ikub.al   |   Njoftime  |   Biznese.al   |   Ligje
Rifreskimi i fundit: 19/09/2019 12:08

Ja çfarë i ndodh trupit të njeriut nëse pini vaj ulliri

Ja çfarë i ndodh trupit të njeriut nëse pini vaj ulliri
Vaji i ullirit është padiskutim mbreti i tryezës dhe një prej ushqimeve më të rëndësishme të dietës mesdhetare. Ai përmban fenole, sterile dhe acide yndyrore si acidi linolenik dhe palmitik, acidi oleik dhe yndyrna ...
VizionPlus | 18-Aug-2019 22:42
Vaji i ullirit është padiskutim mbreti i tryezës dhe një prej ushqimeve më të rëndësishme të dietës mesdhetare. Ai përmban fenole, sterile dhe acide yndyrore si acidi linolenik dhe palmitik, acidi oleik dhe yndyrna ...

Mineralet më të rëndësishme për organizmin. Ku i gjejmë?
Hekuri. Pjesa me e madhe e tij gjendet ne hemoglobine dhe ne proteinen ne rruazat e kuqe te gjakut qe e mban oksigjenin per ta shperndare ne te gjithe trupin. Mund ta gjejme si te produktet shtazore si mishi i kuq, ...
ikub.al | 17-Aug-2019 13:35
Hekuri. Pjesa me e madhe e tij gjendet ne hemoglobine dhe ne proteinen ne rruazat e kuqe te gjakut qe e mban oksigjenin per ta shperndare ne te gjithe trupin. Mund ta gjejme si te produktet shtazore si mishi i kuq, ...

Gjethet e manaferrës të shëndetshme për zemrën dhe kockat
Manaferra, me shijen e ëmbël dhe pakëz të thartë është një frut pylli plot përfitime shëndetsore. Manaferrat shqiptare janë ndër frutat më të preferuara. Në vendin tonë, shumica e manaferrave mblidhen në natyrë. Së ...
Indeks Online | 18-Aug-2019 21:16
Manaferra, me shijen e ëmbël dhe pakëz të thartë është një frut pylli plot përfitime shëndetsore. Manaferrat shqiptare janë ndër frutat më të preferuara. Në vendin tonë, shumica e manaferrave mblidhen në natyrë. Së ...

Katër arsye për të ngrënë më shumë hudhër në verë
Hudhra ndihmon në mirëmbajtjen e funksionit dhe shëndetit të zemrës. Ajo pakëson gjasat e shfaqjes së tumoreve dhe lufton infeksionet. Vlerat më të mira, hudhra i ofron nëse konsumohet e gjallë, sepse gatimi tjetërson ...
Koha.mk | 18-Aug-2019 21:01
Hudhra ndihmon në mirëmbajtjen e funksionit dhe shëndetit të zemrës. Ajo pakëson gjasat e shfaqjes së tumoreve dhe lufton infeksionet. Vlerat më të mira, hudhra i ofron nëse konsumohet e gjallë, sepse gatimi tjetërson ...

10 ushqyesit kryesorë për trupin e njeriut: Ja sa është e nevojshme të konsumojmë 1- Karota Në trupin tonë Beta Karoteni, proteinë e cila gjendet tek karotat, është e shndërruar në vitaminën A, e cila është një nga lëndët ushqyese kryesore të organ
1- Karota Në trupin tonë Beta Karoteni, proteinë e cila gjendet tek karotat, është e shndërruar në vitaminën A, e cila është një nga lëndët ushqyese kryesore të organizmit dhe ndihmon për një shëndet sa më të mirë, e ...
Kosova Sot | 18-Aug-2019 14:26
1- Karota Në trupin tonë Beta Karoteni, proteinë e cila gjendet tek karotat, është e shndërruar në vitaminën A, e cila është një nga lëndët ushqyese kryesore të organizmit dhe ndihmon për një shëndet sa më të mirë, e ...

Arrat e njoma shqiptare, ushqimi i mrekullueshëm i jetëgjatësisë
Momentet e fëmijërisë të kaluara tek gjyshja ose të afërmit në fshat mbeten më mbresëlënëset. Pjesë e këtyre momenteve janë padyshim pemët. E mbani mend shijen e mrekullueshme të arrave të njoma dhe gjurmët e lagështa ...
Dritare | 17-Aug-2019 23:09
Momentet e fëmijërisë të kaluara tek gjyshja ose të afërmit në fshat mbeten më mbresëlënëset. Pjesë e këtyre momenteve janë padyshim pemët. E mbani mend shijen e mrekullueshme të arrave të njoma dhe gjurmët e lagështa ...

Manaferra, fruti plot përfitime shëndetsore
Manaferra, me shijen e ëmbël dhe pakëz të thartë është një frut pylli plot përfitime shëndetsore. Manaferrat shqiptare janë ndër frutat më të preferuara. Në vendin tonë, shumica e manaferrave mblidhen në natyrë. Së ...
Lexo | 17-Aug-2019 18:51
Manaferra, me shijen e ëmbël dhe pakëz të thartë është një frut pylli plot përfitime shëndetsore. Manaferrat shqiptare janë ndër frutat më të preferuara. Në vendin tonë, shumica e manaferrave mblidhen në natyrë. Së ...

