ikub.al   |   Njoftime  |   Biznese.al   |   Ligje
Rifreskimi i fundit: 22/09/2019 13:48

1 2 3 4

Raporti nga OBSH: Pesë pacientë vdesin çdo minutë si pasojë e pakujdesive të mjekëve
Raporti nga OBSH: Pesë pacientë vdesin çdo minutë si pasojë e pakujdesive të mjekëve
Çdo vit, 2.6 milionë njerëz vdesin në shtetet me të ardhura mesatare dhe të ulëta për shkak të pakujdesive gjatë trajtimit shëndetësor, sipas një raporti të ri nga Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH). “Askush nuk ...
Te gjitha 3 | Arbresh | para 3 ore
Çdo vit, 2.6 milionë njerëz vdesin në shtetet me të ardhura mesatare dhe të ulëta për shkak të pakujdesive gjatë trajtimit shëndetësor, sipas një raporti të ri nga Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH). “Askush nuk ...
Frutat më të shëndetshëm që rekomandohet t’i konsumoni
Frutat më të shëndetshëm që rekomandohet t’i konsumoni
Konsumimi i sa më shumë frutave është një mënyrë e mirë për të menduar për mirëqenien fizike dhe mendore. Ndaj dhe ne ju këshillojmë të konsumoni këta 20 fruta sepse vlerat e tyre janë të jashtëzakonshme. Në çfarëdolloj ...
Te gjitha 11 | InFokusi | para 4 ore
Konsumimi i sa më shumë frutave është një mënyrë e mirë për të menduar për mirëqenien fizike dhe mendore. Ndaj dhe ne ju këshillojmë të konsumoni këta 20 fruta sepse vlerat e tyre janë të jashtëzakonshme. Në çfarëdolloj ...
Mos e neglizhoni rënien e qerpikëve, tregon shumë për shëndetin tuaj   Nëse ju ndodh që të vini re rënie të qerpikëve, duhet ta shihni me kujdes pasi mund të rezultojë me pasoja. Mjekët thonë se një gjë e tillë mund të jetë shenjë...
Mos e neglizhoni rënien e qerpikëve, tregon shumë për shëndetin tuaj Nëse ju ndodh që të vini re rënie të qerpikëve, duhet ta shihni me kujdes pasi mund të rezultojë me pasoja. Mjekët thonë se një gjë e tillë mund të jetë shenjë...
Nëse ju ndodh që të vini re rënie të qerpikëve, duhet ta shihni me kujdes pasi mund të rezultojë me pasoja. Mjekët thonë se një gjë e tillë mund të jetë shenjë paralajmëruese e problemeve shëndetësore. Lexoni edhe: ...
Te gjitha 12 | Kosova Sot | para 18 ore
Nëse ju ndodh që të vini re rënie të qerpikëve, duhet ta shihni me kujdes pasi mund të rezultojë me pasoja. Mjekët thonë se një gjë e tillë mund të jetë shenjë paralajmëruese e problemeve shëndetësore. Lexoni edhe: ...
Pse vendet e varfra janë shumë më të rrezikuara nga ndryshimi i klimës?
Pse vendet e varfra janë shumë më të rrezikuara nga ndryshimi i klimës?
Ndryshimi i klimës është një fenomen global dhe shpesh thuhet se nuk njeh kufij. Kjo pasi që klima do të ndryshojë në të gjitha pjesët e botës në mënyrë jo të barabartë dhe se asnjë vend nuk është në gjendje ta zgjidhë ...
Te gjitha 7 | TetovaSot | para 17 ore
Ndryshimi i klimës është një fenomen global dhe shpesh thuhet se nuk njeh kufij. Kjo pasi që klima do të ndryshojë në të gjitha pjesët e botës në mënyrë jo të barabartë dhe se asnjë vend nuk është në gjendje ta zgjidhë ...
Ndaloni rrjedhjet e hundës duke u bërë masazh pikave kyçe të hundës   Rrjedhja e hundës do të duhej të ndalonte që pas rrethit të parë të masazhit. Përsëriteni këtë mënyrë disa herë në ditë. Mënyra e duhur e qarkullimit të gjakut...
Ndaloni rrjedhjet e hundës duke u bërë masazh pikave kyçe të hundës Rrjedhja e hundës do të duhej të ndalonte që pas rrethit të parë të masazhit. Përsëriteni këtë mënyrë disa herë në ditë. Mënyra e duhur e qarkullimit të gjakut...
Rrjedhja e hundës do të duhej të ndalonte që pas rrethit të parë të masazhit. Përsëriteni këtë mënyrë disa herë në ditë. Mënyra e duhur e qarkullimit të gjakut organizmit i mundëson mbrojtje më të lehtë prej dhimbjeve. ...
