ikub.al   |   Njoftime  |   Biznese.al   |   Ligje
Rifreskimi i fundit: 06/12/2019 21:14

1 2

Këshilli i Evropës nderon me Çmimin e Muzeve për vitin 2020 muzeun “Shtëpia e gjetheve” në Tiranë
Këshilli i Evropës nderon me Çmimin e Muzeve për vitin 2020 muzeun “Shtëpia e gjetheve” në Tiranë
Çmimi Muzeu i Këshillit të Evropës për vitin 2020 i është dhënë Muzeut Kombëtar të Mbikëqyrjes Sekrete “Shtëpia e gjetheve”. Muzeu u zgjodh nga Komiteti i Kulturës i Asamblesë Parlamentare të Këshillit të Evropës (PACE) ...
Te gjitha 8 | RTSH | para 81 min
Çmimi Muzeu i Këshillit të Evropës për vitin 2020 i është dhënë Muzeut Kombëtar të Mbikëqyrjes Sekrete “Shtëpia e gjetheve”. Muzeu u zgjodh nga Komiteti i Kulturës i Asamblesë Parlamentare të Këshillit të Evropës (PACE) ...
Baleti Kombëtar me “Exil” sjell rrëfimin për Shqipërinë e viteve ’90-a
Baleti Kombëtar me “Exil” sjell rrëfimin për Shqipërinë e viteve ’90-a
Ngjarja ndodh në Shqipërinë e vitit 1997, kur qëllimi i çdo të riu ishte ta braktiste vendin, në kërkim të shpresës dhe një jete më të mirë. E titulluar “Exil”, premiera e katërt e Baletit Kombëtar të Kosovës, nën ...
Te gjitha 2 | Koha.net | para 24 min
Ngjarja ndodh në Shqipërinë e vitit 1997, kur qëllimi i çdo të riu ishte ta braktiste vendin, në kërkim të shpresës dhe një jete më të mirë. E titulluar “Exil”, premiera e katërt e Baletit Kombëtar të Kosovës, nën ...
Edicioni i parë i festivalit të teatrit Akt Fest shpall fituesit, ja emrat (Foto)
Edicioni i parë i festivalit të teatrit Akt Fest shpall fituesit, ja emrat (Foto)
Shkup, 5 dhjetor – Në Teatrin e Komedisë në Shkup me shfaqjen “Medea” nga Teatri Kombëtar “Kujtim Spahivogli” Tiranë, ka përfunduar edicioni i parë i festivalit më të ri teatror në vend AKTFEST 2019 që për pesë netë më ...
Te gjitha 6 | Koha.mk | para 22 ore
Shkup, 5 dhjetor – Në Teatrin e Komedisë në Shkup me shfaqjen “Medea” nga Teatri Kombëtar “Kujtim Spahivogli” Tiranë, ka përfunduar edicioni i parë i festivalit më të ri teatror në vend AKTFEST 2019 që për pesë netë më ...
Rruga e Llogarasë, si u ndërtua për 100 ditë nga italianët
Rruga e Llogarasë, si u ndërtua për 100 ditë nga italianët
Rruga automobilistike nga Vlora në Sarandë është një nga më piktoresket në Shqipëri. Por pak kush e di që atë rrugë e ka ndërtuar ushtria italiane 100 vite më parë. Në luftën e Parë Botërore, Italia pushtoi Vlorën dhe ...
| Saranda Web | para 105 min
Rruga automobilistike nga Vlora në Sarandë është një nga më piktoresket në Shqipëri. Por pak kush e di që atë rrugë e ka ndërtuar ushtria italiane 100 vite më parë. Në luftën e Parë Botërore, Italia pushtoi Vlorën dhe ...
Promovohet libri “Mbrojtja e afërt dhe mbrojtja e personave shumë të rëndësishëm”
Promovohet libri “Mbrojtja e afërt dhe mbrojtja e personave shumë të rëndësishëm”
Fidair Berisha, trajnues për vite të tëra në Njësinë Speciale për mbrojtjen e afërt të Policisë së Kosovës, sot në Bibliotekën Kombëtare ka promovuar librin “Mbrojtja e afërt dhe mbrojtja e personave shumë të ...
