ikub.al   |   Njoftime  |   Biznese.al   |   Ligje
Rifreskimi i fundit: 08/12/2019 13:41

1 2

Rusia po i mëson botës spiunazhin përmes teknologjisë
Rusia po i mëson botës spiunazhin përmes teknologjisë
Nga Alina Polyakova Huawei, kompania kineze e telekomunikacionit dhe prodhuesi më i madh i pajisjeve telekomunikuese në botë, ka ndihmuar qeveritë afrikane të spiunojnë kundërshtarët politikë. Pekini gjithashtu ka ...
Te gjitha 4 | GazetaTema | para 18 ore
Nga Alina Polyakova Huawei, kompania kineze e telekomunikacionit dhe prodhuesi më i madh i pajisjeve telekomunikuese në botë, ka ndihmuar qeveritë afrikane të spiunojnë kundërshtarët politikë. Pekini gjithashtu ka ...
‘Monego’ i kërkon qytetarit ta kthejë kredinë, ai tallet keq me ta
‘Monego’ i kërkon qytetarit ta kthejë kredinë, ai tallet keq me ta
Një ish klient i institucionit mikrofinanciar ‘Monego’, është tallur keq me ta dje, në momentin kur ata ja kanë përkujtuar që ai ka kredi tek ta. Dje Banka Qendrore e Kosovës ka marrë vendim që të mbyll dy institucione ...
Te gjitha 59 | Zeri | para 19 ore
Një ish klient i institucionit mikrofinanciar ‘Monego’, është tallur keq me ta dje, në momentin kur ata ja kanë përkujtuar që ai ka kredi tek ta. Dje Banka Qendrore e Kosovës ka marrë vendim që të mbyll dy institucione ...
Ekskluzive: Rrëfej bisedat e mia me Bashën dhe Berishën për Durrësin
Ekskluzive: Rrëfej bisedat e mia me Bashën dhe Berishën për Durrësin
Shënim i Kryeredaktorit: Ky shkrim është botuar si kopertinë e gazetës DITA në 3 shtator 2013 pak pas ardhjes së Rilindjes në pushtet. Është një rrëfim i shkruar nga ish-Drejtori i Përgjithshëm i Menaxhimit Urban, Arben ...
| Gazeta Dita | para 2 ore
Shënim i Kryeredaktorit: Ky shkrim është botuar si kopertinë e gazetës DITA në 3 shtator 2013 pak pas ardhjes së Rilindjes në pushtet. Është një rrëfim i shkruar nga ish-Drejtori i Përgjithshëm i Menaxhimit Urban, Arben ...
Kosova mund të hyjë në vitin 2020 pa buxhet
Kosova mund të hyjë në vitin 2020 pa buxhet
Vonesat e krijuara me procesin zgjedhor dhe së fundit me arritjen e marrëveshjes për koalicionin qeverisës, mund të ndikojnë që Kosova të hyjë në vitin 2020 pa buxhetin e miratuar. Qeveria në detyrë, ka miratuar vetëm ...
| Gazeta Ekonomia | para 4 ore
Vonesat e krijuara me procesin zgjedhor dhe së fundit me arritjen e marrëveshjes për koalicionin qeverisës, mund të ndikojnë që Kosova të hyjë në vitin 2020 pa buxhetin e miratuar. Qeveria në detyrë, ka miratuar vetëm ...
Ju prezantojmë zgjidhjen ideale për problemin e ajrit të ndotur
Ju prezantojmë zgjidhjen ideale për problemin e ajrit të ndotur
Ndotja e ajrit është një problem serioz global i shëndetit publik. Shumë shpesh dëgjojmë lajme dhe raporte mbi ndotjen e ajrit jashtë ku pajisjet të cilat janë instaluar për matjen e shkallës së ndotjes tregojnë që ...
Te gjitha 3 | Gazeta Express | para 16 ore
Ndotja e ajrit është një problem serioz global i shëndetit publik. Shumë shpesh dëgjojmë lajme dhe raporte mbi ndotjen e ajrit jashtë ku pajisjet të cilat janë instaluar për matjen e shkallës së ndotjes tregojnë që ...
