ikub.al   |   Njoftime  |   Biznese.al   |   Ligje
Rifreskimi i fundit: 19/08/2019 09:38

1 2 3 4

Mali i Zi paralajmëron padi ndaj përdorueseve të flamurit shqiptar
Mali i Zi paralajmëron padi ndaj përdorueseve të flamurit shqiptar
“Për këdo që po lufton me kancerin dhe bën kimioterapi. Për këdo që ecën kundër kësaj sëmundje të tmerrshme. Postoj këtë foto për të treguar realitetin e dhimbshëm. Këtë fotografi e kam bërë këtë mëngjes dhe shërben për ...
Te gjitha 2 | GazetaBlic | para 23 min
“Për këdo që po lufton me kancerin dhe bën kimioterapi. Për këdo që ecën kundër kësaj sëmundje të tmerrshme. Postoj këtë foto për të treguar realitetin e dhimbshëm. Këtë fotografi e kam bërë këtë mëngjes dhe shërben për ...
Studentët zviceranë të doktoraturës ankohen për ndryshime të pagesave
Studentët zviceranë të doktoraturës ankohen për ndryshime të pagesave
Ceshtja vijon shumë pas skandalit të fundit të studentëve të doktoraturës që ngacmohen në ETH. Ankesa e fundit nuk është e lidhur me atë problem dhe duket se kufizohet në kampusin e universitetit në Bazel. Sipas gazetës ...
Te gjitha 2 | AlbInfo | para 11 ore
Ceshtja vijon shumë pas skandalit të fundit të studentëve të doktoraturës që ngacmohen në ETH. Ankesa e fundit nuk është e lidhur me atë problem dhe duket se kufizohet në kampusin e universitetit në Bazel. Sipas gazetës ...
Memorial për ikonën e skenës shqiptare, Vaçe Zela në Lushnjë
Memorial për ikonën e skenës shqiptare, Vaçe Zela në Lushnjë
Lajmi behet i ditur nga Bashkia Lushnje duke theksuar se “ne kete memorial i cili eshte nje vlere e shtuar per qytetin e Lushnjes, Vaçe Zela eshte me kitare e cila duket se do te kendoje kenget qe nuk harrohen kurre”. ...
| ikub.al | para 12 ore
Lajmi behet i ditur nga Bashkia Lushnje duke theksuar se “ne kete memorial i cili eshte nje vlere e shtuar per qytetin e Lushnjes, Vaçe Zela eshte me kitare e cila duket se do te kendoje kenget qe nuk harrohen kurre”. ...
Në Galerinë ku u shfaqen punimet e Pikasos, artisti shqiptar prezantohet me ekspozitë personale
Në Galerinë ku u shfaqen punimet e Pikasos, artisti shqiptar prezantohet me ekspozitë personale
Milot prezanton veprat e tij të fundit si në pikturë dhe në skulpturë, ku spikat si gjithmonë stili i tij i vecantë me “Çelesat e Milotit”. Në telajot e tij janë pikturuar skulpturat tona të mesdheut dhe ato aziatike. ...
| AlbInfo | para 12 ore
Milot prezanton veprat e tij të fundit si në pikturë dhe në skulpturë, ku spikat si gjithmonë stili i tij i vecantë me “Çelesat e Milotit”. Në telajot e tij janë pikturuar skulpturat tona të mesdheut dhe ato aziatike. ...
Operatori i mirënjohur, Bujar Kore: Si u xhirua ceremonia e varrimit të Enver Hoxhës dhe rënia e bustit të diktatorit
Operatori i mirënjohur, Bujar Kore: Si u xhirua ceremonia e varrimit të Enver Hoxhës dhe rënia e bustit të diktatorit
Në ceremoninë e varrimit të Enver Hoxhës, në prill të1985-s mund të them se për herë të parë TVSH bëri një transmetim perfekt Dita më e vështirë ka qenë dita kur u rrëzua përmendorja e Enver Hoxhës nuk dinim si të ...
