ikub.al   |   Njoftime  |   Biznese.al   |   Ligje
Rifreskimi i fundit: 15/10/2019 00:34

Alarmante: Deri tani nga Maqedonia janë shpërngulur gjysmë milion qytetarë

Alarmante: Deri tani nga Maqedonia janë shpërngulur gjysmë milion qytetarë
Bojan Shimbov, ekonomist në Bankën Botërore është shprehur se praktikisht Maqedonia së bashku me Armeninë, Moldavinë, Bosnjë dhe Hercegovinën janë vendet ku kemi largimin më të madh të kuadrit me arsim sipëror. Sipas ...
AlbInfo | 10-Oct-2019 08:48
Bojan Shimbov, ekonomist në Bankën Botërore është shprehur se praktikisht Maqedonia së bashku me Armeninë, Moldavinë, Bosnjë dhe Hercegovinën janë vendet ku kemi largimin më të madh të kuadrit me arsim sipëror. Sipas ...

Banka Botërore ul parashikimin e rritjes ekonomike në Ballkanin Perëndimor
Banka Botërore tha se ka ulur parashikimin e saj për rritjen ekonomike të Ballkanit Perëndimor në vitin 2019 në 3.2 për qind nga 3.5 për qind e parashikuar në muajin prill. Rritja ekonomike në Ballkanin Perëndimor u ...
Telegrafi | 10-Oct-2019 08:21
Banka Botërore tha se ka ulur parashikimin e saj për rritjen ekonomike të Ballkanit Perëndimor në vitin 2019 në 3.2 për qind nga 3.5 për qind e parashikuar në muajin prill. Rritja ekonomike në Ballkanin Perëndimor u ...

Shqipërisë i ikën “truri”, raporti “tronditës” i BB: 40% e shqiptarëve në emigrim me arsim të lartë
Emigrimi i punëtorëve me arsim të lartë drejt vendeve europiane shihet me shqetësim në raportin e fundit të Bankës Botërorë. Në raportin e vjeshtës së vitit 2019 “migrimi dhe largimi i trurit nga vendet e rajonit” ...
Standard | 09-Oct-2019 20:39
Emigrimi i punëtorëve me arsim të lartë drejt vendeve europiane shihet me shqetësim në raportin e fundit të Bankës Botërorë. Në raportin e vjeshtës së vitit 2019 “migrimi dhe largimi i trurit nga vendet e rajonit” ...

Gjysmë milion qytetarë janë shpërngulur nga Maqedonia
“Kur të krahasojmë largimin e të talentuarve nga RMV krahasuar me vendet e Evropës Lindore, 24 vende nga Evropa Lindore, praktikisht Maqedonia së bashku me Armeninë, Moldavinë, Bosnjë dhe Hercegovinën janë vendet ku ...
Koha.mk | 09-Oct-2019 19:49
“Kur të krahasojmë largimin e të talentuarve nga RMV krahasuar me vendet e Evropës Lindore, 24 vende nga Evropa Lindore, praktikisht Maqedonia së bashku me Armeninë, Moldavinë, Bosnjë dhe Hercegovinën janë vendet ku ...

BB: Emigrimi i “trurit”, 40 % e emigrantëve shqiptarë me arsim të lartë
Raporti më i fundit i Bankës Botërore e sheh me shqetësimin emigrimin e punonjësve më arsim të lartë drejt vendeve europiane. Në raportin e vjeshtës së vitit 2019 të BB mbi “migrimin dhe largimin trurit nga vendet e ...
Gazeta Dita | 09-Oct-2019 18:08
Raporti më i fundit i Bankës Botërore e sheh me shqetësimin emigrimin e punonjësve më arsim të lartë drejt vendeve europiane. Në raportin e vjeshtës së vitit 2019 të BB mbi “migrimin dhe largimin trurit nga vendet e ...

Banka Botërore: 40% e emigrantëve shqiptarë me arsim të lartë
mapo.al Rreth 40 % e shtetasve shqiptarë që largohen nga vendi për të emigruar në kërkim të kushteve më të mira të jetesës, rezulton të kenë kryer studimet universitare. Kjo e dhënë shqetësuese që tregon për avancimin e ...
Mapo | 09-Oct-2019 17:58
mapo.al Rreth 40 % e shtetasve shqiptarë që largohen nga vendi për të emigruar në kërkim të kushteve më të mira të jetesës, rezulton të kenë kryer studimet universitare. Kjo e dhënë shqetësuese që tregon për avancimin e ...

Shqipërisë i ikën ‘truri’, raporti i BB: 40% e shqiptarëve në emigrim me arsim të lartë
Emigrimi i punëtorëve me arsim të lartë drejt vendeve europiane shihet me shqetësim në raportin e fundit të Bankës Botërorë. Në raportin e vjeshtës së vitit 2019 “migrimi dhe largimi i trurit nga vendet e rajonit” ...
BalkanWeb | 09-Oct-2019 16:32
Emigrimi i punëtorëve me arsim të lartë drejt vendeve europiane shihet me shqetësim në raportin e fundit të Bankës Botërorë. Në raportin e vjeshtës së vitit 2019 “migrimi dhe largimi i trurit nga vendet e rajonit” ...