Sigurimi nga katastrofat, i detyrueshëm, ose nga taksat tona
Sigurimi nga katastrofat, i detyrueshëm, ose nga taksat tona
Sigurimi i detyrueshëm nga katastrofat do ta transferonte te risiguruesit jashtë Shqipërisë faturën kolosale të dëmeve nga tërmetet e 26-27 nëntorit 2019. Tashmë dëmet do të paguhen 100% nga taksat tona, që janë ...
Te gjitha 7 | Monitor | para 16 ore
Sigurimi i detyrueshëm nga katastrofat do ta transferonte te risiguruesit jashtë Shqipërisë faturën kolosale të dëmeve nga tërmetet e 26-27 nëntorit 2019. Tashmë dëmet do të paguhen 100% nga taksat tona, që janë ...
Ndërprerjet e energjisë elektrike në Shkup, qytetarët: Sa herë ftohet koha, ka probleme
Ndërprerjet e energjisë elektrike në Shkup, qytetarët: Sa herë ftohet koha, ka probleme
Katër ditët e fundit në disa komuna të Shkupit ka pasur ndërprerje të energjisë elektrike. Përveç amvisërive në disa komuna, pa energji elektrike mbetën edhe spitalet më të mëdha në kryeqytet, pati probleme me semaforët ...
Te gjitha 7 | Flaka | 06-Dec-2019 19:15
Katër ditët e fundit në disa komuna të Shkupit ka pasur ndërprerje të energjisë elektrike. Përveç amvisërive në disa komuna, pa energji elektrike mbetën edhe spitalet më të mëdha në kryeqytet, pati probleme me semaforët ...
IuteCredit Kosova që iu revokua licenca, nuk kishte pranuar vërejtje paraprake nga BQK – fillon vlerësimi i masave ligjore
IuteCredit Kosova që iu revokua licenca, nuk kishte pranuar vërejtje paraprake nga BQK – fillon vlerësimi i masave ligjore
IuteCredit Kosova (ICKO), filial i cili plotësisht është në pronësi të IuteCredit Europe dhe kompani simotër e IuteCredit Finance S.à r.l., sot pa njoftim paraprak, ka marrë njoftim nga Banka Qendrore e Kosovës (BQK) se ...
Te gjitha 2 | Telegrafi | 06-Dec-2019 22:46
IuteCredit Kosova (ICKO), filial i cili plotësisht është në pronësi të IuteCredit Europe dhe kompani simotër e IuteCredit Finance S.à r.l., sot pa njoftim paraprak, ka marrë njoftim nga Banka Qendrore e Kosovës (BQK) se ...
Tregu bankar në Kosovë, fitime të larta, atraktiv për hyrje të bankave të reja
Tregu bankar në Kosovë, fitime të larta, atraktiv për hyrje të bankave të reja
Tregu i Kosovës dominohet nga tre banka, nëntë nga dhjetë bankat në sistem dalin me fitime në total prej 88 milionë eurosh. Interesat e kredive prej 6.5% janë më shumë se 4 herë më të larta se të depozitave (1.5%), ...
Te gjitha 3 | Monitor | 06-Dec-2019 22:07
Tregu i Kosovës dominohet nga tre banka, nëntë nga dhjetë bankat në sistem dalin me fitime në total prej 88 milionë eurosh. Interesat e kredive prej 6.5% janë më shumë se 4 herë më të larta se të depozitave (1.5%), ...
Inaugurohet në Kinë atriumi më i latë në botë
Inaugurohet në Kinë atriumi më i latë në botë
Ndertesa ndodhet ne lagjen e njohur Fengtai, nje qender financiare dhe transporti. Atriumi eshte 45 kateshe dhe ka nje siperfaqe prej 172.800 metra katrore. Aty do te vendosen selite e shume kompanive te mesme dhe te ...
| ikub.al | 06-Dec-2019 19:57
Ndertesa ndodhet ne lagjen e njohur Fengtai, nje qender financiare dhe transporti. Atriumi eshte 45 kateshe dhe ka nje siperfaqe prej 172.800 metra katrore. Aty do te vendosen selite e shume kompanive te mesme dhe te ...