Te gjitha 2 | Telegraf | para 14 ore
Në ceremoninë e varrimit të Enver Hoxhës, në prill të1985-s mund të them se për herë të parë TVSH bëri një transmetim perfekt Dita më e vështirë ka qenë dita kur u rrëzua përmendorja e Enver Hoxhës nuk dinim si të ...
“The Life of Brian” (1979): Ai nuk është profet, por një djalë i prapë!
“The Life of Brian” (1979): Ai nuk është profet, por një djalë i prapë!
“Monty Python” kanë se në filmin e tyre nuk ka asnjë paralele mes jetës Brianit dhe Jezu Krishtit. Por, detaje të caktuara kanë irrituar dhe vazhdojnë të irritojnë shumë të krishterë në botë… Një yll në qiell ua bëri me ...
| Telegrafi | para 19 ore
“Monty Python” kanë se në filmin e tyre nuk ka asnjë paralele mes jetës Brianit dhe Jezu Krishtit. Por, detaje të caktuara kanë irrituar dhe vazhdojnë të irritojnë shumë të krishterë në botë… Një yll në qiell ua bëri me ...
Dy politikanë
Dy politikanë
Nga: Ambrose Bierce Përktheu: Salajdin Salihu Dy politikanë shkëmbenin ide rreth një çmimi që ndahej nga shërbimi publik. “Çmimi më i adhuruar është respekti i qytetarëve të mi”, tha politikani i parë. “Kjo, pa dyshim, ...
| Telegrafi | para 20 ore
Nga: Ambrose Bierce Përktheu: Salajdin Salihu Dy politikanë shkëmbenin ide rreth një çmimi që ndahej nga shërbimi publik. “Çmimi më i adhuruar është respekti i qytetarëve të mi”, tha politikani i parë. “Kjo, pa dyshim, ...
Agjencia e Allen GINSBERGUT
Agjencia e Allen GINSBERGUT
Poezi nga: Lawrence Ferlinghetti Përktheu: Faslli Halit i Allen Ginsberg po vdes thuhet të gjitha gazetat në të gjitha lajmet e mbrëmjes një poet i madh po vdes Por zëri i tij jo nuk do të vdes Zëri i tij është mbi tokë ...
| Telegrafi | para 20 ore
Poezi nga: Lawrence Ferlinghetti Përktheu: Faslli Halit i Allen Ginsberg po vdes thuhet të gjitha gazetat në të gjitha lajmet e mbrëmjes një poet i madh po vdes Por zëri i tij jo nuk do të vdes Zëri i tij është mbi tokë ...
Të krijosh nga balta
Të krijosh nga balta
Libri i Zbulesës thotë se Zoti mori pak baltë, i dha frymë dhe kështu krijoi njeriun e parë. Si një korçar i mirë dhe i krishterë, Vasillaq Kolevica do ta quante blasfemi të krahasohej me Zotin, por ama edhe ai ndihet ...
| Telegrafi | para 20 ore
Libri i Zbulesës thotë se Zoti mori pak baltë, i dha frymë dhe kështu krijoi njeriun e parë. Si një korçar i mirë dhe i krishterë, Vasillaq Kolevica do ta quante blasfemi të krahasohej me Zotin, por ama edhe ai ndihet ...
70 vjet nga masakra e Qafë Valmirit, askush nuk ka kërkuar falje
70 vjet nga masakra e Qafë Valmirit, askush nuk ka kërkuar falje
mapo.al 17 Gushti i vitit 1949 ka qenë dita më e zëzë për Mirditën. Janë bërë plot 70 vite nga masakra e Qafë Valmirit, ku u pushkutuan 10 burra dhe u varën në litar 4 të tjerë. Një ceremoni përkujtimore u organizua në ...
| Mapo | para 20 ore
mapo.al 17 Gushti i vitit 1949 ka qenë dita më e zëzë për Mirditën. Janë bërë plot 70 vite nga masakra e Qafë Valmirit, ku u pushkutuan 10 burra dhe u varën në litar 4 të tjerë. Një ceremoni përkujtimore u organizua në ...