Te gjitha 7 | Koha.net | 05-Dec-2019 15:30
Fidair Berisha, trajnues për vite të tëra në Njësinë Speciale për mbrojtjen e afërt të Policisë së Kosovës, sot në Bibliotekën Kombëtare ka promovuar librin “Mbrojtja e afërt dhe mbrojtja e personave shumë të ...
Instalacion i frymëzuar nga “Pallati i ëndrrave”: Galeria Kombëtare e Arteve mbulohet me thasë jute
Instalacion i frymëzuar nga “Pallati i ëndrrave”: Galeria Kombëtare e Arteve mbulohet me thasë jute
Në mëngjesin e 26 nëntorit, pas tërmetit që përshkroi Shqipërinë, kryeqytetasit panë se ishte mbuluar me thasë jute të kafenjtë edhe Galeria Kombëtare e Arteve. Dilemës së tyre se çfarë kishte ngjarë apo nëse ka pësuar ...
Te gjitha 2 | Telegrafi | para 9 ore
Në mëngjesin e 26 nëntorit, pas tërmetit që përshkroi Shqipërinë, kryeqytetasit panë se ishte mbuluar me thasë jute të kafenjtë edhe Galeria Kombëtare e Arteve. Dilemës së tyre se çfarë kishte ngjarë apo nëse ka pësuar ...
“Përktheni 10 rreshta nga Dritëroi”, konkursi qesharak i “La Sapienza-s”, ku në Komision askush s’dinte shqipen
“Përktheni 10 rreshta nga Dritëroi”, konkursi qesharak i “La Sapienza-s”, ku në Komision askush s’dinte shqipen
Një vit më parë pati polemika për të fituar një vend në Departamentin e Shkencave Filologjike Linguistike Dokumentare në Romë. Së pari, ankesat e disa kandidatëve, tani për të treguar problemet e aferës janë albanologët ...
| GazetaTema | para 6 ore
Një vit më parë pati polemika për të fituar një vend në Departamentin e Shkencave Filologjike Linguistike Dokumentare në Romë. Së pari, ankesat e disa kandidatëve, tani për të treguar problemet e aferës janë albanologët ...
Hasan Prishtina dhe zgjerimi i kryengritjes nga Kosova deri në Shkup
Hasan Prishtina dhe zgjerimi i kryengritjes nga Kosova deri në Shkup
Nënkonsull britanik në Shkup, Walter Peckham, me 9 korrik 1912 njoftonte Foreign Office-in për zhvillimet e kryengritjes së shqiptarëve kundër Perandorisë Otomane. Derisa Kosova vlonte nga luftimet, situata në pjesën ...
Te gjitha 2 | Koha.mk | para 14 ore
Nënkonsull britanik në Shkup, Walter Peckham, me 9 korrik 1912 njoftonte Foreign Office-in për zhvillimet e kryengritjes së shqiptarëve kundër Perandorisë Otomane. Derisa Kosova vlonte nga luftimet, situata në pjesën ...
Sot në “Mirëmëngjes Shqipëri”, në RTSH 1 HD
Sot në “Mirëmëngjes Shqipëri”, në RTSH 1 HD
Emisioni “Mirëmëngjes Shqipëri” vazhdon t`i kushtojë një në pjesë të madhe problemeve me të cilat po ballafaqohet Shqipëria pas tërmetit shkatërrues të 26 nëntorit. Gazetarin Erti Kristo do të flasë me Rrahim Jata, nga ...
Te gjitha 2 | RTSH | para 14 ore
Emisioni “Mirëmëngjes Shqipëri” vazhdon t`i kushtojë një në pjesë të madhe problemeve me të cilat po ballafaqohet Shqipëria pas tërmetit shkatërrues të 26 nëntorit. Gazetarin Erti Kristo do të flasë me Rrahim Jata, nga ...
Tenori nga Kosova, në skenën gjermane me veprën e Mozartit
Tenori nga Kosova, në skenën gjermane me veprën e Mozartit
Musliu, i cili ka ditë që ka filluar përgatitjet për këtë koncert, ka thënë se kjo performancë ka ardhur si rezultat i rekomandimeve që janë bërë nga profesorët. Musliu në nëntor të këtij viti kishte filluar një hap ...