Mirëpritet iniciativa për Përmirësimin e Integritetit të ATK-së
Mirëpritet iniciativa për Përmirësimin e Integritetit të ATK-së
Administrata Tatimore e Kosovës ka vazhduar edhe sot konsultimet publike me bizneset, odat ekonomike, shoqatat, shoqërinë civile, media, donatorë dhe institucionet publike, të cilat janë duke u mbajtur për t’i paraprirë ...
Te gjitha 9 | Telegrafi | 06-Dec-2019 16:25
Administrata Tatimore e Kosovës ka vazhduar edhe sot konsultimet publike me bizneset, odat ekonomike, shoqatat, shoqërinë civile, media, donatorë dhe institucionet publike, të cilat janë duke u mbajtur për t’i paraprirë ...
Selami: RMV-ja ka implementuar me sukses rekomandimet e BE-së në fushën e bujqësisë
Selami: RMV-ja ka implementuar me sukses rekomandimet e BE-së në fushën e bujqësisë
Delegacioni nga Republika e Maqedonisë së Veriut (RMV) i udhëhequr nga zëvendës drejtori i Agjencisë për mbështetjen financiare të bujqësisë dhe zhvillimit rural, Abdul Selam Selami, ishte pjesëmarrës në takimin ...
| Aktuale.MK | 06-Dec-2019 17:48
Delegacioni nga Republika e Maqedonisë së Veriut (RMV) i udhëhequr nga zëvendës drejtori i Agjencisë për mbështetjen financiare të bujqësisë dhe zhvillimit rural, Abdul Selam Selami, ishte pjesëmarrës në takimin ...
Profesori i UP-së Besnik Krasniqi shpërblehet me Çmimin e punimit më të mirë në konferencën më prestigjioze të ndërmarrësisë në Evropë
Profesori i UP-së Besnik Krasniqi shpërblehet me Çmimin e punimit më të mirë në konferencën më prestigjioze të ndërmarrësisë në Evropë
Javën e kaluar në një nga konferencat më prestigjioze në botë – RENT Entrepreneurship në Berlin, punimi i Besnik Krasnqit profesor në Universitetin e Prishtinës është shpallur punimi më i mirë në konferencë për sfidimin ...
| Indeks Online | 06-Dec-2019 17:21
Javën e kaluar në një nga konferencat më prestigjioze në botë – RENT Entrepreneurship në Berlin, punimi i Besnik Krasnqit profesor në Universitetin e Prishtinës është shpallur punimi më i mirë në konferencë për sfidimin ...
Harrojeni Black Friday, zbritja më e madhe më 12.12 deri 70% në CIAO Berto për 4-vjetorin e showroomit
Harrojeni Black Friday, zbritja më e madhe më 12.12 deri 70% në CIAO Berto për 4-vjetorin e showroomit
Zbritja absolutisht më e madhe në vend vjen me festë nga CIAO Berto që po feston katërvjetorin e hapjes së showroomit në Prishtinë. Më 12 dhjetor të vitit 2015, në Prishtinë u hap ai që do të ishte showroomi më ...
| Telegrafi | 06-Dec-2019 15:56
Zbritja absolutisht më e madhe në vend vjen me festë nga CIAO Berto që po feston katërvjetorin e hapjes së showroomit në Prishtinë. Më 12 dhjetor të vitit 2015, në Prishtinë u hap ai që do të ishte showroomi më ...
Zgjedhjet mund t’i shtynë investimet e huaja
Zgjedhjet mund t’i shtynë investimet e huaja
Zgjedhjet e parakohshme që pritet të mbahen në prill, mund ta prolongojnë hyrjen e investimeve të reja, thonë nga kompanitë gjermane që veprojnë në vend. Në momentin më të keq derisa zgjatin zgjedhjet, respektivisht në ...
| Alsat-M | 06-Dec-2019 15:41
Zgjedhjet e parakohshme që pritet të mbahen në prill, mund ta prolongojnë hyrjen e investimeve të reja, thonë nga kompanitë gjermane që veprojnë në vend. Në momentin më të keq derisa zgjatin zgjedhjet, respektivisht në ...
1 2


Copyright © 2010 - time.al , All Rights Reserved