Këtë vit Nobelin për Letërsi e fitojnë dy persona
Akademia suedeze do të bëjë të ditur emrat e dy laureatëve për Çmimim Nobel të Letërsisë, meqë vitin e kaluar kjo ceremoni është anuluar për shkak të një skandali seksual. Në mesin e favoritëve janë Anne Carson, ...
Gazeta Express | 10-Oct-2019 08:24
Akademia suedeze do të bëjë të ditur emrat e dy laureatëve për Çmimim Nobel të Letërsisë, meqë vitin e kaluar kjo ceremoni është anuluar për shkak të një skandali seksual. Në mesin e favoritëve janë Anne Carson, ...

Nobeli në Kimi shkon për zbuluesit e baterive rimbushëse: ja si na shërbyen ato për shumë vite
Çmimi Nobel në Kimi u është dhënë tre shkencëtarëve për punën e tyre në zhvillimin e baterive rimbushëse – litium-jon. John B Goodenough nga Universiteti i Teksasi (SHBA), Stanley Whitingham nga Universiteti Binghamton ...
GazetaTema | 09-Oct-2019 16:32
Çmimi Nobel në Kimi u është dhënë tre shkencëtarëve për punën e tyre në zhvillimin e baterive rimbushëse – litium-jon. John B Goodenough nga Universiteti i Teksasi (SHBA), Stanley Whitingham nga Universiteti Binghamton ...

Goodenough, Whitingham dhe Yoshino marrin çmimin Nobel në Kimi
Çmimi Nobel në Kimi do të ndahet mes John B. Goodenough, Stanley Whitingham dhe Akira Yoshino, me motivacionin ”për zhvillimin e baterive me jone të litiumit”, njoftoi sot Akademia Mbretërore suedeze e Shkencave. ...
BalkanWeb | 09-Oct-2019 13:28
Çmimi Nobel në Kimi do të ndahet mes John B. Goodenough, Stanley Whitingham dhe Akira Yoshino, me motivacionin ”për zhvillimin e baterive me jone të litiumit”, njoftoi sot Akademia Mbretërore suedeze e Shkencave. ...

Nobel-i për fizikën shkon për Peebles, Mayor dhe Queloz
Behet fjale per dy studime teresisht te ndara nga njera tjetra por qe te tre kane meriten pasi me to kane hapur rruget te reja, te cilat ne nje te ardhme te afert do te ndihmojne per te pasur nje vizion te ri mbi ...
ikub.al | 08-Oct-2019 14:16
Behet fjale per dy studime teresisht te ndara nga njera tjetra por qe te tre kane meriten pasi me to kane hapur rruget te reja, te cilat ne nje te ardhme te afert do te ndihmojne per te pasur nje vizion te ri mbi ...

Këtë vit Nobelin për Letërsi e fitojnë dy persona
Akademia suedeze do të bëjë të ditur emrat e dy laureatëve për Çmimim Nobel të Letërsisë, meqë vitin e kaluar kjo ceremoni është anuluar për shkak të një skandali seksual. Në mesin e favoritëve janë Anne Carson, ...
EkonomiaOnline | 10-Oct-2019 08:21
Akademia suedeze do të bëjë të ditur emrat e dy laureatëve për Çmimim Nobel të Letërsisë, meqë vitin e kaluar kjo ceremoni është anuluar për shkak të një skandali seksual. Në mesin e favoritëve janë Anne Carson, ...

Këtë vit Nobelin për Letërsi e fitojnë dy persona
Akademia suedeze do të bëjë të ditur emrat e dy laureatëve për Çmimim Nobel të Letërsisë, meqë vitin e kaluar kjo ceremoni është anuluar për shkak të një skandali seksual. Në mesin e favoritëve janë Anne Carson, ...
Radio Evropa e Lire | 10-Oct-2019 08:14
Akademia suedeze do të bëjë të ditur emrat e dy laureatëve për Çmimim Nobel të Letërsisë, meqë vitin e kaluar kjo ceremoni është anuluar për shkak të një skandali seksual. Në mesin e favoritëve janë Anne Carson, ...

Peebles, Mayor dhe Queloz marrin çmimin Nobël në fizikë
Kosmologu James Peebles dhe planetologët Michel Mayor dhe Didier Queloz kanë marrë sot çmimin Nobel në fizikë për vitin 2019. ”Ky çmim u jepet bashkarisht James Peebles për zbulimet teorike në fizikën kozmologjike dhe ...
BalkanWeb | 08-Oct-2019 13:00
Kosmologu James Peebles dhe planetologët Michel Mayor dhe Didier Queloz kanë marrë sot çmimin Nobel në fizikë për vitin 2019. ”Ky çmim u jepet bashkarisht James Peebles për zbulimet teorike në fizikën kozmologjike dhe ...