Nuk ndalet ikja e “trurit”, Banka Botërore: 40% e emigrantëve shqiptarë me arsim të lartë
Rreth 40 % e shtetasve shqiptarë që largohen nga vendi për të emigruar në kërkim të kushteve më të mira të jetesës, rezulton të kenë kryer studimet universitare. Kjo e dhënë shqetësuese që tregon për avancimin e ikjes ...
Lapsi | 09-Oct-2019 17:29
Rreth 40 % e shtetasve shqiptarë që largohen nga vendi për të emigruar në kërkim të kushteve më të mira të jetesës, rezulton të kenë kryer studimet universitare. Kjo e dhënë shqetësuese që tregon për avancimin e ikjes ...

Raporti i BB: 40% e shqiptarëve në emigrim, me arsim të lartë
Emigrimi i punëtorëve me arsim të lartë drejt vendeve europiane shihet me shqetësim në raportin e fundit të Bankës Botërorë. Në raportin e vjeshtës së vitit 2019 “migrimi dhe largimi i trurit nga vendet e rajonit” ...
Dritare | 09-Oct-2019 17:13
Emigrimi i punëtorëve me arsim të lartë drejt vendeve europiane shihet me shqetësim në raportin e fundit të Bankës Botërorë. Në raportin e vjeshtës së vitit 2019 “migrimi dhe largimi i trurit nga vendet e rajonit” ...

Shqipërisë po i ikën “truri”! Dalin shifrat e Bankës Botërore
Emigrimi i punëtorëve me arsim të lartë drejt vendeve europiane shihet me shqetësim në raportin e fundit të Bankës Botërorë. Në raportin e vjeshtës së vitit 2019 “migrimi dhe largimi i trurit nga vendet e rajonit” ...
Gazeta Express | 09-Oct-2019 17:07
Emigrimi i punëtorëve me arsim të lartë drejt vendeve europiane shihet me shqetësim në raportin e fundit të Bankës Botërorë. Në raportin e vjeshtës së vitit 2019 “migrimi dhe largimi i trurit nga vendet e rajonit” ...

Banka Botërore për Shqipërinë: Ritmi i rritjes ekonomike parashikohet të ngadalësohet në 2.9 përqind në 2019-n
Në raportin ekonomik për Ballkanin Perëndimor, Banka Botërore ndër mesazhet kryesore nënvizohet se pas rritjes së fortë ekonomike në vitin 2018, papunësia ra në nivele të ulëta historike.
Top Channel | 08-Oct-2019 13:16
Në raportin ekonomik për Ballkanin Perëndimor, Banka Botërore ndër mesazhet kryesore nënvizohet se pas rritjes së fortë ekonomike në vitin 2018, papunësia ra në nivele të ulëta historike.

“Një rënie e paralajmëruar” Tabaku: Shqipëria është kthyer në një han pa porta
Përmes një statusi në facebook, ish-deputetja e PD, Jorida Tabaku ka reaguar në lidhje me deklaratat e sotme të Bankës Botërore për situatën ekonomike në vend. Për Tabakun ajo çfarë po dëgjojmë sot nga goja e zyrtarëve ...
BalkanWeb | 08-Oct-2019 12:27
Përmes një statusi në facebook, ish-deputetja e PD, Jorida Tabaku ka reaguar në lidhje me deklaratat e sotme të Bankës Botërore për situatën ekonomike në vend. Për Tabakun ajo çfarë po dëgjojmë sot nga goja e zyrtarëve ...

Banka Botërore: Ekonomia shqiptare ka ngecur
Ekonomia shqiptare rrezIKOHET nga PPP-të. Dy rreziqet serioze që prekin eksportet vendase. Banka Botërore rekomandon që Shqipëria duhet të ruajë konsolidimin fiskal dhe të rrisë efikasitetin e shpenzimeve publike. ...
Telegraf | 09-Oct-2019 09:22
Ekonomia shqiptare rrezIKOHET nga PPP-të. Dy rreziqet serioze që prekin eksportet vendase. Banka Botërore rekomandon që Shqipëria duhet të ruajë konsolidimin fiskal dhe të rrisë efikasitetin e shpenzimeve publike. ...