Te gjitha 2 | Kosova Sot | para 4 ore
Rrjedhja e hundës do të duhej të ndalonte që pas rrethit të parë të masazhit. Përsëriteni këtë mënyrë disa herë në ditë. Mënyra e duhur e qarkullimit të gjakut organizmit i mundëson mbrojtje më të lehtë prej dhimbjeve. ...
Si ta qetësoni zemërimin e vogëlushit
Si ta qetësoni zemërimin e vogëlushit
Jo rrallë, prindërit ndaj britmës dhe shpërthimit të zemërimit përgjigjen me ton të ngritur, kërcënim, dënim fizik Në vend të kësaj, por edhe për shkak të shëndetit mendor dhe personal të fëmijës, është e domosdoshme ...
Te gjitha 2 | Indeks Online | para 4 ore
Jo rrallë, prindërit ndaj britmës dhe shpërthimit të zemërimit përgjigjen me ton të ngritur, kërcënim, dënim fizik Në vend të kësaj, por edhe për shkak të shëndetit mendor dhe personal të fëmijës, është e domosdoshme ...
Ushqimi pa gluten sjell sëmundje të rrezikshme   Dieta pa gluten është bërë e njohur vitet e fundit në të gjithë botën. Pyetja është nëse një dietë e tillë vërtet mund të na sigurojë shëndet të...
Ushqimi pa gluten sjell sëmundje të rrezikshme Dieta pa gluten është bërë e njohur vitet e fundit në të gjithë botën. Pyetja është nëse një dietë e tillë vërtet mund të na sigurojë shëndet të...
Dieta pa gluten është bërë e njohur vitet e fundit në të gjithë botën. Pyetja është nëse një dietë e tillë vërtet mund të na sigurojë shëndet të mirë. Një përjashtim janë njerëzit që janë intolerant ndaj kësaj proteine, ...
Te gjitha 6 | Kosova Sot | para 18 ore
Dieta pa gluten është bërë e njohur vitet e fundit në të gjithë botën. Pyetja është nëse një dietë e tillë vërtet mund të na sigurojë shëndet të mirë. Një përjashtim janë njerëzit që janë intolerant ndaj kësaj proteine, ...
Përse bebet e lindura me prerje cezariane mund të kenë imunitet më të dobët se fëmijët e lindur në rrugë natyrore
Përse bebet e lindura me prerje cezariane mund të kenë imunitet më të dobët se fëmijët e lindur në rrugë natyrore
Momenti i lindjes mund “të përcaktojë imunitetin e fëmijës deri në fund të jetës”, theksojnë shkencëtarët e Kolegjit universitar në Londër dhe të Universitetit në Birmingem Bebet e lindura me prerje cezariane kanë ...
| Indeks Online | para 89 min
Momenti i lindjes mund “të përcaktojë imunitetin e fëmijës deri në fund të jetës”, theksojnë shkencëtarët e Kolegjit universitar në Londër dhe të Universitetit në Birmingem Bebet e lindura me prerje cezariane kanë ...
Zgjidhni problemin e fryrjes së barkut dhe të gazrave pa ilaçe: Ushtrimi joge prej dhjetë minutash për punë më të mirë të zorrëve
Zgjidhni problemin e fryrjes së barkut dhe të gazrave pa ilaçe: Ushtrimi joge prej dhjetë minutash për punë më të mirë të zorrëve
Fryrja e barkut, gazrat, ngërçet, zorrët dembele apo nervoze – joga mund të jetë ilaçi më i mirë natyral për probleme të ndryshme të stomakut Në vend të përpjekjes për t’u shëruar me ilaçe të cilat munden vetëm në afat ...
| Telegrafi | para 102 min
Fryrja e barkut, gazrat, ngërçet, zorrët dembele apo nervoze – joga mund të jetë ilaçi më i mirë natyral për probleme të ndryshme të stomakut Në vend të përpjekjes për t’u shëruar me ilaçe të cilat munden vetëm në afat ...
20:30    Reuma dobëson shikimin   Dhimbjet në nyjat e mëdha, më...
20:30 Reuma dobëson shikimin Dhimbjet në nyjat e mëdha, më...
Dhimbjet në nyjat e mëdha, më së shpeshti në shpinë dhe ije, te personat më të moshuar se 50 vjeç, me siguri se rrjedhin nga sëmundjet reumatoide. Nëse pacientët ndiejnë dhimbje në shpinë dhe ije, në pamundësi për t'i ...