Farat e lulediellit, dhe të mirat e tyre Farat e lulediellit janë ndoshta më të njohura nga të gjitha faratushqimore,ato mund të hahen të papërpunuara, të pjekura ose përdoren për shije të ndryshme gatimesh. Pavarësisht nga kjo,...
Farat e lulediellit janë ndoshta më të njohura nga të gjitha faratushqimore,ato mund të hahen të papërpunuara, të pjekura ose përdoren për shije të ndryshme gatimesh. Pavarësisht nga kjo, shumë njerëz janë të panjohur ...
Kosova Sot | 17-Aug-2019 11:53
Farat e lulediellit janë ndoshta më të njohura nga të gjitha faratushqimore,ato mund të hahen të papërpunuara, të pjekura ose përdoren për shije të ndryshme gatimesh. Pavarësisht nga kjo, shumë njerëz janë të panjohur ...

Borziloku, bima që mbron stomakun dhe muskujt
Borziloku është një bimë popullore e Mesdheut që ka vlera ushqimore dhe mjekësore, të cilave i janë thurur lavde që në lashtësi. Borziloku ka një shije delikate e të ëmbël, madje dhe pak djegëse, por më të butë se ...
Koha.mk | 17-Aug-2019 10:02
Borziloku është një bimë popullore e Mesdheut që ka vlera ushqimore dhe mjekësore, të cilave i janë thurur lavde që në lashtësi. Borziloku ka një shije delikate e të ëmbël, madje dhe pak djegëse, por më të butë se ...

10 ushqimet më të mira kundër artritit
mapo.al Faza e parë në menaxhimin e çdo sëmundjeje është njohja me simptomat dhe ndihma nga mjeku specialist. Inflamacioni në artikulacione karakterizohet nga edema, ngurtësimi, skuqja dhe nxehtësia. Është e qartë se ...
Mapo | 16-Aug-2019 12:35
mapo.al Faza e parë në menaxhimin e çdo sëmundjeje është njohja me simptomat dhe ndihma nga mjeku specialist. Inflamacioni në artikulacione karakterizohet nga edema, ngurtësimi, skuqja dhe nxehtësia. Është e qartë se ...

Rigoni – një nga barishtet më të pasura me antioksidantë, përziejeni me mjaltë
Studimet kanë konfirmuar se rigoni është një nga bimët më të pasura me antioksidantë, të cilët e mbrojnë organizmin nga shumë sëmundje. Të dhënat e ekspertëve tregojnë se rigoni përmban nga 3 në 20 herë më shumë ...
EkonomiaOnline | 16-Aug-2019 16:56
Studimet kanë konfirmuar se rigoni është një nga bimët më të pasura me antioksidantë, të cilët e mbrojnë organizmin nga shumë sëmundje. Të dhënat e ekspertëve tregojnë se rigoni përmban nga 3 në 20 herë më shumë ...

Katër arsye për të ngrënë më shumë hudhër në verë
Hudhra është një nga produktet që mund ta gjejmë në tregjet e fruta perimeve gjatë gjithë vitit. Megjithatë, si çdo produkt tjetër, edhe hudhra ka stinën e sezonin e saj. Ajo është e vogël por punën e bën të madhe për ...
InFokusi | 16-Aug-2019 15:11
Hudhra është një nga produktet që mund ta gjejmë në tregjet e fruta perimeve gjatë gjithë vitit. Megjithatë, si çdo produkt tjetër, edhe hudhra ka stinën e sezonin e saj. Ajo është e vogël por punën e bën të madhe për ...

Katër arsye për hëngër më shumë hudhër në verë
Hudhra është një nga produktet që mund ta gjejmë në tregjet e fruta perimeve gjatë gjithë vitit. Megjithatë, si çdo produkt tjetër, edhe hudhra ka stinën e sezonin e saj. Ajo është e vogël por punën e bën të madhe për ...
EkonomiaOnline | 16-Aug-2019 11:15
Hudhra është një nga produktet që mund ta gjejmë në tregjet e fruta perimeve gjatë gjithë vitit. Megjithatë, si çdo produkt tjetër, edhe hudhra ka stinën e sezonin e saj. Ajo është e vogël por punën e bën të madhe për ...

4 arsye përse duhet të hani më shumë hudhër në verë
Hudhra është një nga produktet që mund ta gjejmë në tregjet e fruta perimeve gjatë gjithë vitit. Megjithatë, si çdo produkt tjetër, edhe hudhra ka stinën e sezonin e saj. Ajo është e vogël por punën e bën të madhe për ...
Lexo | 16-Aug-2019 10:44
Hudhra është një nga produktet që mund ta gjejmë në tregjet e fruta perimeve gjatë gjithë vitit. Megjithatë, si çdo produkt tjetër, edhe hudhra ka stinën e sezonin e saj. Ajo është e vogël por punën e bën të madhe për ...

Copyright © 2010 - time.al , All Rights Reserved