Te gjitha 4 | AlbInfo | 05-Dec-2019 18:28
Musliu, i cili ka ditë që ka filluar përgatitjet për këtë koncert, ka thënë se kjo performancë ka ardhur si rezultat i rekomandimeve që janë bërë nga profesorët. Musliu në nëntor të këtij viti kishte filluar një hap ...
Princesha Elia Zaharia-Zogu përmbledh jetën e mbretëreshës në librin “Trëndafili i bardhë”
Princesha Elia Zaharia-Zogu përmbledh jetën e mbretëreshës në librin “Trëndafili i bardhë”
Një kapitull i rëndësishëm i historisë shqiptare, shtrihet në faqet e këtij libri. “Trëndafili i bardhë” është përrallë e shkruar nga një princeshë për një mbretëreshë. E frymëzuar nga figura e mbretëreshës Geraldinë, ...
Te gjitha 2 | Koha.net | para 24 ore
Një kapitull i rëndësishëm i historisë shqiptare, shtrihet në faqet e këtij libri. “Trëndafili i bardhë” është përrallë e shkruar nga një princeshë për një mbretëreshë. E frymëzuar nga figura e mbretëreshës Geraldinë, ...
Një çmim për numizmatikën për një autore shqiptare!
Një çmim për numizmatikën për një autore shqiptare!
Më 29 nëntor, Acadèmie des Inscriptions et Belles-Lettre në Paris ka vlerësuar librin mbi “Trésors de monnaies antiques trouvées en Albanie” botuar në frengjisht nga EFA, me medaljen Allier De Hauteroche. Libri ka per ...
| GazetaTema | 05-Dec-2019 21:20
Më 29 nëntor, Acadèmie des Inscriptions et Belles-Lettre në Paris ka vlerësuar librin mbi “Trésors de monnaies antiques trouvées en Albanie” botuar në frengjisht nga EFA, me medaljen Allier De Hauteroche. Libri ka per ...
Skenderi dhe Pengili “pushtojnë” kështjellën gjermane me tinguj shqiptarë
Skenderi dhe Pengili “pushtojnë” kështjellën gjermane me tinguj shqiptarë
Shoqata promovuese e Shkollës së Muzikës në qarkun Lüdinghausen organizon më 21 dhjetor (e shtunë) nga ora 19.00 në kështjellën Lüdinghausen një koncert në prag të Krishtlindjes. Në koncertin me tinguj muzike të dhomës ...
| AlbInfo | 05-Dec-2019 20:17
Shoqata promovuese e Shkollës së Muzikës në qarkun Lüdinghausen organizon më 21 dhjetor (e shtunë) nga ora 19.00 në kështjellën Lüdinghausen një koncert në prag të Krishtlindjes. Në koncertin me tinguj muzike të dhomës ...
Në Zagreb përfunduan “Ditët e kulturës shqiptare”
Në Zagreb përfunduan “Ditët e kulturës shqiptare”
Organizuar nga Ministria e Diasporës dhe Investimeve Strategjike dhe Unioni i Shqiptarëve të Kroacisë, nga data 23 -30 nëntor në Zagreb u zhvilluan aktivitete kulturore. Gjatë kësaj kohe u organizua një tribunë ...
Te gjitha 2 | AlbInfo | 05-Dec-2019 13:22
Organizuar nga Ministria e Diasporës dhe Investimeve Strategjike dhe Unioni i Shqiptarëve të Kroacisë, nga data 23 -30 nëntor në Zagreb u zhvilluan aktivitete kulturore. Gjatë kësaj kohe u organizua një tribunë ...
Pionieret e kinematografisë dhe filmat më të mirë të bërë nga gratë
Pionieret e kinematografisë dhe filmat më të mirë të bërë nga gratë
Në fillesat e kinematografisë, roli i grave ishte shumë i madh. Por, çfarë ndodhi pastaj? Kritikja e artit në BBC, Caryn James, kujton pionieret e filmit. Pjesë të shkrimit të saj, Telegrafi sjell më postë. Emri i Cleo ...
| Telegrafi | 05-Dec-2019 15:05
Në fillesat e kinematografisë, roli i grave ishte shumë i madh. Por, çfarë ndodhi pastaj? Kritikja e artit në BBC, Caryn James, kujton pionieret e filmit. Pjesë të shkrimit të saj, Telegrafi sjell më postë. Emri i Cleo ...
1 2


Copyright © 2010 - time.al , All Rights Reserved