BB: Ngadalësohet ritmi i rritjes ekonomike në Shqipëri, duhet transparencë për PPP
Është prezantuar sot raporti ekonomik i Bankës Botërore për rajonin. Ekonomistja e BB për Shqipërinë, Hilda Shijaku, deklaroi se raporti parashikon ngadalësim të rimit të rritjes ekonomike në vendin tonë. Duke iu ...
BalkanWeb | 08-Oct-2019 10:53
Është prezantuar sot raporti ekonomik i Bankës Botërore për rajonin. Ekonomistja e BB për Shqipërinë, Hilda Shijaku, deklaroi se raporti parashikon ngadalësim të rimit të rritjes ekonomike në vendin tonë. Duke iu ...

Banka Botërore: Ngadalësohet rritja ekonomike në mbarë Europën dhe Azinë Qendrore
Rritja ekonomike në mbarë Evropën dhe Azinë Qendrore po ngadalësohet, me rritje rajonale të vlerësuar në 1.8% për vitin 2019, sipas edicionit më të fundit të Përditësimit Ekonomik të Bankës Botërore për Evropën dhe ...
Koha.mk | 09-Oct-2019 15:01
Rritja ekonomike në mbarë Evropën dhe Azinë Qendrore po ngadalësohet, me rritje rajonale të vlerësuar në 1.8% për vitin 2019, sipas edicionit më të fundit të Përditësimit Ekonomik të Bankës Botërore për Evropën dhe ...

RAPORTI/ Banka Botërore vlerësim për Shqipërinë: Papunësia ra në nivele historike, më shumë vende pune u krijuan
“Më shumë vende të reja pune u krijuan në Shqipëri ndërsa papunësia ra në nivele historie në vitin 2019.” Kështu vlerëson Banka Botërore në raportin e fundit periodik për Ballkanin Perëndimor, sipas së cilës, ritmi i ...
GazetaTema | 08-Oct-2019 11:22
“Më shumë vende të reja pune u krijuan në Shqipëri ndërsa papunësia ra në nivele historie në vitin 2019.” Kështu vlerëson Banka Botërore në raportin e fundit periodik për Ballkanin Perëndimor, sipas së cilës, ritmi i ...

Banka Botërore: Ngadalësohet rritja ekonomike në mbarë Europën dhe Azinë Qendrore
Rritja ekonomike në mbarë Evropën dhe Azinë Qendrore po ngadalësohet, me rritje rajonale të vlerësuar në 1.8% për vitin 2019, sipas edicionit më të fundit të Përditësimit Ekonomik të Bankës Botërore për Evropën dhe ...
Medial | 09-Oct-2019 14:47
Rritja ekonomike në mbarë Evropën dhe Azinë Qendrore po ngadalësohet, me rritje rajonale të vlerësuar në 1.8% për vitin 2019, sipas edicionit më të fundit të Përditësimit Ekonomik të Bankës Botërore për Evropën dhe ...

VIDEO/ Vasili: Ekonomi me sy nga shiu, këtë na bëri peshqesh ky i çmenduri
Pas deklaratës së sotme të Bankës Botërore, e cila deklaroi se pritet një ulje ekonomike për Shqipërinë për vitin 2019, nënkryetari i LSI, Petrit Vasili akuzon kryeministrin Edi Rama si shkaktarin e kësaj gjendjeje. ...
Telegraf | 08-Oct-2019 20:03
Pas deklaratës së sotme të Bankës Botërore, e cila deklaroi se pritet një ulje ekonomike për Shqipërinë për vitin 2019, nënkryetari i LSI, Petrit Vasili akuzon kryeministrin Edi Rama si shkaktarin e kësaj gjendjeje. ...

Banka Botërore: Ligji për Pagat dhe shpenzimet joproduktive rrezikojnë rritjen ekonomike në Kosovë
Banka Botërore parashikon që rritja ekonomike në Kosovë për vitin 2020-2021 të jetë afër 4 për qind. Ky parashikim është për 0.2 për qind më i ulët se parashikimi paraprak i këtij institucioni. Në raportin “ Pasiguria ...
Telegrafi | 09-Oct-2019 10:52
Banka Botërore parashikon që rritja ekonomike në Kosovë për vitin 2020-2021 të jetë afër 4 për qind. Ky parashikim është për 0.2 për qind më i ulët se parashikimi paraprak i këtij institucioni. Në raportin “ Pasiguria ...

Banka Botërore: Ngadalësohet rritja ekonomike në mbarë Europën dhe Azinë Qendrore
Rritja ekonomike në mbarë Evropën dhe Azinë Qendrore po ngadalësohet, me rritje rajonale të vlerësuar në 1.8% për vitin 2019, sipas edicionit më të fundit të Përditësimit Ekonomik të Bankës Botërore për Evropën dhe ...
Klan Kosova | 09-Oct-2019 14:44
Rritja ekonomike në mbarë Evropën dhe Azinë Qendrore po ngadalësohet, me rritje rajonale të vlerësuar në 1.8% për vitin 2019, sipas edicionit më të fundit të Përditësimit Ekonomik të Bankës Botërore për Evropën dhe ...

123...>>
Copyright © 2010 - time.al , All Rights Reserved