“Kadare i shpërfillur”
“Kadare i shpërfillur”
Nga: Mihallaq Qilleri Sigurisht nuk bëhet fjalë për vitet e fundit kur ai ka pushtuar botën me letërsinë dhe mendimet e tij. Por herët, herët, atëherë kur liria nuk kishte edhe aq kuptim. Sa herë shkoj në Gjirokastër, ...
| Telegrafi | para 20 ore
Nga: Mihallaq Qilleri Sigurisht nuk bëhet fjalë për vitet e fundit kur ai ka pushtuar botën me letërsinë dhe mendimet e tij. Por herët, herët, atëherë kur liria nuk kishte edhe aq kuptim. Sa herë shkoj në Gjirokastër, ...
“Shkodra Jazz Festival”, në kujtim të muzikantit Rrok Jakaj
“Shkodra Jazz Festival”, në kujtim të muzikantit Rrok Jakaj
“Shkodra Jazz Festival” këtë vit shënon edicionin e dhjetë. Festivali prej vitesh është mirëpritur nga publiku e edhe kësaj radhe nuk mungojnë koncertet dhe aktivitetet e ndryshme. Festivali filloi këtë verë, më 17 ...
| Zeri | para 21 ore
“Shkodra Jazz Festival” këtë vit shënon edicionin e dhjetë. Festivali prej vitesh është mirëpritur nga publiku e edhe kësaj radhe nuk mungojnë koncertet dhe aktivitetet e ndryshme. Festivali filloi këtë verë, më 17 ...
Filmi “Rruga”, pjesë e festivalit ndërkombëtar të filmit në Kansas
Filmi “Rruga”, pjesë e festivalit ndërkombëtar të filmit në Kansas
Filmi “Rruga”, me regji të Besim Ugzmajlit është përzgjedhur për Festivalin e 19-të Ndërkombëtar të Filmit në Kansas, që do të zhvillohet në nëntor të këtij viti. Për filmin “Rruga”, Ugzmajli ka zgjedhur temën e ...
Te gjitha 3 | Koha.mk | 17-Aug-2019 23:05
Filmi “Rruga”, me regji të Besim Ugzmajlit është përzgjedhur për Festivalin e 19-të Ndërkombëtar të Filmit në Kansas, që do të zhvillohet në nëntor të këtij viti. Për filmin “Rruga”, Ugzmajli ka zgjedhur temën e ...
Foto/ Shtëpia muze e Ismail Kadaresë merr vëmendjen e “Le Monde”
Foto/ Shtëpia muze e Ismail Kadaresë merr vëmendjen e “Le Monde”
Ndonëse ka vetëm pak muaj që është hapur, muzeu më i ri në kryeqytet, shtëpia e Ismail Kadaresë ka tërhequr menjëherë vëmendjen e turistëve të huaj dhe të mediave botërore. Gazeta prestigjioze franceze “Le Monde” i ka ...
| BalkanWeb | 17-Aug-2019 19:55
Ndonëse ka vetëm pak muaj që është hapur, muzeu më i ri në kryeqytet, shtëpia e Ismail Kadaresë ka tërhequr menjëherë vëmendjen e turistëve të huaj dhe të mediave botërore. Gazeta prestigjioze franceze “Le Monde” i ka ...
Quartet
Quartet
mapo.al Nga Angjelina Gjeka KANGA QE KENDONIM DIKUR Anderr shko dhe mos u kthe Tek vendi qe rrinim dikur… Atje eshte nji gure qe dremit ne mjegull Shko dhe mos e kthe koken pas Se yjet symbyllur vrasin njeri-tjetrin Ik ...
| Mapo | 17-Aug-2019 17:47
mapo.al Nga Angjelina Gjeka KANGA QE KENDONIM DIKUR Anderr shko dhe mos u kthe Tek vendi qe rrinim dikur… Atje eshte nji gure qe dremit ne mjegull Shko dhe mos e kthe koken pas Se yjet symbyllur vrasin njeri-tjetrin Ik ...
1 2 3 4


Copyright © 2010 - time.al , All Rights Reserved