Te gjitha 2 | Kosova Sot | para 5 ore
Dhimbjet në nyjat e mëdha, më së shpeshti në shpinë dhe ije, te personat më të moshuar se 50 vjeç, me siguri se rrjedhin nga sëmundjet reumatoide. Nëse pacientët ndiejnë dhimbje në shpinë dhe ije, në pamundësi për t'i ...
Merrni nga një lugë vaj kokosi çdo ditë për trup të shëndetshëm
Merrni nga një lugë vaj kokosi çdo ditë për trup të shëndetshëm
Ju mund të keni lexuar pafund për disa nga përfitimet e mahnitshme të vajit të kokosit, por një përfitim shëndetësor mund të jetë i ri për ju. Rezulton se vaji i arrës së kokosit mund të ndihmojë në rregullimin e ...
Te gjitha 3 | Klan Kosova | para 4 ore
Ju mund të keni lexuar pafund për disa nga përfitimet e mahnitshme të vajit të kokosit, por një përfitim shëndetësor mund të jetë i ri për ju. Rezulton se vaji i arrës së kokosit mund të ndihmojë në rregullimin e ...
Alternativa e mundshme për antibiotikët   S hkencëtarët nga Universiteti i Bernës kanë zhvilluar një substancë të re për trajtimin e disa infeksioneve bakteriale pa ndihmën e antibiotikëve, që do të mund të parandalonte...
Alternativa e mundshme për antibiotikët S hkencëtarët nga Universiteti i Bernës kanë zhvilluar një substancë të re për trajtimin e disa infeksioneve bakteriale pa ndihmën e antibiotikëve, që do të mund të parandalonte...
S hkencëtarët nga Universiteti i Bernës kanë zhvilluar një substancë të re për trajtimin e disa infeksioneve bakteriale pa ndihmën e antibiotikëve, që do të mund të parandalonte zhvillimin e rezistencës ndaj ...
| Kosova Sot | para 5 ore
S hkencëtarët nga Universiteti i Bernës kanë zhvilluar një substancë të re për trajtimin e disa infeksioneve bakteriale pa ndihmën e antibiotikëve, që do të mund të parandalonte zhvillimin e rezistencës ndaj ...
Fiku ka shumë sheqer, avokado më së paku
Fiku ka shumë sheqer, avokado më së paku
Me siguri nuk e keni idenë për atë se sa sheqer secila pemë ka. Në esencë, nuk duhet të shmangni as pemën e cila përmban mjaft sheqer, mirëpo duhet të keni një ide për atë se sa sheqer keni futur në organizëm. Mos u ...
Te gjitha 4 | EkonomiaOnline | para 11 ore
Me siguri nuk e keni idenë për atë se sa sheqer secila pemë ka. Në esencë, nuk duhet të shmangni as pemën e cila përmban mjaft sheqer, mirëpo duhet të keni një ide për atë se sa sheqer keni futur në organizëm. Mos u ...
Përse gratë vuajnë më shumë nga dhimbja e qafës se sa burrat?
Përse gratë vuajnë më shumë nga dhimbja e qafës se sa burrat?
Studiuesit thonë se gratë janë më shumë të prekura nga dhimbja e qafës në krahasim më burrat. Ky fenomen vërehet zakonisht kur përdorin celularin apo pajisje të tjera inteligjente. Kjo është e lidhur me mënyrën e ...
Te gjitha 2 | Koha.mk | para 18 ore
Studiuesit thonë se gratë janë më shumë të prekura nga dhimbja e qafës në krahasim më burrat. Ky fenomen vërehet zakonisht kur përdorin celularin apo pajisje të tjera inteligjente. Kjo është e lidhur me mënyrën e ...
20:30    Lëngu që pastron zorrët dhe ju bën të humbisni deri në 4 kg brenda disa ditësh  Kryerja e një pastrimi të zorrës...
20:30 Lëngu që pastron zorrët dhe ju bën të humbisni deri në 4 kg brenda disa ditësh Kryerja e një pastrimi të zorrës...
Kryerja e një pastrimi të zorrës së trashë është një operacion shumë i rekomanduar që duhet të kryhet të paktën dy herë në vit. Toksinat, lënda fekale dhe ndotësit grumbullohen në zorrë të trashë. Lëngu që pastron ...
Te gjitha 4 | Kosova Sot | para 14 ore
Kryerja e një pastrimi të zorrës së trashë është një operacion shumë i rekomanduar që duhet të kryhet të paktën dy herë në vit. Toksinat, lënda fekale dhe ndotësit grumbullohen në zorrë të trashë. Lëngu që pastron ...
1 2 3 4


Copyright © 2010 - time.al , All Rights Reserved