ikub.al   |   Njoftime  |   Biznese.al   |   Ligje
Rifreskimi i fundit: 23/09/2019 21:55

I madhi i traditës albanologjike gjermane: Me rastin e vdekjes së profesorit Wilfried Fiedler

I madhi i traditës albanologjike gjermane: Me rastin e vdekjes së profesorit Wilfried Fiedler
Wilfried Fiedler në vitin 1957 në Sarandë Nga Rexhep Ismajli Sapo mora kumtin e papritur: ka ndërruar jetë Wilfried Fiedler! Ende nuk i di rrethanat, supozoj se do të ketë ndodhur në Berlin, ku ishte kthyer të jetonte ...
GazetaTema | 12-Sep-2019 09:47
Wilfried Fiedler në vitin 1957 në Sarandë Nga Rexhep Ismajli Sapo mora kumtin e papritur: ka ndërruar jetë Wilfried Fiedler! Ende nuk i di rrethanat, supozoj se do të ketë ndodhur në Berlin, ku ishte kthyer të jetonte ...

Ndahet nga jeta albanologu gjerman, Wilfried Fiedler
Është ndarë nga jeta profesori dhe gjuhëtari gjerman Wilfried Fiedler. Fiedler ka një vend të veçantë në albanologji, si bashkëautor i veprës “Albanische Grammatik”. E realizuar në bashkëpunim me Oda Buchholz,......
Zeri | 12-Sep-2019 09:59
Është ndarë nga jeta profesori dhe gjuhëtari gjerman Wilfried Fiedler. Fiedler ka një vend të veçantë në albanologji, si bashkëautor i veprës “Albanische Grammatik”. E realizuar në bashkëpunim me Oda Buchholz,......

Ndahet nga jeta albanologu gjerman Vilfrid Fidler
Ka ndërruar jetë, në moshën 86 vjeçare, Vilfrid Fidler (Wilfried Fiedler), gjuhëtari i shquar gjerman, njëri nga albanologët më të rëndësishëm të kohës sonë. Siç njofton ASHAK, i lindur në Oberfrohna të Gjermanisë në ...
TetovaSot | 11-Sep-2019 22:19
Ka ndërruar jetë, në moshën 86 vjeçare, Vilfrid Fidler (Wilfried Fiedler), gjuhëtari i shquar gjerman, njëri nga albanologët më të rëndësishëm të kohës sonë. Siç njofton ASHAK, i lindur në Oberfrohna të Gjermanisë në ...

I madhi i traditës albanologjike gjermane
Akademik Rexhep Ismajli Sapo mora kumtin e papritur: ka ndërruar jetë Wilfried Fiedler! Ende nuk i di rrethanat, supozoj se do të ketë ndodhur në Berlin, ku ishte kthyer të jetonte qysh prej këtij viti albanologu i ...
Illyriapress | 11-Sep-2019 21:08
Akademik Rexhep Ismajli Sapo mora kumtin e papritur: ka ndërruar jetë Wilfried Fiedler! Ende nuk i di rrethanat, supozoj se do të ketë ndodhur në Berlin, ku ishte kthyer të jetonte qysh prej këtij viti albanologu i ...

Ndahet nga jeta albanologu gjerman Vilfrid Fidler
Ka ndërruar jetë, në moshën 86 vjeçare, Vilfrid Fidler (Wilfried Fiedler), gjuhëtari i shquar gjerman, njëri nga albanologët më të rëndësishëm të kohës sonë, njofton Akademia e Shkencave dhe e Arteve e Kosovës. I lindur ...
Illyriapress | 11-Sep-2019 21:03
Ka ndërruar jetë, në moshën 86 vjeçare, Vilfrid Fidler (Wilfried Fiedler), gjuhëtari i shquar gjerman, njëri nga albanologët më të rëndësishëm të kohës sonë, njofton Akademia e Shkencave dhe e Arteve e Kosovës. I lindur ...

Ndahet nga jeta albanologu gjerman Vilfrid Fidler
Ka ndërruar jetë, në moshën 86 vjeçare, Vilfrid Fidler (Wilfried Fiedler), gjuhëtari i shquar gjerman, njëri nga albanologët më të rëndësishëm të kohës sonë. Siç njofton ASHAK, i lindur në Oberfrohna të Gjermanisë në ...
Gazeta Express | 11-Sep-2019 19:57
Ka ndërruar jetë, në moshën 86 vjeçare, Vilfrid Fidler (Wilfried Fiedler), gjuhëtari i shquar gjerman, njëri nga albanologët më të rëndësishëm të kohës sonë. Siç njofton ASHAK, i lindur në Oberfrohna të Gjermanisë në ...

?Ndahet nga jeta albanologu gjerman Vilfrid Fidler
Ka ndërruar jetë, në moshën 86 vjeçare, Vilfrid Fidler (Wilfried Fiedler), gjuhëtari i shquar gjerman, njëri nga albanologët më të rëndësishëm të kohës sonë. Siç njofton ASHAK, i lindur në Oberfrohna të Gjermanisë në ...
Alsat-M | 11-Sep-2019 19:49
Ka ndërruar jetë, në moshën 86 vjeçare, Vilfrid Fidler (Wilfried Fiedler), gjuhëtari i shquar gjerman, njëri nga albanologët më të rëndësishëm të kohës sonë. Siç njofton ASHAK, i lindur në Oberfrohna të Gjermanisë në ...

Ndahet nga jeta albanologu gjerman Vilfrid Fidler
Ka ndërruar jetë, në moshën 86 vjeçare, Vilfrid Fidler (Wilfried Fiedler), gjuhëtari i shquar gjerman, njëri nga albanologët më të rëndësishëm të kohës sonë. Siç njofton ASHAK, i lindur në Oberfrohna të Gjermanisë në ...
Indeks Online | 11-Sep-2019 19:49
Ka ndërruar jetë, në moshën 86 vjeçare, Vilfrid Fidler (Wilfried Fiedler), gjuhëtari i shquar gjerman, njëri nga albanologët më të rëndësishëm të kohës sonë. Siç njofton ASHAK, i lindur në Oberfrohna të Gjermanisë në ...

?Ndahet nga jeta albanologu gjerman Vilfrid Fidler
Ka ndërruar jetë, në moshën 86 vjeçare, Vilfrid Fidler (Wilfried Fiedler), gjuhëtari i shquar gjerman, njëri nga albanologët më të rëndësishëm të kohës sonë.
Kosova Press | 11-Sep-2019 19:41
Ka ndërruar jetë, në moshën 86 vjeçare, Vilfrid Fidler (Wilfried Fiedler), gjuhëtari i shquar gjerman, njëri nga albanologët më të rëndësishëm të kohës sonë.

Ndahet nga jeta albanologu Wilfried Fiedler
Albanologjia në Gjermani tronditet rishtas këtë vit me një ngjarje të hidhur. Largohet papritur prej nesh Wilfried Fiedler, i mirënjohur në diskursin kulturor intelektual shqiptar dhe ballkanik si njohësi më i thelluar ...
Gazeta Observer | 11-Sep-2019 16:41
Albanologjia në Gjermani tronditet rishtas këtë vit me një ngjarje të hidhur. Largohet papritur prej nesh Wilfried Fiedler, i mirënjohur në diskursin kulturor intelektual shqiptar dhe ballkanik si njohësi më i thelluar ...

Copyright © 2010 - time.al , All Rights Reserved