Nobeli në Fizikë u ndahet tre shkencëtarëve për zbulime kozmike
Tre shkencëtarë fituan Çmimin Nobel në Fizikë për zbulime që lidhen me Universin. James Peebles, Michel Mayor dhe Didier Queloz u shpallën fitues në ceremoninë që u mbajt të martën në Stokholm. Në njoftimin e Komitetit ...
BalkanWeb | 08-Oct-2019 13:00
Tre shkencëtarë fituan Çmimin Nobel në Fizikë për zbulime që lidhen me Universin. James Peebles, Michel Mayor dhe Didier Queloz u shpallën fitues në ceremoninë që u mbajt të martën në Stokholm. Në njoftimin e Komitetit ...

Nobel për zbulimet në Univers: Çmimin e marrin tre shkencëtarë
Tre shkencëtarë kanë marrë çmimin Nobel në fizikë, për 2019, për zbulimet e tyre të rëndësishme mbi universin. James Peebles, Michel Mayor dhe Didier Queloz u shpallën fituesit e këtij viti në një ceremoni të mbajtur në ...
GazetaTema | 08-Oct-2019 16:47
Tre shkencëtarë kanë marrë çmimin Nobel në fizikë, për 2019, për zbulimet e tyre të rëndësishme mbi universin. James Peebles, Michel Mayor dhe Didier Queloz u shpallën fituesit e këtij viti në një ceremoni të mbajtur në ...

Nobeli në letërsi: Pas skandalit zgjedhje e sigurt, kritika tregon se kush ka më shumë shanse ta fitojë
Çmimet Nobel për letërsinë, janë ata që gjithnjë priten me shumë padurim por edhe me shumë polemika e debate. Kritikja letrare, Madelaine Levy, parashikon, që laureatët e çmimit Nobel të këtij viti, do të jenë zgjedhje ...
GazetaTema | 08-Oct-2019 16:21
Çmimet Nobel për letërsinë, janë ata që gjithnjë priten me shumë padurim por edhe me shumë polemika e debate. Kritikja letrare, Madelaine Levy, parashikon, që laureatët e çmimit Nobel të këtij viti, do të jenë zgjedhje ...

Shkencëtari 97-vjeçar fituesi më i vjetër i çmimit Nobel
Tre shkencëtarët kanë çuar në shtëpi çmimin Nobel për Kimi, përfshirë laureatin më të vjetër në moshë. Treshja, John B Goodenough, Stanley Whitingham dhe Akira Yoshino fituan çmimin prej nëntë milionë kruna (823,227 ...
Arbresh | 09-Oct-2019 22:53
Tre shkencëtarët kanë çuar në shtëpi çmimin Nobel për Kimi, përfshirë laureatin më të vjetër në moshë. Treshja, John B Goodenough, Stanley Whitingham dhe Akira Yoshino fituan çmimin prej nëntë milionë kruna (823,227 ...

Tre shkencëtarë “Nobel” në kimi, vlerësohen për revolucionin në bateritë e karikueshme
Kërkimet e tre shkencëtarëve që kanë përmirësuar teknologjinë e baterive janë nderuar me çmimin Nobel për këtë vit. Dy kimistët amerikanë John Goodenough dhe Stanley Whittingham si dhe japonezi Akira Yoshino janë ...
VizionPlus | 09-Oct-2019 13:52
Kërkimet e tre shkencëtarëve që kanë përmirësuar teknologjinë e baterive janë nderuar me çmimin Nobel për këtë vit. Dy kimistët amerikanë John Goodenough dhe Stanley Whittingham si dhe japonezi Akira Yoshino janë ...

97-vjeçari Goodenough, më i moshuari mes nobelistëve
Studiuesi me banim në SHBA, John B. Goodenough, i lindur në 1922 në Jena, Gjermani, është personi më i moshuar që ka marrë këtë çmim për çdo lloj kategorie, deklaroi Akademia Mbretërore suedeze e Shkencave. ”Goodenough ...
Alsat-M | 09-Oct-2019 21:18
Studiuesi me banim në SHBA, John B. Goodenough, i lindur në 1922 në Jena, Gjermani, është personi më i moshuar që ka marrë këtë çmim për çdo lloj kategorie, deklaroi Akademia Mbretërore suedeze e Shkencave. ”Goodenough ...

123
Copyright © 2010 - time.al , All Rights Reserved